Çocuk Hastalıkları West sendromu ve synacthen tedavisi

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Benim bebeğim doğduğundan 4ayina kadar çok ağlıyor ve sürekli kasiliyordu bizde kolik bebek die tanimliyorduk ortapedi doktoru dediki boyle kasılması normal değil nöroloji doktoruna gösterin sonra gittim durumumu izah ettim eeg istedi uykuda nöbet geçiriyor ortaya çıktı sonra epixs ilacini baslatti bir bućuk ay onu kullandik tekrar eeg çekildi baya bozuk çikti eegsi sonra epixs sabril ilacı başlatti ve ayriyeten 1haftadir synatchen iğnesi vurulmaya başladi kısmende olsa nöbetler azaldı şimdilik tabi iğnelere devam edecek 2gunde bir 6gunde bir vurulcak yarım ampul viruluyor

Benim bebeğim doğduğundan 4ayina kadar çok ağlıyor ve sürekli kasiliyordu bizde kolik bebek die tanimliyorduk ortapedi doktoru dediki boyle kasılması normal değil nöroloji doktoruna gösterin sonra gittim durumumu izah ettim eeg istedi uykuda nöbet geçiriyor ortaya çıktı sonra epixs ilacini baslatti bir bućuk ay onu kullandik tekrar eeg çekildi baya bozuk çikti eegsi sonra epixs sabril ilacı başlatti ve ayriyeten 1haftadir synatchen iğnesi vurulmaya başladi kısmende olsa nöbetler azaldı şimdilik tabi iğnelere devam edecek 2gunde bir 6gunde bir vurulcak yarım ampul virulu

MAlesef bilgim yok bizimki 53 gündür yoğun bakımda günnde doğmasına rağmen nefesini 40 saat tolere edebildi en fazla hiç bir bulgusu yok tek gen testi yapıyorlar birşey çıkacakmı diye size tanı nasıl konuldu gen testi ile falanmı
Sormak istediğiniz herşeyi cevaplarım çünkü bende bu zor sürecten geçiyorum her anne cevaplamiyor sorularımi

Benim şuan 9 aylık bebeğim var 6 ayında West sendromu tanısı konuldu bizde synacthen kullanıyoruz ve son iğnemiz kaldı aynı süreçten geçtik ve korkularımız geçmedi tekrardan olurmu diye cokk çok geçmiş olsun Rabbim yavrularımıza şifalar versin 🙏
Mrb bebeğiniz nasıl ve çocugunuza synatchen iğnesi yarar sağladimi lutfen cevap verin benim bebeğimde aynı durumlardan geçiyor şuanda

Benim şuan 9 aylık bebeğim var 6 ayında West sendromu tanısı konuldu bizde synacthen kullanıyoruz ve son iğnemiz kaldı aynı süreçten geçtik ve korkularımız geçmedi tekrardan olurmu diye cokk çok geçmiş olsun Rabbim yavrularımıza şifalar versin 🙏
Mrb bebeğiniz nasıl ve çocugunuza synatchen iğnesi yarar sağladimi lutfen cevap verin benim bebeğimde aynı durumlardan geçiyor şuan

Çok geçmiş olsun biz şuan hastenedeyiz 6aylik oğlum 2ay önce nöbet gecirdi ne çok kötü değil denildi ama eeg su bozuk West sendromu tanısı konuldu bu on gün içinde sürekli nöbet geçiriyor kısa sıçrama şeklinde ve üç gün önce yoğun nöbetler geçirdi şuan trabzondayim üç ayrı ilaç kullanıyoruz ama etki etmedi nobetlerimize sabah synacthen iğne yapalacak haftada iki denildi başkada birşey denilmedi nasıl bir süreç ömür boyu kullanacakmi ilacı bulmak çok zor nöbetleri nekadarda duruyor nekadar hastanede yaticaz çok huzursuz ediyorum iğne zararı varmı hiç bir yerden bilgide alamiyorum
Çok geçmiş olsun bizimde çocuğumuza aynı tani konuldu aynı tarihte iğnesi vuruldu bebeğiniz nasıl şimdi

Çok geçmiş olsun biz şuan hastenedeyiz 6aylik oğlum 2ay önce nöbet gecirdi ne çok kötü değil denildi ama eeg su bozuk West sendromu tanısı konuldu bu on gün içinde sürekli nöbet geçiriyor kısa sıçrama şeklinde ve üç gün önce yoğun nöbetler geçirdi şuan trabzondayim üç ayrı ilaç kullanıyoruz ama etki etmedi nobetlerimize sabah synacthen iğne yapalacak haftada iki denildi başkada birşey denilmedi nasıl bir süreç ömür boyu kullanacakmi ilacı bulmak çok zor nöbetleri nekadarda duruyor nekadar hastanede yaticaz çok huzursuz ediyorum iğne zararı varmı hiç bir yerden bilgide alamiyorum
Çok geçmiş olsun bizimde çocuğumuza aynı tani konuldu aynı zamanda nail dimdi bebeğiniz

Merhaba nöbetler iğneden ne kadar süre sonra durdu

Merhaba kızlar, anneler, teyzeler, amcalar..

Çaresizce doktorlardan alamadıkları cevapları acaba insanlar yazmış mıdır diye internete sarılanlar..

