K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Yutkunurken Boğazıma bir şey takılıyor sanki.

yaklaşık 3 yıldır reflüyüm.reflü;mide asitinin, mide kapağını aşındırmasıyla, ağıza kadar ilerlemesi.Asit olması sebebiyle uyurken ağzınıza kadar çıkıp,dilin arka kısmında ödemlere(yara)sebep olması. en az 6 ay süren her sabah aç karnına 1 minik hap alma tedavisi... reflünün ileri safhalarına geçmeden doktora görünün.malaesef bildiğim kadarıyla bu hastalık ancak haplarla asit salgısının azaltma yapıyor.en son mide kapağına mikornluk kelepçeyle sıvının sızmasını önlemekti.1 ay sonra sınavlarım biticek sonra doktor doktor gezmem gerekecek .gelişmeleri burdan anlatırım.geçmiş olsun...

yaa yaklaşık 1 aydır bazen daha çok bazen daha az rahatsız ediyo ama, bugün çok kötü mesela, yutkunurken, sanki bozazımda bişey var da takılıyomuş gibi hissediyorum. bu beni tedigrin etti biraz. böyle bişey yaşayan ya da bilgisi olan var mı acaba??

arkadaslar ayni sorunu bende yasiyorum ve doktora basvurdum kulak burun bogaz yollarinda asiri kuruluk tespit edildi ve sinüzit icin tablet burundan alinan yagli damla direkt bogaza temasli verdi ve aldim gercekten gecti yani korkulacak durum yok

Ne kadar tuhaf böyle bir rahatsızlık bende de oldu uzun zaman önce (ekim ayında). Çok stresli bi insanım,malesef ister istemez her şeyi kafama takarım.Hatta bu yüzden midemden bile rahatsızım. Reflüm ve gastritim var :KK43: Bu konuyu okuyunca bu kadar yaygın olduğunu görünce epey şaşırdım. Ben de kronik faranjit de var.Şu an bile boğazım şiş.Artık bıktım sürekli doktora gitmekten. Annem üşüttün ya da stresten,kendini üzdün diyor.Çünkü ilk kez bunu yaşadığımda memlekete gitmiştik bayram için,mezarlık falan derken mahfoldum ben ve ilk bunu yaşadığımda da nefes alamadım ve ölüyorum sandım,boğuluyordum sanki. Bi kaç hafta devam etti,İstanbul'a döndükten çok sonra düzeldim.Su bile içemiyordum,ekmek yemek hele işkence gibiydi. Yutkunamıyor,sıvı yemek bile yiyemiyordum.Mesela su içerken nefesim tıkanıyordum ve ne yapacağımı şaşırıyordum,takılma gibi değildi. Üşüttüysem diye zar zor çay içiyordum.Hemen sonra değil ama daha sonra yine oldum aynı şekilde. Şimdi bu yazdıklarınızı okuyunca buna neden olabilecek her hastalığa sahibim. En başta zaten psikolojik olduğuna inanırım çünkü antidepresan kullandım uzun süre.Ama bunu yaşadığımda ilaçlarımı kullanıyordum sanırım yani büyük ihtimalle.Neyse midemde reflü,boğazımda faranjit,burnumda kemik eğriliği var.Ama yine de doktora gitmek gerek tabi.Bi buna gitmemiştim bir de buna gidelim bakalım,her planım gibi bunu da yaza erteliyorum zaten şu an bir yere kıpırdayamam yeni ameliyat oldum. Umarım kötü birşey çıkmaz uğraşmak istemiyorum.

Son düzenleme:
sigara kullanıyormusunuz? teyzemdede böyle olmuştu sigarayı bırakınca geçti bununla alakalı olabilir bence :)

Bende de aynı problem var, yutkundukça baoğazıma birşey takılıyor. bu da beni çok strese sokuyor, nefes alamayacakmış gibi oluyorum. Psikolojik mi yoksa gerçekten bir rahatsızlık mı var bilemiyorum. İbrahim saraçoğlunun adaçayı kürü varmış, onu denemeyi düşünüyorum...

bademciklerinizi aldırdınız mı? annemde de aynı problem var aniden bir gıcık tutuyor sanki boğazına birşey kaçıyormuş gibi baya kötü oluyor sonra kendiliğinden geçiyordu, doktora gittiğinde bademciklerin olmamasından kaynaklanıyor demişti en ufak bir toz zerresini bile tutacak bademciği olmadığından, ama reflüden kaynaklı olanları da var onu tam olarak bilmiyorum.

