Tanışma ve isteme töreni

talihsizogretmen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2023
41
34
31
Merhabalar sevdiğim erkek ailesiyle birlikte bize ilk kez gelecekler. Aileler daha önce tanışmadı. Mesafe çok yaklaşık 9 10 saat. Annesi vs çalışıyor. Bu yüzden tanışmaya geldiğinde isteme de olsun yüzük takalım diyorlar. Annem olmaz o is diyor önce tanışma olur diyor. Erkek arkadaşım da mesafe ve çalışan insanlar oldugu icin sürekli ayarlamayiz dedi. Ben bu islerde tecrübesizim. Tanışma ve isteme bir arada olur mu. Yemek mi cay menüsü mu vermek mantıkli? Kisaca bu süreci bilenler olarak yardımınıza ihtiyacım var. Yorum yapanlara teşekkür ederim.

Merhabalar sevdiğim erkek ailesiyle birlikte bize ilk kez gelecekler. Aileler daha önce tanışmadı. Mesafe çok yaklaşık 9 10 saat. Annesi vs çalışıyor. Bu yüzden tanışmaya geldiğinde isteme de olsun yüzük takalım diyorlar. Annem olmaz o is diyor önce tanışma olur diyor. Erkek arkadaşım da mesafe ve çalışan insanlar oldugu icin sürekli ayarlamayiz dedi. Ben bu islerde tecrübesizim. Tanışma ve isteme bir arada olur mu. Yemek mi cay menüsü mu vermek mantıkli? Kisaca bu süreci bilenler olarak yardımınıza ihtiyacım var. Yorum yapanlara teşekkür ederim.
Olmaz.Tanismaya gelsinler sonra isteme alistirmayin erkek tarafını.Sonra masraf yapmazlar.Annen çok haklı.

Tabikide olur zaten kararı siz vermişsiniz görücü usulü olmadığına göre ne gerek var ınsanlara yük olmaya geliş saatlerine bağlı yemek vermenizde

Aslında sevgiliniz ile uzun süredir birlikte ve iyi tanıyorsaniz ya da tanıdığınızı düşünüyorsanız aile madem 10 saat uzakta geldiklerinde yüzük de takılabilir hani söz gibi . Zaten artık kabarık gelinlik gibi Nişan elbisesi giyip Nişan göreni yapan pek kalmadı oldukça gereksiz . Uzak mesafe gelecekleri için sizde mi otelde mi kalacaklar belirleyin duruma göre yemek ya da çay menüsü seçersiniz. Gelir gelmez tanışma da çok yabancı olmasınlar diue geldikleri gün dinlenir ertesi gün onların ailesi sizin aileniz birlikte bir kahvaltıya gider tanışır kaynasirlar ertesi gün söz olur ki ortam çok yabancı soğuk olmaz

Aslında sevgiliniz ile uzun süredir birlikte ve iyi tanıyorsaniz ya da tanıdığınızı düşünüyorsanız aile madem 10 saat uzakta geldiklerinde yüzük de takılabilir hani söz gibi . Zaten artık kabarık gelinlik gibi Nişan elbisesi giyip Nişan göreni yapan pek kalmadı oldukça gereksiz . Uzak mesafe gelecekleri için sizde mi otelde mi kalacaklar belirleyin duruma göre yemek ya da çay menüsü seçersiniz. Gelir gelmez tanışma da çok yabancı olmasınlar diue geldikleri gün dinlenir ertesi gün onların ailesi sizin aileniz birlikte bir kahvaltıya gider tanışır kaynasirlar ertesi gün söz olur ki ortam çok yabancı soğuk olmaz
Yarın kv ile anlaşamazsa ilk istemese seni verdiler deyip zoruna gider.

Biz eşimle kavga etmiştik ben onu her yerden engellemiştim tam bir hafta sonra babasını babaannesini filan alıp gelmiş istemişti beni ve benim hiçbir şeyden haberim yoktu 😁 babası normalde Ankara'da yaşıyor bize çok uzaktı "gelmişken sözü nişanı her şeyi bir arada yapalım" demişti kabul ettik ve ertesi güne nişan söz hepsi bir arada oldu olmayacak şeyler değil yani.

