Borclarla basim dertte

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.988
Sizlere akil danismaya geldim.

Oncelikle belirtmek isterim, hesabini bilmeyen bir insan degilim, hatta yakin cevremin bizim paramizi da sen yonetsene soylemlerine bile duyuyorum yillardir.

Tembel bir insan asla olmadim. Ogretmendim, esim de sinema reklam sektorunde, ve birlikte evden yuruttugumuz bir butik atolyemiz var. Zaman zaman sabaha kadar atolyede calisip uyku bile uyumadan ise gittigimiz bile oluyor... 5 yillik evliyim, esimle daha bir kere bile bas basa gidip bir kahve icmisligimiz yok cunku biz hep kosturma halindeyiz... 2 yasjnda da bir oglumuz var.

Sorun su ki, bir suredir bir cok surpriz sebepten dolayi gelirimizin cok cok buyuk bir kismi kredi ve borclara gidiyordu. Tam artik artiya grcmeye baslariz diye dusunuyorduk ki, 30 haziran itibariyle tamamen benim disimda gelisen bir sebepten 2500 kisi olarak isten cikarildik.

Dolayisiyla iki maas halinde bile ucu ucuna yeten hatta eksiye dusen gelirimiz ciddi bir sekteye ugradi.

Esim 6000 tl maas aliyor ve bizim aylik 6900 fix kredi odememiz var.suan ben 2000 tl civari issizlik maasi aliyorum Bunun disinda kredi kartlarinin ikisiniin de limiti dolu ve asgarilerini dahi odeyemiyoruz.

Alyansim para etse onu satacagim ama etmiyor ne yazikki, baska da hicbirseyim kalmadi satacak hepsi kurudu.

Alelade Bir is bulup calissam 2 binliradan fazla kazanmayacagim, zaten suan o kadar issizlik maasi aliyorum. kaldi ki cocuguma bakacak kimse yok calisrken annem bakiyordu, isten cikarilinca kadinda memlekete gitti bir de rahatsizlanmis hastaneler vs orda kosturuyor kadin.

Atolyemizde isler cok kotu gidiyor bir suredir. Ek gelir olsun diye atolyeye asilmayi denedim, ancak is olmadigi gibi oglumla yeni birseyler uretmek imkansiz. Tasarim yapmam gerekiyor fakat dur cocugum yapma o yenmez ordan atlama dusersin diye pesinden kosmaktan asla odaklanip ortaya birsey cikartamiyorum, ciddi emek harcayip ortaya birseyler cikmasi ve benim sonra onlari guzel bir pazarlama stratejisi bulup pazarlamam ve alici gelmesini beklemem gerekiyor. Yani zaten uzun vade isteyen bir surecten soz ediyorum.

Maddi olarak bu kadar zor bir halde olmasak krese vermekti tek hayalim. Sosyallessin, akranlariyla vakit gecirsin diye... isten cikarilmasaydim da zaten bu yil planim kresti.

Ve ben artik bu durumun icinden cikamiyorum. Nerdeyse 8 binlira para hanemize girdigi halde, sabahlara kadar calistigimiz halde 1 ay boyunca makarna yemek ona ragmen icinden her ay biraz daha eksiye dusmek motivasyonumu cok dusuruyor.

Bana bir akil verin, bu krediler kredi kartlari nasil sifirlanir bu sartlar altinda?

Guncelleme:5. Sayfa

Son düzenleme:
6800₺ neyin kredisi öyle 😬
Ben hep diyorum ev alacağız diye hayatı çok zorluklarla yaşamak bana manasız geliyor.
Baksanıza bir kahve içecek kadar zamanınız bile kalmıyormuş. Mal edinmek için değer mi? Bana göre değmez.
Şimdi ki şartlarda zaten en iyi yapabileceğiniz şey çocuğunuza bakmak. Şöyle düşünün en azından o taraftan masraf yapmıyorsunuz.
Tez zamanda iş bulursunuz inşallah.

