Türkiye'de ölmek, ölümcül topraklar

Aslında Türkiye de ölümlerin çoğu ihmalden kaynaklanıyor bence bu anlamda hiç akıllanmıyoruz gerçekten.
Mesela deprem oldu dediler ki önlem alalım deprem vergileri alında hala ödeniyor ancak değişen hiç birşey yok. İstanbul da bazı bölgelerin deprem bölgesi olduğu bilindiği halde hiç bir önlem alınmıyor.
Diğer taraftan cinayetlere özelliklede kadın cinayetlerine gelecek olursak Avrupa ülkeleri ve Amerikada da bunlar yaşanıyor oranlarını vs. bilmiyorum insanın olduğu her yerde bu var ve malesef olacaktır ama bence asıl önemli olan şu ülkenin yasaları yani adalet sistemi bu gibi durumlarda ne gibi yaptırımlar uyguluyor, nasıl cezalandırıyor ve nasıl önlemler alınıyor bence önemli olan bu.
Mesela Amerika da ya da Avrupada rögar kapağı açık olduğu için insanlar içine düşüyor mu? es kaza açık bırakıldı ve birinin canı yandı sorumluları nasıl cezalandırılıyor. Yani adalet yerini buluyor mu?

Bu yönleriyle düşündüğüm zaman ülkemizin çokta güvenli bir yer olmadığını düşünüyorum.

Bizim ülkemizde ki Anayasa kopya anasaya..
En kisa zamanda degismeli.
Her bir konunumuz bir ülkeden alinma.
Oysaki kanunlar ülkeler ve insanlarina göre yapilmali.
Fransizin kanunu kendi ülkesi ve insani baz alinarak yapilmis.
Onu alip Türkiye ye uygulamaya calismislar birde bazen orasini burasini kirparal.
En kisa zamanda yeni anayasa yapilmali..

Bizim ülkemizde ki Anayasa kopya anasaya..
En kisa zamanda degismeli.
Her bir konunumuz bir ülkeden alinma.
Oysaki kanunlar ülkeler ve insanlarina göre yapilmali.
Fransizin kanunu kendi ülkesi ve insani baz alinarak yapilmis.
Onu alip Türkiye ye uygulamaya calismislar birde bazen orasini burasini kirparal.
En kisa zamanda yeni anayasa yapilmali..

Adalet olmadıktan sonra anayasayı değiltirsen ne çıkar weis.
İsterse dünyanın en iyi anayasası olsun uygulanmadıktan sonra bir anlam ifade eder mi?

Aslında Türkiye de ölümlerin çoğu ihmalden kaynaklanıyor bence bu anlamda hiç akıllanmıyoruz gerçekten.
Mesela deprem oldu dediler ki önlem alalım deprem vergileri alında hala ödeniyor ancak değişen hiç birşey yok. İstanbul da bazı bölgelerin deprem bölgesi olduğu bilindiği halde hiç bir önlem alınmıyor.
Diğer taraftan cinayetlere özelliklede kadın cinayetlerine gelecek olursak Avrupa ülkeleri ve Amerikada da bunlar yaşanıyor oranlarını vs. bilmiyorum insanın olduğu her yerde bu var ve malesef olacaktır ama bence asıl önemli olan şu ülkenin yasaları yani adalet sistemi bu gibi durumlarda ne gibi yaptırımlar uyguluyor, nasıl cezalandırıyor ve nasıl önlemler alınıyor bence önemli olan bu.
Mesela Amerika da ya da Avrupada rögar kapağı açık olduğu için insanlar içine düşüyor mu? es kaza açık bırakıldı ve birinin canı yandı sorumluları nasıl cezalandırılıyor. Yani adalet yerini buluyor mu?

Bu yönleriyle düşündüğüm zaman ülkemizin çokta güvenli bir yer olmadığını düşünüyorum.

