Mutfak Püf Noktaları yoğurt mayalama

pastadelisi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2010
1.362
1.299
37
kızım 6 ayını doldurdu ve yoğurt mayalamak istiyorum ama bi türlü tutturamıyorum delirtecem..bi türlü başlayamadfık nolur yardımcı olun.var mı bi püf noktası:KK62:

Merhaba.

Ben yoğurdu sade activia ile mayalıyorum.Çok güzel tutuyor.
Eğer activia istemiyorsanız ev yoğurdu olan bi komşunuzdan 2 yemek kaşığı kadar yoğurt isteyin.
Taze sütü ocağa koyup bir güzel kaynatın.Daha sonra sütü soğumaya bırakın.Süt parmağınızı batırdığınızda sıcaklığa dayanabilecek kıvama geldiğinde ayrı bir kasede 2 kaşık yoğurdunuza 3,4 kaşık ılık sütten ilave edip çırpın.Sonra sulanmış yoğurdu süte ilave edin.Bir iki karıştırdıktan sonra tencerenin ağzını kapatın ve battaniyelerle iyice sarın.Sıcak ortamda çok daha iyi mayalanacaktır.10-12 saat sonra yoğurdunuzu buzdolabına kaldırabilirsiniz.

( Bu arada 2 yemek kaşığı yoğurdu ben 3 kg süte kullanıyorum.Siz daha az yapacaksanız yoğurdunu azaltabilirsiniz.Birde yoğurdunuzun hazır yoğurt gibi hafif tatlımsı olmasını istiyorsanız süte sıcakken biraz şeker serpebilirsiniz. )

Merhaba.

Ben yoğurdu sade activia ile mayalıyorum.Çok güzel tutuyor.
Eğer activia istemiyorsanız ev yoğurdu olan bi komşunuzdan 2 yemek kaşığı kadar yoğurt isteyin.
Taze sütü ocağa koyup bir güzel kaynatın.Daha sonra sütü soğumaya bırakın.Süt parmağınızı batırdığınızda sıcaklığa dayanabilecek kıvama geldiğinde ayrı bir kasede 2 kaşık yoğurdunuza 3,4 kaşık ılık sütten ilave edip çırpın.Sonra sulanmış yoğurdu süte ilave edin.Bir iki karıştırdıktan sonra tencerenin ağzını kapatın ve battaniyelerle iyice sarın.Sıcak ortamda çok daha iyi mayalanacaktır.10-12 saat sonra yoğurdunuzu buzdolabına kaldırabilirsiniz.

( Bu arada 2 yemek kaşığı yoğurdu ben 3 kg süte kullanıyorum.Siz daha az yapacaksanız yoğurdunu azaltabilirsiniz.Birde yoğurdunuzun hazır yoğurt gibi hafif tatlımsı olmasını istiyorsanız süte sıcakken biraz şeker serpebilirsiniz. )

İzninizle ben de sizin önerinize birşey daha eklemek istiyorum.

Bize okulda yoğurt 43 derece sıcaklıkta mayalanır dediler. Yani ben mayalarken yoğurt mayalayacağım tencereyi su dolu (40-50 derece sıcak ortam oluşturmaya çalışıyorum.) bir kabın içine koyuyorum ve su soğudukça değiştiriyorum. Bu zamanı kısaltıyor. Ayrıca eğer sobanız varsa sobanın yakınına da yoğurt tenceresini koyabilirsiniz.

Activia ile normal kase yoğurdun mayası arasındaki fark nedir acaba. Tatlarında farklılık var mı?

teşekkürler ama ben bebeğimne yapacağım..yani süt 1 yaşına kadar yasak..o yüzden devam sütleriyle mayalamam gerek..o yüzden zorlanıyorum..yardımcı olursanız sevinirim:KK9:

canım ben 2 çocuk annesiyim yoğurdumuda kendim mayalıyorum inek sütüyle ama önceden senin gibi devam sütü kullanırdım kızım 10 aylıkken
bir akrabamız var tıp fakültesinde prefosor doktor bunu söylediğimde bana kızmıştı abartma yoğurt ve peynir yedir ama süt içirme kemik gelişimine faydalı olur demişti kızım 5 yasında hala cok sever yogurdu tavsiye ederim sanada :KK34:

