1.sinif okuma

Allahım yarabbim gece gece sinirlerim tepeme çıktı. Dakikada bilmem kaç kelimeden önce çocuklara öz denetim, planlama vs gibi beceriler öğretilmeye çalışılsa keşke ama öğretmenlerimiz o kadar vasatın altındalar ki böyle aptalca hesaplarla eğitim verdiklerini sanıyorlar
Artik kim de suç bende bilmiyorum sistem bu mecbur bizde uymaya çalışıyoruz.

Şuan dakikada 30 kelime altında kalan çocuklar zaten okuduğunu anlamakta zorlanır. Problemlerde özellikle göze çarpıyor bu eksiklik..

Sene sonunda 1. Sınıf öğrencilerinden 60-70 kelime civarı okumaları beklenir.

Ben de 100 kelime okuyanlar da var ama keşke onlar 60 olsaydı da en yavaş okuyanlar ( 20 kelime civarında nerdeyse 6 çocuk var.. ) 35 üstünde kalsaydı misal.. Onlarla sesli okuma yapmak, takiplesmek öyle eziyetli ki. Sınıftan koparmak istemiyorum ama hiç gayretleri yok.

Ben şuana dek sadece 3 kez okuma hızına baktim o da evde çalışıp geldikleri metinden. Amacım akıcı okuduklarındaki farkı gorup heveslendirmek. Tablo yapıp gruba atmam. Diğer veliler birbirini bilmez. Herkes sadece kendi çocuğundan haberdar olur. Bu durumda benim onlari yarıştırmak gibi bir derdim olmadığı belli. Tek istediğim akıcı okumanın tadını alıp gayret etmeleri konular ilerledikçe, sınıf atladikca işler zorlaşacak o okumalar ile çünkü ne yazık ki.. Heyecan yaptıklarında konuşuyorum heyecan yapmanıza gerek yok diye.. Stres mi?
Yapmayın lütfen en gerideki çocukların dünya umrunda değil zaten şimdiki çocuklar stres yapmaz insani strese sokar cinsten. Kendi evladımda bile gördüğüm bu, dürüst olalım:)

Kızımın öğretmeni ki kendisi okulun eğitim açısından en sıkı en disiplinli eğitimi başarılı öğretmenidir onları bir kere bile dakikayla okutturmadi 1 sınıfta. Diğer arkadaşlardan duyuyordum su kadar dakikada okuyoruz diye bende sasiriyordum bizim öğretmen istemedi diye.meger ne haklıymış. Öyle de böyle de okuyacak bu çocuk..dakika tutmak onları germekten başka işe yaramiyor. Tutmayın bolbol okutun yeter

Ben sokmuyorum ki ya :KK43: sistem böyle
Sistem o kadar mükemmel işliyor ki ortaokula gelen çocukların yarısından çoğu başarız. Boşverin siz sistemi. Bozuk sisteme çocuğunuzu zayi etmeyin. Rahat olun. Rehber öğretmenim ben. Yıllarca ilkokulda da çalıştım, altı yıldır da ortaokulda çalışıyorum . Ne dediğinizi anladım. Sistemin stresini ne siz çekin, ne de çocuk. Düzenli kitap okudukça zaman içinde hızlanır, merak etmeyin

Her gün kitap okuyoruz bizde. Ortalama 55 kelime. Hangi çocuk 100 kelime okuyormuş merak ettim 😀

Herkese iyi aksamlar kafama takılan bi konu hakkında cocugu 1 e giden anneler den fikir almak istiyorum çocuğunuz 1 dk da kaç kelime okuyor? Benim ki dk tutmadığım zaman çok çok iyi ama dk tuttum mu heycan yapiyor. Ogretmen de dk tuttuğu zaman telaş ediyor. Bu hızlı okuma çok önemli mi , ben okuduğunu anlamasına daha çok önem veriyorum yanlış mı düşünüyorum
Bizim öğretmen dakika tutarak okutmayın strese girer. Her gün bir iki kitap okusun zaten hızlanır dedi.
Daha 1. Sınıf bunlar bu kadar baskılanması okuldan soğumasına neden olur

Artik kim de suç bende bilmiyorum sistem bu mecbur bizde uymaya çalışıyoruz.
Sistem değil öğretmenin uygulaması sıkıntılı. Bizimki de yapıyor ancak hiç baskı yapmadı. Hala 20 kelime okuyanlar var ama baskı yok. Motor mu taksın çocukç kapasitesi bu kadar.

benim veli olarak görüşüm bu dakkada kaç kelime yüzünden çocuk hızlı okumaya çalışıyor ve öyle dümdüz okuyor. es vermesi gereken yerler yok anlam bütünlüğü yok. hızlı okumak marifet değil okuduğunu bir kerede anlamak marifet bence. o kadar vurgusuz duraksız ve anlamsız bir okumayı yüksek sesle okuduğunda dinleyende anlamıyor.
benim küçük ilkokuldayken öğretmeni yapmıştı bu dakka tutma işini kaçıncı sınıftayken hatırlamıyorum ne alaka demiştim hala öyle düşünüyorum.

