İlköğretim Yorum ve Soruları 1.sınıf

İlk haftadan 1 sayfa çalışma olmamalı maksat ödev sorumlulugu almasiysa çocugun. Verirsin ödev,aileye de dersin ki duzgünce yapabildikleri kadarını yapsınlar zorlamayın. Kimi 4 satır yapar,kimi 2 satır,kimi sayfanın yarısinda yorulup/sıkılıp bırakır farketmez ama ödev diye birşey var,evde yapılacak fikrini benimsemis olurlar.
Benim kızım anaokulunda asla sınırli boyama etkinliği yapmıyordu mesela,karalayip bitti diye bırakıyordu bir gün arkadaşı bizdeydi ikisi boyama yaparken bir baktım özenerek,taşırmadan boyamış,kızim okulda yapmıyordun sen bu şekilde boyama yapabiliyormuşsun neden yapmadın gibi bir sohbetimiz oldu,anne yapabiliyorum ama yapmak istemiyorum çok sıkıcı demişti.
İlkokulda da 1 sayfayı zevkle keyifle yazdığını bilmem,dikte calismalari bile 4-5 satırdan sonra çini yazısına donüyordu. Bırakıyordum orada zorlandiğını görünce. Yazısı da cok okunakli değildi, büyüklü kücüklu yaziyordu.
Şimdi 5.sınıfta inci gibi yazıyor,ajandasına baktım sabah,güzelce almış notlarını,gayet okunaklı. İsteyerek yapılınca her şeyi zamanla güzel yapabiliyor çocuklar.
Bıktırmamak gerek diye düşünüyorum
Hay ağzınız bal yesin.

Ben de öyle düşünüyorum. Şu yaşımda biri bana on satır çizgi çalışması verse yapmak istemem. Öyle çalışma olmaz. Amaç çocukların ellerinin titrekliğini bertaraf etmek ve yazıya alıştırmaksa bunun başka yöntemleri de var. Ben öğretmen değilim ama ben bile biliyorum bunu. Neden bin senelik yöntemlere devam etmekte ısrarlılar anlayamıyorum.

Arkadaşımın çocuğu da 1.sınıfa başladı, hafta sonu 5 sayfa çizgi çalışması ödeviyle gelmiş eve. Şok oldum. Resmen çocuk nefret etsin de bir daha okula uğramasın diye uğraşılmış.

Okula başlama yaşı 72 aydır aslında. Ben 38 yaşındayım,eskiden de buydu kural. 6 yaşı bitiren çocuk ilkokula başlar. Bence de olması gereken o. Kaç tane arkadaşım varsa 1. Sınıf velisi,geç yollayanlar hep pişman oldu. Çünkü çocuklar okula gitmek istemediler. Ben 71 aylık tam zamanında başlattım,çocuk koşarak gidiyor. Çünkü tam zamanıydı. Komşumun kızı 80 aylık 1. Sınıfa başladı geçen hafta,her sabah hastayım diyor gitmek istemiyor. Her işin bir zamanı var,gereğinden fazla bekletmek çocuklara zarar veriyor.

Tabi bu benim görüşüm ve emekli öğretmen annemin görüşü. İsteyen istediği gibi yollayabilir çocuğunu.
80 aylık çocuk bu yıl için tam zamanı. Geçen yıl 68 aylık oluyor. Arkadaşınız vaktinde göndermiş. Sadece ocak ayı doğumlu olmasından kaynaklı bir büyüklük var. Büyük olup istemeyen ilk defa duyuyorum. Aslında o biraz karakter ile alakalı. Burada konu ödev. 70 aylık çocuk 80 aylık çocuk gibi rahat ödev yapamaz. Çok nadir görülen bir durum. Sonradan açılabilir ama geneli başlangıçta sancılı geçer küçük başlayanların.

Benim kızım da bu sene birinci sınıfa başladı.
Yavrularımıza Allah'ım zihin açıklığı versin.

