K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Burun spreyi kullananlar yardımcı olabilir mi?

aylleen

Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2014
6.178
3.526
20 gün önce grip oldum 10 gün boyunca burun spreyi kullanmadan uyuyamadım. Sonra tam iyileştim derken tekrar hasta oldum. 10 gündür yine kullanıyorum.Bazen aynı gün içinde 3-4 kez sıkıyorum. Fakat bu gece artık 2 saatten fazla etki etmediğini fark ettim. Ayrıca burnumun içi de kanamış onu fark ettim. Çok miktarda, akacak kadar kan değil ama kuruluktan kaynaklanan kan oldugu belli.

5 günden fazla kullanımın doktorlar tarafından onaylanmadıgını biliyorum. Fakat kullanmayınca hiç nefes alamıyorum. Bağımlılığa ve koku yeteneğini kaybetmeye yol açtığını söylüyorlar. Korkuyorum açıkçası. Bu koku yeteneği kaybı geçici midir?

Vicks al o biraz burnunu açar
Tuzlu su yap ve burnuna sık günde iki üç çok işe yarar en az bir hafta yap yaptıkça açılır
Geçmiş olsun

Ne kullandınız? Eğer iliadin yada otrivin ise evet günde ikiden fazla ve 5 günden fazla kullanılmaz. Hemen tuzlu suya başlayın. Günde 5 kere yeterli. Bu kadar az kullanmayla birşey olmaz.
Eğer kortizonlu spreyse o zaten grip anında kullanılmamalı. Doktor mu yazdı ilacı?

Ne kullandınız? Eğer iliadin yada otrivin ise evet günde ikiden fazla ve 5 günden fazla kullanılmaz. Hemen tuzlu suya başlayın. Günde 5 kere yeterli. Bu kadar az kullanmayla birşey olmaz.
Eğer kortizonlu spreyse o zaten grip anında kullanılmamalı. Doktor mu yazdı ilacı?
Doktor yazmadı kendim otrivine aldım. Yıllardır burnumda sıkıntı var ara ara kullanıyordum ama hiç bu kadar uzun süre kullanmamıştım. İlacı şimdi bıraksam eski düzenime dönebilir miyim? Solunum sistemimde ciddi sıkıntılar oluşmuş mudur?

Otrivine 5 gunden fazla kullanilmaz, hemwn birakin burnunuzda telafisi guc seylere yol acan bi sprey.
Tuzlu karbonatli su ve viks kullanabilirsiniz.

Yanlis yapmissiniz hemen birakin. Su an tibbi terim olarak hatirlayamiyorum ama burun icinde sismeye sebep oluyor ve daha fazla tikaniyor burnunuz. Bir cesit kisir dongu.
Onun yerine okyanus suyu falan alsaydiniz keske.
Bir de Abfen Sinus diye bir burun yikama aparati var. Ondan alin, duacim olursunuz :)

Doktor yazmadı kendim otrivine aldım. Yıllardır burnumda sıkıntı var ara ara kullanıyordum ama hiç bu kadar uzun süre kullanmamıştım. İlacı şimdi bıraksam eski düzenime dönebilir miyim? Solunum sistemimde ciddi sıkıntılar oluşmuş mudur?
Anladım. Eşim de kullanıyor ara ara ordan biliyorum. Hayır solunum sisteminize zarar vermez. Sadece burun içindeki killara zararı var o da 5 günden sonra bir gün bile ara verseniz düzelir. Bu zarar da coook uzun kullanımlarda olur. Hemen tuzlu suya başlayın düzelir. Normalde kullanınca da 5 günden sonra bir hafta mutlaka tuzlu su yapın.

Bir litre kaynamış soğumuş suya bir çay kaşığı tuz atarak bos bir sprey şişesine koyup bir hafta kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Birde ben çocuklarım da kullanıyorum gece yatmadan önce yastığınıza iki damla cold mix damlatabilirsjniz. Burunu çok güzel açıyor.

Yanlis yapmissiniz hemen birakin. Su an tibbi terim olarak hatirlayamiyorum ama burun icinde sismeye sebep oluyor ve daha fazla tikaniyor burnunuz. Bir cesit kisir dongu.
Onun yerine okyanus suyu falan alsaydiniz keske.
Bir de Abfen Sinus diye bir burun yikama aparati var. Ondan alin, duacim olursunuz :)
Teşekkür ederim
Abfen Sinus'u size doktor mu tavsiye etmişti?

Anladım. Eşim de kullanıyor ara ara ordan biliyorum. Hayır solunum sisteminize zarar vermez. Sadece burun içindeki killara zararı var o da 5 günden sonra bir gün bile ara verseniz düzelir. Bu zarar da coook uzun kullanımlarda olur. Hemen tuzlu suya başlayın düzelir. Normalde kullanınca da 5 günden sonra bir hafta mutlaka tuzlu su yapın.