Üç ya aynı şeyi ben de yaşıyorum bir aydır. Ramazan akşamı iftardan sonra oldu ve o gün bügünde aralıklı olarak oluyor. Ben kulak burun boğaza gittim. Bu durumlar psikolojik oluyor dedi. Boğazıma kameraya baktı temiz dedi. Seninki psikolojik dedi. Yine de mide ilacı yazdı. Akşam sekizden sonra bir şey yeme dedi. Asitli baharatlı şeylerden uzak dur dedi. Ben ilacı almadım. Midemde problem yok. Bi de ben bunu düşünmeyince olmuyor. Düşününce aklıma takınca oluyor. Sanırım doktor psikolojik olduğu konusunda haklı....

Üç ya aynı şeyi ben de yaşıyorum bir aydır. Ramazan akşamı iftardan sonra oldu ve o gün bügünde aralıklı olarak oluyor. Ben kulak burun boğaza gittim. Bu durumlar psikolojik oluyor dedi. Boğazıma kameraya baktı temiz dedi. Seninki psikolojik dedi. Yine de mide ilacı yazdı. Akşam sekizden sonra bir şey yeme dedi. Asitli baharatlı şeylerden uzak dur dedi. Ben ilacı almadım. Midemde problem yok. Bi de ben bunu düşünmeyince olmuyor. Düşününce aklıma takınca oluyor. Sanırım doktor psikolojik olduğu konusunda haklı....

dogru söylediniz bu bir psikolojikmis,ben de yasiyorum aynı şeyi 6 aydır.Yazın hep doktorlara gezdim hic bi sey çıkmadı,2 gun oldu agız buruna gittim yine temiz ,guatr olabilir dedi,ama gercekten guatr zehirlenme hastalıgım vardı,cok sinir olmamak gerekmis ,üzüntüden olabilirmis,ben de her seyi kafama takiyorum ve sinirleniyorum.Sinirlendigim zaman bogalıyorum,bogazım şişmiş hissedıyorum ,gırtladımda bı şey varmıs gibi duruyor,sakin oldugum zaman cok da rahatsız etmıyor.Bunun kurtulma yolu varmı .....

dogru söylediniz bu bir psikolojikmis,ben de yasiyorum aynı şeyi 6 aydır.Yazın hep doktorlara gezdim hic bi sey çıkmadı,2 gun oldu agız buruna gittim yine temiz ,guatr olabilir dedi,ama gercekten guatr zehirlenme hastalıgım vardı,cok sinir olmamak gerekmis ,üzüntüden olabilirmis,ben de her seyi kafama takiyorum ve sinirleniyorum.Sinirlendigim zaman bogalıyorum,bogazım şişmiş hissedıyorum ,gırtladımda bı şey varmıs gibi duruyor,sakin oldugum zaman cok da rahatsız etmıyor.Bunun kurtulma yolu varmı .....

Hiç düşünmeyeceksin.
Aklına getirmeyeceksin.
Bak ben uzun zamandır yaşamıyorum bu durumu.
Düşündüğüm anda darlanıyorum.
Hatta bu mesajı yazarken bile sanki boğazıma bir şey oturmuş gibi:))
Şu psikoloji benim yazımı mahvetti.
Tatile giderken yolculuğum tatilim berbat oldu.
Meğer hiçbir şeyim yokmuş. Hep benim düşüncemden kaynaklanıyor..

Hiç düşünmeyeceksin.
Aklına getirmeyeceksin.
Bak ben uzun zamandır yaşamıyorum bu durumu.
Düşündüğüm anda darlanıyorum.
Hatta bu mesajı yazarken bile sanki boğazıma bir şey oturmuş gibi:))
Şu psikoloji benim yazımı mahvetti.
Tatile giderken yolculuğum tatilim berbat oldu.
Meğer hiçbir şeyim yokmuş. Hep benim düşüncemden kaynaklanıyor..

Dun kan tahil yaptırdım bakalım doktorum ne diyecek ,biz ev hanımı oldugumuz icin hep aklımıza her turlu duşunceler geliyor ondan kaynaklaniyor bu rahatsızlıklar .Size de gecmis olsun ,insallah kurtuluruz ....

Dun kan tahil yaptırdım bakalım doktorum ne diyecek ,biz ev hanımı oldugumuz icin hep aklımıza her turlu duşunceler geliyor ondan kaynaklaniyor bu rahatsızlıklar .Size de gecmis olsun ,insallah kurtuluruz ....