teşekkürler ama ben bebeğimne yapacağım..yani süt 1 yaşına kadar yasak..o yüzden devam sütleriyle mayalamam gerek..o yüzden zorlanıyorum..yardımcı olursanız sevinirim:KK9:

benim de 10 aylık kızım var.Doktorumuz sadece süt yasak dedi 1 yaşa kadar.yani inek sütüyle yoğurt yapıp yedirebilirsin.kızım yoğurdu severek yiyor.peynir de veriyorum ben tuzunu çıkartıp.ev yoğurdunun tadı güzel oluyor.bende activya ile mayalıyorum faydalı prebiyotikler olduğu için.tavsiye ederim.5 yıldır böyle yapıyorum çok lezzetli oluyor.

yoğur yapma isteğini saygıya karşıladığımı belirtmek istiyorum eminimki sende sonunda tutturacaksın:)azim ve kararlı olmak şart sütünü kaynat ve serçe parmagının dayanacağı kadar soğut öyleki parmağını yakmaya yakından biraz az bilmem anlatabildimmi:)tuhaf oldu galiba yani süt soğuk yada ılık yada istenilen derecede olmasa tutmaz yada seyrek tutar çok sıcak olursada ılık olur ve kötü tadar.bu ayrıntıdan sonra mutlaka ilk mayalamada peribiyotik yani hazır yogut kullanılmalı mesela 5 kg için 3 tatlı kaşıgı koyuyorum ben iyi oluyo onu bir bardakda sütle karıştırıp kenardan dolayarak döküp çalkalamadan üstünü sıkı kapatıp hop uykuya yaklaşık 5 saat idealdir açıp bir kenarda ılıtıp dolaba atıp afiyetle yiyoruz kolay gelsin yap bakalım cevap yaz banada:)

1kg süte 1 yemek kaşığı maya yeterlidir.

bende mayalayacağım zaman (genelde 3kılo süte mayalıyorum) eger evde mayam yoksa mecbur bakkaldan hazır yogurtlardan alıyorum.. yerel yoğurtlar kurumsal olanlara göre daha iyi bence neyse..
yazın balkona koyuyordum öğle sıcagında oluyordu hemen..ancak su zamanlarda sıcaklar gitti henuz doğalgazıda yakmadık.. yoğurt mayaladığım zaman üstüne ufoyu yakıyorum sıcak olsun dıye tabı her tarafı kapalı sıkıca sarılmış vaziyette.. 5-6saat sonra acıyorum (aslında bu zaman suresı yogurtdum sıcaklık derecesine göre değişir) yogurt olduktan sonra kapagını acıyorum.. tamamen soguduktan sonrada buzdolaba 1gun sonrada yemeye hazır oluyor..

yogurdun tatlı olmasını istiyorsan içine bal yada şeker koy 1tatlı kasıgı (ancak 1yasından önceki bebıslere bal yasak)

bebişlere meyvalı yoğurt (yada bızım gibi koca bebıslere :KK70: ) yapmak için...önce meyvelere doğra bi tencereye koy ustune çok az seker ilave edip pişir.. meyveler soguduktan sonra mayalayacagın kapın içine koy taneleri yalnızca. normal mayala..bukadar.

Yoğurt yaparken ne kdr çok maya koyuyorsunuz bana çok geldi
Ben 3 lt süte 1 çay kasığı koyuyorum iyide tutar
Annemden öğrendim
İnekleri var annemin yoğurt yapar satar güzelde yoğurtları olur

Yoğurt yaparken ne kdr çok maya koyuyorsunuz bana çok geldi
Ben 3 lt süte 1 çay kasığı koyuyorum iyide tutar
Annemden öğrendim
İnekleri var annemin yoğurt yapar satar güzelde yoğurtları olur

yanlış yazdınız sanırım ... 3ltreye 1 çay kaşığı mı??? :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:

siz hazır maya mı kullanıyorsunuz ozaman? hani hazır peynir mayaları olur tarım bakanlığından satılır,onlarınkinden kullanıyor olmalısınız yada..

ama normal yogurt mayasından (evde yapılan yoğurttan) benim bildiğim 1 lt reye 1 yemek kaşığı konmalıdır.

çünkü benim k.valideminde ineği var hiç 1çay kaşığı koyduğunu görmedim yoğurt yapacağı zaman.

X