80 aylık çocuk bu yıl için tam zamanı. Geçen yıl 68 aylık oluyor. Arkadaşınız vaktinde göndermiş. Sadece ocak ayı doğumlu olmasından kaynaklı bir büyüklük var. Büyük olup istemeyen ilk defa duyuyorum. Aslında o biraz karakter ile alakalı. Burada konu ödev. 70 aylık çocuk 80 aylık çocuk gibi rahat ödev yapamaz. Çok nadir görülen bir durum. Sonradan açılabilir ama geneli başlangıçta sancılı geçer küçük başlayanların.
Ama işte her şeyi öğrendikleri için okula gitmek istemiyorlar büyükler. Şimdi okuma yazma bilen çocuk yapar mı o çizgi çalışmalarını? Yapmaz. Dersi dinler mi,dinlemez. O yüzden de okuldan soğuyorlar. 68-72 ay aralığında okula başlayanlar daha istikrarlı devam ediyor. Küçük başladı diyorlar ama esas tam zamanı olan o grup. Okula severek gidenlerin de anketi yapıldı yine doğum tarihleri 68-72 ay aralığı çıktı. Ve ben bu şekilde yaklaşık 500 örnek gördüm,farklı yıllara dağılmış şekilde.

Ama işte her şeyi öğrendikleri için okula gitmek istemiyorlar büyükler. Şimdi okuma yazma bilen çocuk yapar mı o çizgi çalışmalarını? Yapmaz. Dersi dinler mi,dinlemez. O yüzden de okuldan soğuyorlar. 68-72 ay aralığında okula başlayanlar daha istikrarlı devam ediyor. Küçük başladı diyorlar ama esas tam zamanı olan o grup. Okula severek gidenlerin de anketi yapıldı yine doğum tarihleri 68-72 ay aralığı çıktı. Ve ben bu şekilde yaklaşık 500 örnek gördüm,farklı yıllara dağılmış şekilde.
Konudaki çocuk okuma yazma biliyor mu ki?

Hay ağzınız bal yesin.

Ben de öyle düşünüyorum. Şu yaşımda biri bana on satır çizgi çalışması verse yapmak istemem. Öyle çalışma olmaz. Amaç çocukların ellerinin titrekliğini bertaraf etmek ve yazıya alıştırmaksa bunun başka yöntemleri de var. Ben öğretmen değilim ama ben bile biliyorum bunu. Neden bin senelik yöntemlere devam etmekte ısrarlılar anlayamıyorum.

Arkadaşımın çocuğu da 1.sınıfa başladı, hafta sonu 5 sayfa çizgi çalışması ödeviyle gelmiş eve. Şok oldum. Resmen çocuk nefret etsin de bir daha okula uğramasın diye uğraşılmış.
Bıktırmanın manası yok gercekten,kızıma verilen dikte çalismasıni ben bu yasta oturup yazarken yorulurum ki hızlı yazabiliyorum. Öte yandan başka ödevleri de vardı,kitapta okusun en az 20 sayfa (hatta ilkokulda listesi bile vardı hangi kitap kac sayfa vb şeyleri not alip haftalik öğretmene veriyorduk)e bu çocuk erken de uyumalı,ne zaman dinlenecek,ne zaman kendine vakit ayıracak?
5.sınıfta kızım,
Öğretmen ödev çok vermiyoruz her güne bir dersin ödevi veriliyor,bir sonraki derse kadar yapılması gerek dediği için kesin verilir ödev dimi diye tutturdular veliler resmen toplantıda,kadın diyor ki biz okulda öğrenmeye odaklıyız ,pekiştirme amaclı ,tekrar amaçlı kısa ödevler olacak,hala kac sayfa haftasonu 4 sayfa az muhabbeti yapılıyor. Ben anlamıyorum nedir bu ödev merakı. Tamam verilsin ama çocuğun kabusuna da dönmesin ödev. Oturup keyifle özenerek yapabileceği kadarı kafi. Sikılarak bıkarak,nefret ederek yapılan ödevin faydası varsa bilemem ama ben anne olarak evde çocuğun harıl harıl ödev yapmasındansa dinlenmesini tercih ederim. Ödev,kitap okuma icin maksimum 1 saat ayırsa yeter. Aştığı yerde yaptırmadim ben. Gecen yıl etütten 5de çikıyordu kizim,o gün matematik ödev günüyse,öğretmen de 4-5 sayfa ödev vermişse,uzun problemler okuyup cözme yada tekrara düşenler ,aynı işlemin farkli versiyonları vb konularda her işlemden 1-2 problem çözdürdüm kalanıni yaptırmadım. Öğretmenine de demiştim oturup bunların hepsini yapmaya kalksa gec uyuyacak,kitapta okuyacak ,ingilizce ödevi de var,morpadan da tekrar vermişsiniz,her problemden 2şer,3er çözdüreceğim bilginiz olsun diye. Öyle de yaptırdim sene boyunca. Tekrarsa tekrar,sorumluluksa sorumluluk

