Oftalmoloji - Göz Hastalıkları gözümle başım dertte...

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.542
herkese iyi geceler. bende bir tık garip bir dert var.
bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?

bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?
Lens kullanın

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Her sene mutlaka göz doktoruna giderim, derecem de artmış olur ama asla takmam. Çok önyargım var gözlüğe karşı. Uzaktaki şeyleri hiç seçemiyorum artık. Muhtemelen lens kullanacağım.

Gözlerin bozuk olmasa doktor gözlük vermez. Halk arasında bi dinlendiricidir gidiyor ama tıpta bir karşılığı yok. Gözlerin bozuk sadece çok bozuk olmadığı için görüşüm iyi sanıyorsun. Numaran düşüktür muhtemelen. Bir doktora git, tekrar ölçülsün numaran. Benim sana tavsiyem gözlük takamıyorsan lens dene. Alıştıktan sonra çok rahat edersin lensle.

Bir de numaran düşükse sürekli tak demez aslında doktor. Bir sor bakalım nedir durum. Alerjik bişey ya da ekrandan dolayı göz kuruluğu olabilir. O zaman ek olarak gözyaşı damlası yazar.

Pandemi var ancak sağlık sorunlarımızı ihmal edemeyiz. Özel göz hastanelerinin muayene ücretleri 80-100 lira. Kalabalığa girmeden muayene olursun.

Gözlerin bozuk olmasa doktor gözlük vermez. Halk arasında bi dinlendiricidir gidiyor ama tıpta bir karşılığı yok. Gözlerin bozuk sadece çok bozuk olmadığı için görüşüm iyi sanıyorsun. Numaran düşüktür muhtemelen. Bir doktora git, tekrar ölçülsün numaran. Benim sana tavsiyem gözlük takamıyorsan lens dene. Alıştıktan sonra çok rahat edersin lensle.

Bir de numaran düşükse sürekli tak demez aslında doktor. Bir sor bakalım nedir durum. Alerjik bişey ya da ekrandan dolayı göz kuruluğu olabilir. O zaman ek olarak gözyaşı damlası yazar.

Pandemi var ancak sağlık sorunlarımızı ihmal edemeyiz. Özel göz hastanelerinin muayene ücretleri 80-100 lira. Kalabalığa girmeden muayene olursun.
işin garibi son 2 aya kadar falan böyle bir sorunum yoktu. ben doktora gideli 2 sene olmuş sonuçta. ekran konusuna gelince, 2 senedir aynı pc ile çalışıyorum. bu süre zarfında bir ekran değişimi falan olmadı yani benim için. göz çok hassas bir organ ya :KK43: haklısınız...

Bence gözlük takarak sorunun düzelmez. Ben miyopum ve etrafımdaki insanlara da bakınca numaralar git gide artıyor. Birininde gözlük taktım düzeldi dediğini görmedim. Ha görüşün düzeliyor orası ayrı ama gözlük takılıyken çıkarınca yine aynı :) Anladığım kadarıyla siz yakını göremiyorsunuz. Onda da durumlar pek farklı ilerlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani iyileşmesini umut etmemek de fayda var.Kısacası siz gözlüğe alışmaya çalışın. Rahat edemiyorsanız, modeli de beğenmiyorsanız işini iyi bilen bir gözlükçüye gidin yüz hattınıza göre bir gözlük ayarlar. Onun dışında lens tercih edebilirsiniz. Özellikle özel günlerde kurtarıcı olur. Ama lens uzun soluklu değildir birkaç yıl sonra daha farklı göz sorunları ortaya çıkarabilir. İkisi karma şekilde ilerlemek de fayda var. Birkaç ay lens birkaç ay gözlük gibi. Gözü dinlendire dinlendire. En son çarede lazerle gözü çizdirmek. Kesin çözüm ama yan etkilerini, risklerini düşünmek lazım. Bir de göz numarasının durmasını beklemelisin. Hala artıyorsa yaptırman pek mantıklı bir hareket olmaz. Umarın alışabilirsin göz bozukluğu zor iş ne diyeyim 😬

işin garibi son 2 aya kadar falan böyle bir sorunum yoktu. ben doktora gideli 2 sene olmuş sonuçta. ekran konusuna gelince, 2 senedir aynı pc ile çalışıyorum. bu süre zarfında bir ekran değişimi falan olmadı yani benim için. göz çok hassas bir organ ya :KK43: haklısınız...
Gözünde sorun olsa da olmasa da her sene bi kontrole gitmek lazım da o alışkanlık çoğumuzda yok.

Muhtemelen numaran ilerlediği için rahatsızlık duyuyorsundur artık. Ya da dediğim gibi alerji çıkmıştır ortaya. Bahar alerjisi sezonu açıldı, göze fena vuruyor o kendimden biliyorum 😂

Modeli beğenseniz aslinda icinize sinse daha rahat kullanirsiniz.
Tekrar muayene olup seveceginiz bir model bulun. Bence cool bile duruyor bazi modeller yaa ofiste falan niye takamayasiniz ki.
Ben disarda takamiyorum maske ile birlikte cok zor kullanimi. Direkt buhar oluyor ama calisirken ekrana bakarken takiyorum.