Valla bizimki pandemiye denk gelmişti, uzaktan da geleceklerdi tanışma isteme nişan bi arada yaptık. Şimdi olsa aynısını yaparım. Bunu doğru bulmayanlar da var elbette, konuşup karar vereceksiniz onu

Bende yurtdisina evlendim bizde once tanışma oldu 10 gunluk bir otel ayarladilar. Sonra onlar bizi yemeğe davet etti 6. Gun isteme son günde yüzük takıldi. Benim annem karşı tarafi düşündü karşı taraf birkaç kez gelmeye razı idi. Bir kez de öyle bir tatil amaçlı geldiklerinde aileler görüştü. Şimdi Türkiye de hersey o kadar pahalı ki yani zaten aileler işin içine girdiğinde sıkıntılar oluyordu bu ekonomik krizde umuyorum artmaz.

Benim tanışma isteme yüzük takılması aynı gün oldu 3 gün sonra da nikahım oldu yıldırım nikahı ile evlendik. Ben osmaniyeliyim eşim İzmirli ben İstanbul’da çalışıyorum eşim Tekirdağ’da ikimizinde ailesi istanbula gelmişlerdi aynı gğn tanışıp isteme oldu. 3. Gün de nikah oldu. Çokta güzel oldu. Kimse kimseyi tanımdan evlendik ben eşimi eşim beni tanıyor ya yeter. İkimizde ailelerimizden yana içimiz rahattı. Aileler de rahattı. Şimdi telefonda görüşüyorlar. Bı arada düğün yapmadık Osmaniye’de kına gecesi yaptık. Kayınvalidemleri çağırmadık 😂 pandemi vardı ve kayınpederim rahatsızdı. Bizim taraftanda çekirdek aile ve teyze amca hala ve dayılar vardı toplam 70 kişi. Yani olmaz diye bir şey yok içine nasıl sinecekse öyle yap.

Insanlari yormaya ne gerek var. Hem siz iki kez hazirlanmazsiniz hem onlar o kadar saat yolu tekrar cekmez. Siz zaten gorucu usulu evleniyo degilsiniz. Tamamen fornalite olan bisey icin bu kadar zorlastirmayin

olur ama nişanlılık en az 6 ay kalın ailecek sizde onlara gidin iyice tanıyın

Erkek tarafı gelmeye üşeniyo ama kız tarafıda sürekli hazırlık yapıyo bu da yorucu bence.
Ne olursa olsun 10 saatlik yoldan gelen insana çay kurabiye verilmez.mutlaka yemek verilmeli bence.
Nikahı ya da düğünü ne zamana düşünüyosunuz?

Sizin şimdi böylesi bir günde kolaylık sağlamak istemeniz yarın suistimal edilebilir ve ne yazık ki karşı tarafta alışkanlık haline gelebilir.
İlerideki yaşantınızda beklentiniz altında davranışlar sergilendiğinde normalmiş gibi davranmanız beklenir.
Ben süreç konusunda annenize katılıyorum, tanışma ayrı isteme ayrı daha doğru olur.
Erkek tarafı böyle ciddi bir işe niyetleniyorsa zorluklarına severek katlanmalı,kalacak yer ve yoldan dolayı süreci çabucak kurtulunması gereken bir hastalık gibi lanse etmek yerine seve seve en güzel şekilde üstüne düşeni yapmalı..
Onların hevesi ve heyecanı olmayabilir siz günlerinizin kıymetini bilin 🙏🏻böyle özel günlerin telafisi olmuyor.

Tanışma olmadan bence olmaz. Ama bence. Biraz zaman aralığı genişler ama önce tanışma sonra isteme söz nişan bir yaparsın. Menü de geldikleri saate göre değişir. Akşam geleceklerse yemek yemekten sonra gelecekse çay menüsü.

Bizim aramızda bu kadar mesafe yoktu 4 saat falan vardı biz önce tanışma 3-4 ay sonra arka arkaya günlerde isteme ve nişan yaptık. Uzaklık ne olursa olsun aile tanışması olmalı. Aileler birbirini tanımadan resmi bir şeyler olmamalı.

X