Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları cas testi

Benim kızım da okulda bir sorun yok ama evde takıntılı davranıyor. Çok konuşuyor konuşmadığı Zaman’larda şarkı söylüyor. Her yemeğe oturduğumuzda bir sorun buluyor ve öfke krizi geçiriyor. Örnek bu bardağı istemem diyor. Seç istediğini diyoruz. Evde olmayan bir bardaktan bahsediyor. Bu bardağın bir boy küçüğü olmalı diyor örneğin. Kıyafet sorunu yaşıyoruz. Okula giderken tüllü ve pullu elbiseler giyiyor. Okulda da tuvalete gidemiyor oraya değer diye. titizlik de var. Var mı bunları yaşayan 😂 ben mantıksız birşey istediğinde kalkıp hiç ilgilenmiyorum. Deliriyor iyice.

Ay hunharca güldüm buna :KK70::KK70:

Twitterde bir ara öylel bir sayfa vardi, çoçuklarin agladigi saçma bahaneler, inglizce bir sayfaydi.
Yani gerçekten hepsi ayni.

Kizim öyle saçma bir bahane ile aglama krizine girdiginde bende ne yapim, gülmem geliyor. Bu defada "hayir anne, komik degil" diye dahada agliyor ve öyle demesi benim daha da komigime gidiyor ve çok kötü bir kisir döngü oluyor :KK70: Kendimi tutabildigim zamanlarda bende senin gibi yapiyorum, ilgilenmiyorum. Bir müddet sonra tekrar normal ayarlarina dönüyor. :KK53:

Mesela...
mutfaktan birşey istendiğinde duymuyormuş gibi başka bir dünyada..
grup yönergelerini almakta zorlanıyor ve bulunduğu ortamın akışını bozuyor
dikkat konularında ciddi anlamda başarılı fakat bildiği şeyleri ortaya koymuyor
ilgisini çeken konularda oldukça odaklanıyor çekmeyen konularda ilgisini toplamıyor
otoriteyi kabullenmiyor
genel anlamda bu ama şöyle ki bir gün her konuda çok iyise diğer gün kötü.
Başarısızlik korkusu olabilir mi? Ya da öğretmenin yaklaşımı. Tabi siz uzmanin ıstediği testi yaptırın ama zaten ön gözlemlemede birşey olsa anlardi. Sonuçta bunlar makina değil , yaptığınız test nasil birşey bilmiyorum ama belki yardımcı olur.

Ay hunharca güldüm buna :KK70::KK70:

Twitterde bir ara öylel bir sayfa vardi, çoçuklarin agladigi saçma bahaneler, inglizce bir sayfaydi.
Yani gerçekten hepsi ayni.

Kizim öyle saçma bir bahane ile aglama krizine girdiginde bende ne yapim, gülmem geliyor. Bu defada "hayir anne, komik degil" diye dahada agliyor ve öyle demesi benim daha da komigime gidiyor ve çok kötü bir kisir döngü oluyor :KK70: Kendimi tutabildigim zamanlarda bende senin gibi yapiyorum, ilgilenmiyorum. Bir müddet sonra tekrar normal ayarlarina dönüyor. :KK53:
Benimde güldüğüm oldu iyice çaldırıyor o zaman. Aynen hiç komik değil diyor. Bazen farklı şeyler yapıyor bu sefer ben sinirleniyorum. Hele masada başka birileri varsa. Annem ya da abim gibi.. tahammül edemiyorum. Sesi çok rahatsız ediyor. Sesi çok gür. Çocuk konuşsa bir türlü konuşmasa bir türlü. Takıntı değil mi yani bunlar o zaman? Kafam götürmüyor artık. Okuldayken çok özlüyorum sonra😂

Ilkokul 1. Siniftaki öğretmenin isteğiyle olan bişey,suanda yazıyı her iki elle yazabilirim ams sağ ile yazıyorum diğer herşeyi sol ile yapiyorum. Bıçak kullanma filan sol el sağ elle tutamam bile en cok disarda yemek yerken zorlanıyorum. Bıçakla sag elle keserken ama solla rahatım . Sağim solum karışık , bana sag elini kaldir deseniz solu kaldiririm. Sag taraftan sunu ver deseniz ben 45 sn düşünüyorm bana göre mi ona gore mi diye. Benim hatlar bu konuda karışık
Öğretmenin amacı neydi ki? Sağ sol durumunu değiştirmeye çalışmak zararlı diye okumuştum. Zararı olmuş size 🤔

Benimde güldüğüm oldu iyice çaldırıyor o zaman. Aynen hiç komik değil diyor. Bazen farklı şeyler yapıyor bu sefer ben sinirleniyorum. Hele masada başka birileri varsa. Annem ya da abim gibi.. tahammül edemiyorum. Sesi çok rahatsız ediyor. Sesi çok gür. Çocuk konuşsa bir türlü konuşmasa bir türlü. Takıntı değil mi yani bunlar o zaman? Kafam götürmüyor artık. Okuldayken çok özlüyorum sonra😂

Bence takinti degil. Herseyi kendi istedikleri gibi olsun istiyorlar. Onlar emir veriyor ve biz o emiri yerine getirme ile yükümlüyüz.

