Premature Bebekler Yenidoğan yoğun bakım hemşiresiyim sorularınızı alabilirim

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhaba, oglum 35 hafta 1955 gr dogdu. 13 gun kuvezde yatti. Simdi yanimizda cok sukur. 2100 gr idi en son. Doktorumuz prematil mama verdi aptamil aldik. 30 cc iciyor, ben de emziriyorum ama sutum cok gelmiyor. Yine de emziriyorum. 30 cc ams bebegime yetmiyor. Su an 22 gunluk. 40ya da 50 cc verince rahatliyor. Doktor 30deyince korkmuyorum da degil. Mama arttirmak zararli mi? Aln cns Aln cns

Merhaba, oglum 35 hafta 1955 gr dogdu. 13 gun kuvezde yatti. Simdi yanimizda cok sukur. 2100 gr idi en son. Doktorumuz prematil mama verdi aptamil aldik. 30 cc iciyor, ben de emziriyorum ama sutum cok gelmiyor. Yine de emziriyorum. 30 cc ams bebegime yetmiyor. Su an 22 gunluk. 40ya da 50 cc verince rahatliyor. Doktor 30deyince korkmuyorum da degil. Mama arttirmak zararli mi? Aln cns Aln cns
Canım verilen mama diğer mamalardan daha kalorili yeterli aslında ama arttırabilirsin eğer doymuyorsa 40 yeterli olur. Hayır bi zararı olmaz

Arkadaşlar kısa sorular sorabilirsiniz vakit oldukça cevaplamakta çalışırım
Merhaba
33+3gebeyim rahim ağzı yetmezliği yüzünden 23.haftada doğum yaptım 6 gün sonra ilk bebeğimi kaybettim şimdi serklajlıyım bu gebeliğimde ama sancılarım arttı bugün pazartesi nst de de çıkmıştı bu haftalarda doğsa ne kadar kalır yoğun bakımda küvezde? Bu arada 33+0ken 2100gram falandı

Solunum sıkıntısı ve akciğerin az gelişmesine bağlı sorunlar çıkabilir 33 hafta evet erken bi hafta ama kilosu iyi olduğu içinmoksijeni tolere eder diye düşünüyorum küvoz de kaldığında yapılan tedavi gösterecek bunı tabi ki ama emin olabilirsin 24-25 haftalık bebekler Bile yoğun tedaviyle hayata tutunuyor senin bebeğinin kilosu iyi sorun çıkacağını düşünmüyorum

Solunum sıkıntısı ve akciğerin az gelişmesine bağlı sorunlar çıkabilir 33 hafta evet erken bi hafta ama kilosu iyi olduğu içinmoksijeni tolere eder diye düşünüyorum küvoz de kaldığında yapılan tedavi gösterecek bunı tabi ki ama emin olabilirsin 24-25 haftalık bebekler Bile yoğun tedaviyle hayata tutunuyor senin bebeğinin kilosu iyi sorun çıkacağını düşünmüyorum
Çok çok teşekkür ederim sağolun.

Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama kaç haftada bebeğin emme rekleksi oluşur mesela memeyi alabilir mi 34 haftalık bebek yada biberonu? Yoksa ağızdan beslenemez mi

Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama kaç haftada bebeğin emme rekleksi oluşur mesela memeyi alabilir mi 34 haftalık bebek yada biberonu? Yoksa ağızdan beslenemez mi
Genelde 33 fakat Tamamen bebeğe bağlı bazen 37 de de olmuyor. Emme refleksi yoksa hemşireler bebeğe bunu öğretiyorlar zaten zamanla olacak bişey bu süreçte damar yoluyla besleniyor ve hastanede yatması gerekiyor her bebek doğar doğmaz emmeyebilir. Doğumdan sonra ki muayenesinde herşey belli olacak malesef

Genelde 33 fakat Tamamen bebeğe bağlı bazen 37 de de olmuyor. Emme refleksi yoksa hemşireler bebeğe bunu öğretiyorlar zaten zamanla olacak bişey bu süreçte damar yoluyla besleniyor ve hastanede yatması gerekiyor her bebek doğar doğmaz emmeyebilir. Doğumdan sonra ki muayenesinde herşey belli olacak malesef
Anladım çok sağolun Allah sizinde gönlünüze göre versin inşallah

Arkadaşlar kısa sorular sorabilirsiniz vakit oldukça cevaplamakta çalışırım
32 haftalık bebeğim dünyaya geldi şimdi bir aylık 47 cm boyu 3300 kilosu var iyi mi acaba bı de şimdi burnu temiz ama genzi tikli gibi nefes alırken zorlanizor ve hirliyor arada öksürüyor bu yüzden beklemeli miyim geçer mi yoksa doktro a götüreyim mi bilemedim korkuyorum nefesi kesilir mi birşey olur mu diye Allah korusun

Merhaba 26 haftalık hamileyim.
Bebeğimin karın çevresi 2 hafta geriden geliyor.
Doktor sık takip etmemiz gerek bebek minyonda olabilir gelişme geriliğide başlamış olabilir dedi.
745 gr şuan doğarsa yaşama şansı nedir
Ne kadar süre küvezde kalır

