Yunan Tanrı Ve Tanrıçaları

Polydeukes - Yunan mitolojisinde kahraman. Kastor'un ikiz kardeşi. Ayrılmaz ikizler olarak Dioskur'lar adını da almışlar. Bir rivayete göre Kastor Tindaresus ile Leda'nın, Polydeukes ise Zeus'la Leda'nın oğludur. Başka bir rivayete göre onlar ikizler ve Zeus ile Leda'nın oğullarıdır. Kastor at ehlileştiricisi, Polydeukes ise bilek güreşçisi olarak ün kazanmıştır. Bu iki kardeş İkizler burcunu temsil ederler.

Pontos - Poseidon'un oğlu, Karadeniz'e adını vermişti.

Poseidon - (Neptün) denizlerin, deniz canlılarının ve tüm akarsuların Tanrısı. Zeus'un kardeşi. Deniz Tanrılarından olan Nereus kızlarından güzel Amphitrite ile evlendi. Bu evlilikten bir çok deniz perisi, yarı at yarı insan Triton doğdu. Triton deniz kabuğunu öttürerek tufanı yatıştırır ve suları geldikleri yere döndürürmüş. Nereus'un kızları olan Nereidler her zaman Poseidon'un çevresini sararlar. Nereidler belden aşağı balık, belden yukarı insan şeklindeler.Poseidon'un elinde taşıdığı üç çatallı yabayı fırlattığı zaman, denizde fırtınalar ve korkunç dalgalar yaratabilir.

Pothos - Aphrodite'n oğlu. Aşk arzusunun sembolüdür. Eros'un yanından ayrılmayan arkadaşıdır.

Priamos - Troya savaşları sırasında Troya şehrinin kralı idi. Elli oğlu ve çok sayıda kızı vardı. Paris ile Hector elli oğlu arasından en tanınmışlarıdır. Kızları arasında ise Kassandra ve Polksena ün kazanmışlar.

Prometheus - İlk insanı yaratmıştır. Titan İapetos ve deniz perisi Asie'nin oğludur. İnsanlara ateşi verdiği için Zeus tarafından cezalandırılmış ve Kafkas dağlarında bir kayada zincire vurulmuştur. Her gün kartal tarafından karaciğerleri delinerek işkence edilirmiş. Gece karaciğerleri yeniden iyileşir ve güneşin doğuşuyla işkence devam edermiş. Bir rivayete göre Prometheus Herakles tarafından kurtarılmıştır. Başka bir rivayette ise onu kurtaranın Zeus olduğu söylenmektedir.

Proteus - Deniz Tanrısı Poseidon ile Phenike'nin oğlu. Mitolojiye göre o geçmişi, şimdiyi ve geleceği görürmüş, ama kimseyle bilgilerini paylaşmak istemezmiş. Sparta kralı Meneleus Troya savaşından önce Mısır'a onun yanına gitmiş ve savaşın nasıl sonuçlanacağını öğrenmiş.

Psykhe - Ruh. Eros'un karısı. Ölümsüzlüğü kazanmış ve Olimpos'ta Tanrıların yanında yaşamaya başlamıştır.

Odysseus - İthake kralı. Troya savaşında kumandan. Troya'lıları yenilgiye uğratan tahta atı icat etmiştir. Troya savaşı bittikten sonra Odysseus uzun yıllar vatanına dönmek için mücadele verir. Dev Polyphemos'u, büyücü Kirke'yi, peri Calypso'yu atlatarak ve bir çok zorluklardan geçerek sonunda İthake'ye ulaşmayı başarır.

Oidipus - Thebai kralı Laios ile İokaste'nin oğlu. Efsaneye göre, bir gün, Laios, Apollon için adak adarken, kahinlerden biri ona kanının öz be öz oğlu tarafından akıtılacağını söyledi. Laios oğlu Oidipus doğunca ayaklarını sıkı sıkıya bağlayıp, ölmesi için onu ıssız bir tepeye bıraktı. Kral Polybos Oidipus'u bulup büyüttü. Appolon'un kahinlerinden biri bir gün ona öz babasını öldüreceğini söylemişti. Bunun üzerine Oidipus evden ayrılmış ve kim olduğunu bilmeden Laios'u öldürmüş ve öz annesi İokaste ile evlenmişti.

Okeanid'ler - Okeanos'un kızları. Kaynak, dere ve akarsu Tanrıçaları.

Okeanos - Bir Titan. Uranos (Gök) ile Gaia (Toprak) nın oğludur. Denizlerin sembolü olarak bilinmektedir.

Olympos - Yunan mitolojisinde Tanrıların yaşadığı dağdır. Thessalai'da olduğu yazılmaktadır. Orada Tanrıların Hephaistos tarafından yapılmış sarayları var. Olimpos Tanrıları - Zeus, onun karısı ve kız kardeşi Hera, kızı Athena; Zeus ve Hera'nın oğulları Ares ve Hephaistos; Zeus ve Leto'nun evlatları Apollon ve Artemis; Zeus ve Dione'nin kızları Afrodit; Zeus ile Maia'nın oğulları Hermes; Zeus'un kız kardeşi Hestia'dır. Son olarak Demeter ve Hebe.