Bir litre kaynamış soğumuş suya bir çay kaşığı tuz atarak bos bir sprey şişesine koyup bir hafta kullanabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Birde ben çocuklarım da kullanıyorum gece yatmadan önce yastığınıza iki damla cold mix damlatabilirsjniz. Burunu çok güzel açıyor.
Çok teşekkür ederim içim rahatladı
Bu geceden itibaren kullanmıycam. Zorda kaldığım zaman tuzlu su kullanırım artık..
Cold mix i ilk defa duydum. Nerden bulabilirim?

Çok teşekkür ederim içim rahatladı
Bu geceden itibaren kullanmıycam. Zorda kaldığım zaman tuzlu su kullanırım artık..
Cold mix i ilk defa duydum. Nerden bulabilirim?
Rica ederim. Eczaneden. Griplerde de çok işe yarıyor. İnşallah faydası olur.

Teşekkür ederim
Abfen Sinus'u size doktor mu tavsiye etmişti?
Evet. Ama ilac degil bu. Internetten bakarsaniz gorebilirsiniz. Karbonatli su ama burnunuzu tamamen yikamanizi sagliyor. Gunluk kullanabiliyorsunuz.
5 yasindski kizima da verdi dr.
Dikkat etmeniz gereken tek sey su, burun delikleriniz tamamen tikaliysa kullanmayacaksiniz. Bir de islem sirasinda kulaklarinizda baski , agri olusursa yine bir sure kullanmayacaksiniz.
Yillardir sinuzitle ugrasirim, beni en cok rahatlatan yontem bu oldu.

Soğanın buna da mı etkisi varmış o_O
Ben en kestirme ve sağlıksız yolu seçmişim meğer. Keşke söylediğiniz tüm önerileri daha önceden araştırmış olsaydım..
Teşekkür ederim
Gece rahat uyursun. Burnu açıyor. Daha çok yol var da en kolayı bu

Evet. Ama ilac degil bu. Internetten bakarsaniz gorebilirsiniz. Karbonatli su ama burnunuzu tamamen yikamanizi sagliyor. Gunluk kullanabiliyorsunuz.
5 yasindski kizima da verdi dr.
Dikkat etmeniz gereken tek sey su, burun delikleriniz tamamen tikaliysa kullanmayacaksiniz. Bir de islem sirasinda kulaklarinizda baski , agri olusursa yine bir sure kullanmayacaksiniz.
Yillardir sinuzitle ugrasirim, beni en cok rahatlatan yontem bu oldu.
Teşekkür ederim not aldım biraz da araştırdım eczanede bulurum umarım

Canim eczaciyim burun spreyinde yapilan en buyuk hatalara girissmissin. Oyledir ki 3 gunden fazla kullanilan spreylerde 2 gun ara verilmesi gerekiyor yoksa daha cok tikaniklik yapiyor. 2 gun dayanip kullanmazsaniz 3. Gun ihtiyaciniz kalmayacak goreceksiniz. Hastaliktan degil tikaniklik tamamen damladaki aktif maddeyle alakali bi olay. Birakmanizi tavsiye ederim boyle boyle kullanip yillarca resmen damlaya bagimli olan kisiler var damlasiz nefes alamayacagini dusunenen. Ama sadece basit bi kullanim hatasi. Dedigimi denemenizi tavsiye ederim

Gecmis olsun. Bende ayni durumdayim abjen sinus, vicks, tuzlu su, karbonatli su hic bi şey ise yaramadi. Şişen burun etlerim icin ameliyat olmak gerekiyormus.

Canim eczaciyim burun spreyinde yapilan en buyuk hatalara girissmissin. Oyledir ki 3 gunden fazla kullanilan spreylerde 2 gun ara verilmesi gerekiyor yoksa daha cok tikaniklik yapiyor. 2 gun dayanip kullanmazsaniz 3. Gun ihtiyaciniz kalmayacak goreceksiniz. Hastaliktan degil tikaniklik tamamen damladaki aktif maddeyle alakali bi olay. Birakmanizi tavsiye ederim boyle boyle kullanip yillarca resmen damlaya bagimli olan kisiler var damlasiz nefes alamayacagini dusunenen. Ama sadece basit bi kullanim hatasi. Dedigimi denemenizi tavsiye ederim
Damlanın etkisinden kurtulmak bu kadar basitse çok sevindim. Kesinlikle bıraktım zaten kararlıyım.
Ama benim endişem şu, burnum normalde çok duyarlıdır. Ama bu aralar damlanın etkisinden midir bilmiyorum, kokuyu almam için çok yakınına gitmem gerekiyor. Tam olarak koku alabildiğimi hissetmiyorum. Hiç ara vermediğim için mi oldu acaba? Eski halime dönebilir miyim :KK43:

X