6800₺ neyin kredisi öyle 😬
Ben hep diyorum ev alacağız diye hayatı çok zorluklarla yaşamak bana manasız geliyor.
Baksanıza bir kahve içecek kadar zamanınız bile kalmıyormuş. Mal edinmek için değer mi? Bana göre değmez.
Şimdi ki şartlarda zaten en iyi yapabileceğiniz şey çocuğunuza bakmak. Şöyle düşünün en azından o taraftan masraf yapmıyorsunuz.
Tez zamanda iş bulursunuz inşallah.
Aslinda oyle degil tam olarak. Mal edinmek icin degil yani... evlenirken ailelerden hicbir destek almadik, ev kurabilmek icin (o zamanlar ikimiz de cok az aliyorduk) cok calismamiz gerekti, sonra esim dugun uzeri bir kaza yapti ve 20 bin kadar oraya odeme yapmamiz gerekti hesapta olmayan. Sonra ben surpriz sekilde hamile kaldim, hamileligim sorunlu gecti ve her ay ciddi anlamda ilac masrafim cikti, ardindan dpgum izninde olacagim surede maasim yatmadi, o donem bizi idare edebilmesi icin tekrar ise dondugumde odeyebilecegimmsekilde kredi cekmek zorunda kaldik vs

Öncelikle Allah yardımcınız olsun
Aam hesabınızı bildiğnizi kim söylediyse dalga gecmis.
6900 tl kredi ev kredisi sanırım
Neden bukadr cok?Yalı kredisi mi ödüyorsınız pardon ama🙈
Tek maasa düsünce ödenebilinecek krediler cekilmeli.
Ben olsam atolyeyi devrederim.
Faaliyet alanı ne bilmiyorm ama ordan ek bi gelir rahatlatır sizi.
Ve o krediyi yapılandırırım.
Daha ızun taksitler yapılr,eliniz bollasınca tekrar eski düzene gecilir.
Aileden yardım alamıyor musunuz en azından kartlar icin.

Kredi borcunuz ne zaman bitecek ? Ev kredisi mi ?
Ev kredisi, ihtiyac kredileri ve faturalar toplam 6900
6800 kredi ne kredisi ? Arabanız var ise satsanız
Bir arabamiz var ama sadece ayagimizi kesiyor, satsak 15 bin anca eder, borclari kapatmaya yetmeyecegi gibi atolyedeki isler icin arabaya ihtiyacimiz var, arabayi satarsak atolyede ilerlememiz imkansiz olur

Ev kredisi 2bin kadar, ancak yukari da da bahsettim baska baska hesabimizda olmayan borclar ciktigi icin kredi odememiz o kadar yuksek.

Borc alabilecegimiz kimsemiz yok ne yazikki. Kredilerin yapilandirilmasi icin gorustuk bankayla, kredilerin bir kismi ocakta bitiyor. Bi nebze rahatlatir ama o vakit gelene kadar nasil bir yol izlememiz gerekiyor onu bilmiyoruz

Sizlere akil danismaya geldim.

Oncelikle belirtmek isterim, hesabini bilmeyen bir insan degilim, hatta yakin cevremin bizim paramizi da sen yonetsene soylemlerine bile duyuyorum yillardir.

Tembel bir insan asla olmadim. Ogretmendim, esim de sinema reklam sektorunde, ve birlikte evden yuruttugumuz bir butik atolyemiz var. Zaman zaman sabaha kadar atolyede calisip uyku bile uyumadan ise gittigimiz bile oluyor... 5 yillik evliyim, esimle daha bir kere bile bas basa gidip bir kahve icmisligimiz yok cunku biz hep kosturma halindeyiz... 2 yasjnda da bir oglumuz var.

Sorun su ki, bir suredir bir cok surpriz sebepten dolayi gelirimizin cok cok buyuk bir kismi kredi ve borclara gidiyordu. Tam artik artiya grcmeye baslariz diye dusunuyorduk ki, 30 haziran itibariyle tamamen benim disimda gelisen bir sebepten 2500 kisi olarak isten cikarildik.

Dolayisiyla iki maas halinde bile ucu ucuna yeten hatta eksiye dusen gelirimiz ciddi bir sekteye ugradi.

Esim 6000 tl maas aliyor ve bizim aylik 6900 fix kredi odememiz var.suan ben 2000 tl civari issizlik maasi aliyorum Bunun disinda kredi kartlarinin ikisiniin de limiti dolu ve asgarilerini dahi odeyemiyoruz.

Alyansim para etse onu satacagim ama etmiyor ne yazikki, baska da hicbirseyim kalmadi satacak hepsi kurudu.

Alelade Bir is bulup calissam 2 binliradan fazla kazanmayacagim, zaten suan o kadar issizlik maasi aliyorum. kaldi ki cocuguma bakacak kimse yok calisrken annem bakiyordu, isten cikarilinca kadinda memlekete gitti bir de rahatsizlanmis hastaneler vs orda kosturuyor kadin.

