İlköğretim Yorum ve Soruları 1.sınıfa giden kızım

cicikizsinem

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Mart 2007
2.132
416
39
selam hanımlar kızım bu sene 1.sınıfa başladı yazmada çok iyi fakat okurken ezbere okuyor lale yi görüyor mesela hemen hecelemeden lale diyor lel okurken epey zorlanıyor harfleri birleştirmede içinizde bunu yaşayan var mı?

İçinden heceleyip direk oluyor mu acaba her yazılanı ezberlemesi mümkün değil içinden heceleyip söylüyordur,okuma yazmayı söktüyse maaşallah 2.dönemde öğreniyorlar diye biliyordum:)

selam hanımlar kızım bu sene 1.sınıfa başladı yazmada çok iyi fakat okurken ezbere okuyor lale yi görüyor mesela hemen hecelemeden lale diyor lel okurken epey zorlanıyor harfleri birleştirmede içinizde bunu yaşayan var mı?
Farklı bir metin görünce de okuyor mu?

bazen karışık soruyorum
İçinden heceleyip direk oluyor mu acaba her yazılanı ezberlemesi mümkün değil içinden heceleyip söylüyordur,okuma yazmayı söktüyse maaşallah 2.dönemde öğreniyorlar diye biliyordum:)
bazen karışık soruyorum eşim ezberliyor dedi o sebeple çocuğa kızdığı oluyor :KK43: hiç sabırlı değil

Eşiniz daha sabırlı, siz de daha sakin olun.
Milyonlarca kelime var hepsini ezber yöntemiyle okuyamaz istese bile.
1.grup harflerde bıktırana kadar Ela Lale el ele okunduğundan görsel hafızayı devreye sokup görünce direk söylemesi çok normal.
Tüm harf grupları bitti mi bi yargıya varmanız için çok erken

Kaç hafta oldu okul acilali yapmayın ya yazıktır çocuklara. Sizler 1 ay olmadan okudunuz mu hemen

Benim oğlum da öyle. Sınıfın geneli bu şekilde okuyormuş .öğretmeni bunun normal olduğunu söyledi. Başta ezber olacağını heceleme mantığını zamanla anlayacaklarini ,hatta kimi öğretmenin metin vererek ezberletip öğrettiğini ,bunun da bir öğrenme sitili olduğunu söyledi . Bende endişeleniyordum.basta

Aynı durum oğlumda da var yeni kelimeleri heceleyip buluyor lale, ela, ele, elle, kalk, kek gördüğü gibi söylüyor göz aşinalığı oluyor öğretmeni memnun bu çok okuttuğunuzu gösterir

Annesi dur daha kaç harf öğrendiler ki ? Bir kaç harf öğrendikleri için şuan heceleri ve kelimeleri iyice ezberlemiştir. (Lal, lale, el ) Zamanla yeni harfler öğrendikçe oturur.

Daha çok yeni eğer öğretmeni normal diyorsa bu normaldir Eşinizle konuşun sabırlı olsun kızmasın zamanla olacak benim babam en ufak şeyde sinirlendirdi o yüzden zamanla içime kapanmıştım hala aynıyım lütfen çocuğa hissettirmeyin

Okuma zaten ezberden yapılır hanımefendi. O yüzden daha önce karşılaşmadığımız kelimeleri ilk kez okurken hepimiz zorlanırız. Hatta bir cümlenin gidişatından sonraki kelimeleri tahmin etmemiz ve kolayca okumamız da ezberden yaptığımız içindir. Çocuğunuzun bir kabahati yok üstelik seslerin birleştirilerek okunduğunu kavraması ve uygulaması biraz zaman alır. Daha şimdiden çocuğa başarısızlık aşılarsanız bunu ömür boyu taşır.

ya ben hatırlıyorum, öğretmenler gününde okumayı 24 kasım oluyor o zaman sökmüştüm. ve sekizinci okumayı sökendim, sınıfın çoğunluğu okuyamıyordu. hocanın okutacağı yeri de ezberlemiştim halen daha hatırlıyorum, sonra okumayı söktü oldum. şimdi sorunum var mı yok. acele etmeyin.

bu arada kardeşim de okumayı ilk söktü sınıfta ama hayatı boyunca çok başarılı bir öğrenci değildi. ben ise hep başarılı oldum. çocuğu zorlamayın.

ya ben hatırlıyorum, öğretmenler gününde okumayı 24 kasım oluyor o zaman sökmüştüm. ve sekizinci okumayı sökendim, sınıfın çoğunluğu okuyamıyordu. hocanın okutacağı yeri de ezberlemiştim halen daha hatırlıyorum, sonra okumayı söktü oldum. şimdi sorunum var mı yok. acele etmeyin.

bu arada kardeşim de okumayı ilk söktü sınıfta ama hayatı boyunca çok başarılı bir öğrenci değildi. ben ise hep başarılı oldum. çocuğu zorlamayın
teşekkür ederim haklısınız acele etmiyorum sadece genel olarak bu mu yaşanıyor bilmek istedim

Ezberden okumaları gayet normal dedi bizim öğretmenimiz de, yazma çalıştırması da yaptırıyoruz biz. Ama bakarak değil, biz söylüyoruz o yazıyor. O da etkili oluyor.

Hergun yeni harfe gectik anne diye sevincle geliyor,emin olun daha hepsi birlestirme yapamiyor zamanla olacak zorlamayin.Ogretmeni daha iyi dinliyorlar sanki bazen bana sen yanlis ogretiyosun diyor :)

X