Bence gözlük takarak sorunun düzelmez. Ben miyopum ve etrafımdaki insanlara da bakınca numaralar git gide artıyor. Birininde gözlük taktım düzeldi dediğini görmedim. Ha görüşün düzeliyor orası ayrı ama gözlük takılıyken çıkarınca yine aynı :) Anladığım kadarıyla siz yakını göremiyorsunuz. Onda da durumlar pek farklı ilerlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani iyileşmesini umut etmemek de fayda var.Kısacası siz gözlüğü alışmaya çalışın. Rahat edemiyorsanız, modeli de beğenmiyorsanız işini iyi bilen bir gözlükçüye gidin yüz hattınıza göre bir gözlük ayarlar. Onun dışında lens tercih edebilirsiniz. Özellikle özel günlerde kurtarıcı olur. Ama lens uzun soluklu değildir birkaç yıl sonra daha farklı göz sorunları ortaya çıkarabilir. İkisi karma şekilde ilerlemek de fayda var. Birkaç ay lens birkaç ay gözlük gibi. Gözü dinlendire dinlendire. En son çarede lazerle gözü çizdirmek. Kesin çözüm ama yan etkilerini, risklerini düşünmek lazım. Bir de göz numarasının durmasını beklemelisin. Hala artıyorsa yaptırmam pek mantıklı bir hareket olmaz. Umarın alışabilirsin göz bozukluğu zor iş ne diyeyim 😬
Şunların hepsini çürütesim geldi kusura bakmayın.

2 numara astigmatla 7 yaşında gözlük takmaya başladım. 12 yaşıma kadar taktım. Bazen yükseldi numaram bazen düştü, 12 yaşımda sıfırlandı. Taaa 29 yaşıma kadar. Sonra miyop belası çıktı başıma 1 numarayla başladık şu an 3.25. Yani iyileşebilitesi var erken yaşlarda.

Lens sürekli kullanılabilir. Doktor kontrolünde ve dikkatli kullanırsanız sorun olmaz. Lensin kalitesi, geçirgenliği de önemli. 6 senedir lensliyim son 4 senesi day&night lens gece bile çıkarmıyorum herhangi bir sorun yaratmadı.

Lazer için de artık numaranın sabitlenmesini beklemiyorlar, teknoloji çok gelişti.

Aynı gözlüğü takmanızı tavsiye etmem. Önce doktora gidin dereceniz artmış mı baktırın. Bende gözlük kullanıyorum bir yıldır. Miyop çıkmıştı bende de. Gözümün biri 1 derece diğeri 0,75. Ve senesi geldi tekrar kontrol olacağım. Başlangıç olsa da düzenli takmaya çalıştım. Takmadığım günler de oluyor tabi. Ama ışığın yüksek olduğu alanlarda mutlaka kullanıyorum. Özellikle yazın çok kullandım. Alışmak zor oluyor ben yokmuş gibi düşünerek alıştım. Rahatsız etse de boşverdim.

Bilgisayar ekranı için lensler gözlük camı kadar iyi olmuyor diye biliyorum. Sonuçta dijital ekranlara bakmak için ekstra özellik falan oluyor gözlükler de. Ayrıca lensler korneayı inceltebilir ve ameliyat şansınızı kaybedersiniz.

Bence gözlük takarak sorunun düzelmez. Ben miyopum ve etrafımdaki insanlara da bakınca numaralar git gide artıyor. Birininde gözlük taktım düzeldi dediğini görmedim. Ha görüşün düzeliyor orası ayrı ama gözlük takılıyken çıkarınca yine aynı :) Anladığım kadarıyla siz yakını göremiyorsunuz. Onda da durumlar pek farklı ilerlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani iyileşmesini umut etmemek de fayda var.Kısacası siz gözlüğe alışmaya çalışın. Rahat edemiyorsanız, modeli de beğenmiyorsanız işini iyi bilen bir gözlükçüye gidin yüz hattınıza göre bir gözlük ayarlar. Onun dışında lens tercih edebilirsiniz. Özellikle özel günlerde kurtarıcı olur. Ama lens uzun soluklu değildir birkaç yıl sonra daha farklı göz sorunları ortaya çıkarabilir. İkisi karma şekilde ilerlemek de fayda var. Birkaç ay lens birkaç ay gözlük gibi. Gözü dinlendire dinlendire. En son çarede lazerle gözü çizdirmek. Kesin çözüm ama yan etkilerini, risklerini düşünmek lazım. Bir de göz numarasının durmasını beklemelisin. Hala artıyorsa yaptırman pek mantıklı bir hareket olmaz. Umarın alışabilirsin göz bozukluğu zor iş ne diyeyim 😬
hal böyle ise göz tedavileri niye var?
millet kanseri yeniyor, göz mü tedavi edilmiyor yani? :)

Bilgisayar ekranı için lensler gözlük camı kadar iyi olmuyor diye biliyorum. Sonuçta dijital ekranlara bakmak için ekstra özellik falan oluyor gözlükler de. Ayrıca lensler korneayı inceltebilir ve ameliyat şansınızı kaybedersiniz.
evet benim gözlüğümün camları pc ekranına göre yapıldı mesela bir de bir tık daha netleştiren bir katman da var.

