Yatırım bizden sorulur! :)

Herkes altın,dolar,ev filan diyor ama o kadar fazla yatırım aracı var ki aslında.
20 yıldır borsayla ilgileniyorum hangi hisse ne kadar artmış,ne kadar kar yapmış analizlerini yapar kafama yatan hisse senedini alırım.
Bu sayade geçen ay arabbamı aldım.
Ben de bilmiyordum ama sürekli araştırarak öğrendim.
Aynen bizde öyle eşimle birlikte borsadayız eşim çalışmasa bile sadece ordan kazandığı yetiyor bize

Amerikan borsası hakkında ne düşünüyorsunuz peki ? Var mı fikri olan şu an çok güzel dipte hisseler var 3 yıla en az 5 katına çıkar gibi görünüyor (geldigi yere)ama borsa beni korkutuyor .Türk piyasasında da mart ayından bu yana 10 katına çıkan hisseler var hepsini takip ettim ama dışardan. Risk alamıyorum ben sanırım.Sizin de fikirlerinizi almak istedim.
Amerikan borsasını bilmem ama,dediğiniz gibi Türkiye borsasında çıkmayan sektör kalmadı.sadece banka sektörleri ve havacılık sektörü çıkmıyor bunlara yatırım yapılıp uzun vadede beklenebilir.

Benim düzenli bir gelirim yok. Ama şu an burdaki maaşlı hanımlarım çoğundan fazla param olduğuna eminim.
Öncelikle benim 15 bin liram vardı 3 sene önce. O Dönem is bankasi ile çalıştığım için pek araştırma yapmadan gidip iş bankasından 15 bin liralik altın aldım. Tam 100 gram.

Ve o parayı orda unuttum. Asla dokunmadım. Düştü mü yükseldi mi bakmadım. Çünkü uzun vadeli altın kesinlikle kazandırır. Bakmaya gerek yok.

3 sene içinde kendini 3 e katladı.

Para bankada ve güvende. Içim rahat. Şu ana kadar vergi filan ödemedim. Vergi çıkarsa öderiz napalım.

Para biriktiririm. Cebimde daima param vardır. Eşim sıkışırsa yardım ederim.

Kumbaram vardır. Orda da küçük paralari biriktiririm .

Biriktirdiğim paranın yeri de belli aslinda. arabanin kaskosu sigortasi bi de yazın tatil parasi olarak kullanırım. Yani her ağustosta param bitmiş olur. Yeniden başlarım.

Bu senede agustosta bitirdik tatili. Ağustostan beri şu ana kadar 1 buçuk ayda bin lira biriktirmişim. Kendi kazancim olmasa tabi bunu da yapamazdım.

Altın kesin kazançtır.

Benim 3 sene once bugün 15 bin liram vardi. Bugün yaklaşık 50 bin liram var.

Babam emekli ikramiyesiyle o zamanın parasi ile sanırım 20 bin liraya altın almıştı.

O para ile ablama düğün yaptı. Bana düğün yaptı. Evini yaptırdı. Halen daha 100 bin liralik altını var.

Altın alın derim ben. Pişman olmazsiniz. Ama en az 5 sene boyunca aldığınız altını unutun. Sıkıstım 2 gram bozdurayim derseniz olmaz o iş

Kızlar merhaba.
Ben anca çalışmayı bilirim, kafam basmaz ki paramı değerlendireyim.
Bir cesaret gelir kredi faizleri düşükken eve gircem. Yok araba alcam derim.
Ben gönlüme göresini bulana kadar uygun şartlar ortadan kalkar.
Kısacası kafa yok bende.
Ama artık çocuğum var.
Kafayı çalıştırmam gerek.
Türk parasının değeri ortada.
Hep vadeli hesapta yerimde sayıyordum.
Gümüş diyorlar altın diyorlar.
Hiç anlamıyorum hangi banka en iyi kârı getirir?
Şimdi çok param yok aslında 25bin lira kadar parayla ne yapsam sizce?

Anlayan yatırımcı bayanlar lütfen bana yardımcı olun.
Ben de büyümek istiyorum..
Uzun vadeli mi kısa vadeli mi diye düşünün ,
Ben yatırımdan anlamayan arkadaşlarıma borsada güvenilir şirketlere paralarını yatırıp unutnalarini tavsiye ediyorum uzun vadeli olarak. Örneğin brisa köklü bi firma krizlerde bile öyle aniden Cat diye cakilmaz ama çok olumlu tablolarda da birden yükselmez. Yavaş yavaş yükselir uzun vadede. Ama kısa vadeli düşünüyorum diyorsa kişi borsada gözde girişim derim. 1 küsur liralara düşüp 5-6 liralara kadar çıkıyor. Hepsi 2-3 ay içinde bazeb5-6 ay içinde oluyo yani ne kadar koyuyosan çarpı 5-6 kat artıyo. Ama bazen süreç de uzayabilir yani neticede borsa . borsanın diğer adı risktir.

