Bebek Beslenmesi 1,5 aylık bebeğimin kaka sorunu yardım lütfen

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mirisa

❤❤❤
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2009
334
8
35
merhaba kızlar,
benim bebeğim 1,5 aylık sütümü sağıyorum ve biberonla içiyor mama takviyeliyiz fakat günde 1 yada 2 kere mama veriyorum sorunum şu bebeğimin ıkınma refleksi sanırım gelişmedi ilk zamanlar kakasını kendi yapıyordu şimdi ise ben yardım etmesem 2 güne kadar bile yapmıyor ve çok sancı çekiyor uyumuyor doktorumuz zeytinyağı içir dedi hatta gün 3kere ben her sabah 1 kere verdim ağır gelir diye o kadar vermedim poposunu açıyorum bacaklarını karnına iterek sıcak kompres yaparak karnını okşayarak yaptırmaya çalıştıysam da olmadı yapamadı kayınvalidem kulak pamuğunu zeytinyağına sürüp poposuyla oyna dedi hatta hafif hafif sok dedi bende denedim yaklaşık 20 gündür bu şekilde uyandırarak yapıyor fakat ben bebeğimin buna alışmasından çok korkuyorum hatta mikrop kapar diyede çok korkuyorum ne yapmam lazım başka bi yöntem varmı altını açıp bıraksam kendi yaparmı ıkınıyor ama çıkaramıyor çok gazlı bir bebek ne yapmalıyım ltfen bana yardım edin ..doktora sölesem beni döver heralde..=((

canım zamanla kaka yapmayı öğrenir bence poposuna bişey sokma.benim bebeğimde kabızlıktan dolayı poposu çatlamıştı yapamıyodu,fitil veriyoduk dr kızdı.sakın hiçbişey verme dedi.bir hafta hatta 10 güne kadar yapmaması normalmiş canım.bizde bekliyoz çok zorda kalırsak binde bir fitil veriyoz.zeytinyağınıda abartma bence çünkü sindirimi zormuş.çok küçük bebeklerde günde bir çay kaşığını geçmeyecek kadar ver bence en iyiysi masaj.en azından gazını çıkarıyo.bide biz sıcak oturma banyosu yaptırıyoz hergünii geliyo,yapabiliyo azıcık.seninkide zamanla öğrenecektir.bence uyarma o şekilde..

canım karnını sırtını ovuyorum klasik hareketlerle.bebe yağı yada badem yağı kullanıyorum.ayaklarının altına masaj yapıyorum.sırtını ovuyorum.bacaklarını çok zorlamadan karnına çekiyorum.hemen çıkarmıyo biraz uğraşmak gerekiyo.klasik şeyler yani.ama bence bekle kendi yapsın,yoksa makatı tembelleşir.bekle bikaç gün çok rahatsız etmiyosa bişey yapma.

merhaba kızlar,
benim bebeğim 1,5 aylık sütümü sağıyorum ve biberonla içiyor mama takviyeliyiz fakat günde 1 yada 2 kere mama veriyorum sorunum şu bebeğimin ıkınma refleksi sanırım gelişmedi ilk zamanlar kakasını kendi yapıyordu şimdi ise ben yardım etmesem 2 güne kadar bile yapmıyor ve çok sancı çekiyor uyumuyor doktorumuz zeytinyağı içir dedi hatta gün 3kere ben her sabah 1 kere verdim ağır gelir diye o kadar vermedim poposunu açıyorum bacaklarını karnına iterek sıcak kompres yaparak karnını okşayarak yaptırmaya çalıştıysam da olmadı yapamadı kayınvalidem kulak pamuğunu zeytinyağına sürüp poposuyla oyna dedi hatta hafif hafif sok dedi bende denedim yaklaşık 20 gündür bu şekilde uyandırarak yapıyor fakat ben bebeğimin buna alışmasından çok korkuyorum hatta mikrop kapar diyede çok korkuyorum ne yapmam lazım başka bi yöntem varmı altını açıp bıraksam kendi yaparmı ıkınıyor ama çıkaramıyor çok gazlı bir bebek ne yapmalıyım ltfen bana yardım edin ..doktora sölesem beni döver heralde..=((

benim kızım ilk ay günde 4 5 sefer yapıyordu kakasını.1 aylıkken göğsüm mantar olunca sadece bir sefere mahsus mama vermiştik 30cc sanırım mama bağırsak düzenin bozdu o günden beri kakasını 3 4 günde bir yapıyor..çocuk cerrahına sorduk bir hafta yapmazsa ve katı yaparsa getirin demişti..fakar çok şükür hiç bir haftayı geçmedi ve kabız olmadı..doktor bizede derecenin ucunu yağlayıp tetikleyin demişti (pamuklu çubuğun pamuğu içeri kaçabilirmiş) ama bunlar çözüm değil..6. aydan sonra bağırsaklar normal insanın ki gibi çalışmaya başlayınca düzelir demişti doktor..bence hiçbirşey vermeyin eğer onu rahatsız etmiyorsa.bizimki geç yapııyor ama çok fazla yapıyor..hertarafına bulaşıyor :eek: ve katı yapmıyor..geçicek inşaallah bende ilk başta çok takıyordum ama artık sorun etmiyorum..bazen oluruna bırakmak gerekiyor bazı şeyleri canım..sağlıcakla kalın

ama çok ağlıyor uyumuyor ayaklarını karnına çekip bağırıyo ve karnı aşırı şiş oluyo korkuyorum çatlıcak bağırsağı falan diye..

ama çok ağlıyor uyumuyor ayaklarını karnına çekip bağırıyo ve karnı aşırı şiş oluyo korkuyorum çatlıcak bağırsağı falan diye..

canım dr bize kakasını rahat yapsın,makatı yumuşatsın diye anestol pomat vermişti.sende dr undan öyle bi krem falan iste istersen..

canım Allah kolaylık versin.. tam anlayamadım kaka yapamadığı içinmi ağlıyo gazı olduğu için mi? kızım 4,5 aylık ilk 3 ay gaz sorunuyla uğraştık. ayaklarını çekerek ağlıyosa gazı vardır. ona yönelik bişeyler yapabilirsin karnına ayaklarına sıcak masaj, bebekler için olan rezene çayı, nurse harveys bitkisel şurup bize en iyi bunlar yanıt vermişti. kakasını tazyikli fışkırtarak köpüklü yapyosa gazıyla beraber atıyodur. mutlaka her beslenmeden sonra gazını çıkarmalısın. ağlarken saç kurutma makinasını dene bizde çok işe yaradı. bide sindirimi kolay bir mama al. sen de yediklerine dikkat ediyorsan daha iyi olur. seni çok iyi anlıyorum zor bi durum acil şifalar dilerim...

canım o gazdan dolayı olmasın sakın?çünkü gaz oluncada aynı belirtiler oluyor..ağlarken kendini sıktığından da karnı taş gibi olur şiş olur bacaklarını çeker birde...bence doktoruna bi git canım sor bakalım muhtemelen gazdan ağlıyordur yavrun...aynı şeyleri bende yaşadım çünkü...geçmiş olsun canım:Saruboceq:

X