1.sinif okuma

Kahvekokusu34

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2016
1.668
1.041
Herkese iyi aksamlar kafama takılan bi konu hakkında cocugu 1 e giden anneler den fikir almak istiyorum çocuğunuz 1 dk da kaç kelime okuyor? Benim ki dk tutmadığım zaman çok çok iyi ama dk tuttum mu heycan yapiyor. Ogretmen de dk tuttuğu zaman telaş ediyor. Bu hızlı okuma çok önemli mi , ben okuduğunu anlamasına daha çok önem veriyorum yanlış mı düşünüyorum

Yazık çocuk üzerinde baskı hissedip strese giriyor. Nasıl olsa okur zamanla. Onlar daha çok küçük o kadar strese. Şahsen ben karşıyım bu dakika tutarak okuma olaylarına falan ama öğretmene ne diyelim. Bence yanlış tabi

Yazık çocuk üzerinde baskı hissedip strese giriyor. Nasıl olsa okur zamanla. Onlar daha çok küçük o kadar strese. Şahsen ben karşıyım bu dakika tutarak okuma olaylarına falan ama öğretmene ne diyelim. Bence yanlış tabi
Bende çocuğumun strese girmesini istemiyorum ama basarilida olsun istiyorum tabiki sistem böyle yani okulda tutuyorlar:KK43:

Ben sokmuyorum ki ya :KK43: sistem böyle
Sonuçta ilkokul bittiğinde bir sınav yok herkes adresine göre ortaokula devam ediyor. Ortaokula geldiğinde sisteme dahil edersiniz ama ilkokul için özellikle birinci sınıfta bir çocuk için çok çok erken. Veliler çocuklarını yarış atı gibi görmekten vazgeçmeli.

Çocuğu strese sokmayın diyenler olmuş da bizim öğretmenimiz bunu okulda yapıyor 🤷🏻 biz velilerden de yapmamızı istiyor 🤷🏻
Maalesef öyle öğretmenler var. Hatta gün sonunda sırf 1 dakikada okuyamadı diye, bu çocuktan bir şey olmaz diyecek olanları da vardır.
İlkokuldaki öğrenci daha çocuktur. Çocuğu rekabet ortamına sokmak sağlıklı bir öğrenme ortamı oluşturmaz ilkokulda.

Sonuçta ilkokul bittiğinde bir sınav yok herkes adresine göre ortaokula devam ediyor. Ortaokula geldiğinde sisteme dahil edersiniz ama ilkokul için özellikle birinci sınıfta bir çocuk için çok çok erken. Veliler çocuklarını yarış atı gibi görmekten vazgeçmeli.
Evet adrese dayalı okullara çıkıyor ama şöyle de bir şey var devletin sınavla alan okulları da var başarılı cocuklari o şekilde sınava sokup alıyorlar. Okumaktan iyi bir eğitim almaktan başka bir şansı yok , hayatını güzel yaşaması için iyi bir eğitim diploma şart yapcak bir şey yok sistem böyle onun iyiliği için:KK43:

ortanca çocuğum 55 falan okuyordu 2. Dönemde. ogretmen yeterli değil 70 e çıkması lazım demişti.

2 gün önce kucuk cocugumun öğretmeni dakika tutmuş sonuclari liste olarak atmış. Tüm öğrencilerin kelimelerini bu sayede gördüm..

Sınıfın en iyisi 66 kelime okuyor..ortalama 35-40 kelime okunmuş
Kaynaştırma öğrenciler 1-10 arası değişiyor kelime sayısı

Ama öğretmenimiz en fazla kelime okuyan hariç diğerlerini yeterli bulmuyor .sayıda vermedi şu kadar okuyabilmeleri lazım diye .

ortanca çocuğum 55 falan okuyordu 2. Dönemde ogretmen yeterli değil 70 e çıkması lazım demişti.

2 gün önce öğretmenimiz dakika tutmuş sonuclari liste olarak atmış. Tüm öğrencilerinin bu sayede gördüm..