Konudaki çocuk okuma yazma biliyor mu ki?
Ah bilemiyorum,laf lafı açtı öyle konuşurken kendi gördüklerim üzerinden örnek verdim ben.

Günümüzde okul öncesi eğitimi alan çocuklar okuma yazma bilerek başlıyorlar 1. Sınıfa. Çünkü anaokulu müfredatında harfler var. Artık çocuklar zehir gibi,sesleri kendileri birleştirip öğreniyorlar hemen.

Ah bilemiyorum,laf lafı açtı öyle konuşurken kendi gördüklerim üzerinden örnek verdim ben.

Günümüzde okul öncesi eğitimi alan çocuklar okuma yazma bilerek başlıyorlar 1. Sınıfa. Çünkü anaokulu müfredatında harfler var. Artık çocuklar zehir gibi,sesleri kendileri birleştirip öğreniyorlar hemen.
Özel okulların bazıları öğretiyor sadece. Çocuklar öğrenerek başlamıyorlar.

Özel okulların bazıları öğretiyor sadece. Çocuklar öğrenerek başlamıyorlar.
Devletin anaokulunda da harfler vardı ben hep görüyorum yaklaşık 10 senedir hakimim duruma. Çocuk esirgemedeki çocukların hepsi devlet anaokulunda hepsi de öğreniyor harfleri. Gelen kitaplarda görüyorum sürekli

Devletin anaokulunda da harfler vardı ben hep görüyorum yaklaşık 10 senedir hakimim duruma. Çocuk esirgemedeki çocukların hepsi devlet anaokulunda hepsi de öğreniyor harfleri. Gelen kitaplarda görüyorum sürekli
Harfler vardır ama okuma farklı bir olay. Okul öncesi Etkinlik kitaplarında harfler ve benzedikleri nesneler var mesela. Arkadaşımın ikizleri iki sene devlet anaokuluna gittiler ve okuma yazma bilmeyerek şimdi bire başladılar.

Harfler vardır ama okuma farklı bir olay. Okul öncesi Etkinlik kitaplarında harfler ve benzedikleri nesneler var mesela. Arkadaşımın ikizleri iki sene devlet anaokuluna gittiler ve okuma yazma bilmeyerek şimdi bire başladılar.
Çocuklar kendileri öğreniyor zaten, tüm harfler ayrı ayrı gösteriliyor çocuklar birbirine bağlayıp okuyor kendi kendine. Tabi her çocuk bir olmaz ama 7 yaşına girmiş çocuğun anaokulunda olduğunu düşünürsek,ellerinin altında her türlü imkanın olduğunu da düşünürsek çocuklar her şeyi kendisi hallediveriyor artık.