Atolyemizde isler cok kotu gidiyor bir suredir. Ek gelir olsun diye atolyeye asilmayi denedim, ancak is olmadigi gibi oglumla yeni birseyler uretmek imkansiz. Tasarim yapmam gerekiyor fakat dur cocugum yapma o yenmez ordan atlama dusersin diye pesinden kosmaktan asla odaklanip ortaya birsey cikartamiyorum, ciddi emek harcayip ortaya birseyler cikmasi ve benim sonra onlari guzel bir pazarlama stratejisi bulup pazarlamam ve alici gelmesini beklemem gerekiyor. Yani zaten uzun vade isteyen bir surecten soz ediyorum.

Maddi olarak bu kadar zor bir halde olmasak krese vermekti tek hayalim. Sosyallessin, akranlariyla vakit gecirsin diye... isten cikarilmasaydim da zaten bu yil planim kresti.

Ve ben artik bu durumun icinden cikamiyorum. Nerdeyse 8 binlira para hanemize girdigi halde, sabahlara kadar calistigimiz halde 1 ay boyunca makarna yemek ona ragmen icinden her ay biraz daha eksiye dusmek motivasyonumu cok dusuruyor.

Bana bir akil verin, bu krediler kredi kartlari nasil sifirlanir bu sartlar altinda?

Aylık 6900 kredi oldukça yüksekmiş. Ev kredisi mi ödüyorsunuz? Krediyi yeniden yapılandırma imkanınız varsa onu yapılandırın. Yoksa cidden zor. Bir de normal iş arayın belki şansınız yaver gider ve iyi bir iş bulabilirsiniz. Allah yardımcınız olsun 🙏🏻

Ev kredisi 2bin kadar, ancak yukari da da bahsettim baska baska hesabimizda olmayan borclar ciktigi icin kredi odememiz o kadar yuksek.

Borc alabilecegimiz kimsemiz yok ne yazikki. Kredilerin yapilandirilmasi icin gorustuk bankayla, kredilerin bir kismi ocakta bitiyor. Bi nebze rahatlatir ama o vakit gelene kadar nasil bir yol izlememiz gerekiyor onu bilmiyoruz
Sigortasız bir iş bulsanız. Biliyorum riskli ama çocuğunuz var üzüldüm.
En azından Ocak ayına kadar iadarelik

Bu arada atolye devredilebilir bir is degil. Zaten devredebilecek birsey de yok. Evden calistigim biraz kumas biraz kurdele vs. Tamamiyle el isciligi ve tasarim ile yapilan seyler. Satislarmizi internet uzernden yaoiyoruz.

Ortalama 40-50 bin lira icin 500 binliralik evi satmak bana daha pahaliya patlamaz mi? Ev kredimiz diger borclar olmasa bizi zorlamaz bile. 1850 odemesi var.
Düşükmüş ev krediniz ben o yüksek sanmıştım tabi bu durumda mantıksız olur. Ailenizden ocak ayına kadar destek isteseniz borçlarınız bitince tekrar öderiz dersiniz

Aynisi basima geldi biz cozum yolu bulamadik ve evi dusuk fiyata sattik borcu harci kapattik.Baska yapilacak birsey yok gibi..

Tekrar banka gidip krediyi yapılandırın tek çare bu gibi görünüyor, diyelim 5 yıl ise krediyi 10 yılda ödeyin, yoksa elinizdeki neyse oda gidecek, iş adamlarına kolaylık sağlayan bankalar umarım sizede bir çözüm bulurlar

Şu aşamada geliriniz yüksekken ödeyebiliriz diye kredi çekmiş durmuşsunuz ama malesef 2’den gazla kredi girdap gibi insanı içine çektikçe çekiyor.
Atolyede iller yolunda değilken hali hazırda işlerinizi otobüs, metro, taksi kullanarak giderip arabayı satmak en düz ayak iş olucak.
Diğer türlü borç alsanız elden onun telaşı da eklenicek.
Şahsen ben olsam durum düzelene kadar arabayı satar 1 krediden kurtulurdum en azından.

Yaklasik 45 binlira tazminatim hakkim var, ancak vermem demiyorum yargi yoluyla veririm diyorlar.... suan onun da dava sureci var ve 2500 kisinin toplu tazminat ve izin parasi olunca soz konusu davanin sonuclanmasi epey zaman alacak...
tüh bu çok kötü olmuş. bizim firmada da işten çıkartmalar var ama haklarını hemen veriyor

X