Tabi ev hanımı olunca insanın düşünmeye çokça vakti oluyor.
Bu sebepten de böyle rahatsızlıklar çıkıyor.
Ama sadece buna bağlama çünkü ben çalışan bi bayanım.
Bu problem bende de vardı sonuçta.
Tiroitlerine de bi baktır tabi.
Ben ilaç kullanıyorum mesela.
Yavaş çalışıyor benim tiroidler.
Sana da geçmiş olsun..

Merhabalar yaklaşık 8 aydan beri yani gecen yazdan beri yutkunma zorlugum var olay şöyle başladı agzıma acı ekşi su geldi mide yanması falan sonraları ben yediklerime dikkat ettm cola kızartma vesaire mide yanması tamamen gecti ama boğazımda takılma hissi geçmedi mide fıtıtğı olunca olurmus genelde diye okudum endoskopi yaparlar diye de doktora gitmeye korkuyrm ben bogazıma o tahta seyle bile baltıramayan bir insanım yardımlarınızı beklıyorum su an kudret narı kullanyrm mide yanması yok ama sabah kalktgmda afedersnz agzıma ekşi su gelmiş oluyor bogazımda takılma hissi yasayanlar ve geçirenler yardımcı olursa sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, Ben 27 yaşındayım. 7 yıldır sigara kullanıyorum. Boğaz, ciğer vb solunum yollarımda bugüne dek bir sorun yaşamadım. Ta ki geçen haftaya kadar. Boğazımda sanki maydanoz kalmış gibi sürekli bir takılma hissi vardı. Sigaradan olabilir diye düşünüp sigarayı bıraktım. Sonra fazla rahatsızlık vermemeye başladı.
Dün tekrar bu his ortaya çıktı. Ne yapsam geçmedi. Bitki çayı çok tüketen bir insanım Ve sürekli sıcak bişiler içtiğim halde o his yine vardı. Yediğimi içtiğimi yutmamda bir sorun yok, boğazımda bir acı /ekşime hissi yok. Sadece bişi takılmış ve çıkmıyormuş hissi var.
En yakın arkadasım doktor, ona danıştım. Yüksek ihtimalle 2 şey olunca bu şikayet beliriyormuş. Birincisi faranjit, ikincisi BADEMCİK TAŞI!
Önce bayağı şaşırdım; bademcikte taş mı olurmuş diye. Sonra internette biraz araştırdım. Yemek kalıntılarından tutun, sigaraya kalıntılarına, akyuvar kalıntılarına kadar bademciğin kıvrımları arasına (görünen ya da görünmeyen yerlerinde) beyaz/sarı/krem renklerinde prinç kalıntısı gibi bir şeymiş.
Hemen aynanın karşısına geçip boğazıma ışık tutup kontrol etmeye başladım. Ve o taşla tanıştım :KK53: Dezenfekte ettiğim bir cımbızla çekip aldım. Ve kokusunu bilmek dahi istemezsiniz! :/ Yoğun olduğum için doktora henüz gidemedim ama Cuma sabahı için randevu aldım. Bu boğaza bir şey batmasının sebebi neymiş öğreneceğim. Sadece içinizi ferah tutmanızı ve doktora mutlaka gitmenizi öneririm. O kadar çeşitli (duyulmuş ya da duyulmamış) hastalık var ki; ve herkesin bünyesi/yaşam şekli farklı olunca hastalıklarımızın çözümlerini birbirimizden emsal alarak tespit edemeyiz.
İçinizi ferah tutmanızı ve bol gülümsemeli sağlıklı günler geçirmenizi dilerim :)

Benimde beyaz ekmek yedikten sonra bogazımda taş gibi bişy var sanki,yutkununca gecer gibi oluyo ama geçmio...:KK25: kbb ye mi görünmem lazım?

Merhabalar yaklaşık 8 aydan beri yani gecen yazdan beri yutkunma zorlugum var olay şöyle başladı agzıma acı ekşi su geldi mide yanması falan sonraları ben yediklerime dikkat ettm cola kızartma vesaire mide yanması tamamen gecti ama boğazımda takılma hissi geçmedi mide fıtıtğı olunca olurmus genelde diye okudum endoskopi yaparlar diye de doktora gitmeye korkuyrm ben bogazıma o tahta seyle bile baltıramayan bir insanım yardımlarınızı beklıyorum su an kudret narı kullanyrm mide yanması yok ama sabah kalktgmda afedersnz agzıma ekşi su gelmiş oluyor bogazımda takılma hissi yasayanlar ve geçirenler yardımcı olursa sevinirim.

