UMUT NEREDEDİR

antisiyete

Guru
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2014
228
108
Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak bir insan yaşanılan olaylar akabinde karamsar ve kötü düşünüyorsa düşüncesini nasıl umutla yeşertir. Mesela ikili giden ilişkiler para konusunda darlıklar, sosyal çevre. İnsan aradığı umudu nasıl bulur veya nerededir bu umut parlayan bir sabahın ışığında beraber edilen sohbette mi yoksa bir yetimin gönlünde mi yoksa anlaşıldığın bir an'damı.nerededir bu umut hangi küçük an'lar da dır. Sizin umudunuz en son ne zaman hangi olayla arttı cevaplarsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacak bir insan yaşanılan olaylar akabinde karamsar ve kötü düşünüyorsa düşüncesini nasıl umutla yeşertir. Mesela ikili giden ilişkiler para konusunda darlıklar, sosyal çevre. İnsan aradığı umudu nasıl bulur veya nerededir bu umut parlayan bir sabahın ışığında beraber edilen sohbette mi yoksa bir yetimin gönlünde mi yoksa anlaşıldığın bir an'damı.nerededir bu umut hangi küçük an'lar da dır. Sizin umudunuz en son ne zaman hangi olayla arttı cevaplarsanız sevinirim.
Kisiden kisiye degisir bu. Kimi insan sabah ilk isiklarla sohbet ederken mutlu olur, kimi yetim sevindirdiginde.

Bunlarin hepsini yapabilirsiniz ayrica, birini yapinca diger hakki kaybetmiyorsunuz. Deneyip bulun neyin sizi mutlu, umutlu hissettirdigini 🤷🏼‍♀️

Merhaba, biraz bencilce bir cevap olacak ama bence umut bir canlıya yardım ettiğinizde yüzünde oluşan ifadededir. Bu ifade sizde de yardım edilme isteği oluşturacaktır. Kötü hisseden yardım etsin!

Kisiden kisiye degisir bu. Kimi insan sabah ilk isiklarla sohbet ederken mutlu olur, kimi yetim sevindirdiginde.

Bunlarin hepsini yapabilirsiniz ayrica, birini yapinca diger hakki kaybetmiyorsunuz. Deneyip bulun neyin sizi mutlu, umutlu hissettirdigini 🤷🏼‍♀️
Ben örnek verdim arkadaşlardan örnekleri ufkumu genişletmesi için çoğaltmasını istedim. Teşekkür ederim yine de 🙏

Merhaba, biraz bencilce bir cevap olacak ama bence umut bir canlıya yardım ettiğinizde yüzünde oluşan ifadededir. Bu ifade sizde de yardım edilme isteği oluşturacaktır. Kötü hisseden yardım etsin!
Umut benim için en çok görüldüğümdedir kişinin bence en çok ihtiyacı olan şey ne ise ona verildiğindedir. Bir yerde okumuştum bir üstadın sözleriydi. " Sevilmek istiyorsan çok sev anlaşılmak istiyorsan anla saygı duyulmak istiyorsan saygı duy " Aslında neyi. Çok istiyorsak onu başkasına hizmet ehli gibi cömertçe verebilmemiz gerek.

bende böyle dusunuyorum özellikle cocuk ve hayvanlara. Her mutsuz oldugumda karsıma cıkıyor yada yolda gıderken illaki. Onun tarifi yok bence. Aslında bencilce de degil keske herkes böyle dusunse

Umut benim için Allah'tadır, insandan, çiçekten, böcekten beklemem. Namaza dururum bilirim karşısındayımdır isterim, dua ederim, inancıma tutunurum. Bu arada çabalamaktan, emek vermekten vazgeçmem. İnsanlara çok yaklaşmam iki tane can dostum hariç herkese mesafeliyimdir. Hayvanlara daha yakınım, sağlık için hep duacıyım, bilirim ki sağlık oldukça her iş yoluna girecek

Nefes alıyorsak umut her zaman vardır, çabalamak gerekiyor bunu yapabilmek içinde psikolojinin sağlam olması lazım. Soruna göre değişiyor benim en büyük sorunum atanmak mesela bunun için çalışıyorum bolca dua ediyorum psikolojim bozuldu artık ama yapacağım bir şey yok :KK43: Psikolojimi iyileştirmek için bir şeyler yapıyorum, Yürüyüş iyi geliyor. Birde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum iyi hissetmek için. Markette 3-5 lirası eksik olan öğrenciye yardımcı oluyorum, mendil satan teyzeden fazla fazla alıyorum vs. İlaçta kullanıyorum ancak manevi olarak iyi hissetmek çok ayrı. Şuan bunu paylaşmak bile iyi geldi mesela