Kendi dünyalarinda saçma seylere önem veriyorlar iste, mesela eller yikandiginda ben muslugu kapattigimda aglar. Vay efendim ben niye kapatiyorum, o kapatacakmis. Sonra tekrar muslugu açar ve kapatir. Lego ile oynadigimizda birsey göstermek istedigimde kizar, vay ben niye yaptim, o yapacakmis,.. Yemek yerken ille bizim tabagimizdan biseyler ister. Ya kizim, tabaginda ayni patates var dedigimde bile hayiir, ille benim tabagimdan istiyor. Sanki benim patates daha özel

Iste böyle bin tane sey var. Harikalar iste çoçuklar.

Ve bende bazen o kadar yoruluyorum ki. Sonrada uyudugunda "aay uyansa yine oynariz" diye özlüyorum. Cocuklar manyakta, bizde anne olarak az manyak degiliz :KK70:

Bence takinti degil. Herseyi kendi istedikleri gibi olsun istiyorlar. Onlar emir veriyor ve biz o emiri yerine getirme ile yükümlüyüz.

Kendi dünyalarinda saçma seylere önem veriyorlar iste, mesela eller yikandiginda ben muslugu kapattigimda aglar. Vay efendim ben niye kapatiyorum, o kapatacakmis. Sonra tekrar muslugu açar ve kapatir. Lego ile oynadigimizda birsey göstermek istedigimde kizar, vay ben niye yaptim, o yapacakmis,.. Yemek yerken ille bizim tabagimizdan biseyler ister. Ya kizim, tabaginda ayni patates var dedigimde bile hayiir, ille benim tabagimdan istiyor. Sanki benim patates daha özel

Iste böyle bin tane sey var. Harikalar iste çoçuklar.

Ve bende bazen o kadar yoruluyorum ki. Sonrada uyudugunda "aay uyansa yine oynariz" diye özlüyorum. Cocuklar manyakta, bizde anne olarak az manyak degiliz :KK70:
Evet öyle şeyler de yapıyor. Ama bu bardak tabak takıntı gibi geliyor bana. Misafirlikte benim bardağımı istediği de oldu. Çayımı döktüm ona süt koydum. Aslında arkadaşım tam çocuk bardağı vermişti ona. Ben böyle şeyleri başkalarından görmüyorum sanki. Birtek bizde var gibi geliyor😂 ne zamandır giydirmek istediğim kıyafeti var giymedi. Durduğu yerde tozlanmış. Dolapta.Bugün giycem dedi. Yıkayacağım onu giyme dedim. Öyle giydirmek istemedim diye ben suçlu oldum. Sonra geldi heryerimi öpüyor😊 Manyak yaptılar bizi.

Evet öyle şeyler de yapıyor. Ama bu bardak tabak takıntı gibi geliyor bana. Misafirlikte benim bardağımı istediği de oldu. Çayımı döktüm ona süt koydum. Aslında arkadaşım tam çocuk bardağı vermişti ona. Ben böyle şeyleri başkalarından görmüyorum sanki. Birtek bizde var gibi geliyor😂 ne zamandır giydirmek istediğim kıyafeti var giymedi. Durduğu yerde tozlanmış. Dolapta.Bugün giycem dedi. Yıkayacağım onu giyme dedim. Öyle giydirmek istemedim diye ben suçlu oldum. Sonra geldi heryerimi öpüyor😊 Manyak yaptılar bizi.

Bardak olayi çook tanidik geliyor :KK70:

Genelikle esimin bardagindan istiyor bide. Dedigin gibi onun bardagi olmasina ragmen. Takinti degil kiskançlik ayol. Biz ne yapiyorsak, neyden içiyorsak, oda aynisi olmali :KK70:

Cok güzel kiyafetleri "ben begenmiyorum" diye giymek istedigi oldu, yada daha kalin bir bluzu degil, ince bir bluz istiyor diye kiyamet kopariyor,..