bende de aynı sorun oldu yaklaısk 2 yıl önce basladı bu reflüden kaynaklı midedeki suyun mide kapakçığı bozuldugu için yukarı cıkmasından kaynaklanıyor.reflü hastaları cok dikkat etmek zorunda asitli seyler kızartma çikolata bisürü seyi hayatlarından cıkarmak zorundalar ama eger baslangıcsa cabuk gecer ve normal yasamına bikaç ayda dönebilrisn.sana bitane sabahları kullanman için mide koruyucu diye bilinen bi ilaç verirler ac karnına onu içersin sonra domates portakal kızartma cikolata limon bu tarz seyleri hayatından cıkardıktan sonra düzelmeye baslarsın.ve ayrıca yüksek yastık kullanmalısın hatta işbir yatakta var reflü yastıgı diye geciyor o tarz bi yastık kullanırsan sabahları o su agzına cıkmaz ayrıca yedikelrinin porsyonunda küçültmen gerekecekyatmadan 3 saat önce yemegi meyve dahi olsa kesmelisin reflü tehlikeli bi hastalık eger tedavi edilmezse Allah korusun ilerde yemek borusu veya gırtlak kanserine yol acabiliyor.birde en önemlisi stresten uzak kalıcaksın.benim bazen cok üzüldüğümde o bogazımda olan yutkunma hissi hala devam ediyor.reflü diye google amcaya sorarsan o sana daha ayrıntılı bilgileri verir.tabi ben dr değilim sadece senin yasadıgın problemlerin aynısını yasadıgım için böle bişey olabilceğini söylüyorum sana en iyisi gastroljiye gitmelisin ve endoskopiyi seni uyutarak yapıyorlar canım uyanınca anlamıyosun bile :KK66:)

bende de aynı sorun oldu yaklaısk 2 yıl önce basladı bu reflüden kaynaklı midedeki suyun mide kapakçığı bozuldugu için yukarı cıkmasından kaynaklanıyor.reflü hastaları cok dikkat etmek zorunda asitli seyler kızartma çikolata bisürü seyi hayatlarından cıkarmak zorundalar ama eger baslangıcsa cabuk gecer ve normal yasamına bikaç ayda dönebilrisn.sana bitane sabahları kullanman için mide koruyucu diye bilinen bi ilaç verirler ac karnına onu içersin sonra domates portakal kızartma cikolata limon bu tarz seyleri hayatından cıkardıktan sonra düzelmeye baslarsın.ve ayrıca yüksek yastık kullanmalısın hatta işbir yatakta var reflü yastıgı diye geciyor o tarz bi yastık kullanırsan sabahları o su agzına cıkmaz ayrıca yedikelrinin porsyonunda küçültmen gerekecekyatmadan 3 saat önce yemegi meyve dahi olsa kesmelisin reflü tehlikeli bi hastalık eger tedavi edilmezse Allah korusun ilerde yemek borusu veya gırtlak kanserine yol acabiliyor.birde en önemlisi stresten uzak kalıcaksın.benim bazen cok üzüldüğümde o bogazımda olan yutkunma hissi hala devam ediyor.reflü diye google amcaya sorarsan o sana daha ayrıntılı bilgileri verir.tabi ben dr değilim sadece senin yasadıgın problemlerin aynısını yasadıgım için böle bişey olabilceğini söylüyorum sana en iyisi gastroljiye gitmelisin ve endoskopiyi seni uyutarak yapıyorlar canım uyanınca anlamıyosun bile :KK66:)

öncelikle teşekkur ederm endoskopiden cok korkuyrm cok doğal olark önerebılcgn brsey var mı bir de sadece reflü yapar mı yoksa mide fıtıgıda etkili midir o da yapar diye duymustum

öncelikle teşekkur ederm endoskopiden cok korkuyrm cok doğal olark önerebılcgn brsey var mı bir de sadece reflü yapar mı yoksa mide fıtıgıda etkili midir o da yapar diye duymustum

