Ellerini bilekten kıvıran bebeğim otizmli mi?

Cankiriklarim

İki prens annesi 👑
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2017
4.217
5.568
32
10 aylık oğlum var. Önceki aylarda uyanık oldugu her an yapmakla birlikte suan da üzüldüğünde sevindiğinde heyecanlandığında ellerini bilekten kıvırıyor. Hic durmadan. Otizmin erken belirtileri arasında. Başına gelen var mı?

Sadece bununla otizmli yada degil diyemezsin. Hatta doktorlar bununla degerlendirmiyor bile. En onemli belirti seninle goz teması kuruyor mu? Adina bakıyor mu?

Sadece bununla otizmli yada degil diyemezsin. Hatta doktorlar bununla degerlendirmiyor bile. En onemli belirti seninle goz teması kuruyor mu? Adina bakıyor mu?
Evet ellerini bilekten kıvırma harici herşeyi normal. Ancak bu elleri bilekten kıvırmayı başka türlü açıklayan bir kaynak göremedim. Bir de bazen sonradan gerileyebiliyor cocukların davranısları bu ilk belirti ve gittikce gerileyecek mi acaba diye düsünüyorum

Evet ellerini bilekten kıvırma harici herşeyi normal. Ancak bu elleri bilekten kıvırmayı başka türlü açıklayan bir kaynak göremedim. Bir de bazen sonradan gerileyebiliyor cocukların davranısları bu ilk belirti ve gittikce gerileyecek mi acaba diye düsünüyorum
Sanmiyorum bebekken benim kizimda ayaklarini bilekten çevirirdi. Büyüdükçe gecti bu alışkanlıgı. Daha cok küçük 18 ayindan once boyle bir teşhis koyulmaz zaten. Kendine de cocugada eziyet etme.

10 aylık oğlum var. Önceki aylarda uyanık oldugu her an yapmakla birlikte suan da üzüldüğünde sevindiğinde heyecanlandığında ellerini bilekten kıvırıyor. Hic durmadan. Otizmin erken belirtileri arasında. Başına gelen var mı?
Çocuğunuzda sadece bu belirti varsa normal. Sizin bir davranışınız, tepkiniz sonrası bunu alışkanlık haline getirmiş olabilir.

Benim arkadaşın kizi 12 aylık civarı hep parmak ucu yürüdü aylarca otizmde de ciddi belirtiler arasında ama şimdi 4 yaşında herşeyiyle normal parmak ucu yuruneyide bıraktı.. göz teması varsa korkutmayin kendinizi Dr gidin sorun

Sanmiyorum bebekken benim kizimda ayaklarini bilekten çevirirdi. Büyüdükçe gecti bu alışkanlıgı. Daha cok küçük 18 ayindan once boyle bir teşhis koyulmaz zaten. Kendine de cocugada eziyet etme.
Ellerini böyle bilekten cevirmesi her görenin anormaline gidiyor. Zamanla gecer diye bekledik ama son 5 aydır böyle. Özellikle duygu değişimlerini böyle ifade ediyor

Benim yeğenimde ayak bileklerini kıvırırdı çok gülerdik otizmle bi alakası varmı bilmiyorum bu hareketin ama yeğenim şu an 3 yaşında cin gibi maşallah 😆

Benim arkadaşın kizi 12 aylık civarı hep parmak ucu yürüdü aylarca otizmde de ciddi belirtiler arasında ama şimdi 4 yaşında herşeyiyle normal parmak ucu yuruneyide bıraktı.. göz teması varsa korkutmayin kendinizi Dr gidin sorun
Henüz 10 aylık teşhis alabileceğimden emin olamadıgım icin 12 aya kadar beklesem mi diyorum. Göz teması var biri odadan cıksa peşine bakar vs herşeyi normal ama işte o el bileklerini oynar gibi kıvırması ve herkesin anormal bulması beni cok şüpheye düşürüyor

Bir de ismiyle seslenince bazen bakıyor bazen bakmıyor. Hatta genelde bakmıyor. Acaba 10 ayda normal mi

El bileklerini oğlum gibi durmadan kıvıran bebek görmedim. İsmine de her zaman tepki vermiyor
otizmin tüm belirtilerini tek tek ele alırsak her bebek otizmli diyebiliriz. Fazla takılıyorsunuz gibi geldi bana. Ya da etrafınız üzerinde durduğu için sizde takılıyorsunuz gibi. Tek bir davranışla ya da 1-2 önemsiz belirtiyle otizmli diyemeyiz hiç bir çocuğa.