Ah iste ne diyelim, konuyu iyicine dagittik. Mune af et bizi. Tekrar yapmayiz

Bardak olayi çook tanidik geliyor :KK70:

Genelikle esimin bardagindan istiyor bide. Dedigin gibi onun bardagi olmasina ragmen. Takinti degil kiskançlik ayol. Biz ne yapiyorsak, neyden içiyorsak, oda aynisi olmali :KK70:

Cok güzel kiyafetleri "ben begenmiyorum" diye giymek istedigi oldu, yada daha kalin bir bluzu degil, ince bir bluz istiyor diye kiyamet kopariyor,..

Ah iste ne diyelim, konuyu iyicine dagittik. Mune af et bizi. Tekrar yapmayiz
Kv patik almış bana deri. Ona bile göz koydu keşke benimde olsaydı dedi 😂 birsürü pandufu var oysa ki. Ne alsam onu da istemeye başladı. Bardak bizimkini istemiyor ama hayal kuruyor. Olmayan birşey olduğunu bilip sorun çıkartıyor resmen. Aynen konu nerelere geldi.

İlk öncelikle, konusunda uzman birinden bir teşhis, bir tanı konmadan kesinlikle üzülmeyin. 23 yıllık öğretmen demişsiniz, çok fazla öğrenci okutmuştur. Sürekli söylemesi: İyi niyetle, ufak bir sorun var ise hemen önüne geçilmesi adına olabilir bence. Tabi ki bu durum her anneyi üzer, sürekli "doktora götürün" lafını duymak gerici. Öğretmen 23 yıllık diye yanılmaz da değil, belki de kendi kuruntusu. Yani ortada şuan için netlik yok. Ama bence siz yine de doktora götürün. İçiniz rahat etsin, cidden en ufak bir sorun varsa bile bu yaşta müdahale edilmesi sorunu ortadan kaldırıyor. Bir yorumunuzda "az göz kontağı kuruyor" demişsiniz. Benim o kafama takıldı sadece. Ama bu demek değil ki vah vah tüh tüh. Belki de çooooook bile zeki. Ki eğer çok zekiyse ona göre eğitimleri var yine. Belki de içine kapanık bir çocuk ama bu düzelecek. Yani kısacası doktora randevu almanız iyi olmuş. Belirsiz olan sürüncemeli bir durum oluşmuş, bunu çözecek ve rahatlayacaksınız. Hakkınızda hayırlısı olmasını dilerim, sizi takipteyim. Ben de merak ediyorum sonucu💜💜

Benimde kizimin ögretmenleri benzer seyler söyledi kizim üzerine.

Açik söylemek gerekirse ne senin oglunda, ne benim kizimda zeka konusunda sorun oldugunu sanmiyorum.

Kizim mesela bu yasta (2.5 yasini biraz geçti) 10a kadar sayabiliyor, hatta su an 20'ye kadar saymayi ögreniyor. Tüm renkleri bilir, düzgün konusabilir,..

Sadece evet çok üzün süre dikkat etmiyor birseye, dikkati çabuk dagiliyor. Hali ile kitaptaki olaylari tam takip etmez, kitapta baska birseye takilip, hikayeyi unutur.

Tam dikkat daginikligi (ADD)mi yoksa karaktermi ancak zaman ile belli olur.

Bende ilk basta çok endise etmistim. Ne olacak felan diye. Ancak rahat olmaliyiz. Büyük saglik sorunu yada zeka sorunu yok. Baze ögretmenler tek tip standart çoçuklari sever. Yani sinifta kolay kontrole edebilcegi, onlara karsi gelmeyen,.. Özelikle daha yasli ve tecrübeli ögretmenler. Onlar biraz daha "eskiden çoçuklar böyle degildi" düsüncesinde olabiliyorlar.

Tabiki uzmandan destek alabilirsin, en azindan kafanda baze seyler elemek için.

Ama bir anne olarak benimde en çok ihtiyacim oldugum seyi söyleyim sana, iyi bir annesin, iyi bir annesin, iyi bir annesin! Endisilenme, su akar yolunu bulur. Cocugun saglikle ve mutlu ve her gün yeni seyler ögreniyor. En önemliside bu.

Dikkat süresi yaşı ile orantılıdır zaten. O yaşlarda 3-4 dakika normaldir.

Oğlum o yaşlarda hikayede bir sayfayı bitirmemi bile beklemezdi. 3,5 yaşına girecek ilgisini çok çekmeyen şeyde 5 dakika bir şeyler yapabiliyoruz ancak.
Sevdiği bir şeyse biraz daha uzar. Ben de ilk etapta acaba bir sorun mu var derdim ama internette bir uzmana sorup normal olduğunu anladım.