Temel problem ülkemiz de ''İnsan haklarına saygılı devlet'' ve ''sosyal devlet'' ilkelerinin gerekleri tam olarak yapılmaması aslında:KK14:

Son düzenleme:
Adalet olmadıktan sonra anayasayı değiltirsen ne çıkar weis.
İsterse dünyanın en iyi anayasası olsun uygulanmadıktan sonra bir anlam ifade eder mi?

Bir cocuga istismar uygulayan, yada bir kadina tecavüz eden yada cinayet isleyenler hangi yasaya göre mahkum oluyor? Bu kopya yasa ile.
Yetersiz kopya yasalardan en kisa zamanda kurtulmali diyorum.
Yoksa adam tecavüzü eder birde üstüne öldürür sonra minietegi vardi der indirim almaya devam eder!

Bir cocuga istismar uygulayan, yada bir kadina tecavüz eden yada cinayet isleyenler hangi yasaya göre mahkum oluyor? Bu kopya yasa ile.
Yoksa adam tecavüzü eder birde üstüne öldürür sonra minietegi vardi der indirim almaya devam eder!

Türk Ceza Kanununa göre mahkum oluyor kendisi en sık değişen kanundur daha 2 yıl önce 3. yargı paketi ile büyük bir değişiklikten geçmiştir:KK14:

Son düzenleme:

tabikide haklısın ama neticede başka konularda istedikleri gibi yeni yasalar çıkartıyorlar.
Ben mali müşavir olacağım yakında vergi hukukunu bilirim işim gereği her gün birşeyler yenileniyor. Ceza hukukunda da bu yapılabilir ama yapılmıyor.
Daha yeni ormanlarla ilgili bir yasa çıkartıldı mesela.

Türk ceza kanunu 600 e yakin maddeden olusuyor.
Ayrica bir yiginda gecici maddeden.
5-10 maddelik paketlerle olacak is degil anlayacaginiz:))
Bastan asagi degismedikce, kopya yasalarla suclar cezalandirilmaya devam edilecek..

tabikide haklısın ama neticede başka konularda istedikleri gibi yeni yasalar çıkartıyorlar.
Ben mali müşavir olacağım yakında vergi hukukunu bilirim işim gereği her gün birşeyler yenileniyor. Ceza hukukunda da bu yapılabilir ama yapılmıyor.

Ceza kanunundada yapiliyor ama yeterli degil.
Kople degismeli Anayasa.
Ceza kanununda 5-10 madde degistirmekle, madenini kanunda 3-5 madde degistirmekle olmaz.
Komple Anayasa degismeli, degismezler haricindekiler.
Yasalarimiz neredeyse hepsi kopya.
Olmuyor iste uymuyor bizim ülkemize baska ülkelerin yasalari.
Ama iste degistirilmesine bile karsi insanlar..

Türk ceza kanunu 600 e yakin maddeden olusuyor.
Ayrica bir yiginda gecici maddeden.
5-10 maddelik paketlerle olacak is degil anlayacaginiz:))
Bastan asagi degismedikce, kopya yasalarla suclar cezalandirilmaya devam edilecek..

5-10 maddelik paketlerle olacak iş değil tabi ki ama bu konuda o bile yapılmıyor be weis.

Hukuk kitabını alırsın 6 ay sonra satamazsın değişiklikler yüzünden :KK14:

Ceza kanunundada yapiliyor ama yeterli degil.
Kople degismeli Anayasa.
Ceza kanununda 5-10 madde degistirmekle, madenini kanunda 3-5 madde degistirmekle olmaz.
Komple Anayasa degismeli, degismezler haricindekiler.
Yasalarimiz neredeyse hepsi kopya.
Olmuyor iste uymuyor bizim ülkemize baska ülkelerin yasalari.
Ama iste degistirilmesine bile karsi insanlar..

Değişmezler haricindekiler
sürekli değişiyor zaten revize ediliyor yeni yeni kanunlar çıkartılıyor.
Adalet kaygısı ile yapılacaksa bu değişiklikler ben karşı çıkmam kimsenin de çıkacağını sanmıyorum.

