blender belası

İşte bu sebeple asla kullanılmamalı ama olan olmuş.
Siz pes etmeyin, önceleri sevdiği şeylerin yanına sevmediklerini iliştirin, sonra sevdiklerini azaltın.
Bu süreçte akranları varsa sık sık onlarla görüşmeye ve her çocuğu aynı masada yedirmeye çalışın.
Sakız verin gün içerisinde.
Kemirilecek havuç, salatalık, biber gibi şeyleri eline tutuşturun en azından dişleyecektir.

Aynı çocuklarla yemek yeme fikri çok mantıklı benim ikizlerim bu yaza kadar makarna yemiyorlardı düşünebiliyor musunuz makarnayı sevmeyen çocuklardı Görümceme gittik tatil de Farklı şehrşdeyiz onun çocukları da makarna delisi bi akşam sadece makarna yaptık 4 nü aynı masaya oturttuk ve yediler o gün bugündür de yiyorlar çok şükür bu güzel bir öneri bence

iyi yapmışsınız vermemekle. o şuanda eninde sonunda istediğini alacağını düşünüyor o yüzden direniyor.
evet ağladı tepindi açım diye yemek bu başka birşey yok dedim . sucuk yap dedi sucukta kalmamış yemek bu diye tekrar ettim . aç birşekilde uyudu ama ben sabaha kadar uyumadım :)

Aynı çocuklarla yemek yeme fikri çok mantıklı benim ikizlerim bu yaza kadar makarna yemiyorlardı düşünebiliyor musunuz makarnayı sevmeyen çocuklardı Görümceme gittik tatil de Farklı şehrşdeyiz onun çocukları da makarna delisi bi akşam sadece makarna yaptık 4 nü aynı masaya oturttuk ve yediler o gün bugündür de yiyorlar çok şükür bu güzel bir öneri bence
tüm gün işteyim akran bulmam çok zor fakat bir kaç haftalığına kreşe versem nasıl olur psikolojisini bozmuş olur muyum ?

Vazgeçmeyin. Acıktım diye ağladığında siz ne yiyorsanız ondan koyun önünde. Bir noktada minik minik başlayacak yemeye.
Ağladığında mutlaka yanında olun, teselli edin, onu anladığınızı bilsin. "Evet kuzum biliyorum, anlıyorum, yutarak yemek çok kolay evet.. Yeni şeyler denemek de çok zor, seni çok iyi anlıyorum" gibi..

Çocuk "herkes bana karşı" duygusundan bi çıksın, onun tarafında olun. Bu anksiyeteden çıkmaya başlayınca onunla birlikte "hadi ikimiz de aynı anda bi lokma" diye tüm aşamalardan onunla birlikte geçin. "Oyyy bu amma zor çiğneniyormuş ya!" gibi büyük duygularla, şaşırmalarla ona eşlik edin. "Ama biz yaparız, büyüdük biz bunu başarabiliriz" diye destek olun.

Benim kızım da böyleydi. Çok çok zor gerçekten.
Ama aşılıyor, siz de aşacaksınız merak etmeyin.
Onun tarafına geçin ve desteğinizi hissettirin. Kolaylıklar dilerim ♥️

patates kızartması yiyor yani kısaca işine gelenleri yiyor yabancı olduğu yiyeceklerin tadına bile bakmıyor . o kadar çok desteğe ihtiyacım var ki anlatamam
Tek yolu sabır.
Bırakın aç uyusun, aç kalsın. Yiyecek mecbur yiyecek.
Ben evde yemek sektirmiyorum.
Bir süre zorlandım ama artık pes etti. Köfte pilav gibi seveceği yemeklerle başlayın.
Ben mesela haftanın günlerini aileye böldüm. Haftada iki gün menüyü oğlum seçer iki gün ben iki babası.
Ben genelde sebze seçerim bilerek. Yemem derse dün senin günündü bugün benim başka yemek yok diyorum. Mızırdansa da mecbur yiyor.
Dün mesela tavuklu bamya benim menümdü. Akşam dondurma yemeğe çıkmak için de yemeği herkesin bitirmesi gerektiğini söylediğim için yedi.
Siz de yine her gün tabağını bitirirse dondurma yemeğe gitmeyi teklif edebilirsiniz.

