Eşim ve para mevzusu

Eşimin ailesi bayaa varlıklı yani eşimin babası annesine düzenli çok iyi verir üatelik kadın kendiside çalışıyor yani benim kazandığımın 2-3katı geliri var kayınvalidemin.o yüzden eminim ihtiyaçdan vermiyor eşim sadece gönlünü hoş tutmak için fakat benim gönlüm nolucak?biz bir birimize parayı nereye harcadığımızın hesapını vermiyoruz o yüzden benden saklamasına kırılmadım ama bana vermeyip ona vermesine kırıldım.üstelik bende kaç kez söyledim kendi maaşım olsada bana harçlık vermeni seviyorum.hoşuma gidiye küçük miktarda olsa ama bana vermiyor
Zaten paranız varmış eşinizin harçlık vermesinin nesini seviyorsunuz inanın anlamadım bu mantığı. Saklamasına kırılsanız anlardım ama siz direkt para vermesine bozulmuşsunuz. E sizden kısıp annesine vermiyor ki. Madem nereye harcadığınızın hesabını vermiyorsunuz düzeniniz böyle adam ister annesine harçlık verir ister kendine harcar

Yani evet doğru ama eşim hep kendi üstüne aldı evin ihtiaçlarını bende pek karışmadım hiç bir zaman.kiradı faturadı hep eşim halletdi tatile çıkdığımız zaman ikimizde maaşımızdan ayırıyoruz öğle hallediyoruz ama kalan masraflar eşimde.çocukların kreş giyim kendi giyim ihtiyaçlarımda bende.yıllardır bumşekilde yürüdüğü için problem olmadı ama eşimin annesine maaş verdiğini duyunca yanlış yoldamıyım acaba diye düşündüm.çünki kadın kendiside iyi maaşlı yerde çalışıyor eşide ona para veriyor.üstelik oğluda veriyor.ama bizde bana eşim hiçbirşey vermiyor benim eşimde ona veriyor.biraz garip gele bilir ama nebileyim haksızlık gibi geldi bana

Çocukları evden getirmediğine göre, çocuklar olana kadar evde hesaba kitaba karışmamışsın. Ev arkadaşı gibi yaşamışsın. Hiç mi sormuyorsun adama bu ay nereye ne kadar harcadık diye? Anasına para verince mi hesabınız ortak oldu, şimdi hesap kitap yaptın? Senin derdin anasına para vermesi. Ama senin evliliğin baştan hatalı.

Zaten paranız varmış eşinizin harçlık vermesinin nesini seviyorsunuz inanın anlamadım bu mantığı. Saklamasına kırılsanız anlardım ama siz direkt para vermesine bozulmuşsunuz. E sizden kısıp annesine vermiyor ki. Madem nereye harcadığınızın hesabını vermiyorsunuz düzeniniz böyle adam ister annesine harçlık verir ister kendine
Zaten paranız varmış eşinizin harçlık vermesinin nesini seviyorsunuz inanın anlamadım bu mantığı. Saklamasına kırılsanız anlardım ama siz direkt para vermesine bozulmuşsunuz. E sizden kısıp annesine vermiyor ki. Madem nereye harcadığınızın hesabını vermiyorsunuz düzeniniz böyle adam ister annesine harçlık verir ister kendine harcar
evet bira

Çocukları evden getirmediğine göre, çocuklar olana kadar evde hesaba kitaba karışmamışsın. Ev arkadaşı gibi yaşamışsın. Hiç mi sormuyorsun adama bu ay nereye ne kadar harcadık diye? Anasına para verince mi hesabınız ortak oldu, şimdi hesap kitap yaptın? Senin derdin anasına para vermesi. Ama senin evliliğin baştan hatalı.
Doğrusu önceler 1-2 defa sordum ama eşim hep sana harcıyorum ailem için kazanıyorum napacam parayı falan deyip geciştirdi.zaten dikkatimi çekecek birşeylerde olmadı hiç.masraflarımızı normal düzeyde karşılar çok şükr.ama arkadaşlar sormuşlar neden harclık istiyorsun diye.benim iş yerimde kadınlar akrabalarımızda kadınlar kendileri çalışsada hep erkek kadına harçlık vermeli ki değerini bilsin falan derler.bakıyorumki kayınvalidemde öğle
Kadının maaşı çok iyi ama eşide hep harçlık verir kendisine bide el üstünde tutar kadını.kadın bide oğlundada harçlık istemiş.demekki doğru yolda olan oymuş gibime geliyor.baksanıza ben isteyince senin paran var zaten napacaksın parayı oluyor ama ona özür diliyor anne bu ay maaşın gecikti kusura bakma diye

Yav siz bu analardan ne istiyorsunuz Allah aşkına? Versin sizi de ihmal etmiyormuş. Anne hakkı hiç ödenmez ki. O bakmış büyütmüş okutmuş. Ne olacak yani?
Bir de harçlık almak bence mantıksız. Ama sen şunu öde ben bunu hesabı yapmak da mantıksız bana göre.