Hukuk kitabını alırsın 6 ay sonra satamazsın değişiklikler yüzünden :KK14:

:) Aynen öyle hatta avukatlar, mali müşavirler vs. kendi aralarında şakalaşırlar.
Keşke imam olsaydık onların ne güzel bir kere çalışıyorlar hep aynı değişen birşey olmuyor.

Aynen öyle devlet önlem almazsa herkes kafasına göre davranır.

verdiginiz ornekteki gibi rogar kapagını acık unutmak, unutanı cezalandırmak mevcut yasalardan ziyade uygulama bicimi ve önlem almadaki eksikliklerle alakalı.

üstelik yasal haklarımızı bile dogru duzgun kullanamıyoruz ki, usulsuzluklerin ardı arkası kesilmiyor.

istenildigi kadar degistirilsin, yazılı metinler olmaktan cıkmadıgı surece bir anlamı kalmıyor...

verdiginiz ornekteki gibi rogar kapagını acık unutmak, unutanı cezalandırmak mevcut yasalardan ziyade uygulama bicimi ve önlem almadaki eksikliklerle alakalı.

üstelik yasal haklarımızı bile dogru duzgun kullanamıyoruz ki, usulsuzluklerin ardı arkası kesilmiyor.

istenildigi kadar degistirilsin, yazılı metinler olmaktan cıkmadıgı surece bir anlamı kalmıyor...

Aynen bende öyle düşünüyorum bu konuda adalet olmadıktan sonra anayasa kitap olarak durur bir kenarda.

Aynen bende öyle düşünüyorum bu konuda adalet olmadıktan sonra anayasa kitap olarak durur bir kenarda.

sonra da anry nin verdigi ornekteki gibi degissin dursun. hem kutuphaneye hem cebe yuk.
ama daha kotusu sizin de belirttiginiz gibi adalet duygusunu insanların hissedememesi, bunun agırlıgı hicbir seyle ölcülemez maalesef.

:) Aynen öyle hatta avukatlar, mali müşavirler vs. kendi aralarında şakalaşırlar.
Keşke imam olsaydık onların ne güzel bir kere çalışıyorlar hep aynı değişen birşey olmuyor.

:KK1::KK1::KK1: Yenisini yapsalar daha kolay olur heralde sürekli değiştiği içinde sıkıntı oluyor bence:KK14: Bana göre de en büyük problem uygulamada ilkeler belli onları göz önünde bulunarak yapılırsa, uygulanırsa bu kadar sıkıntı olmaz zaten:KK14:

:KK1::KK1::KK1: Yenisini yapsalar daha kolay olur heralde sürekli değiştiği içinde sıkıntı oluyor bence:KK14: Bana göre de en büyük problem uygulamada ilkeler belli onları göz önünde bulunarak yapılırsa, uygulanırsa bu kadar sıkıntı olmaz zaten:KK14:

yani aslında tamamen stabil bir anayasa yapılamaz.
Bazı noktaları sabit bazı noktaları değişken olabilir burda sıkıntı yok.
Sıkıntı sizinde dediğiniz gibi uygulanmasında.

Kesinlikle... İngiltere'nin yazılı bir anayasası yok mesela:KK14:

Kesinlikle... İngiltere'nin yazılı bir anayasası yok mesela:KK14:

bunu bilmiyordum angry, tesekkürler...
ilgimi cekti ama biraz arastıracagım :KK53: hatta geyikcilerin ingiltere subesine mi ugrasak acaba :KK8:

bu arada ben cok mu kuralcıyım bilmiyorum ama bazı seylerin devleti temsilen yazılı olması gerektigini, hukuk kurallarının tumuyle yargıclara degil ortak akılla hazırlanmıs yazılı kaynaklara baglı olması gerektigini dusunuyorum.

anayasa yok derken diger hukuki yasalar haric mi dedin onu anlamadıgım icin sacmalamıs olabilirim biraz :44:

X