Oread'lar - Yunan mitolojisinde dağ perilerine verilen addır.

Orestes - Agamemnon ile Klytemenestra'nın oğlu. İphigenia ve Elektranın kardeşi. Klytaimnestra sevgilisi Aigisthos ile birlikte Orestes'in babası Agememnon'u öldürdüler. Orestes'i ölümden Elektra kurtardı. Orestes daha sonra babasını öldüren annesi ile sevgilisini öldürerek intikam aldı.

Orion - Yunan mitolojisinde Bolotia'nın ünlü kahramanı. Poseidon ile Euriale'nin oğlu. Dev gibi bir vücudu güzel bir yüzü vardı.

Orkos - Hades'in Latince adıdır. Yeraltındaki ölüler ülkesinin Tanrısı. Zeus'un kardeşi, Kronos'la Rheia'nın oğullarındandır. İnsanların ve Tanrıların hiç sevmedikleri sert, korkunç Tanrı Hades, karısı Persephone (Proserpina - Zeus'un kızı) ile birlikte, gölgeler halinde dolaşan ölülere hükmeden yer altı ülkesindeki saraylarında yaşarlar. Hades' in bekçiliğini üç başlı cehennem köpeği Kerberos yapar, yeraltına gelenleri kuyruğunu sallayarak, okşayarak içeri alır, ama çıkmak isteyenler için de üç ağzını birden açarak, sipsivri ve kara dişlerini göstererek tehdit edip, yukarı çıkmasını önler. Ölüler dünyası yani yer altı, günah işleyenlerin bulunduğu bir yerdir. Burada günahkarların en günahkarları bulunur ve bunlar sonsuz bir azaba çarptırılırlar. Tanrılar içinde adına ne bir tapınak, ne bir sunak yada herhangi bir ilahi bestelenmeyen bir tek Hades vardır, bu da kendisinden korkulmasından kaynaklanmaktadır. Hades acımayan bir Tanrıydı, ama doğruluğu, adaleti severdi. Korkunçtu, ama kötü bir Tanrı değildi.

Orpheus - Thrakia kralı Oiagros'un oğlu. Yunanlar onu şarkıcı olarak tanırlar. Apollon ona lirini hediye etmiş, Musa'lar müziği öğretmişler. Müziğinden sadece vahşi hayvanlar değil, taşlar ve ağaçlar bile etkilenirmiş. Karısı Euridike'nin ölümüne dayanamamış, ölüler ülkesi (Hades)'ne gidip onu geri vermelerini istemiş. Acıyıp vermişler ama onunla birlikte yeryüzüne çıkana kadar arkasına dönüp Euridike'ye bakmama koşulunu yerine getirememiş. Dayanamamış bakmış, böylelikle de sevgilisini kesin olarak yitirmiş.

Orthia - Av Tanrıçası Artemis'in lakabı.

Satyr'ler - Yunan mitolojisinde ikinci derecede gelen Kır Tanrıları. İnsansız yerlerde yaşarlar. Sivri uzun kulaklı, boynuzlu, yassı burunlu, keçi ayaklı, kısa kuyruklu ve gövdeleri baştan aşağı kıllarla kaplı yaratıklardır. Silenler adı ile de tanınırlar. Bazı kaynaklara göre, Dionysos'un uşaklığını yaparlar. Onları bazen ormanların ve çobanların Tanrıları olan Pan'larla karıştırırlar. Romalılar Satyr'lere Orman Tanrıları da demişler.

Selen - Yunan mitolojisinde ay Tanrıçası. Titanlar Hyperion ile Theia'nın kızı. Helios (Güneş) ve Eos (Şafak) un kardeşi.

Silenos - Kır Tanrıları Satyr'lar yaşlanınca Silenos adını alırlar. Dionysos'un uşaklığını yaparlar.

Siren'ler - Yunan mitolojisinde ölümsüz doğaüstü yaratıklar. İsimleri ve sayıları ile farklı görüşler ortaya atıldığından onların kaynağının halk inancı olduğu düşünülebilir. Siren'ler güzel sesleri ile denizcileri çeker ve gemilerini tehlikeli adaya çekerek kazaya uğratırlardı. Homeros Odysseus destanında onlardan bahsetmiştir. Troya savaşından evine dönen Odysseus denizde Siren'lerle karşılaşmış, arkadaşlarına kulaklarını kapamalarını ve kendisini ise iplerle bağlamalarını emretmiş.