Doğrusu önceler 1-2 defa sordum ama eşim hep sana harcıyorum ailem için kazanıyorum napacam parayı falan deyip geciştirdi.zaten dikkatimi çekecek birşeylerde olmadı hiç.masraflarımızı normal düzeyde karşılar çok şükr.ama arkadaşlar sormuşlar neden harclık istiyorsun diye.benim iş yerimde kadınlar akrabalarımızda kadınlar kendileri çalışsada hep erkek kadına harçlık vermeli ki değerini bilsin falan derler.bakıyorumki kayınvalidemde öğle
Kadının maaşı çok iyi ama eşide hep harçlık verir kendisine bide el üstünde tutar kadını.kadın bide oğlundada harçlık istemiş.demekki doğru yolda olan oymuş gibime geliyor.baksanıza ben isteyince senin paran var zaten napacaksın parayı oluyor ama ona özür diliyor anne bu ay maaşın gecikti kusura bakma diye

Bu kadın bu yaşta emekli olmayıp çalışıyorsa bir sıkıntı vardır. Belliki bahsettiğin gibi zenginlik yok. Otacının müdürü mü bu kadın? Eczacı mı?

Bu ekonomik şartlarda bile aklına gelmemiş evin para durumunu sormak. Belliki adamın çok parası var. Bırak harcasın anasına.

Kayınvalidem güzellik uzmani.özel güzellik merkezinde çalışıyor.yani ihtiyaçdan değil işini sevdiği için çalışıyor kendisi 55 yaşında

Başkalarının lafına göre mi yaşarsınız hep? Eşim bana hiç harçlık vermemiştir bugüne dek. İstemek de aklıma gelmedi açıkçası kendi maaşım var. El üstünde de tutulduğumu düşünüyorum, ilişkimiz yönünden bir sıkıntı yok. Sizinki sırf insanların lafıyla gaza gelmek. Doğrusu bu diye bir şey yok. Herkesin ilişki dinamiği farklı. Siz kayınvalidenizle kendinizi kıyaslamayı bırakın bence bu düşünce şekliyle illa ki sorun yaşarsınız

Bana çok çok tuhaf geldiniz. Ad soyad gerçek mi öncelikle?

Kayınvalide meselesi değil bu, arkadaşlar anlatmış ama pek değişen bir şey olmamış. Diyorlar ki sizin bütçe ortak olmalı, çünkü evlisiniz. Çalışıyorsunuz, maaşınız var, eşinizden harçlık istemeniz çok saçma, saçma ötesi. Çevreniz ve akrabalar toplaşıp camdan atlasa, siz de mi atlayacaksınız?

Alacağınız bir şey olmuştur, yetmeyecektir veya zora gireceksiniz, eşinizden istersiniz vermez, aşırı kırıcı bir durum. Eve eşya alınacak, zaten ortak karardır, ortak alırsınız. Hediye de alıyormuş size. Sizin hiç yatırımınız da mı yok? Günü birlik mi yaşıyorsunuz? Yatırım varsa onu da mı herkes kendi başına yapıyor?

Yine söylüyorum, bütçe ayrımanız çok saçma. Adam da diyor ki senin paran sana benimki bana. Sorarsan bana niye harçlık vermiyorsun da annene veriyorsun, beni 9 ay sen mi taşıdın karnında, sanane, istediğime veririm paramı. Ben sana soruyor muyum dese ne diyeceksiniz?

Bence bize soracağınıza gidin eşinize sorun.

Herkes kadını taşlamış yine. Belki adam böyle bir düzen kurdu, kadının karışmasına müsaade etmedi. Maaş alsa da insan karısına sorar ihtiyacı olup olmadığını ki kadın istese bile vermiyormuş. Harçlık kelimesine takılmayın,çocukların hiç mi aşan harcaması olmuyor, yüksek bir meblağ hiç mi harcanmıyor. Ek kart imkanınız varsa kullanın, ortak harcamaları burdan yapın, ayrı bir birikime başlayın. Bu adamla kuyuya inilmez.eve harcama yapmayın, ne eksikse beyefendi alsın. Anneye verilir ama eş de kırılmaz böyle. Ayıp.

