yaş aldıkça kilo sıkıntım olmaya başladı:( hep böyle mi olacak?

Merhaba aslında sıkıntımı tam olarak başlıkta anlattım.Acaba metabolizmam eskisi kadar hızlı değil mi? 23 yaşındayım ve eskiden ben çok hızlı kilo veriyordum. Boyum 181 kilom şuan 72.800 2 yıl önceye kadar 62-65 arası gidip geliyordum. Benim vücut tipim kiloyu eşit aldığı için pek belli olmuyor ama mesela önceden kilom kalçamda bir tık daha fazla toplanırdı. Göbeğim olmazdı belim ince kalırdı. Etim sıkıydı çocukluğumdan beri spor yapıyorum ama şimdi göbeğim ve sütyen kısmı böyle yağlı. Şimdi boyum da uzun olduğu için kilo alınca yarmagül oluyorum. evet fazla değil biliyorum ama eskiden 97 kiloya kadar çıktım ama 2.5 ay gibi sürede vermiştim sonra almadım hiç aşırı sağlıksız beslenmeme rağmen. Şimdi bu kadar dikkat etmeme rağmen kilo veremiyorum ee ömrüm boyunca dikkat etmek zorunda mıyım yani sürekli hayatımda kara gölge gibi kilo sorunum mu olacak. Yediğim şeylerden keyif alamaz oldum artık ve ben boğazıma çok düşkün biriyim ailem sevgilim arkadaşlarım da öyle onlarla vakit geçirirken sanki diyet yaptığım için ortamı mutsuz ediyor gibi hissediyorum. 2 yıl önce ağır covit geçirdim hastanede yattım değerlerim çok ama çok kötüydü Kortizol kullandım ondan mıdır bilmiyorum bir çıktım 79 kilo olarak. 2 yıldır asla kilo veremez hale geldim. Doktorum şekerimin çok yükseldiğini söyledi ve değerlerimin bir obez gibi olduğunu söyledi.Pcos ve şeker başlangıcı vardı, karaciğer yağlanması vardı, böbrek ve karaciğer değerlerim çok yüksekti kanımda enfeksiyon vardı ayrıca fmf hastasıyım sürekli ilaç kullanıyorum ama önceden de kullanıyordum. Geçen ay gittim değerlerim cok düzelmiş her şey aşırı normaldi hatta doktor bile şaşırdı. Şimdi doğum kontrol hapı ve 2 antidepresan ve 1 antipsikotik ilaç kullanıyorum şeker ilacını bıraktım. Darısı bunların da başına. Bu Ağustos ayında diyete başladım ve ara vermeden diyet spor yapmama rağmen 76 kilodan 70 kiloya inebildim. Gerçekten çok dikkat ediyorum diyetisyenim bana karabuğday ve yeşil mercimek harici baklagil yazmıyor. Sadece sebze et yiyorum yumurta yiyorsam peynir yemiyorum. her gün evden çıkıp 1 saat yürüyüş yapıyorum. Spor salonuna gidiyorum ağırlık çalışıyorum sonra bıraktım aletli pilatese başladım. 1 ay önce bıraktım diyeti daha doğrusu seans almama rağmen daha gitmedim. 1 ayda sadece 1-2 kere dışarı çıkıp yemek yedim, biraz da içkiyi kaçırdım ve pat kilo aldım göbeğim yine çıktı bel oyuntum kayboldu. Benim annem teyzem anneannem vs zayıf insanlardı hiç kilo sıkıntısı çekmediler annem 45ten sonra kilo almaya başladı ama hala 36 beden. Halam aynı zamanda babamın ikizi olur o ve babaannem malesef ki kilo sıkıntısı olan insanlar onlara mı çektim bilmiyorum. Bel göbek benim önem verdiğim yerler ve göbeğim olduğu için mutsuzum ve insanlar sürekli hem bu kadar dikkat ediyorsun hem hala nasıl kilo veremedin eski haline dönemedin diyip diyip moralimi bozuyor. Diyetisyenim kilo verdin çok güzel ama zaten bizim amacımız senin sağlığın belki bu kararı vermemiş olsaydın şimdi daha kilolu olacaktın diyor. Benim gibi olan var mı ne yapıyorsunuz ömür boyu diyet mi yoksa amaaaann diyip yiyor musunuz?