Okulda arkadaşlarıyla beraber yaptığı için biraz daha uzuyor etkinlik süresi.
Ögretmeni "ilk başta renklerin hep ingilizcesini söylüyordu resmen baştan başladık" dedi. Biz farketmeden Türkçe ingilizce beraber sorarak karmaşa yaratmışız çocukta :KK70:

Bence çocuklarda sorun aramayı bırakıp bu yaşların tadını çıkarmalıyız..

Cas testı yapılmadı ama 7 yasındayken sanırım wisc testı uygulandı benım ogluma. Psıkolog yaptı bu testı bıze, bır sorunu olup olmadıgını anlamak ıcın ogrenme sureclerıne baktılar. Cok eskı bır konumda vardı baska bır sey ıcın gıderken bu testı yaptılar ve sonuc cıkana kadar öldüm öldüm dirildim. Ustun zekalı cıktı cocuk. Ogrenme guclugu veya dıkkat dagınıklıgı var onu fark ettıler kı bızden bu testı ıstedıler dıyede cok uzulmustum.
Umarım cocukta bır sıkıntı yoktur, yabana atmayın yaptırın testı derım

Dikkat süresi yaşı ile orantılıdır zaten. O yaşlarda 3-4 dakika normaldir.

Oğlum o yaşlarda hikayede bir sayfayı bitirmemi bile beklemezdi. 3,5 yaşına girecek ilgisini çok çekmeyen şeyde 5 dakika bir şeyler yapabiliyoruz ancak.
Sevdiği bir şeyse biraz daha uzar. Ben de ilk etapta acaba bir sorun mu var derdim ama internette bir uzmana sorup normal olduğunu anladım.

Okulda arkadaşlarıyla beraber yaptığı için biraz daha uzuyor etkinlik süresi.
Ögretmeni "ilk başta renklerin hep ingilizcesini söylüyordu resmen baştan başladık" dedi. Biz farketmeden Türkçe ingilizce beraber sorarak karmaşa yaratmışız çocukta :KK70:

Bence çocuklarda sorun aramayı bırakıp bu yaşların tadını çıkarmalıyız..

Cok tesekkür ederim. Içime su serptin. Anne olarak hemen ilk düsüdügüm "acaba yetersizmiyim?" Cünkü kizimin çok kitabi ver, severde. Bügüne kadar hikayeyi takip etmesini o kadar sorun etmemistim çünkü baska detaylari görmesi "aa bak çoçuk agliyor yada bak atkisi kirmizi" gibi detaylari görmeside benim hosuma gidiyordu.

Yani konsentrasyona dahami dikkat etmeliydim? Daha farkli etkinliklermi yapmaliydim? Bilmiyorum.

Önümüzdeki hafta baska ögretmeni ile konusmaya planliyoruz. Hani bu konsentrasyon olayi ne kadar önemli? Ne ile destekleyebiliriz gibi gibi.

Zaten dil konusunda bazen kafasi karisiyor kizimin, hem buranin dili, hem Türkçe hem youtube açtigindan yellow blue felan duyuyor. Hatta ögretmeni diyordu "bu yellow olayi nerden çikti" diye :KK70:

Öğretmen için soyleyecegım sey , 23 yıllık tecrubesının yanında fazlaca mukemmellıyetcı bır ogretmen,

Iyı kı ılkokul ogretmenı degılmıs ama yınede cok tehlıkelı. Sonuc ne olursa olsun sıze bu yasattıgı seyı atlatmanız guc olacaktır :KK43: Ne demek fen lısesı olmazda garson olur. Cok ayıp etmıs

belki özgül öğrenme güçlüğü vardır ama bu yaşta günleri ayları karıştırması anormal gelmedi.

belki özgül öğrenme güçlüğü vardır ama bu yaşta günleri ayları karıştırması anormal gelmedi.
Şu karıstırma meselesınede degıneyım. Icınız kararmasın. Carpım tablosunu kesınlıkle ezberleyemeyen bır cocuk annesıyım kendısı ortaokullu. Cok zor oluyor evet ama senelerdır ancak 6'lara kadar ezbertebılmıs bır velıyım yınede 6*6 dendıgınde o kendı sıstemıyle buluyor sonucu. Öög veya dehb olacak dıye bır kaide yok

Şu karıstırma meselesınede degıneyım. Icınız kararmasın. Carpım tablosunu kesınlıkle ezberleyemeyen bır cocuk annesıyım kendısı ortaokullu. Cok zor oluyor evet ama senelerdır ancak 6'lara kadar ezbertebılmıs bır velıyım yınede 6*6 dendıgınde o kendı sıstemıyle buluyor sonucu. Öög veya dehb olacak dıye bır kaide yok
bence anormal bir durum yok benimde böyle sorunlarım vardı.dikkat eksikliği teşhisim var zaten ama hayatımda önemli bir probleme sebep olmadı.özgül öğrenme güçlüğü çekenlerdede aynı sorunlar oluyor zamanı,çarpım tablosunu,yönleri öğrenmekte sıkıntı olabiliyor.zeka sorunu olmadıktan sonra bunlar basit şeyler biraz çabayla aşılır.yani bu şekilde teşhis alsa bile arkadaş içini karartmasın.