tüm gün işteyim akran bulmam çok zor fakat bir kaç haftalığına kreşe versem nasıl olur psikolojisini bozmuş olur muyum ?
Kreş çok mantıklı.
Oğlum dolma sevmez yemezdi. Ben de pişirmiyordum pek açıkça pilav ve köfte zaten yiyor dolmada zaten pilav ve kıyma illa yesin diye uğraşmam dedim.
Okulda dolma yiyen çocuklardan görüp başlamış. Geçen hafta bana dolma yap dedi. Tam dört tane ufak dolma yedi. Biberlerini eliyle soyuyormuş arkadaşı göstermiş.
Birbirlerini teşvik ediyorlar

Ha bu arada oğlum 7 yaşında bizde de yeme sorunu var. Yemek ayırıyor...ama eşimde Herşeyi yemez. Bende gıda alerjileri nedeniyle yiyemiyorum.. Oğluma birşey diyemiyorum o nedenle....

Blw ile başladığım oğlum evde benden yiyor... Dışarıda yada okulda kendisi yiyor.... Ölümü anladı.. Tramva yaşadı kekeleme var şuan.. Bir süre sessize aldık kendimizi. Eylülde dil terapisine başlayacağız... Belki ilave psikoloğa da gideceğiz... Altından ayrılık travması çıktı.. Ayrıntı vermeyince paşa oğlan büyüyorum sanılıyor...

Problem yoksa alışkanlık sadece düzelir.

Tek yolu sabır.
Bırakın aç uyusun, aç kalsın. Yiyecek mecbur yiyecek.
Ben evde yemek sektirmiyorum.
Bir süre zorlandım ama artık pes etti. Köfte pilav gibi seveceği yemeklerle başlayın.
Ben mesela haftanın günlerini aileye böldüm. Haftada iki gün menüyü oğlum seçer iki gün ben iki babası.
Ben genelde sebze seçerim bilerek. Yemem derse dün senin günündü bugün benim başka yemek yok diyorum. Mızırdansa da mecbur yiyor.
Dün mesela tavuklu bamya benim menümdü. Akşam dondurma yemeğe çıkmak için de yemeği herkesin bitirmesi gerektiğini söylediğim için yedi.
Siz de yine her gün tabağını bitirirse dondurma yemeğe gitmeyi teklif edebilirsiniz.
dün akşam inanın onuda yaptık dışarı çıkmayı çok sevdiği için babası bir lokma alırsan parka gidebiliriz dedi fakat nafile yani

Kreş çok mantıklı.
Oğlum dolma sevmez yemezdi. Ben de pişirmiyordum pek açıkça pilav ve köfte zaten yiyor dolmada zaten pilav ve kıyma illa yesin diye uğraşmam dedim.
Okulda dolma yiyen çocuklardan görüp başlamış. Geçen hafta bana dolma yap dedi. Tam dört tane ufak dolma yedi. Biberlerini eliyle soyuyormuş arkadaşı göstermiş.
Birbirlerini teşvik ediyorlar
bakıcıda şuan da biraz yol kat ettikten sonra mı versem hayatında çok fazla radikal değişiklik olmuş olacak . beslenmede oldu bir de kreş ortamı çok gerer mi bilemedim.

evet ağladı tepindi açım diye yemek bu başka birşey yok dedim . sucuk yap dedi sucukta kalmamış yemek bu diye tekrar ettim . aç birşekilde uyudu ama ben sabaha kadar uyumadım :)
hiç öyle düşünmeyin demekki ne bulursa yiyecek kadar acıkmamış. böyle söyleyince acımasızca gelebilir ama başka türlü alıştıramazsınız.

bakıcıda şuan da biraz yol kat ettikten sonra mı versem hayatında çok fazla radikal değişiklik olmuş olacak . beslenmede oldu bir de kreş ortamı çok gerer mi bilemedim.
şuanda yeni bir düzene haızrlanırken bir başka düzen daha değiştirmemelisiniz bence.

Ha bu arada oğlum 7 yaşında bizde de yeme sorunu var. Yemek ayırıyor...ama eşimde Herşeyi yemez. Bende gıda alerjileri nedeniyle yiyemiyorum.. Oğluma birşey diyemiyorum o nedenle....