Bizimki de daklka tutturmayanlardan.
İkinci sınıfı bitirecekler, daha geçen ay uyarı yaptı velilere, kelime sayanlar duyuyorum kesinlikle hayır yapmayın anlayarak okusunlar en önemlisi o şeklinde.
Düzenli kitap okumayı teşvik ediyor bizimki. Önerisi haftada 2 kitap. Günde 10-15 sayfaya denk geliyor. Çocuklara da teşvik amaçlı haftada 2 kitap bitirene çikolata hediye. (tüm kitapları sınıfça değişim günlerinde kendi aralarında döndürüyorlar)
Kızım bana çok yavaş ya da çok hızlı okuyor gibi gelmiyor. Normal okuduğunu düşünüyorum bu sistemle.

Kızım 1. Sinif hiç dk tutarak okutmadim ogretmen de okutmadi okutsa da umurumda olmazdı açıkçası
Ben 1. sınıfın bir geçiş dönemi olduğunu ve çocukların bu yıl sadece okuma yazma öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum
Cocugu oyundan koparıp bu kadar yoğun bir ders temposuna atmak dogru değil bence bunlar daha oyun cocugu

Benim oğlum da 1 e gidiyor
Hiç dakika tutulmadı
Hele ki dakika tutup sınıfa liste atmak
Bana göre çok yanlış bir uygulama
Şuan kitap okuyoruz sayfa hedefimiz var
Günlük 16 sayfa gibi
Ben okuyunca kitapla ilgili soru soruyorum okuduğunu anlıyor mu okuyup geçiyor mu diye o kadar

Bu çocuklar okuduklarını anlamasınlar mı ? Nasıl bir sistem bu yahu

Konu sahibi bence siz hiç dakika tutmadan bol bol okutun. Okuduğunu anladı mı diye arada sorular sorun . Zamanla hızlanacaktır

Kızımın öğretmeni de dakika tutmuyor. Her gün evde kitap okutup anllattırıyoruz. Öğretmene de bilgi veriyoruz okudu anlattı diye. Her cuma da okunan kitaptan kitap tahlili yapıyor öğretmen.

Bizim de liste geldi 95 , 100 , 80 , 75 var içlerinde benim ki 60 okumuş, 60 okumuşsun oğlum dedim . Diğer arkadaşlarını sordu ben iyi okuyamadım o zaman diyor yavrum:)
Sakin olun sizin cocugunuzda okuyacak. Fazla kelime okuyanlar nefes almiyorlar 😁 bizim sinifta da oyleydi ama ogretmen 60-70 ideal sadece hizlandirmalari icin dakika tutuyorum demisti

Bizim öğretmen hiç öyle şeyler yapmadı. Bende hiç denemedim. Önemli olan okumayı sevmesi. Bende bu tarz uygulamalar çocukları soğutuyor.

Kızım 4 e gidiyor şu an.

100 mu:) öğretmen okuyabiliyor mu acaba dk 100 kelimeyi :) 40 yaşındayım benim zamanımda vardi değişen bisey yok mu?

25 yıllık sınıf öğretmeniyim. Bir çocuğun ilerde kelime yutarak, yanlış, eksik ve anlamadan okumasını istiyorsanız dakika tutun. Hiç şaşmaz... 1.sınıfta okumayla ilgili yarış yapılacaksa bu vurgu, tonlama, noktalama ve anlamaya dikkat ederek güzel okuma yarışması olabilir... Lütfen evlatlarınızı bu anlamsız yarışa sokmayın sokturmayın...

Oğlum 2 sınıfta. Geçen sene öğretmene sormuştum yapacak mısınız diye. Kesinlikle yapmam ve önermiyorum evde siz de sakın yapmayın, önemli olan hızlı okuması değil anlayarak ve kelimeleri doğru çıkarıp vurgulayarak okuması demişti.

X