Evlat Edinme Çocuk evlat edinenler

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Çalışırken söyle yani eş olmadıgı ve bakacak bir büyüğüm anne vs olmadıgı için
Tabii ki zor. Manevi kısmı sevgiyle hallederim diyorsunuz da tek maaşla maddiyatını halledecek misiniz? Çocuğun masrafını da göz önüne alın.
Tam gün çalışan anneler özel okula muhtaç. Özel okulların hepsi bir asgari ücret istiyor. Her ay buna bütçe ayırabilecek misiniz?
Geçen sene aylık 3 bin ödediğimiz okul bu sene en az 8-9 isteyecek.
Devlet okuluna verirseniz de yarım gün için bakacak bir aile büyüğüne ihtiyaç duyarsınız.
İyice düşünmeden planlamadan adım atmayın

Ben de 30 yaşındayım evlenemedim. Bir bilemedim iki yıl sonra başvuracağım. Araştırmıştım bekarlar da evlat edinebiliyor ama bir değil bin defa düşünmek lazım. Zaten basvurduktan sonra uzun süreç oluyor, öyle hemen al götür olmuyor. Instagram da kalptenbaba var . O da evlat edinen bekar erkek, sanırsam Türkiye de ilkmis bekar erkek olarak evlat edinen.

konu sahibi çocuk bakmak çok zor.
Küçük bebek bakmanın zorluğu ayrı çocuğun ayrı zorluğu var.
Okul öncesinde geceleri defalarca kalkıyorsun, ağlamalar, sebepsiz tutturmalara sabırla çözüm bulmanız lazım.
Onu halledip okula başlatsanız bu kez de ilk sene her hafta hastalıkla mücadele ediyorsunuz. Hastalık işi zaten zor, ateş nöbeti, kusma silme, ishalle mücadele. Yemesi zor, uyutması zor.
Bitmeyen bir mücadele, bitmeyen bir emek.
Sonra ödevler, ders notları, akran zorbalıkları, isyanlar başlayacak.
Ergenlik zaten ayrı bir dünya.
Her yaşının zorluğu çok ve başka.
Tek başına mücadele etmek daha da zor.
İyice düşünün. Hatta çocuklarla biraz yalnız kalıp deneyin.

Hatta aslında bekar biride evlat edinebiliyor gerekli şartlar sağlanırsa ama bekar birinin evli birine oranla evlat edinmesinde görüşmeler falan daha zor oluyor bilginiz olsun. Yani ülkemizdeki bekar birinin evlat edinme sayısı çok az. Ben bu zorluktan dolayı hayır dedim yanlış bir bilgi vermek istemem aslında kanunda bu hakka sahipsiniz yaşınız ve diğer sartlarınız tutuyorsa. Koruyucu ailelik evlat edinmeye göre daha kolay şartlara sahip