endoskopiden korkma inan bana seni uyuttuktan sonra yapıyorlar herseyi 10 dk sürmüyo zaten işlem uyandıktan sonra ne oldugunu anlamıyosun bile.senin bahsettiklerinin aynısı bende de vardı o yüzden reflü olabilir dedim tabi ki bi dr a basvurman da fayda var. doğal olarak çörek otunu duymustum yedim bi süre etki ettimi anlayamadım çünkü ilaçta kullandım ve yediklerime cok dikkat ettim hangisi iyi geldi bilemedim şimdi :) benim uyguladıklarım domates cola portakal limon baharat ağır yemekler özellikle dısarıdan fast food tarzı yicekler soğan sarımsak yemedim ve cok fazla mideni doldurasıya yemek yemedim ve en önemlisi stresi hayatından cıkarmalısın bunların hepsi sakıncalı yatmadan önce meyve dahi yememelisin miden bos olmalı ki mide suyun yukarı cıkmasın.yüksek yastık kullanmalısın yüzüstü yatmamalısın eger bisüre dikkat edersen hastalık hemen yavaşlıyor hatta bazılarında yok oluyor gastrolojiye gittiğinde oda aynılarnı söyliyecek endoskopi yaptrmak zorunda değilsin ilk gittiğim dr bu şikayetleri sölediğimde direk reflü dedi sabah ac karnına bi ilaç verdi ve tavsiyelern yazılı oldugu küçük bi kitapçık verdi sonra pinpirikli bi insan oldugum için üniveriste hastanesine gittim reflüden dolayı acaba gırtlagımda yemek borumda bişi varmı diye onun için endoskopi yaptılar bende eger uyutmasalardı hayatta yaptrmazdım endoskopiyi çünkü senin kadar korkuyordum uyutarak yapıyoruz diyince tmm dedim.İnş.cok cabuk atlatırsın canım sağlıklı günler hepimize..:KK34:

endoskopiden korkma inan bana seni uyuttuktan sonra yapıyorlar herseyi 10 dk sürmüyo zaten işlem uyandıktan sonra ne oldugunu anlamıyosun bile.senin bahsettiklerinin aynısı bende de vardı o yüzden reflü olabilir dedim tabi ki bi dr a basvurman da fayda var. doğal olarak çörek otunu duymustum yedim bi süre etki ettimi anlayamadım çünkü ilaçta kullandım ve yediklerime cok dikkat ettim hangisi iyi geldi bilemedim şimdi :) benim uyguladıklarım domates cola portakal limon baharat ağır yemekler özellikle dısarıdan fast food tarzı yicekler soğan sarımsak yemedim ve cok fazla mideni doldurasıya yemek yemedim ve en önemlisi stresi hayatından cıkarmalısın bunların hepsi sakıncalı yatmadan önce meyve dahi yememelisin miden bos olmalı ki mide suyun yukarı cıkmasın.yüksek yastık kullanmalısın yüzüstü yatmamalısın eger bisüre dikkat edersen hastalık hemen yavaşlıyor hatta bazılarında yok oluyor gastrolojiye gittiğinde oda aynılarnı söyliyecek endoskopi yaptrmak zorunda değilsin ilk gittiğim dr bu şikayetleri sölediğimde direk reflü dedi sabah ac karnına bi ilaç verdi ve tavsiyelern yazılı oldugu küçük bi kitapçık verdi sonra pinpirikli bi insan oldugum için üniveriste hastanesine gittim reflüden dolayı acaba gırtlagımda yemek borumda bişi varmı diye onun için endoskopi yaptılar bende eger uyutmasalardı hayatta yaptrmazdım endoskopiyi çünkü senin kadar korkuyordum uyutarak yapıyoruz diyince tmm dedim.İnş.cok cabuk atlatırsın canım sağlıklı günler hepimize..:KK34:

Anladım peki şu anda geçti mi yutkunma zorlugun ? Bir de yemek borusu mide ve gırtlk içn endoskopi türü aynı mı yani tek endoskopiyle hem gırtlaga hem yemek borusuna hem mideye bakıyorlar demi?

Anladım peki şu anda geçti mi yutkunma zorlugun ? Bir de yemek borusu mide ve gırtlk içn endoskopi türü aynı mı yani tek endoskopiyle hem gırtlaga hem yemek borusuna hem mideye bakıyorlar demi?

evet endoskopiyle heryeri görebiliyorlar.benim yutkunma zorlugum ara ara oluyor özellikle üzülünce bide yemege dikkat etmezsem oluyr ama kendime 1-2 gün dikkat edersem geçiyo hemen.benim hastalıgım ilerlemişti yutkunma zorlugu varken yediklerimi cıkarma isteği geliyordu sürekli kusuyordum ve gecici rahatlıyordum alışkanlık yapmıstı biara hatta :KK66: sonra baktım olmayacak 1-2 gün resmen ac gezdim sonra düzelmeye başladı ilaçla filen toparladım şimdi Allaha cok sükür iyiyim sadece sabahlrı agzımın tadı cok kötü oluyor geceleri belkide mide suyum cıkıyor olabilr bogazım yanmıyor ama agzımda acı tad var onu da bi atlatsam benden mutlusu olmıcak :))

X