Umut benim için Allah'tadır, insandan, çiçekten, böcekten beklemem. Namaza dururum bilirim karşısındayımdır isterim, dua ederim, inancıma tutunurum. Bu arada çabalamaktan, emek vermekten vazgeçmem. İnsanlara çok yaklaşmam iki tane can dostum hariç herkese mesafeliyimdir. Hayvanlara daha yakınım, sağlık için hep duacıyım, bilirim ki sağlık oldukça her iş yoluna girecek
O zaten inancı teslimiyeti olan birçok kişi için geçerlidir. Hani Allah'u tealada vesileler yaratmış ya mutluluk için heyecan için üreme için bile şehvet duygusunu vesile etmiş. Mesela ruh sağlığını kaybetmiş bir hasta için belki de Allâh'tan istemiş bir doktoru vesile etmiştir. Hüner ehli bir doktora rast getiriverir de doktor eliyle umudu verir. Şükrümüz Allah'a teşekkürümüz kuladır. Bahsettiğim şey Allahın bize verdikleri içinde aradıklarımızdı.

İstediğimiz sorudan başlayabiliyoz mu ?

Nefes alıyorsak umut her zaman vardır, çabalamak gerekiyor bunu yapabilmek içinde psikolojinin sağlam olması lazım. Soruna göre değişiyor benim en büyük sorunum atanmak mesela bunun için çalışıyorum bolca dua ediyorum psikolojim bozuldu artık ama yapacağım bir şey yok :KK43: Psikolojimi iyileştirmek için bir şeyler yapıyorum, Yürüyüş iyi geliyor. Birde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum iyi hissetmek için. Markette 3-5 lirası eksik olan öğrenciye yardımcı oluyorum, mendil satan teyzeden fazla fazla alıyorum vs. İlaçta kullanıyorum ancak manevi olarak iyi hissetmek çok ayrı. Şuan bunu paylaşmak bile iyi geldi mesela
Umarım istediğiniz yere atanırsınız. Kader gayrete aşıktır bunu bilirim derim hep ama eğer olmuyorsa da başka yerlerde aramak lazım nasibimizi kendimizi kapatmadan kabullenerek. Abim bir restaurant da çalışırken gelen müşterilerinden birisi sohbet ederken efendiğinden insanlığından hoşnut oluyor onu bizimle çalışmak ister misin diye bir teklifte bulunuyor kendisi kabul ediyor daha iyi bir yerde imkanda çalışırken oradan da biri vasıtası ile çok daha iyi bir yere geliyor. Çabanın içinde kabulleniş ve teslimiyet de var aslında ve de en önemlisi kanaat rızık ayrı meselese bereket ayrı mesele. Birde o var tabi. Bende atanmak için çok çalıştım çok ağladım zor bir hayatım vardı ama atanamadım. Bazı yerlerde çalıştım çok çalıştım kısa süreli olsa da iş yüküm fazlaydı. Ama Allah beni başka türlü rızıklandırdı. Eşimle tanıştım elhamdülillah doğru bir eş en büyük rızıkmış diyorum şükrediyorum

Daha demin, oh be bari bir gece erken uyuyacam diye yattım. Sağıma döndüm Allahülayı okudum. Tam amin diyecekken anah o da ne 1,5 yaşındaki kızım uyanarak umudumun içinden geçti. 🤷‍♀️
Ama sorum o değildi ki 😂😂 ben en son umudunuz nerede arttı derken siz umudunuzun kırıldığı anı yazmışınız olsun sorun değil 😊😂 hayır o dert değil de henüz yeni evli ve çocuk düşünen birisi için bunu okumak da benim umudumu kırdı 😂

Ama sorum o değildi ki 😂😂 ben en son umudunuz nerede arttı derken siz umudunuzun kırıldığı anı yazmışınız olsun sorun değil 😊😂 hayır o dert değil de henüz yeni evli ve çocuk düşünen birisi için bunu okumak da benim umudumu kırdı 😂
Yahu işte umudum erken uyuyacam diye arttı sonra da foş diye söndü. 🙄 şimdi de süt içirdim sallıyorum vicdanı varsa hemen uyur diye yine içimde bir umut 😄

X