Hiç aranızda evlat edinen bekar kadın var mı? Ben düşünüyoum, Sizce nasıl olur diye buraya fikir almak için sormanızı anlarım da, şartları neler diye buraya sormanız bana biraz gayri ciddi geldi bu konuda. Merci burası değil ki, şartları kurumlardan öğrenebilirsiniz. Gördüğünüz gibi herkes farklı bir şey söylüyor.
Bu arada ben de düşünmüştüm 5 6 yıl önce , koruyucu anne olmayı evlenmezsem. Şuan nişanlıyım ama yine de olur sda evlenmezsem kesinlikle düşünmem, hem sorumluluğu hem maddi anlamda çok zor. Okul fiyatlarını bile görüyoruz. Kedi tercih ederim , ben onunla da çok mutlu olurum .
Koruyucu aile olunca devlet çocuğun tüm masraflarını karşılıyor. Aylık ödeme yaptığı gibi okul açılışında kırtasiye yardımı, mevsim geçişlerinde kıyafet yardımı yapiyor zaten. Üstelik bazı özel okullarda kontenjan oluyor çocuk esirgeme çocukları için, benim takip ettiğim biri bu şekilde çok güzel bir okula yolluyordu çocuğunu.
Benim her zaman sıcak baktığım bir şey ya koruyucu aile olmak. Bunun kocasizlikla bir bağı yok ki, eşi olmayan bir kadın da çocuğuna layıkıyla annelik yapabilir.
Örnek olarak derseniz aynebilim ve güzel kizi çakıl var. Ama o kambocyada aileden evlat edindi çocuğunu .
Koruyucu ailelik şartlarına bakmak için burayi tiklayabilirsiniz.
Bence harika bir uygulama. Çocuğu olmadı diye, gönlünce bir erkek bulamadı diye, en doğurgan yilllarinda boşandı diye bir kadın neden annelikten mahrum kalsın ki?
Ben 31 yasindayim,bekarım,koca adayım yok. Ama asla 'biyolojik saatim geciyor' panigine girmedim çünkü çocukluktan beri aklımın bir köşesinde var doğurmadan anne olmak.
Konu sahibine gelince, evlat edinme ile ilgili çok güzel bir topik var kk'da,hatta daha bu hafta bir kadın kızına kavuştu .
Ama konu sahibi sizin yaşınız yazana göre 42.
Anne ile çocuk arasında maksimum 40 yaş olmali. Yani sizin başvuru yapacağınız çocuk işlemler bitesiye 5 yasinda falan olacak. Ama bebek dışı evlatlık Türkiye'de cooooook yavaş işleyen bir sürec diye duymuştum. Sizin yerinizde olsam koruyucu aile olurdum. Bu şekilde anne olan bir sürü kadın var, hatta en meshurlarindan bir tanesi mutlu tonbekici
2013te Koruyucu anne oldugunda kendi 43,kızı 6 aylıktı. Şimdi on yaşında neredeyse genç kız,o gün bugundur beraberler 💗hatta ülke ülke geziyorlar. Bir gün bile ayrilmamislar.

Son düzenleme:
Koruyucu aile olunca devlet çocuğun tüm masraflarını karşılıyor. Aylık ödeme yaptığı gibi okul açılışında kırtasiye yardımı, mevsim geçişlerinde kıyafet yardımı yapiyor zaten. Üstelik bazı özel okullarda kontenjan oluyor çocuk esirgeme çocukları için, benim takip ettiğim biri bu şekilde çok güzel bir okula yolluyordu çocuğunu.
Benim her zaman sıcak baktığım bir şey ya koruyucu aile olmak. Bunun kocasizlikla bir bağı yok ki, eşi olmayan bir kadın da çocuğuna layıkıyla annelik yapabilir.
Örnek olarak derseniz aynebilim ve güzel kizi çakıl var. Ama o kambocyada aileden evlat edindi çocuğunu .
Koruyucu ailelik şartlarına bakmak için burayi tiklayabilirsiniz.
Bence harika bir uygulama. Çocuğu olmadı diye, gönlünce bir erkek bulamadı diye, en doğurgan yilllarinda boşandı diye bir kadın neden annelikten mahrum kalsın ki?
Ben 31 yasindayim,bekarım,koca adayım yok. Ama asla 'biyolojik saatim geciyor' panigine girmedim çünkü çocukluktan beri aklımın bir köşesinde var doğurmadan anne olmak.
Konu sahibine gelince, evlat edinme ile ilgili çok güzel bir topik var kk'da,hatta daha bu hafta bir kadın kızına kavuştu .
Ama konu sahibi sizin yaşınız yazana göre 42.
Anne ile çocuk arasında maksimum 40 yaş olmali. Yani sizin başvuru yapacağınız çocuk işlemler bitesiye 5 yasinda falan olacak. Ama bebek dışı evlatlık Türkiye'de cooooook yavaş işleyen bir sürec diye duymuştum. Sizin yerinizde olsam koruyucu aile olurdum. Bu şekilde anne olan bir sürü kadın var, hatta en meshurlarindan bir tanesi mutlu tonbekici
2013te Koruyucu anne oldugunda kendi 43,kızı 6 aylıktı. Şimdi on yaşında neredeyse genç kız,o gün bugundur beraberler 💗hatta ülke ülke geziyorlar. Bir gün bile ayrilmamislar.

Koruyucu ailelikte en yikici olan, ailenin istedigi zaman cocugu geri alma hakkinin olmasi. Sistem her ne olursa olsun, eger aile kendini duzeltmis ve bakabilecegine inandirirlarsa almasindan yana malesef. Bunu goze almak gerekir basvuru yapildiginda.