Hayır arkdaşalar bile isteye düzenimiz böyle gelişmedi.evliliğin başında eşim evin ihtiyaçlarını ödüyordu bende eşime yardım olsun diye kendi ihtiyaçlarımı ve çocukların ihtiyacını kendi üzerime aldım.ama etrafımdaki kadınların hemen hepsi kendi gelirleri olsa bile eşlerinde düzenli para alıyorlar.bir ben eşimden para görmüyorum ve bakıyorum ki yanlışmışım.eşimde annesini maaşa bağlamış
Siz esisiniz,hayatı birlikte paylaşıyorsunuz. Herseyiyle size ait olmalı. Annesi iyi bir kv olsa "oğlum benim ihtiyacım yok,sen evliliğine çocuklarına ailene harca,birikim yap"der. Kadının zaten o paraya ihtiyacı yokmuş kocasıda veriyormuş başta dediniz. Ha anneye hediye alınır özel bi durum olur hastalık olur yardım yapilir. Ama maaşa bağlamış resmen. Evlilikte harçlık almak,düzenli para almakta hoş değil. Kimse kimsenin çalışanı değil. Düzenli para olmaz ama şöyle olabilir,istediğinizi alırsınız esiniz öder.(annesine harçlık veriyor bana harcamıyor dediginiz icin bu kismi belirttim)Zaten sizde ihtiyacinizdan kısmazsiniz bu gibi durumlar olabilir. Harçlık vs kelimelerini irite buluyorum. Bir an önce bu anne maaşı konusunu halledin eşinizle ne demek çocuklarına harcamıyor annesine veriyor

Yani evet doğru ama eşim hep kendi üstüne aldı evin ihtiaçlarını bende pek karışmadım hiç bir zaman.kiradı faturadı hep eşim halletdi tatile çıkdığımız zaman ikimizde maaşımızdan ayırıyoruz öğle hallediyoruz ama kalan masraflar eşimde.çocukların kreş giyim kendi giyim ihtiyaçlarımda bende.yıllardır bumşekilde yürüdüğü için problem olmadı ama eşimin annesine maaş verdiğini duyunca yanlış yoldamıyım acaba diye düşündüm.çünki kadın kendiside iyi maaşlı yerde çalışıyor eşide ona para veriyor.üstelik oğluda veriyor.ama bizde bana eşim hiçbirşey vermiyor benim eşimde ona veriyor.biraz garip gele bilir ama nebileyim haksızlık gibi geldi bana
Birikim ,yatırım yapmıyormusunuz peki?
Kirada oturuyorsunuz anladığım kadarıyla. Ev almaya kalksanız nasıl alacaksınız?
Yani bana çok tuhaf geldi,ev arkadaşı gibi masraf bölüşmek. Benim maaşımı biriktiriyoruz mesela,eşim kredi kartımı da ödüyor,faturaları vs de. Çocukların eksiklerini kartla alınacak şeylerse kartla değilse de eşim öder,bende nakit varsa ben öderim. Ortak hesapta vardır bir miktar,nakite ihtiyac olursa cekerim,çekemediysem eşimden de alırım,isterim. Calısmadıgım dönemlerde de hiç para lafı etmedi eşim,halihazırda da etmez. Eşimde elinde kalanı birikime ekler zaten. Ha ailelere destek verilebilir bunda bir sıkıntı görmüyorum ben ama ne bileyim durumu iyi olan,halihazırda çalışıp kazanan bir aile büyüğüne de aylık bağlar gibi düzenli ödeme yapmak tuhaf. Size kendi parandan hallet deyip yapması daha da tuhaf ve rahatsız edici . Hediye almak,yemeğe götürmek gibi birşey değil ki bu. Bilemedim.

Eviniz, arabanız, başka bir mülkünüz,banka hesabında birikiminiz yok mu? Varsa bunları nasıl aldınız? Cidden merak ettim.

Evliliğimizin başında ben eşimden çok kazaniyordum, şimdi o beni katlıyor. Araba aldık kredisini ben ödedim, ev aldık eşim ödüyor çoğunlukla. İkimizin de ayrı kredi kartı var. Market alışverişi, çocuğun kıyafeti, oyuncağı, ne bileyim tatiller bazen benim kartımdan bazen de eşimin kartından alınıyor. Faturaların bir kısmı bende bir kısmı eşimde, ödeme kolaylığı açısından nasıl denk gelirse öyle yani.
İlk zamanlar benim maaşım daha iyiyken eğer eşim kartını ödeyemediyse ben ona gönderirdim, şimdi benim kartım patlıyor o bana gönderiyor. Ama bunlar ihtiyaç dahilinde olan şeyler yani kimse kimseye harçlık vermiyor. Bir düzeni yok, duruma ve masraflara göre şekilleniyor. Eğer maaşım yetseydi sırf eşim bana pars versin diye ondan para beklemezdim.