181 boya, 70 kilo normal. Bu kadar sıkı diyet+spor yapmanın nedeni nedir?

Yahu sen kilo aldıktan sonra milletin üzerine eksiyip,başını sisiriyorsan normal annenle babanın verdiği tepki.
Alıyorsan da kendine veriyorsan da kendine.
Senin problemin ; birilerinin senin güzelligini teyit etmesine muhtaç olman.
Yani zayifken "ne kadar guzelsin hayatım" diyenler olsa ne olur olmasa ne olur.
Bunu saplantı haline getirmeyin,kimse sizin bedeniniz hakkında yorum yapmak yahut size onay vermek zordunda değil.
Onlarin ağzından çıkan 2 laf için ne mutsuz olun ne mutlu olun.
Ben de kendimi zayıf seviyorum ama işte. şimdi de kilolu değilim zaten ama kilo almaya müsaitim ve durmayacak biliyorum

Bende alışkanlık oldu ama siz alışamadıysanız öğleyi boş geçmeyin. Akşama yoksa yemeklere saldırırsınız. Cips vs neyse de dürümü yiyebilirsiniz bence. Küçük lokmaları yavaş ve uzun çiğneyin. Karnınız çok yemeden de doyar.
yok ben eskiden tek öğün aralıklı oruç vs yapmış biriyim zaten öğle yemeği aramam ama olsa da hayır demem yani. İşte benim sıkıntım sonsuz açlık hissi yiyince de yediğimden keyif alamamak. Çünkü biliyorum ki kilo almaya devam edeceğim

Ben de kendimi zayıf seviyorum ama işte. şimdi de kilolu değilim zaten ama kilo almaya müsaitim ve durmayacak biliyorum
Durmaz,özellikle yoğun bir spor geçmişi olup birakanlarda ise 2 katına çıkar.
O yüzden sürekli spor imkanı olmayanlara diyeti öneriyorum.
Bacım,sen kendini sartlandiriyorsun.
23'unde boyleysen 30-35 olduğunda hayatını zehir edersin.
Benden söylemesi.

Sakın aman deyip bırakmayın, o kilolar artar ve yerleşirse vermek iyice zorlaşır. Bazı insanlar kilo kontrolü konusunda daha şansız oluyor. Ki en şanslı olanlar bile yaş ilerledikçe kolay kilo almaya başlıyor. O yüzden genlerinize kahretmeyin, ona yapacak bir şey yok. Kendinizi diyet psikolojisinden çıkarın. Yani şu ara dişimi sıkıl yemiyorum kiloyu vereyim yiyeceğim diye hapis cezası gibi algılamayın. Şekeri kötü yağı karbonhidratı kesin olarak hayatınızdan çıkarın ve onu kilo verince de yemeyi unutun. Beslenme alışkanlıklarınızı kalıcı hale getirirseniz sürekli diyet düşünmeniz gerekmez
İşte benim için imkansız çünkü benim çevrem çok yemek yiyor ben de öyle. Zaten geçmişte 97 kilo olduğum için korkuyorum ya dahası olursam diye. Bakınca kilolu değilim 36-38 bedenim ama göbeğim çok ama çok arttı belim kalınlaştı

Ağustostan beri gidiyorum onun öncesinde de sağlıklı besleniyordum. Annem farklı diyetisyene gidiyor o mesela 1 ayda 6 kilo verdi listelerde çok fark yok. sıfır kaçamak yaptım ben yani bakınca evet zayıfım kilolu değilim 36-38 bedenim ama kilo almaya cooook müsait bir yapım var ve ömrüm boyunca diyet mi yapacağım bilmiyorum
Demekkı bırazcık daha çaba gerekıtor mesela ben 75 dım şuan 64 um ideal kılom 58 bunun ıcınde hıc bır sey yememem gerekıyor ve spor gerekıyor ben onlarıda yemezsem enerjım olmazkı ise gıdemem ise gıtsem bıle sekerım düşer. Ama gelecegım o kıloyada.