Sınıfın en iyisi 66 kelime okuyor..ortalama 35-40 kelime okunmuş
Kaynaştırma öğrenciler 1-10 arası değişiyor kelime sayısı

Ama öğretmenimiz en fazla kelime okuyan hariç diğerlerini yeterli bulmuyor .sayıda vermedi şu kadar okuyabilmeleri lazım diye .
Bizim de liste geldi 95 , 100 , 80 , 75 var içlerinde benim ki 60 okumuş, 60 okumuşsun oğlum dedim . Diğer arkadaşlarını sordu ben iyi okuyamadım o zaman diyor yavrum:)

Bizim de liste geldi 95 , 100 , 80 , 75 var içlerinde benim ki 60 okumuş, 60 okumuşsun oğlum dedim . Diğer arkadaşlarını sordu ben iyi okuyamadım o zaman diyor yavrum:)
Bizim sinifla kiyaslarsak çok çok iyiler o_O Allah zihin açıklığı versin inşallah 🤩

Evet adrese dayalı okullara çıkıyor ama şöyle de bir şey var devletin sınavla alan okulları da var başarılı cocuklari o şekilde sınava sokup alıyorlar. Okumaktan iyi bir eğitim almaktan başka bir şansı yok , hayatını güzel yaşaması için iyi bir eğitim diploma şart yapcak bir şey yok sistem böyle onun iyiliği için:KK43:
Sınavla alan okulların bir çoğu imam hatip ortaokulu bildiğim kadarıyla. Sonuçta o sınava 4.sınıfta girecek, o zaman zorlarsınız biraz. Ama dediğim gibi ben bir öğretmen olarak çok erken olduğunu düşünüyorum. Ebeveyn olarak tercih sizin.
Ayrıca diğer söylediğinize katılmıyorum. Herkes okuyacak diye bir şey yok. Hayatını güzel yaşamak için evet bir mesleği olmalı. Ama illa bunu üniversite ya da diploma yoluyla yapmak zorunda değil. Özellikle ülkemizdeki zanaat alanındaki eksikliği düşününce hiç değil.

Son düzenleme:
Sınavla alan okulların bir çoğu imam hatip ortaokulu bildiğim kadarıyla. Sonuçta o sınava 4.sınıfta girecek, o zaman zorlarsınız biraz. Ama dediğim gibi ben bir öğretmen olarak çok erken olduğunu düşünüyorum. Ebeveyn olarak tercih sizin.
Ayrıca diğer söylediğinize katılmıyorum. Herkes okuyacak diye bir şey yok. Hayatını güzel yaşamak için evet bir mesleği olmalı. Ama illa bunu üniversite ya da diploma yoluyla yapmak zorunda. Özellikle ülkemizdeki zanaat alanındaki eksikliği düşününce hiç değil.
Imamhatip evet aslında ben zaten imamhatipe gitmesi taraftarı değilim ama bilemiyorum bunu düşünmek için erken de :KK43: sanki okumaktan başka bi çaresi yokmus gibi hisediyorum , amacım iyi eğitim alsın önemsesin okulunu :KK43: yani iyiliğini düşündüğüm için bu şekil de düşünüyorum belkide yanlış bilemiyorum

Bol bol sesli okuma yaptırın. Ne kadar çok kelime tanırsa o kadar hızlı okur.
Benim oğlum 1. Sınıfta hiç dakika tutmadım öğretmenimiz de tutmadı. Benim açımdan uygun bir yöntem de değil. Çocuk önce okutmaktan korkmadan ve severek okumayı öğrenerek sonra hız kazanacak. Merakımdan yarın bi süre tutarak okutacağım 😂

Allahım yarabbim gece gece sinirlerim tepeme çıktı. Dakikada bilmem kaç kelimeden önce çocuklara öz denetim, planlama vs gibi beceriler öğretilmeye çalışılsa keşke ama öğretmenlerimiz o kadar vasatın altındalar ki böyle aptalca hesaplarla eğitim verdiklerini sanıyorlar

Bol bol sesli okuma yaptırın. Ne kadar çok kelime tanırsa o kadar hızlı okur.
Benim oğlum 1. Sınıfta hiç dakika tutmadım öğretmenimiz de tutmadı. Benim açımdan uygun bir yöntem de değil. Çocuk önce okutmaktan korkmadan ve severek okumayı öğrenerek sonra hız kazanacak. Merakımdan yarın bi süre tutarak okutacağım 😂
Nasil ya sizin ogretmen tuturmamiş mi :)

X