Geçen sene esirgemedeki çocukların büyük çoğunluğu öğrendi mesela. Ki ortalamaya bakarsak 65aylık gibiydi. Artık devir eskisi gibi değil. 1990ların ilkokul müfredatına bakarsanız renkler bile ders olarak işleniyordu. Şimdi onları anaokulu müfredatına almışlar. Çocukların elinin anda tcv,tablet,telefon var,internet var. 70 aylık çocukları anaokulunda devam ettirmek için bir sebep kalmadı.

Çocuklar kendileri öğreniyor zaten, tüm harfler ayrı ayrı gösteriliyor çocuklar birbirine bağlayıp okuyor kendi kendine. Tabi her çocuk bir olmaz ama 7 yaşına girmiş çocuğun anaokulunda olduğunu düşünürsek,ellerinin altında her türlü imkanın olduğunu da düşünürsek çocuklar her şeyi kendisi hallediveriyor artık.

Geçen sene esirgemedeki çocukların büyük çoğunluğu öğrendi mesela. Ki ortalamaya bakarsak 65aylık gibiydi. Artık devir eskisi gibi değil. 1990ların ilkokul müfredatına bakarsanız renkler bile ders olarak işleniyordu. Şimdi onları anaokulu müfredatına almışlar. Çocukların elinin anda tcv,tablet,telefon var,internet var. 70 aylık çocukları anaokulunda devam ettirmek için bir sebep kalmadı.
Konudaki çocuk bilmiyor. Sanırım yeterli, varsayımlarla konuyu doldurmayalım

Konudaki çocuk bilmiyor. Sanırım yeterli, varsayımlarla konuyu doldurmayalım
Varsayımda bulunmadım,ben başka bir üye arkadaşla fikir alışverişi yapıyordum,siz de yorum yaptınız soru sordunuz,beraber yazıştık. Sadece konu sahibi yok burada,kendisi de yorumlarımdan rahatsız değil anladığım kadarıyla.

Kaldı ki konu sahibi sadece fazla ve gereksiz ödevden şikayetçi. Haklı da. Sayfalarca çizgi çalışmasını severek bayılarak yapan çocuk sayısı çok azdır.

Gitti,yarı özel yarı devlet…harfler öğretiliyordu,sayılar ama okuma kısmet na geçilmedi,bütün harfleri biliyor kendi ismini benim ismimi falan yazabiliyor
İşte tam da bu sebepten çocuğunuz o çizgi çalışmalarını sayfalarca yapmak istemez arkadaşım. Az az yapsın bıraksın. Hepsini bitirmek zorunda değilsin deyin. Gözü korkmasın ilk günden. Okuldan soğumasın.

Gitti,yarı özel yarı devlet…harfler öğretiliyordu,sayılar ama okuma kısmet na geçilmedi,bütün harfleri biliyor kendi ismini benim ismimi falan yazabiliyor
darkmore darkmore okudunuz mu yarı özelde bile sadece harfler verilmiş. Yani benim dediğim doğru… Okuma harfleri birbirine çatma farklı bir şey. Sizin arkadaşlarınız çalıştırmıştır bu hanımefendi çalıştırmamış.ilkokul öğretmeni okuma yazma bilen merve ile buseye göre düzenlemez müfredatını. Ben de çalıştırmadım şahsen çünkü okuma yazma öğretmek anaokulu öğretmeninin işi değil. Her neyse… konuya gelecek olursak bence motivasyona ihtiyacı var çocuğunuzun. Çalışmasını bitirince beraber yapabileceğiniz etkinlikler sunun. Milkshake yapmak, markete gitmek, paten kaymak artık nelerden keyif alıyorsa böyle şeyler bulun. Ben de ilkokuldayken ödev yapmayı sevmezdim ama sonra ödevlerime başladıktan sonra sınıfın en çalışkanı oldum şeklinde kendinizi anlatın, sevdiği bir kuzeni veya komşu varsa onun başına gelmiş gibi hikayeleştirin…

X