Aylık yaptığımız birikimler büyük oranda eşimin hesabında oluyor çünkü o farklı bir para birimi kazanıyor. (Euro veya dolar değil:KK70:) Ara ara konuşuruz ne kadar paramız var, maaşlarımız ne kadar oldu diye. Ailelerimize düzenli para vermeyiz ama ihtiyaçlarını karşılarız bazen, bazen hediye alırız. Değişmesi gereken bir ev eşyası gibi veya kardeşlerden birinin bir ihtiyacını almak gibi. Büyük hareketlerde birlikte karar veririz borç alırken veya verirken.

Yani bunları hiç konuşmadan nasıl bu zamana kadar geldiniz anlamadım. Mesela benim maaşım x, eşim 3x. Tatile benim standartlarima göre bir yere mi gideceğiz eşimin mi, çocuk benim maaşıma göre bir okula gidecek yoksa eşimin mi?

Ha siz bu ay maaşı yetiştiremediniz diyelim. Ekstra alışveriş yaptınız kendinize veya çocuğunuza bir şeyler aldınız. Eşinizden de destek istediniz ama o parası olmasına rağmen vermediyse de bu çok çok kötü bir durum. Böyle bir durumda kızmakta çok haklısınız. Eşler birbirlerinden para sakınamaz cinsiyetten bağımsız söylüyorum.

Son düzenleme:
Ay boşver akrabalarını falan ya eşinden para tabi ki isteyebilirsin.
Benden çok kazanırdı ben isterdim eşimden. Allah allah evliyiz ayol.

Evet arkadaşlar sorulara kısaca cevap vereyim.eşimin annesine ne kadar para verdiğini bilmiyorum sadece aralarında konuşurken duydum annesi eşimi darlıyodu bu ay ki maaşımı neden geciktirdin diye.yani anladığım kadarıyla annesi kendisi istemiş eşimden aylık harçlık.eşimde bende maaşlarımız orta tabi eşimin maaşı benden biraz fazla.genel olarak benim maaşım bana yetiyor ama eşimin ben para isteyince bana vermeyip annesine her ay düzenli maaş vermesi beni kırdı.ama hediye falan alır hakkına giremem ama annesinede her zaman hediye alır.
Belinay ecrin ve celal asafın güzel annesi, bu kadarcık konuşmaya kulak misafiri olarak mı anladınız eşinizin annesine düzenli harçlık verdiğini? Ben bu konuşmayı duysam kocamın annesinin maaşına çöktüğünü ve geri ödemeyi geciktirdiğini düşünürüm mesela. Maaşımı geciktirdin demiş kadın sadece.

Ne alakası var hanımefendi.sordular bende soruya cevap verdim.zaten konudada nerden bildiğimi belirtmemişdim.sorulunca yazmadığımı fark etdim ekledim.zaten eşimde bilmiyor benim bildiğimi.ben onlar konuşurken duydum duyduğumuda eşime bildirmedim.o yüzden sordum ya zaten bunu eşime söylemelimiyim?sormalımıyım diye?eşim neden kötü olsun ben eşimi çok severim çok da iyi insandır kendisi.sadece ailemizde böyle bir sorun var onuda size danışıp sormak istedim
Kiradaymışsınız yani birikim yapmanız şart.Eşiniz annesine vereceğine sizin için bir kenara atsın. Zaten kadın çalışıyormuş.
Bir de FıSTıKÇI ŞaHaP vardı ortaokul döneminde dil bilgisinde akılda kalsın diye hatırlar mısınız bilmem.
Yani gitdi, etdim vs değil. Gitti,ettim şeklinde olur. Okurken sinirim bozuldu. Yazım diliniz bayağı sıkıntılı naçizane tavsiyem azcık kitap okumanız🥺

Evde parasal konularda hic mi ortak bir sey yok? Konusmaz misiniz? Ev giderleri nasil karşılanıyor? Yani evli değilim ama evli olup da param yetmese ya da calismasam esimden herseyi rahatlikla isteyebilme hakkim olmali diye düşünüyorum sadece para degil bu arada. Bana evlilikte hic paylaşımınız yok gibi geldi

Bence bu tür konular için konuşmak fayda etmiyor. İleride işsiz kalırsanız o zaman eşinizin tutum ve davranışlarını değerlendirebilirsiniz. Onun dışında ihtiyaç olması durumunda anneye elbette harçlık verilebilir. Taşıma suyla değirmen dönmez zaten eşiniz size harçlık verse ne olacak vermese ne olacak. Dilerseniz araba almak ya da değiştirmek için kredi çekebilir eşinizin de kredi ödemesini sağlayabilirsiniz. Hem bütçesini kontrol etmek hem de standartlarınızı genişletmiş olursunuz.

X