otizmin tüm belirtilerini tek tek ele alırsak her bebek otizmli diyebiliriz. Fazla takılıyorsunuz gibi geldi bana. Ya da etrafınız üzerinde durduğu için sizde takılıyorsunuz gibi. Tek bir davranışla ya da 1-2 önemsiz belirtiyle otizmli diyemeyiz hiç bir çocuğa.
Umarım dediğiniz gibidir bir profu aradım smdi 12 . Aya kadar beklememizi, elleri bilekten cevirmenin bir belirti oldugunu ancak teşhis icin yetmeyeceğini görmesi gerektiğini söyledi

Merhaba özelden de sık sık bana bu konu ile ilgili sorular geldiğinden buradan cevaplamak istedim. O harekete 6 aylık civarı başladı 1yaşına kadar sürdü. Prof burak tatlı ya gittik kendisi zeka testleri ve nörolojik incelemeler yaptı ve herşeyi normal ayrıca zekası ileri demişti 1 yaşındayken. Şuan 3 yaşında yaşıtlarından cok daha ileri konuşması ve 18 aylıkken cümle kurmaya başlamıştı haliyle şimdi ise Bizim kadar net ve akıcı konusuyor mecazi konusmaların anlamını bilip cümle icinde doğru yerde bile kullanıyor.20 aylıkken 10a kadar sayıyordu. alfabeyi biliyor. Adını yazabiliyor harf harf.Toplama işleminde de fena değil henüz sadece rakamları toplayabiliyor.Kısacası telaş etmeyin anneler belkide minik bir dahi büyütüyorsunuz👼

Merhaba özelden de sık sık bana bu konu ile ilgili sorular geldiğinden buradan cevaplamak istedim. O harekete 6 aylık civarı başladı 1yaşına kadar sürdü. Prof burak tatlı ya gittik kendisi zeka testleri ve nörolojik incelemeler yaptı ve herşeyi normal ayrıca zekası ileri demişti 1 yaşındayken. Şuan 3 yaşında yaşıtlarından cok daha ileri konuşması ve 18 aylıkken cümle kurmaya başlamıştı haliyle şimdi ise Bizim kadar net ve akıcı konusuyor mecazi konusmaların anlamını bilip cümle icinde doğru yerde bile kullanıyor.20 aylıkken 10a kadar sayıyordu. alfabeyi biliyor. Adını yazabiliyor harf harf.Toplama işleminde de fena değil henüz sadece rakamları toplayabiliyor.Kısacası telaş etmeyin anneler belkide minik bir dahi büyütüyorsunuz👼
Çok teşekkür ederim. Çok telaş yapmıştım ☺️

Merhaba bende şuan aynı durumdayım.tek

Merhaba bende şuan aynı durumdayım.tek
Tek bir elini bilekten yumruk yapıyor.gorenlerin tuhafına gidiyor.benim kızımda 6aylik şuan.birde bizim şöyle bir sıkıntımız var başını sırt üstü elinden tutup çekince kaldıramıyor.geriye düşüyor başı.bunun için emar çekilmişti 1 ay önce temiz çıktı.doktor zekasinda problem yok dedi.metabolizmaya yönlendirdiler onun sonuçları 1 ay sonra çıkacak.sonuca görede bu sefer nöroloji ye götürücez.herseyi iyi anlamlı gulmeleri göz teması aileyi yabancıyı tanıması çok iyi.iste başını tutamiyor sırt ustuyken.yuz üstü kucakta falan tutuyor ama doktor ona tutmak denmez diyor.hatta sma dan şüpheleniyor.onuda tam çıkacakken eşim doktora neyden supheleniyorsunuz dedi.oyle dedi iste.bence akraba evliliği dediğimiz için öyle dedi.bana görede tembel sadece.eli ayağı oynuyor hareket ediyor yani.ha bide dönmüyor henüz eline bişey verdiğimde hemen bırakıyor.bunlar bana kötü hissettirmiyor.her çocuk aynı değildir.sizde böyle bir durum oldumu benim gibi olanlar lütfen burdan beni aydınlatabilir mi.sonuclarin çıkmasına daha var merak ediyorum

X