Merhaba 26 haftalık hamileyim.
Bebeğimin karın çevresi 2 hafta geriden geliyor.
Doktor sık takip etmemiz gerek bebek minyonda olabilir gelişme geriliğide başlamış olabilir dedi.
745 gr şuan doğarsa yaşama şansı nedir
Ne kadar süre küvezde kalır
İyi bir yenidoğan yoğun bakım servisinde 500 gram doğan bebek bile yaşama tutunabiliyor... fakat erken Doğumun çok fazla riski var bebeğin gelişmesinde bunları ayrı tutuyorum

İyi bir yenidoğan yoğun bakım servisinde 500 gram doğan bebek bile yaşama tutunabiliyor... fakat erken Doğumun çok fazla riski var bebeğin gelişmesinde bunları ayrı tutuyorum
Bebek gelişimini tamamlarsa doğduktan sonra yinede riskleri çok fazla mı
1-1.5 kiloyu geçerse oran biraz olsun düşer mi

Merhaba anne karnında oluşan hemorojik inme bebekte erken dönemde belli edermi hasar kalma durumu nedir ne değildir bu tarz bebekle karşılastınız mı teşekkürler

iyi akşamlar bende birşey sormak istiyorum. Ben 45 gün önce 32günlük bebeğimi kaybettim. Doğduğundan beri yenidoğan yogun bakımdaydı. 15.gün ertesi gün taburcu olmak için gittik ve o gece bebeğim aniden ağır sepsis oldu ve sonra vefat etti. Bu sepsis hastahane yüzünden mi oldu? Nasıl bu kadar enfeksiyon kaptı? kusura bakmayın uzun oldu sadece aklım almıyor

iyi akşamlar bende birşey sormak istiyorum. Ben 45 gün önce 32günlük bebeğimi kaybettim. Doğduğundan beri yenidoğan yogun bakımdaydı. 15.gün ertesi gün taburcu olmak için gittik ve o gece bebeğim aniden ağır sepsis oldu ve sonra vefat etti. Bu sepsis hastahane yüzünden mi oldu? Nasıl bu kadar enfeksiyon kaptı? kusura bakmayın uzun oldu sadece aklım almıyor
Öncelikle başınız sağolsun çok üzüldüm
Sepsis anne karnında geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu
Diğer enfeksiyonlar ve Hastane enfeksiyonlarından gelişebilir erken doğan düşük ağırlıklı bebeklerde en çok ölüm sebebidir.
Bebeğin epikriz ve ayrıntılı ölüm nedeni belgesininde sebep olarak sepsis mi yazıyor ? Çoğu zaman sepsis ek başka bir hastalık da vardır.
Moralinizi bozmayın daha çok gençsiniz Allah size sağlıklı bir bebek nasip eder inşallah.. bebeğiniz acı çekmeden gitti. Bu dünyadan günahsız bi şekilde lütfen siz de üzülmeyin artık toplayın kendinizi .

Öncelikle başınız sağolsun çok üzüldüm
Sepsis anne karnında geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu
Diğer enfeksiyonlar ve Hastane enfeksiyonlarından gelişebilir erken doğan düşük ağırlıklı bebeklerde en çok ölüm sebebidir.
Bebeğin epikriz ve ayrıntılı ölüm nedeni belgesininde sebep olarak sepsis mi yazıyor ? Çoğu zaman sepsis ek başka bir hastalık da vardır.
Moralinizi bozmayın daha çok gençsiniz Allah size sağlıklı bir bebek nasip eder inşallah.. bebeğiniz acı çekmeden gitti. Bu dünyadan günahsız bi şekilde lütfen siz de üzülmeyin artık toplayın kendinizi .
çok teşekkür ederim cevabınız için. Bebeğim zamanında ve 3800gr doğdu gayet saglıklıydı bir kac saat sonra akciğer yırtılması olmuş onu atlattı sonra bu enfeksiyona yakalandı. 15.günden sonra olduğunu için anne karnında olma ihtimali yokmuş. zaten iye yoktu bende. Maalesef hastahane hala daha detaylı ölüm raporu vermedi erteliyorlar sürekli ve herkes bana olan oldu artık bırak peşini öğrenip ne yapacaksın diyor. Dosyasında menenjit ve sepsis yazıyordu. Ve yan tarafta ki çocuk menenjit hastasıydı. Ondan mı bulaştırdılar bilmiyorum. Yada artık bunların hiç bir önemi yok ve ben kendimi boşuna yıpratıyorum bilmiyorum...

Merhabalar 31 ocak da Doğum yaptım son adet tarihime göre 33+2 idim ama 3 farklı doktor daha önce üzerine görmüşsün daha büyük demişti bebek...
Doğum yaptığım da 2450 gr 47 cm doğdu. İlk ağızdan solunum verdiler, bu sürecin bir hafta stabil olacağını söyledi doktor ama 5. gün burundan daha düşük dozda verildi solunum bugün 6. Gün ve solunumdan tamamen çıkarılmış oğlum çok şükür... bundan sonra süreç nasıl işleyecek bilmiyoruz yarın doktoru göreceğiz çok şükür kilosu da iyi sanırım emme refleksini bekleyecek doktorlar

X