Koruyucu ailelikte en yikici olan, ailenin istedigi zaman cocugu geri alma hakkinin olmasi. Sistem her ne olursa olsun, eger aile kendini duzeltmis ve bakabilecegine inandirirlarsa almasindan yana malesef. Bunu goze almak gerekir basvuru yapildiginda.
Tabii ki böyle bir ihtimal var ama bu düşük bir ihtimal. Zaten çocuğun dosyasını ,hikayesini paylasiyorlar. Eğer ekonomik sartlardan ötürü çocuğunu bırakmak zorunda olan bir aileyse-geri alacağını düşünüyorsan o dosyayı kabul etmeme hakkın var. Ama misal anne vefat edince baba tarafından kuruma verilen cocugun geri alınma ihtimali çok çok düşüktür.
ama tabii ki düşük de olsa böyle bir risk var.
risk var diye hiç yapmamak acikcasi bana çok saçma geliyor. Sonucta çocuk dogurmak da bir risk. Çocuğun bir engel sahibi olması bazen bir gen bozukluguna bakar. Ya da şimdi baktım, ani bebek ölümü oranı binde iki ile dört arasındaymis ülkemizde . Her gün 10-20 arası bebek sebepsiz yere hayatını kaybediyormus:KK43: her şeyi geçtim hastalıktan, önlenemez bir kazadan bir kayip yaşanabilir.
Sonuçta Allah garanti etmiyor ki dogurdugun çocuk sağlıkla mutlulukla yaşayacak diye, devlet nasıl garanti versin?

Yaslari kacti? Merak ettim cok nadir duydugumuz bir sey oldugu icin.

Konu sahibi, bildigim kadariyla bekarsaniz ona saglikli erkek figurunun de oldugu bir ortam saglamaniz gerekiyor. Erkek kardesiniz, babaniz, kuzenleriniz, yakin erkek arkadaslarinizdan olusan bir sosyal cevreniz var mi?

Ayrica yasinizi bilmiyorum ama mutlaka asik olur, iliski yasamak ve hatta evlenmek istersiniz. Bunlara +1 cocuklu kadin olarak baslamayi goze aliyor musunuz, cok zor bir karar bu. Hele ki calisirken ve yalnizken... Biz esimle kopegimizin sorumlulugunu bile 2 kisi + bakici + kopek kresi ile yurutebiliyoruz, yurtdisindayiz ve ailemiz yok yanimizda diye.

İkisini tanıdığımda çoktan evlat edinmişlerdi. Tam emin değilim kaç yaşında evlat edindiklerinden. Ama diğer arkadaşımın evlat edinme sürecini baştan sona onunla birlikte yaşadım. Kırklarının başındaydı süreci başlattığında.

Merhaba çocuk evlat edinen var mı?
Kaç yaş oluyor? Zorlukları güzellikleri neler?
Şartları neler? Çalışırken zor oluyor mu?
Bekara da veriyorlar mı? Bilgisi olanlar yazabilir mi
Şartlar için kuruma başvurup danışabilirsiniz buradan daha sağlıklı bilgiler verirler. Tek başınıza, işe gidip ilgilenemeyeceğiniz bir bebeği neden alacaksınız ve nasıl bakacaksınız? Ben kendim çocuk yapamadım diye bunu yapmak hoş bir hareket değil bence. Koruyucu ailelik yapabilirsiniz

Tabii ki böyle bir ihtimal var ama bu düşük bir ihtimal. Zaten çocuğun dosyasını ,hikayesini paylasiyorlar. Eğer ekonomik sartlardan ötürü çocuğunu bırakmak zorunda olan bir aileyse-geri alacağını düşünüyorsan o dosyayı kabul etmeme hakkın var. Ama misal anne vefat edince baba tarafından kuruma verilen cocugun geri alınma ihtimali çok çok düşüktür.
ama tabii ki düşük de olsa böyle bir risk var.
risk var diye hiç yapmamak acikcasi bana çok saçma geliyor. Sonucta çocuk dogurmak da bir risk. Çocuğun bir engel sahibi olması bazen bir gen bozukluguna bakar. Ya da şimdi baktım, ani bebek ölümü oranı binde iki ile dört arasındaymis ülkemizde . Her gün 10-20 arası bebek sebepsiz yere hayatını kaybediyormus:KK43: her şeyi geçtim hastalıktan, önlenemez bir kazadan bir kayip yaşanabilir.
Sonuçta Allah garanti etmiyor ki dogurdugun çocuk sağlıkla mutlulukla yaşayacak diye, devlet nasıl garanti versin?