Valla 25 yasindayim hala carpim tablosunu ezbere bilmiyorum :KK45:

içim huzursuz oldu zaten öğretmenim
Geçtiğimiz cumartesi uzmana gittik bize cass testi önerdi randevuyu ayarladık 2 hafta sonrasına
İnternette araştırdığım kadarıyla cass testi hakkında bilimsel kaynaklardan başka birşey bulamadım
Merakım bu testi yaptıranlardan fikir almak süreç nasıldı neden gidildi sonuç ne oldu
Siz eminim ki iyi bir eğitimcisiniz tartışılmaz
Fakat geçen haftalarda tv de otizmli öğrencileri velilere yuhalatan bir takım eğitimci müsveddeleri de vardı
Ben her ne kadar öğretmenin dediklerini ciddiye alıyorsam siz de körü körüne bu kadar destek olmayın
Öğretmen 3 aydır gözlemliyor ve doktorun dediği öğretmenler öngörüde bulunabilir fakat bu tarz yaklaşımda bulunması yanlış
Ben öğretmen değilim :) Kesinlikle tüm eğitimcileri aynı kefeye koyamam zaten iyisi de var kötüsü de. Sadece burada arkadaşlar çocuğunuz için gayet normal ne var bunda tarzı yorumlar yapmışlar belki bu yorumlara aldanıp bi uzmana götürmekten vazgeçersiniz diye öğretmenin dediklerini yabana atmayın dedim. İnşallah yanılır siz de rahatlarsınız ama aksi bi durumda ne kadar erken öğrenirsiniz o kadar iyi olur çocuğunuz için. Onun haricinde testle alakalı bilgim yok yorum yapamayacağım o yüzden. Üstün zekalı çocuk davranışı gibi de geldi bana mesela ama yetkinliğim yok tabi kulak aşinalığı sadece.

Cok tesekkür ederim. Içime su serptin. Anne olarak hemen ilk düsüdügüm "acaba yetersizmiyim?" Cünkü kizimin çok kitabi ver, severde. Bügüne kadar hikayeyi takip etmesini o kadar sorun etmemistim çünkü baska detaylari görmesi "aa bak çoçuk agliyor yada bak atkisi kirmizi" gibi detaylari görmeside benim hosuma gidiyordu.

Yani konsentrasyona dahami dikkat etmeliydim? Daha farkli etkinliklermi yapmaliydim? Bilmiyorum.

Önümüzdeki hafta baska ögretmeni ile konusmaya planliyoruz. Hani bu konsentrasyon olayi ne kadar önemli? Ne ile destekleyebiliriz gibi gibi.

Zaten dil konusunda bazen kafasi karisiyor kizimin, hem buranin dili, hem Türkçe hem youtube açtigindan yellow blue felan duyuyor. Hatta ögretmeni diyordu "bu yellow olayi nerden çikti" diye :KK70:

Oğlum da ilk yellow ile başladı. Sonra blue.. :KK70:

2 yaş civarı kitap okumak için başlardım daha bir sayfa bitmeden kalkıp başka şeylerle ilgilenmeye başlardı. "Niye bir türlü ilgisini çekmiyor, beceremiyorum kitap okumayı" diye dertlenirdim.. :KK70:

Bunu bir uzmana sordum "o yaşlarda ancak 3 ila 5 dakika kadar ilgilenir. Hatta elinizden çeker sayfaları karıştırır, fırtlatır atar. Siz odadan çıkıp gitmediği sürece okumaya devam edin. Sizi duyacaktır" demişti.
Şimdi kendisi eline alıp resimlerden anladığını anlatıyor. Fotoğraflarımıza bakıp anlatım yapıyor. Öğretmeni de değindi buna.

Dikkat ile hiç ilgisi yokmuş bunun anladım. Bebek/çocuk başka şeyler yaparken de duyabilirmiş.

Bu arada düzgün konuşamaz. Kendi ifade eder ama her harfi seslendiremez. Ama buna hiç takılmıyorum. Bu halleri çok sevimli çünkü. Bir daha bu yaşta olmayacak.. :KK45:

X