Sphinks - Yunan mitolojisinde kanatlı yaratık. Göğsü ve yüzü kadına, gövdesi aslana, kanatları kartala benzeyen bir varlık. Efsaneye göre Sphinks Thebai şehrine giden bütün yolları tutmuştu. Gelene geçene bir bilmece soruyor, bilemeyenleri midesine indiriyordu. Şehre kimse girip şehirden kimse çıkmayınca kıtlık baş gösterdi. Şehir kıtlıkla boğuşurken yiğit bir delikanlı geldi şehre. Adı Oidipustu. Sphinks'in sırrını çözebilmek için canavarın bulunduğu tepeye gitti. Yaratık hemen yöneltti sorusunu. "Sabahleyin dört, öğleyin iki, akşamleyin de üç ayaklı olan yaratık kimdir"? diye sordu Oidipus'a. Oidipus "insan" diye karşılık verdi. "Çocukken elleriyle emekler, büyüdüğü zaman dimdik yürür, ihtiyarladığı zaman da bir değneğe dayanır" dedi. Sphinks cevabın doğruluğu karşısında şaşırdı ve buna dayanamayarak kayadan atlayarak kendini öldürdü. Thebai'liler kurtarıcılarını saraya götürdüler, onu kral yaptılar.

Ultio - İntikam. Ether (Hava) ile Gaia (Yer)'nın kızı.

Urania - Göklerdeki Nymphelere verilen ad. Bunlar gök kubbesini idare ederlerdi.

Uranos - En eski Tanrı. Gaia'nın oğlu ve kocası. Gaia ve Uranos'un birleşmesinden Brontes, Steropes ve Arges ('gök gürültüsü', 'parıltı' ve 'şimşek') isimli üç Kyklop, Gaia ve Uranos elli başlı yüz kollu Kottos, Briareus ve Gyes ('öfke', 'güç', 'dehşet') adlı Hekatonkheirler, altısı erkek, altısı dişi olmak üzere on iki Titan doğdu. Oğlu Titan olan Kronos onu devirdi ve tahtına geçti.

Zefir - (Vorias) - Kuzey rüzgar Tanrısı, poyraz. Astreos ile Aurora (Şafak) ın oğludur. Notos (Güney) ve Astir (yıldızlar) onun kardeşleridir.

Zeus - (Jüpiter) Zeus Tanrıların kralıdır. O Olimpos'ta altın tahtında oturur. Zeus başkan, Gök'ün hükümdarı, Yağmur Tanrısı, korkunç şimşeği fırlatan Bulut Toplayıcısıdır. Zeus çok güçlü bir Tanrı olsa da kaderi yönetmek onun elinde değildir. Kaderi üç Moir yönetmektedir. Durmadan aşık olur Zeus, kadınların peşinden koşar; bunu Hera'dan saklamak için de bütün ustalığını kullanır, yalanlar uydurur. Yunanların bu sonsuz aşk serüvenlerinden pek hoşlanmadığı düşünülmektedir. Zeus'un kuşu kartal, ağacı meşeydi. Tapınağı, meşe ağaçları arasında, Dodona'daydı.

bende kımse okumuyo dıye devam etmemıstımm:çok üzgünüm:eek:zr dılerım ama sımdı affedıldım galıbaa:1hug:a.s.

canım bir sanat tarihçi olarak okumaz mıyım. 1 sene yunan mitolojisi gördüm ben ve en sevdiğim dersti

bende kımse okumuyo dıye devam etmemıstımm:çok üzgünüm:eek:zr dılerım ama sımdı affedıldım galıbaa:1hug:a.s.

canım çok ama çok teşekkür ederim ellerine yüreğine emeğine sağlık çok güzel bilgiler bizi kırmayıp devem ettiğin içinde minnettarım a.s.Şeniz

yunan mitolojisini bende çok severim
biz de 1. sınıfta görmüştük,
çok güzel hikayeler vardır,
elinize sağlık

Küçük bir ekleme de ben yapmak istedim. Geçen hafta öğrendim bilmiyordum bunu. Yunanistan'nın başkenti Atina, adına savaş tanrısı Athena'dan almış.benim bir hayli ilgimi çekmişti.

liseden beri en cok merak ettiğim konulardır yunan tanrıları ve hep zevkle okumusumdur emeğinize sağlık

canım çok ama çok teşekkür ederim ellerine yüreğine emeğine sağlık çok güzel bilgiler bizi kırmayıp devem ettiğin içinde minnettarım a.s.Şeniz

ne demek bı konu daha acıcam onunda ılgınızı cekecegınden umıtlıyım cunku benım cok ılgımı ceken bır konuyduusositososito

slm canım paylaşımın cok guzel emegine saglık cok begendim paylaşımlarını beklıyoruz :eek:

yunan mitolojisi her zaman ilgimi çekmiştir, bu konuda bayağı bir araştırma yapmıştım vakti zamanında... şimdi tekrar hatırlamak için okudum, emeğinize sağlık....

teşekkürler canım payşamın için. arkeoloji okusam da inatla almadım yunan mitolojisi ama sık sık karıştırırım kitapları. azra erat'ın mitoloji sözlüğü var. denk gelirsen incele güzel bi kitap a.s

Üniversitede seçmeli olarak mitoloji almıştım...benim açımdan güzel bi hatırlatma oldu :)

yaaa ben de çok merak ediyorum mitolojiyi ama hafızam el vermiyor yaaa...
o kadar çok tanrı ve tanrıça var ki... ve de isimler çok tuhaf geliyor...

aslında çok isterdim mitolojik hikayeleri öğrenebilmeyi...
tavsiyesi olan var mı?

bu arada enrimis en kısa zamanda okuyacağım emek emek yazdıklarını :)

X