Evet bu da dogru, ben biyolojik olarak bile cocuk sahibi olmak istemedigim icin bana cok uzak, empati kuramadigim bir fikir olabilir bu.

Çevrenizde erkek var mı demek te çok enteresan sanki erkek varoldu mu tamam yani...çevremde erkek olunca cocuk daha mı iyi hissedecek her erkek bakacak mı ne alaka ya konu açtıgıma pişman ettiniz..kapansın konu...diğer güzel bilgi verenlere teşekkürler

Çevrenizde erkek var mı demek te çok enteresan sanki erkek varoldu mu tamam yani...çevremde erkek olunca cocuk daha mı iyi hissedecek her erkek bakacak mı ne alaka ya konu açtıgıma pişman ettiniz..kapansın konu...diğer güzel bilgi verenlere teşekkürler

Hanimefendi bunu ben ozellikle sormuyorum, size sosyal hizmetler soracak. Fonksiyonel ailelerde bir kadin ve bir erkek figuru vardir, cocuk yasayarak ogrenir bunlari. Olabildigince normallestirilmis bir yasam surebilmesi icin cocugun ona bir 'baba figuru' sunmanizi bekleyecekler sizden.

Hicbir arastirma yapmamissiniz bir de tepki gosteriyorsunuz. Ve siz de cocuga ne olursa olsun sen saglikli sartlari saglamakla mukellefsiniz, evlenemedim o yuzden koca yok etrafimda erkek de yok, ama ben tek basima buyutecegim demeniz dogru degil. Cocuk sizin yarim kalmis hislerinizi tamamlamakla gorevli degil, ama siz onun tum eksikliklerini tamamlamakla gorevlisiniz.

Hanimefendi bunu ben ozellikle sormuyorum, size sosyal hizmetler soracak. Fonksiyonel ailelerde bir kadin ve bir erkek figuru vardir, cocuk yasayarak ogrenir bunlari. Olabildigince normallestirilmis bir yasam surebilmesi icin cocugun ona bir 'baba figuru' sunmanizi bekleyecekler sizden.

Hicbir arastirma yapmamissiniz bir de tepki gosteriyorsunuz. Ve siz de cocuga ne olursa olsun sen saglikli sartlari saglamakla mukellefsiniz, evlenemedim o yuzden koca yok etrafimda erkek de yok, ama ben tek basima buyutecegim demeniz dogru degil. Cocuk sizin yarim kalmis hislerinizi tamamlamakla gorevli degil, ama siz onun tum eksikliklerini tamamlamakla gorevlisiniz.
Biz evlat edinme için gorusmeye gittiğimizde yogunluktan dolayi toplu şekilde gorusmeye alındık bekar bir bayanda vardi ayni görüşmede bayanların bekar olması sorun değil evlat edinmede yalnizca bekar erkekler evlat edinemez dedi uzman yani herhangi bi bir sorun teskiletmiyor

Biz evlat edinme için gorusmeye gittiğimizde yogunluktan dolayi toplu şekilde gorusmeye alındık bekar bir bayanda vardi ayni görüşmede bayanların bekar olması sorun değil evlat edinmede yalnizca bekar erkekler evlat edinemez dedi uzman yani herhangi bi bir sorun teskiletmiyor

Sorun teskil etmiyor tabii ki, evlat edinemez diye bir sey hic yazmadim. Ama saglikli bir cocuk iki ebeveynle buyur, cocugun her iki cinsiyetle de iletisimi ogrenmesi icin bir erkek figurune de sahip olmasi gerekiyor, dede/dayi/annenin erkek kuzeni/arkadasi gibi.

Merhaba arkadaşlar bende evlat edinmek istiyorum. Devletten evlat edinmek istediğimizde süreci uzun tutuyorlar bildiğim kadarıyla bilgi verebilir misiniz? Süreç nasıl işliyor yeni bilgiler var mı? 2024 e ait süreç için.

X