181 boya, 70 kilo normal. Bu kadar sıkı diyet+spor yapmanın nedeni nedir?
Doktorum bana değerlerin bir obez gibi çok sağlıksızsın dedi. vücudumda şeker yüzünden yaralar çıkmaya başladı özellikle göğsümde adeta yeni meme ucu gibi doktor şeker yüzünden dedi sürekli ayaklarım uyuşuyordu ve şeker yüzünden ayakları kesilmiş akrabam var. Ben de korktum ve başladım

Çok uzun boyluymussun , maşallah..benim sulalemdeki kadınlarin geneli de uzun (ben degilim). Uzun olmanın şöyle bir tarafı var, eger inceysen manken gibi görülüyorsun. Yüzü çirkin de olsa hem uzun hem zayıf olan tüm kadınlardan manken diye bahsediliyor. Ama kilo alınca bir anda çok iri - erkeksi görünüyorlar.
Bence çok dikkat et kilona. Hem doktorun dedikleri yüzünden- risk grubundaymissin, hem yakın akrabaların kiloya bağlı sorunlar yaşadığı icin hem de güzelliğini kaybetmemek için.
Mesajında yazmamissin ama spora gidiyor musun? Ben sana reformer plates öneririm . Senin boyuna kilona en uygun sporlardan bir tanesi, görünüşünü inceltir,zariflik katar.
Hemen yarın bak bakalım şehrinde nerelerde var,fiyatı ne kadar. Arkadasim yeşil logoli b ile başlayan yere kaydoldu bu ay,kampanyasiz indirimsiz fiyatıyla bir seansı 85 liraya geldi. Araştırırsan senin şehrinde de eminim ateş pahası olmayan reformerlar bulursun

Demekkı bırazcık daha çaba gerekıtor mesela ben 75 dım şuan 64 um ideal kılom 58 bunun ıcınde hıc bır sey yememem gerekıyor ve spor gerekıyor ben onlarıda yemezsem enerjım olmazkı ise gıdemem ise gıtsem bıle sekerım düşer. Ama gelecegım o kıloyada.
Daha nasıl çaba göstereyim bilmiyorum pilav yemiyorum ekmek yemiyorum yumurta ve peynir bile birlikte yemiyorum spor yapıyorum. Benim ideal kilom 71 ideal kilomdayım zaten fazla kilolu değilim ama eskiden çok daha zayıftım belim incecikti o kadar özlüyorum ki o hallerimi kendimi böyle görmek canımı sıkıyor. Hani kilom sabit olsa neyse ama alıyorum

Çok uzun boyluymussun , maşallah..benim sulalemdeki kadınlarin geneli de uzun (ben degilim). Uzun olmanın şöyle bir tarafı var, eger inceysen manken gibi görülüyorsun. Yüzü çirkin de olsa hem uzun hem zayıf olan tüm kadınlardan manken diye bahsediliyor. Ama kilo alınca bir anda çok iri - erkeksi görünüyorlar.
Bence çok dikkat et kilona. Hem doktorun dedikleri yüzünden- risk grubundaymissin, hem yakın akrabaların kiloya bağlı sorunlar yaşadığı icin hem de güzelliğini kaybetmemek için.
Mesajında yazmamissin ama spora gidiyor musun? Ben sana reformer plates öneririm . Senin boyuna kilona en uygun sporlardan bir tanesi, görünüşünü inceltir,zariflik katar.
Hemen yarın bak bakalım şehrinde nerelerde var,fiyatı ne kadar. Arkadasim yeşil logoli b ile başlayan yere kaydoldu bu ay,kampanyasiz indirimsiz fiyatıyla bir seansı 85 liraya geldi. Araştırırsan senin şehrinde de eminim ateş pahası olmayan reformerlar bulursun
İdeal kilom 71 çok yüksek değilim ama işte alıyorum da. Evet malesef benim yüzüm çok ortalama bir yüz zaten ama tombul yanaklarım vs çok bana 78 kiloyken bile manken gibisin diyorlardı 🤣 ama ben sürekli ya daha fazla kilo alırsam korkusu içindeydim. Yazdım aslında aletli pilatese gidiyorum özel ders alıyorum.