Blw ile başladığım oğlum evde benden yiyor... Dışarıda yada okulda kendisi yiyor.... Ölümü anladı.. Tramva yaşadı kekeleme var şuan.. Bir süre sessize aldık kendimizi. Eylülde dil terapisine başlayacağız... Belki ilave psikoloğa da gideceğiz... Altından ayrılık travması çıktı.. Ayrıntı vermeyince paşa oğlan büyüyorum sanılıyor...

Problem yoksa alışkanlık sadece düzelir.
hala sizden yemeye devam ediyor mu şuanda ?

ben de bu noktada karar veremedim iki büyük alışkanlıktan birisini kaybetti. diğeri de bakıcısı kaş yapayım derken göz çıkartmaya gitmesinden korkuyorum.
çocukların kreşe alışma dönemi zaten sancılı oluyor. gıda meseleside sancılı bir süreç bu kadar yormaya gerek yok. en azından benim fikrim bu yönde. bakıcıyla birlikte anlaşmalı ilerleyin ne yediği ne içtiği konusunda bunu halledince kreşe isterseniz verirsiniz.

Kuzenim aynen bu sekildeydi. Ek olarak cocugun agzina kasikla yemek sokuyolardi. Okula baslayinca düzelmişti. Kreşe ya da yaz okuluna verme şansınız var ni?

herkese merhaba , konun yeri burası değil biliyorum fakat daha fazla yanıt alabilmek için buraya açıyorum .lütfen taşımayın .
3 yaşına girecek çocuğum doğduğundan beri kusma problemi yasıyoruz yaklaşık 6 ay öncesine kadar bu devam etti . maalesefki bu sebepten pütürlü gıdaya geçemedik . son üç gün önceye kadar blender la besleniyordu . üçgün önce bıraktık . fakat üç güdür ağzına su hariç hiçbirşey sürmedi ve biz hastahanelik olmak üzereyiz .oldukça halsizleşti ve durağanlaştı . bu konu ile ilgili olarak çocuk dr,alerji ve immünoloji.,gastro. ,hem özel hem devlet hastahanesi götürdük 3 yıllık süreçte fakat herhangi bir hastalık yada çiğneme -yutma da sorun olmadığı söylendi. bunun üzerine psikolog , pskyatrı , çocuk gelişim , pedagog buralara da götürdük bunlarda acilen bu yöntemi bırakmamız gerektiğini acıkınca yiyeceğini zorlamamız gerektigini vs.. söyledi. ve 3 gündür bırakmış bulunmaktayız amaaa 3 gündür de su hariç beslenme yok . bir de fındık -çubuk kraker -muz-çilek -sucuk -ekmek -patlamış mısır ve soslu mısır bunları çiğneyerek ağzında çerirerek yiyip yutuyor . geriye kalan ana besinleri ise blendır dan yiyordu . Akşam acıktım diye ağlamaya başladı önüne akşam menüsünden az bir miktar olarak koydum ( pilav - fasülye ) senin dişlerin var artık çiğneyebilirsin dedim . verdiği tepki ben yutarak yemek istiyorum oldu . yutarak değil bu şekilde deyip gösterdim fakat o akşamıda aç olarak geçirdik. bugün de aynı şekilde acıktım diye ağlıyor önüne getiriyorum fakat sonuç gene aynı başından geçmiş benzer durumu yaşamış arkadaşlarımız var ise fikirlerini paylaşabilir mi ? son olraka dil gelişimi ve sosyalliği çok iyi .
Bence istikrarli olun. Onunde sonunda cigneyerek yemeyi ogrenmesi gerek. Pes etmeyin.

hala sizden yemeye devam ediyor mu şuanda ?
Evt... Her zaman değil. dışarıda kendisi yiyor.. Anasıfından beri, tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor... Uzman bir süre bekleyin, değişiklik yapmayın dediği için köklü değişiklik yapamıyorum.

Yemek yedirme onu bana bağlıyor hissediyor. Kaybetme korkusu var. Oyun terapisinede gittik işe yaramadı. Biraz da kadınla anlaşamadık...

X