Amerikan borsasını bilmem ama,dediğiniz gibi Türkiye borsasında çıkmayan sektör kalmadı.sadece banka sektörleri ve havacılık sektörü çıkmıyor bunlara yatırım yapılıp uzun vadede beklenebilir.
Evet havacılık sektöründeyim pandemide yakalandım çıkamadım zararım epey vardı ama çok şükür al sat yaprak maliyetimi baya baya aşağı çektim

Evet havacılık sektöründeyim pandemide yakalandım çıkamadım zararım epey vardı ama çok şükür al sat yaprak maliyetimi baya baya aşağı çektim
Maliyet düşürmek akıllıca.Ben de bundan bir kaç sene önce Türkiye Rusya krizinde havacılık hisselerinden birine yakalandım,ama uzun vadede kazandım yani borsada şu kural vardır ne kadar kazansanda kaybetsende satmadığın sürece kar ya da zarar etmiş sayılmazsın

Ben yatırımdan anlamayan arkadaşlarıma borsada güvenilir şirketlere paralarını yatırıp unutnalarini tavsiye ediyorum uzun vadeli olarak. Örneğin brisa köklü bi firma krizlerde bile öyle aniden Cat diye cakilmaz ama çok olumlu tablolarda da birden yükselmez. Yavaş yavaş yükselir uzun vadede. Ama kısa vadeli düşünüyorum diyorsa kişi borsada gözde girişim derim. 1 küsur liralara düşüp 5-6 liralara kadar çıkıyor. Hepsi 2-3 ay içinde bazeb5-6 ay içinde oluyo yani ne kadar koyuyosan çarpı 5-6 kat artıyo. Ama bazen süreç de uzayabilir yani neticede borsa . borsanın diğer adı risktir.
Hisse adı vermek doğru değil.

bankada döviz veya altın hesabına geçirirseniz paranızı, kanun gereği %1 civarında vergi kesiliyor.
eğer çok büyük miktar değilse paranızı tamamen çekip dışarıda döviz/altın yapıp bankaya öyle götürün.
o kadar altını evde saklamak istemezseniz kasa tutarsını bankadan. gerçi kasa ücreti de aşağı yukarı vergi kadar tutabilir. sorup öğrenirsiniz hangisi daha az tutar diye.
bir de mutlaka paranızı sepet yapın. tek yere yatırım risklidir.

Evet zaten uzun vadede tekrar yükselecek bende böle düşünüyorum sadece cesaretim.yok şu an sanırım.

25 bin de az değil. Dolar al, euro al, altin al ama hepsinden parça parca al; riski dağıt. Her türlü 1 ay sonra karda olursun. TL'nin degeri günden güne düşüyor.
Ben de yatirimdan anlamazdim ama babam rahmetli ekonomiden anlardı hep ona danisirdim sayesinde ailecek ekonomist olduk :) en azından para deger kaybetmesin mantığında olduk hep
Araba fiyatlari uçtu nirnavaya ulasti da ev konusunda bilgim yok, uygun faizli kredi cekebileceksen ev de iyi olabilir kira odemektense kendi evinin taksidini odersin ama tabii ödeme planini iyi yapmak lazim

En iyisi altındır bence. Yıllar evvel ilk çalışırken kenara altın attım. Parça parça evlenirken çok rahat ettim. 2ye belki 3e katladı para. Yine olsa param direk altına atarım.
Evet yaa 2019 başında 205 mi neydi altin simdi oldu 400 küsür, resmen ikiye katladi (kac haftadır da takip.etmiyorum belki daha fazla olmuştur 🙈)

Altına yatırım ıyidir. Ben de 25bin kadar altın yaptım tabiki aydan aya 24 ayar has altın alarak. Daha kar getiriyor çünkü. 25bin maliyeti olan altın 3 5 ayda 5bin kadar kar getirdi. 30 bin oldu birikimim.Sürekli artışta uzun vadede büyük kardır.
Yalnız şu var borsada bir hisseden bir günde 5-10 bin kazanıyorsunuz bende önceden altına yatırım yapıyordum sizin gibi her ay düzenli alıyordum sonra borsa işine girince ne kadar boş zaman geçirdiğimi farkettim 🤭

Herkes altın,dolar,ev filan diyor ama o kadar fazla yatırım aracı var ki aslında.
20 yıldır borsayla ilgileniyorum hangi hisse ne kadar artmış,ne kadar kar yapmış analizlerini yapar kafama yatan hisse senedini alırım.
Bu sayade geçen ay arabbamı aldım.
Ben de bilmiyordum ama sürekli araştırarak öğrendim.
Aynen bizde öyle eşimle birlikte borsadayız eşim çalışmasa bile sadece ordan kazandığı yetiyor bize
Yalnız şu var borsada bir hisseden bir günde 5-10 bin kazanıyorsunuz bende önceden altına yatırım yapıyordum sizin gibi her ay düzenli alıyordum sonra borsa işine girince ne kadar boş zaman geçirdiğimi farkettim 🤭

Kızlar ne hoş borsadan anliyorsunuz.
Sıfır bilgi ile risk almak korkunç geliyor bana.
Ama nerdeyse deseniz ki gel bize bırak biz sana kzandiralim kendimi bırakacak da durumdayım :KK43:
Çünkü boyle de olmuyor.

Diğer kızlar teşekkür ederim.
Sanırım üç parçaya bölüp altın, euro, dolar yapacağım.

Peki bunların hepsini döviz bürosunda yapsam
Sonra bankaya götürsem hesaba koysam herhangi bir ödemesi olmayacak mı aynı hesaba gelmeyecek mi?
Bir de bankam ziraat değişmeli miyim?

X