YÖK öğrenci kontenjanını artırdı

Dishe

✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2007
3.967
5
YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında üniversitede kontenjan artırımını görüşmek üzere toplandı.
YÖK Genel Kurulu, dün YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında üniversitede kontenjan artırımını görüşmek üzere toplandı. YÖK binasında üye tamsayısıyla (20 üye) başlayan toplantı sürerken Prof. Özcan, Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlık’a gitti. Görüşmenin, üniversitelerde kontenjan artırımının ele alındığı güne denk gelmesi dikkat çekti. Erdoğan’ın, YÖK Başkanı ile görüşmesi sürerken, YÖK’ten kontenjan artırımına ilişkin açıklama geldi. 2008-2009 öğretim yılında üniversitelerin örgün lisans düzeyindeki kontenjanlarının 130 binden 154 bine, lisans düzeyindeki ikinci öğretim kontenjanlarının 33 binden 51 bine yükselmesi kararlaştırıldı. Kontenjan artırımının 9 ret oyuna karşılık 11 evet oyuyla alındığı belirtildi.

Bu arada geçen hafta toplanan Üniversitelerarası Kurul, üniversitelerin altyapı, bütçe ve akademik personel sıkıntısı yaşadığını bildirip, bu nedenlerle kontenjanların artırılmasını son derece sakıncalı olduğunu açıklamıştı.

YÖK ikiye bölündü

Kontenjan artırımına 20 üyenin 11’i onay verirken, 9 üye söz konusu artırıma karşı oy verdi. YÖK’ün muhalif kanadını oluşturan Prof. Fikret Şenses, Prof. Tunçalp Özgen, Prof. Nemci Yüzbaşıoğlu, Bülent Serim, Prof. Ali Ekrem Özkul, Prof. Mustafa İlhan, Prof. Atilla Eriş, Prof. Engin Ataç ve Prof. İsa Eşme “Kararın plansız programsız alındığı, üniversitelerimizin okullaşması sonucunu doğuracağı, kaliteyi düşüreceği ve gerekli kaynağın bulunması gerektiği” gibi sebeplerle katılmadıklarını bildiren bir açıklama yaptı.

bence artırılmamalıydı.
ünv lerde nicelik artıyor ama nitelik düşüyor.
mezun olan öğrenciler iş bulmakta zorlanıyor. ünv mezunu işsiz sayısı hızla artıyor.
altyapıyı hazırlanmadan bu kararlar alınıyor.

kendi mesleğimden örnek verecek olursam,
okullarda öğretmen açığı var, ama atamalar yapılmıyor.
sonuçta mezun öğretmenler ya evde oturuyor, ya üç kuruşa dersanede çalışıyor ya da meb de vekil öğretmenlik yapıyor(branşa göre değişiyor).

bence artırılmamalıydı.
ünv lerde nicelik artıyor ama nitelik düşüyor.
mezun olan öğrenciler iş bulmakta zorlanıyor. ünv mezunu işsiz sayısı hızla artıyor.
altyapıyı hazırlanmadan bu kararlar alınıyor.

kendi mesleğimden örnek verecek olursam,
okullarda öğretmen açığı var, ama atamalar yapılmıyor.
sonuçta mezun öğretmenler ya evde oturuyor, ya üç kuruşa dersanede çalışıyor ya da meb de vekil öğretmenlik yapıyor(branşa göre değişiyor).

aynen katılyorum arkadasım bu olay sadece kalıteyı dusurur.gunumuzde bır suru bolum sadece ışsız ordusu yetıstırıyor malesef.ınsanlar okurken maddı manevı yıpranıyor,ödülü işsızlık.........bır cok kışı okurken 1 ayda yaptığı zorunlu masrafa neredeyse denk gelen bır maaşa calışıyor.......

