blender belası

Avenger

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2021
353
248
herkese merhaba , konun yeri burası değil biliyorum fakat daha fazla yanıt alabilmek için buraya açıyorum .lütfen taşımayın .
3 yaşına girecek çocuğum doğduğundan beri kusma problemi yasıyoruz yaklaşık 6 ay öncesine kadar bu devam etti . maalesefki bu sebepten pütürlü gıdaya geçemedik . son üç gün önceye kadar blender la besleniyordu . üçgün önce bıraktık . fakat üç güdür ağzına su hariç hiçbirşey sürmedi ve biz hastahanelik olmak üzereyiz .oldukça halsizleşti ve durağanlaştı . bu konu ile ilgili olarak çocuk dr,alerji ve immünoloji.,gastro. ,hem özel hem devlet hastahanesi götürdük 3 yıllık süreçte fakat herhangi bir hastalık yada çiğneme -yutma da sorun olmadığı söylendi. bunun üzerine psikolog , pskyatrı , çocuk gelişim , pedagog buralara da götürdük bunlarda acilen bu yöntemi bırakmamız gerektiğini acıkınca yiyeceğini zorlamamız gerektigini vs.. söyledi. ve 3 gündür bırakmış bulunmaktayız amaaa 3 gündür de su hariç beslenme yok . bir de fındık -çubuk kraker -muz-çilek -sucuk -ekmek -patlamış mısır ve soslu mısır bunları çiğneyerek ağzında çerirerek yiyip yutuyor . geriye kalan ana besinleri ise blendır dan yiyordu . Akşam acıktım diye ağlamaya başladı önüne akşam menüsünden az bir miktar olarak koydum ( pilav - fasülye ) senin dişlerin var artık çiğneyebilirsin dedim . verdiği tepki ben yutarak yemek istiyorum oldu . yutarak değil bu şekilde deyip gösterdim fakat o akşamıda aç olarak geçirdik. bugün de aynı şekilde acıktım diye ağlıyor önüne getiriyorum fakat sonuç gene aynı başından geçmiş benzer durumu yaşamış arkadaşlarımız var ise fikirlerini paylaşabilir mi ? son olraka dil gelişimi ve sosyalliği çok iyi .

Sanırım en büyük sorun blender bende öyleymişim annem anlatıyor bi süre sonra düzeliyor illa ki demişti ama tabi kaç yaşında 3 dem sonra düzelmişim sanırım bende blender hayatınızdan tamamen çıkarın korkmayın su içtiği sürece birşey olmaz sonuçta ne kadar dayanabilir ki illa ki yemek isteyecek daha Farklı besinler verin sevebileceği şekilde evde hamburger yapın patates kızartın yanına şuan tam mevsimi şeftali suyu sıkın verin

Ya mesela cubuk kraker muz cilek yiyormus ya yemedigi seyleri ona benzetseniz alismasi icin mesela patatesi muz seklinde yapip yedirmeye calisabilirsiniz...ben galiba ayni durumda olsam fasulye yemegini direkt degilde daha severek yiyecekleri seyleri tercih ederdim mesela meyve tabagi gibi ustune hasladigim nohut fasulye misiri falanda eklerdim.. hatta o da su sekilde olurdu gorsel paylastim...hadii bakalim aslan yapalim ben aslanin burnunu yicem ben aslanin gozlerini yicem gibi

Eklentiler

• Screenshot_20230719-133240_Chrome.jpg
    Screenshot_20230719-133240_Chrome.jpg
    106,6 KB · Görüntüleme: 114
sakın pes etmeyin. direnci kırılacak ve yemeye başlayacak. sırf birşeyler yesin diye yediği aburcuburlardan vermeyin ki onunla bir doyum sağlayıp yemeyi reddetmesin. artık açlığa dayanamadığında yemeye başlayacak. yemeği beğenmediysen bir sonraki yemek saatini bekleyebilirsin diyebilirsiniz. sonrasında yine kendi öğün yemeğinizden verirsiniz.

Sanırım en büyük sorun blender bende öyleymişim annem anlatıyor bi süre sonra düzeliyor illa ki demişti ama tabi kaç yaşında 3 dem sonra düzelmişim sanırım bende blender hayatınızdan tamamen çıkarın korkmayın su içtiği sürece birşey olmaz sonuçta ne kadar dayanabilir ki illa ki yemek isteyecek daha Farklı besinler verin sevebileceği şekilde evde hamburger yapın patates kızartın yanına şuan tam mevsimi şeftali suyu sıkın verin
patates kızartması yiyor yani kısaca işine gelenleri yiyor yabancı olduğu yiyeceklerin tadına bile bakmıyor . o kadar çok desteğe ihtiyacım var ki anlatamam

sakın pes etmeyin. direnci kırılacak ve yemeye başlayacak. sırf birşeyler yesin diye yediği aburcuburlardan vermeyin ki onunla bir doyum sağlayıp yemeyi reddetmesin. artık açlığa dayanamadığında yemeye başlayacak. yemeği beğenmediysen bir sonraki yemek saatini bekleyebilirsin diyebilirsiniz. sonrasında yine kendi öğün yemeğinizden verirsiniz.
3 gündür aç dün akşam açım diye ağladı kendi menümüzden verdim fakat ağladı tepindi sonuç olarak aç birşekilde uyudu bazen umudum yok oluyor.