Ben bir teyzeyim. Anne yarısı.

Kızkardeşim 36+5 de prematüre olarak oğlumuz poyrazı dünyaya getirdi. Doğumu özel bir hastanede acil ameliyatla oldu. Bebeğimiz kaka yutuyor, anneyi ve kendini zehirliyor. Preeklampsi yani.
Bebeğimize iki kere trombosit verildi, sarılık geçirdi ve ciğer enfeksiyonunu tedavi etmeye çalıştıkları on günlük yoğun bakım sürecinden çıktı evimize merhaba dedi.
O minik kalp muhteşem bişeydi ve hala da öyle :) canım oğlummm💘💘

Bebekliğinde hiç durmuyor, uykuya geçeceği saatlerde çığlık çığlığa durumları vardı. Ama kolik sancılar da malum. Zaten bu sebeple teşhis çoğunluğu geç algılanabiliyormuş.

Ellerini yumruk yapıp açma zamanı gelip üç ayı geçtikten sonra bir ay daha bekledik çünkü prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş baz alınıyor.
Kafa çevresi küçük dendi ve elleri dolayısıyla Nöroloji doktoruna götürdüğümüzde mr istedi ve hemen fizik tedavi almamız gerektiği söylendi. Ankarada ankanova da fizik başlandı. İki yaşına kadar tam tanı konması zormuş bebeklere fakat mr da PVL çıktı. Yani beyin hasarı. Ellerini açmaması, kasması onun serebral palsi adayı olduğunu gösteriyordu..

Sonrasında fizik tedavide kaydettiği ilerlemeleri, baş tutmaları düzelmeye başlamışken birden gerilemeye başladı.meğer dünyalar güzelimiz de west sendromu varmış. Bir bebek düşünün, uyuyamayan, uykuya geçemeyen günde defalarca epilepsi nöbeti yaşayan. Özellikle uykudan uyandığı zamanlarda sistemli bir kasılması oluyodu elleri ve kafası öne doğru atıyordu. Eeg si ne bakıldığında teşhis kondu.
Şimdi en önemli kısma geliyorum. Synacthen depot denen bir ilaca başladık. İki hafta hastane yatışımız oldu.

Bunu yaşayan insanlar için herşey çok zor. Doktorlar sizi şöyle bir süreç bekliyor, vs diye anlatmıyorlar. İlaç herkeste farklı seyretmiş, bir bilinmezliğe giriyorsun. Yazıyı asıl paylaşma nedenim bu.
Bu aileler nasıl bir süreç olduğunu bilmedikleri ve endişeli oldukları için ve etrafta örnek olmadığı için ne yaşayacaklar, öğrenmeye çalışıyorlar. Synacthen yan etkileri çok fazla olan bir iğne.
Bizim bebeğimize haftada üç kere başlandı ve ikiye düşürüldü, toplamda 12 iğne yapıldı.

Çocuğum neler çekti anlatayım, ilk günler sersemledi gece gündüz uyudu. Derken dört beş gün sonra bu seferde ne gece ne gündüz uyuyamamaya başladı. Sabaha kadar ağlamadan gözlerini kapatmadan duruyordu. İki hafta sonra hastaneden çıktığında evden devam edildi iğnelere.
Bir ay sonunda gün gün şişmeye başladı. Karnı ve yüzü inanılmaz derecede şişti ve zorla üç saatte 90 ml mama içen bebek iki saatte bir 150ml mama içmeye başladı. İnanılmaz bir iştah artışı oldu, inanılmaz gaz sancıları ve gaz çıkarmaları olmaya başladı. Uykuya geçişleri sıkıntılıydı ve gün içinde 10saat hiç uyumuyor bebek haliyle. İstese de uyuyamıyor, asla bir kişi tek başına bakamıyor, devamlı dur durak dinlemeden ağlıyor, sakin kaldığı süreler oldukça az. Sonra bazen kıkır kıkır kahkahalar atarak gülmeye, saatlerce kendi kendine sesler çıkarmaya başladı. Seslerin kimi inler gibi kimi de agucuklar, bazende kıkır kıkır gülmeler. Ama ruh hali inanılmaz etkilendi, duyguları karıştı. Bir gülüyor, bir ağlıyor, sevdiği şeyleri söylediğimizde yaptığımızda ağlak duruma geliyor. Ama ilaçtan üç hafta sonra eeg si nin çok çok iyi olduğu söylendi. İğneler bitmek üzere. İnşallah iyi olur.

Sırf insanlar bizim gibiler süreci az biraz bilsin diye yazdım, çünkü bizim gibi korkuyla merakla forumlardan medet uman çok.
Beyin hasarı na bağlı hastalıklarda tek bir teşhis olmuyor. Şu an serebral palsi adayı, west sendromu epilepsisi var. Belki mikrosefali ve başka tanılar da gelecek.
Allah kimseyi evladıyla sınamasın, herkese acil şifalar dilerim.
Merhaba yigeninizin sağlığı nasıl. Benim de yigenim 5 aylık West sendromu teşhisi konuldu . İğne ve ilaç ile kombineli bir tedsviyeye başladı yüzü çok şişti inecek mi doktorlsr net bir şey söyleyemiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz

X