Bence kesinlikle arttırmamalıydı.Belki şu an için öğrenciler seviniyordur üniversiteye girme şansları yükseldi diye, ama sonra ne olacak?Kendimden örnek vereyim.Türkçe öğretmeniyim ama evde oturuyorum en verimli en istekli zamanlarımda evde oturuyorum ve benim gibi o kadar çok insan var ki.Atama bekleyen öyle çok öğretmen var ki,tabi öğretmen açığı da.Noluyor devlet atama yapmıyor ya da yapıyormuş gibi gösteriyor ücretli çalıştırıyor, sözleşmeli çalıştırıyor.Aynı şey diğer branşlar içn de geçerli.Öğrenci sayısı artacak peki eğitimin niteliği artacak mı? Hİç sanmıyorum.Yine bu işten de bir çıkarlarının olduğunu düşünüyorum.Ve çelişkiye bakın ki bu kadar atama bekleyen öğretmen varken ve devlet yeterli atamayı yapmazken kontenjan yükseltilen bölümlerden biri Eğitim Fakülteleri...Çok yazık insanlara bu yapılmamalı...

arkadaslar ben size katilmiyorum issiz kalmalari egitimsiz kalmalarindan daha iyidiryerimseniben

kontenjanın artılılmasıyla nitelik düşecekmiş
hangi nitelik!!!
zaza nın dediği gibi işsizliktense alacağı eğitimin niteliksiz de olsa mutlaka kişiye katacağı bişeyler olduğuna inanıyorum.
bi öss annesi olarak ayrıca bi başka sevindim bu habere

eğitim sadece kişiye birşey katması için verilmez.
doktorların,mühendislerin vb meslek gruplarının yeterli donanımla mezun olmaması başka insanlara da zarar verir.

arkadasım tabıkı egıtım şart ama turkıye sartlarındasınız tabıkı kalıte dusecek.mısal devletın her yıl besbın ogretmene ıhtıyacı var,ama sırf mıllet okusun dıye fakulteye onbın kısı alsın,bu oğrencıler maddı manevı yıpransın sonra eğıtım zayıatı olsunlar.bızım korkumuz kontenjan çoğaldıkca işsizligin artması.ayrıca bıldıgım kadarıyla bu yıl kı oss adayları zaten şanslı,lıseler 4 yıl a cıktıgı ıçın mezun vermıcek dolayısıyla aday sayısında onemlı bır duşuş olacak.

arkadasım tabıkı egıtım şart ama turkıye sartlarındasınız tabıkı kalıte dusecek.mısal devletın her yıl besbın ogretmene ıhtıyacı var,ama sırf mıllet okusun dıye fakulteye onbın kısı alsın,bu oğrencıler maddı manevı yıpransın sonra eğıtım zayıatı olsunlar.bızım korkumuz kontenjan çoğaldıkca işsizligin artması.ayrıca bıldıgım kadarıyla bu yıl kı oss adayları zaten şanslı,lıseler 4 yıl a cıktıgı ıçın mezun vermıcek dolayısıyla aday sayısında onemlı bır duşuş olacak.

cnm bizde öyle sanıyorduk ama gecen yıla göya 500 daha fazla katılmış açıklanan haberlere göre fisfisfis

eğitim sadece kişiye birşey katması için verilmez.
doktorların,mühendislerin vb meslek gruplarının yeterli donanımla mezun olmaması başka insanlara da zarar verir.

güzel diyorsun da bunun tek sebebi kontenjanların artması olsa amenna
deveye sormuşlar neren eğri nerem düzgün ki demiş
bina yok hoca yok malzeme yok
1950 lerden beri sürekli geri adım atan eğitim sistemimiz içinde, ha 3-5 eksik ha 3-5 fazla ne fark eder ki

..................................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
benimde bu sene kuzenim giriyor sınava 2. girişi.okulu 5.likle bitirdi.tuzu kuru 4 yıllık üniversite mezunu arkadaşlara soruyorum hani bence iyi olmamış diyenlere.sizin kızınız yada ne biliyim akrabanız vs. aynı şeyi yaşasa,kazanamasa ne derdiniz o zaman.ah vah bizim kızımız çok çalıştı ama kontenjanlar az sayıdaydı mı derdiniz? bu arada bu sene öyle ÖNEMLİ BİR düşüş yok bayanlar.liseler mezun vermiyor ama anadolu liseleri ve fen liseleri veriyor,düz liseler vermiyor.bu demek oluyorki bu sene giriş daha zor o yüzden bırakında 2-3 senedir giremeyen,yarış atı konumundaki bu çocuklar yararlansın bu kontenjan artışından,sizlerde geçtiniz bu yollardan...