Sizin gibiydim, defalarca kırıldı gözlüğüm ve bu sebeple üniye başladığımdan beri takmadım.
Lens benim için seçenek değil, aşırı hassas gözlerim.
Bir şekilde net okuyamadan idare ettim 33 yaşıma kadar.

Fakat, son zamanlarda bitmek bilmeyen baş ağrım, kitap okurken satır geçişlerindeki zorlanmam, bir şeyi takip ederken göz kaslarında ağrı ve özellikle akşamları araba sürerken akla karayı seçmem sebebiyle doktora gittim 3 hafta önce.

Gözlerim bozuk değilmiş ve dinlendirici verdi şaka gibi😂
Ekrana maruz kalmaktan sadece kuruluk varmış.
Varolan astigmatım kaybolmuş, hiçbir sorun yokmuş ama ben net göremiyorum.
Ergen gibi gözlük için numara yapıyorum sandı herhalde.
Tekrar muayene olun mutlaka ve lens iyi bir seçenek yapabilene.

Ben de aynı durumdayım, muhtemelen numarası düşük olduğu için etkilemiyor, o yüzden takmıyorsunuz. Sürekli gözlük taktığınız zaman çıkartınca görüş kalitesi daha kötü oluyor. Sizin sorununuz bence yorgunluk sürekli ekran başında olduğunuzdan. Tavsiyem, madem bu kadar uzun saatler bilgisayar başındasınız, iş dışında tv, telefon, bilgisayardan uzak durum. İşte de ara ara gözlerinizi dinlendirin.

Bende zamanında takmadım uzağı göremiyorum 2.1 ve astigmat var bulanıklık 1.9 mecbur takıyorum yoksa tvdeki yazıları bile okuyamıyorum gözlüğü aldığınız ne kadar oluyor her yıl yada 2yilda bir gitmeniz gerekir göz numaranız değişmiş olabilir

Lens çok zahmetli bir iş. Toz kaçıyor. İlacı, solüsyonu var. Gözün donuk bakıyor. En güzeli gözünü çiZdir. Teknoloji çok ilerledi. Benim zamanımda bıçakla ameliyat ediyorlardı. Sonrasında güneşe hassasiyet oldu. Şimdi lazer var. Basit olacağını tahmin ediyorum.

Uzakla ılgılı problemım var. Seneler oncesı doktor gozluk vermıstı, sadece araba kullanırken ve fılm ızlerken kullanıyorum. Cunku bır sure sonra bende uzaktakı goruntu karısmaya baslıyor ve trafıkte cok tehlıkelı. Hala kullanırım. Senede 1 defa da muayeneye gıderım, sukur derecesınde artma yok, takmasaydım muhtemelen artardı. Gozluk sevmıyorsanız ya lazerle cızdıreceksınız ya lens kullanacaksınız baska yolu yok

şuraya yine bir aydır gözden ve gözlükten müzdarip oluşumu yazayım..
küçüklükten beri miyopum, gözlük takmaktan nefret ettiğim için asla takmadım. 12 yıldır da lenslerle hayatıma devam ediyor-dum. çokta memnundum, ahey herkes lens taksın modunda dolaşıyordum kii bir ay önce gözüm hafif kızardı, arada oluyor diye lensleri çıkardım damla damlattım bir kaç güne geçmedi, baktım ki gözümün ortasına yakın beyaz bir nokta var koşa koşa doktora gittim.. meğer o nokta kornea ülseriymiş ve bir milim daha yukarıda olsa gözümü kaybedermişim. ikisini de kontrol etti uzun süreli lens kullanımından lekeler mi dersin izler mi dersin ne ararsan varmış. tabi ben hep lazere gidicem ama laftaydı.. hemen lazer istiyorum dedim maalesef lensler korneamı da inceltmiş. yani anlayacağınız mecburen gözlüğe döndüm. aksi takdirde önümü bile göremiyorum. lazer işi de ya ömür boyu yapılamayacakmış ya da üç aya tekrar gidicem duruma bakılacakmış. ah geriye dönsem ilk işim çizdirmek olurdu.. velhasıl göz en önemli organlarımızdan biri.. ihmal etmeyin. gözlükse gözlük takın, miyopsa lazere erken karar verin der giderim..

X