Daha nasıl çaba göstereyim bilmiyorum pilav yemiyorum ekmek yemiyorum yumurta ve peynir bile birlikte yemiyorum spor yapıyorum. Benim ideal kilom 71 ideal kilomdayım zaten fazla kilolu değilim ama eskiden çok daha zayıftım belim incecikti o kadar özlüyorum ki o hallerimi kendimi böyle görmek canımı sıkıyor. Hani kilom sabit olsa neyse ama alıyorum
Anlıyorum sızı ama hemen olmuyor. Ilacda kullanmıssınız bı ara bende kullandım kortızon vücudu çok etkılıyor. Bellı bır süre daha devam edın degısecektır

ramDurmaz,özellikle yoğun bir spor geçmişi olup birakanlarda ise 2 katına çıkar.
O yüzden sürekli spor imkanı olmayanlara diyeti öneriyorum.
Bacım,sen kendini sartlandiriyorsun.
23'unde boyleysen 30-35 olduğunda hayatını zehir edersin.
Benden söylemesi.
Evet eskiden çok yoğun bir spor hayatım vardı lisede voleybol takımındaydım çocukken de ailem enerjimi atayım diye her türlü spora yönlendirdiler sağolsun sonra normal spor yapmaya başladım. Eskiden ne yersem yiyeyim ayı gibi yesem bile kilo almıyordum eskiden dediğim 2 yıl önceye kadar. Şimdi gerçekten kilom sürekli oynuyor o kadar almaya müsait bir yapıya sahibim ki. şimdi bile lipo araştırması yapıyorum ama halamda işe yaramadı 🤣

Koronadan sonra bir şeyler olmuş bence, başka bir dahiliye uzmanına falan gitseniz iyice bir araştırsalar daha iyi olur. Bir de örnegin sadece B12 hapı bile alanların iştahı açılıp kilo alıyormuş, siz 3 4 çeşit hap kullanıyorsunuz.

Yaş aldıkça yazinca ben de bir 40-45 varsiniz sandim. 🙄 23 yaş minicik daha, yaşin getirdiği bir sorun olduğunu dusunmuyorum sizde başka saglikla ilgili sikintidan dolayi bu durum oluşmuştur.
Evet şeker ve iç yağlanmam vardı bunu yendim zaten ama kilom hala sabit değil. Ben tip olarak anneme vs benziyorum diye o tarafa çektiğimi düşünüyordum hep ve kilo almam sanıyordum bir daha. Doktora anlattığım zaman bana yaş büyüdükçe eskisi gibi olmayacak dedi ona takıldım herhalde. Şuan bakınca hiç sıkıntım yok değerlerim çok normal ama hala kilo almaya devam ediyorum 69u gördüm 1 ayda hemen 72 oldum yine diyorum durmayacak demek ki :KK43:

Ben 60 kilo ile gebe kalıp, 64 ile doğuma girdim ve doğumdan 2-3 hafta sonra da 53 kiloya düştüm. Vücudum kiloyu asla ama asla tutmuyor. Yaşım da o zaman 28 idi bu arada. Gebelik ve doğum bile bana doğru dürüst kilo aldıramadı. Benim hayatımda ilk defa çok kısa bir sürede 8 kilo almama sebep olan şey psikiyatrik bir ilaç oldu, 60 kiloya onu kullanırken ulaştım zaten. Kullandığım süre boyunca da kilo sabitlendi kaldı. Yeme düzenim de değişmedi halbuki bu süreçte. İlacı gebe kalınca bıraktım ve direkt kendi eski düzenine döndü vücudum. Kardeşim de kilo ile alakalı endişeleri olan birisi, doktoruyla görüştü ve ilacı ona göre düzenlendi. Demem o ki, doktorunuzla bir görüşün dilerseniz. Belki böyle bir ihtimal vardır. Doktorunuza danışmadan ilacı asla ama asla bırakmayın elbette, bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuzdur. Benim yazdığım şey sadece bir ihtimal, belki alakası dahi yoktur.

Bu arada eklemek isterim, kendi kilo düzenimi yazdım fakat kilo alamamak benim için üzücü bir şey bununla alakalı burada bir konum da var hatta, lütfen yanlış anlamayın 😊

İşte benim için imkansız çünkü benim çevrem çok yemek yiyor ben de öyle. Zaten geçmişte 97 kilo olduğum için korkuyorum ya dahası olursam diye. Bakınca kilolu değilim 36-38 bedenim ama göbeğim çok ama çok arttı belim kalınlaştı
Çevrenizle paylaştığınız şey yiyecek değil sofradaki o an olsun. Bazı yiyeceklere alerjiniz olsa nr yapacaktınız mecburen uzak duracaktınız böyle düşünün

X