arkadaşım yapma ama boyle tuzu kuru fılan herkes gorusunu soyluyor burada.tamam gectık bu yollardan ısteyen herkese nasıp olsun inşallah. ben unıversıteler oğrencı almasın demıyorum bunca ınsan bınbır umutla unıversıteye gdyor,madden ve manen yıpranıyor ama istıhdam edılemıyor dıyorum..sırf okumus olmak ıcın bır yerlere gıdıp işsız kalmayı kastedıyorum yanı.ayrıca bugun sınav kazanamadı dıye eleştırılen gencecık ınsanlar kazanıpta okulları bıttıkten sonra bunca yıl okudu da duzgun bı ış bulamadı dıye konusulacak belkı. elestırının sonu yok yanı.benım gorusum bu,senın gorusunede saygım var.

Yarış atı konumunda olan sadece liseler değil ki.Türkçe Öğretmenliği'ni bitirdim noldu? Tuzum kuru değil.Çünkü hala ders çalışıyorum.Sırf şu sınav yüzünden alt üst oldum.Psikolojim darmadağın.Ve benim gibi binlercesi var.Benim sınava 2. girişim olacak ama 7 yıldır atanamamış insanlar var.Bizim almamalıydı dememizle yök kontenjan sayısını düşürecek değil.Sadece fikirlerimizi söylüyoruz.Bu fakültelerden biri de eğitim fakülteleri...Bunca açıkta öğretmenin emeğinin hakkını verdiler yenilerini arıyorlar.bakın hala okullarda çoktan emekli olmuş öğretmenler çalışıyor.Bir sürü ücretli öğretmen var.Daha fazla ücretli öğretmen çalıştırmak için mi yükselttiler kontenjanı?ben okurken yani geçen sene bizim fakültede birçok kontenjanı yarıya indirdiler.Peki şimdi neden birden bire yükselttiler?Eğitim sistemimiz kendi içnde çelişkilerle dolu ve bundan en çok zarar gören de çocuklarımız,gençlerimiz....

Yarış atı konumunda olan sadece liseler değil ki.Türkçe Öğretmenliği'ni bitirdim noldu? Tuzum kuru değil.Çünkü hala ders çalışıyorum.Sırf şu sınav yüzünden alt üst oldum.Psikolojim darmadağın.Ve benim gibi binlercesi var.Benim sınava 2. girişim olacak ama 7 yıldır atanamamış insanlar var.Bizim almamalıydı dememizle yök kontenjan sayısını düşürecek değil.Sadece fikirlerimizi söylüyoruz.Bu fakültelerden biri de eğitim fakülteleri...Bunca açıkta öğretmenin emeğinin hakkını verdiler yenilerini arıyorlar.bakın hala okullarda çoktan emekli olmuş öğretmenler çalışıyor.Bir sürü ücretli öğretmen var.Daha fazla ücretli öğretmen çalıştırmak için mi yükselttiler kontenjanı?ben okurken yani geçen sene bizim fakültede birçok kontenjanı yarıya indirdiler.Peki şimdi neden birden bire yükselttiler?Eğitim sistemimiz kendi içnde çelişkilerle dolu ve bundan en çok zarar gören de çocuklarımız,gençlerimiz....

canım sağol duygularıma tercuman olmussun.anlatmaya calıştığım buydu sırf kontenjan yukseltıp unıversıte doldurmakla olmaz bu işler ........

arkadaşlar yazmış olduğum mesajı gergin bir anımda yazmıştım.biraz sert ve sivri dilli yazmışım.kırdıysam affola. sizlerde haklısınız. aslında 4 senelik üniversite bitirmek bile büyük bir şans bu ülkede,bunun için şükrediyorum ve elbette iyi bir işim olduğu için.inşallah istediğiniz yerlere gelirsiniz.tabiki herkesin görüşüne saygım sonsuz iyi akşamlar diliyorum a.s.

X