Blender dediginiz sey bildigimiz yiyecek parcalayan blender mi? Ben konuyu mu anlamadim.

Cocugunuz yemek yemeyi mi sevmiyor? Cigneme yetisini mi kazanamadi? Dis etlerine bakildi mi? Cignerken cani yaniyor olabilir mi? Kizim 21 aylik 10 aydir, belki de daha fazladir disleri daha da azken cigneyebiliyordu. (Ustelik cenemiz geride oldugu icin dislerimiz tamamlanana dek dislerimiz ust uste gelemediği icin cignememiz de güçtü.

Blender dediginiz sey bildigimiz yiyecek parcalayan blender mi? Ben konuyu mu anlamadim.

Cocugunuz yemek yemeyi mi sevmiyor? Cigneme yetisini mi kazanamadi? Dis etlerine bakildi mi? Cignerken cani yaniyor olabilir mi? Kizim 21 aylik 10 aydir, belki de daha fazladir disleri daha da azken cigneyebiliyordu. (Ustelik cenemiz geride oldugu icin dislerimiz tamamlanana dek dislerimiz ust uste gelemediği icin cignememiz de güçtü.
aslında konuda çok açık yazdım ama evet bildiğiniz blender . çiğneme yetisi var fındık patates kızartması üstte yazdım bunları çiğniyor. tüm dr. kontrolleri yapıldı blendıra alıştığı için öyle yemek istiyor yemekleri bunu atlatamıyoruz

Ha tamam blenderdan gecirilmis sekilde pure istiyor.

Aslinda 1 yasinda damak tadi geliyor, 1 yasina girdiginde kendisi pureden rahatsiz olmaliydi.

Her yemegin yanina pure katkisi olacak sekilde menuler hazirlamayi denediniz mi? Benim kizimda püreciydi, parmak gidaya gecis yapinca birakti pure isini.

Sizin sorununuz psikolojikmis ben yanlis yorumlamisim ozurdiliyorum.

Peki bu pureleri kendi kasiklamak mi istiyor, sizden mi yedirmenizi bekliyor?

Hala yoğurt ve beyaz peynir sebze kızartma yemeyen bir çocuğum var bende sana verecek akıl varmı bilemedim ☺️ sonra o çocuk geldi tabaktan hamsi yedi teklif etmeye yeltenmemiştim bile ☺️🤲 İkna edilebilecek bir yaşta ben markete götürüp kendine abur cubur seçtirmiştim birde bir dadi programında tadım partisi görmüştüm onuda denemiştim
Mantı vardı o minicik parmak tabaktan mantı alıp ağzına atmıştı

Kardeşim böyleydi. 3.5 gibi düzeltti annem. Çiğneyerek yediği muz çilek vb atıştırmalık besinleri vermeyeceksiniz. Yemek saati önüne koyup kaldırın. Karnı o kadar da aç değildir muz yiyorsa.

az patates kızartması yanına1 köfte koyun ..köfte bitince patates kızartma veririm deyin
1 sevdiği 1 sevmediği şeklinde az az ilerleyin
ileride konuşmasını da etkiliyor çene tembelliği yapıyor yaşadım ben
şöyle fındık , patates kızartması ,sucuk , patlamış mısır ve meyveleri çiğneyerek yiyor . yiğneme yutma yetisi var sorun yeni şeyleri ağzına almıyor . pilav köfte sulu yemekler vs ler . edinilmiş bir alışkanlığı var ve bunu kıramıyoruz

İşte bu sebeple asla kullanılmamalı ama olan olmuş.
Siz pes etmeyin, önceleri sevdiği şeylerin yanına sevmediklerini iliştirin, sonra sevdiklerini azaltın.
Bu süreçte akranları varsa sık sık onlarla görüşmeye ve her çocuğu aynı masada yedirmeye çalışın.
Sakız verin gün içerisinde.
Kemirilecek havuç, salatalık, biber gibi şeyleri eline tutuşturun en azından dişleyecektir.

Ha tamam blenderdan gecirilmis sekilde pure istiyor.

Aslinda 1 yasinda damak tadi geliyor, 1 yasina girdiginde kendisi pureden rahatsiz olmaliydi.

Her yemegin yanina pure katkisi olacak sekilde menuler hazirlamayi denediniz mi? Benim kizimda püreciydi, parmak gidaya gecis yapinca birakti pure isini.

Sizin sorununuz psikolojikmis ben yanlis yorumlamisim ozurdiliyorum.

Peki bu pureleri kendi kasiklamak mi istiyor, sizden mi yedirmenizi bekliyor?
benim yedirmemi bekliyor akşam bundan sebep epeyce ağladı dişlerin var artık çiğnemelisin diyorum hayır yutucam diyor sonuç aç uykusuz 3. gece

X