Tablet, telefon, tv ekran sorunsalı

Ocianist

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2023
6
0
39
4 yaşında bir oğlum var bu sene 2. Oğlum ocak ayında doğdu ve 3.5 yaşındayken onu kreşe verdim ki bir an önce alışsın 2. Doğumdan sonra rahat bir şekilde bebeğe bakayım diye. Daha kreşe gönderdiğim ilk başladı anne beni sen dışarda bekle sakın ayrılma demeye doğum sonrası tabiki alamadım kreşten bu arada zaten hiç alışamadı okula bir de öğretmeni değişti sonra sıkıntılar oldu aylarca gittiği kreşten aldım meğer çocukla hiç ilgilenmiyorlarmış o zaman öğrendim. Çocukları bir odaya kendi haline bırakıp kahvelerini içiyorlar. Anladım ki el elin eşeğini türkü söyleyerek ararmış. Şimdi ise çocuk tablet telefon bağımlısı oldu evde ilgilenemiyorum fazla çünkü. Bebekle ilgilenmekten onunla ilgilenemiyorum evde baba bizi tek bırakıp şehir dışına gidiyor sürekli ne yapacağımı bilmiyorum çok endişeliyim. Oğlum çok acayip korkunç videolar izliyor korkuyor kabuslar görüyor buna nasıl dur diyeceğimi bilmiyorum Tableti elinden alıyorum benimle dövüşüyor ne yapmalıyım???

Buna benzer şeyleri kuzenimde yaşamıştı çocuğu artık geceleri uyumak istemiyordu korktuğu için. Yasakladı tabi ki ilk zamanlar problemli oldu baya.. ilgisini çekecek başka şeyler bulmaniz lazım tabi sizle vakit geçirmesi desteklerdi baya bı ama minik bebekken varken zor. Size bu süreçte destek olabilecek kimse yok mu sürekli tek misiniz?

Annem var ama o da çok yoruluyor destek olmaya çalışıyor ama nereye kadar böyle devam edecek bilemiyorum

Oğlunuz korkunç video açıp izlemeyi nasıl öğrendi? Ne demek tableti elinden alınca benimle dövüşüyor, dört yaş için çok erken değil mi bunlar? Asla ideal anne değilim bu konuda, ahkam kesmek haddime değil yanlış anlamayın ama bizimki televizyon dışında çizgifilm izleyemez. Baştan çok taviz vermişsiniz, bunlar biraz fazla o yaşta çocuk için. Mecburen kural oluşturmanız gerekiyor yeniden. Tableti bozuldu deyip ortadan kaldırmakla başlayın. Onu oyalayacak başka şeyler bulun. Başta çatışacaksınız ama mecbur kabullenecek.

4 yaşında çocuğun televizyondan çizgi film izlemesi tamamda vermeyin eline tablet, telefon. Korkunç videoları nasıl açıyor o yaştaki çocuk? İzin vermemelisiniz buna, sizin kontörlünüzde olmali izlediği seyler. Sizinle nasil dövüşüyor ayrıca? Başta biraz zor olsa da kaldırın tableti, telefonun İnternetini kapatın ve başka bir okul bakın.
Kendisini oyalacak başka şeyler bulmanız lazım yani, başta bebeğinizden ötürü bir boşluk olsada bir an evvel toparlamaniz lazım, çok fazla taviz vermişsiniz.

Son düzenleme:
Kurallar koymanız gerekiyor.

Benim yeğenim de 4 yaşında. Haftada bir gün tablet veriyoruz 2 saat kadar. Üst üste 2 saat değil bu arada. Yarımşar saat arayla. Onun dışında vermiyoruz. Arada bir TV seyredebiliyor sadece. Onda da oturup biz de seyrediyoruz neye bakıyor diye.

Tamam sizin ikinci bebekle işiniz daha zor ama ilgilenmeniz gerekiyor. Ikinci bebeği yaparken bunları hesaplamanız gerekirdi.

Biz alıştırmadığımız için şu an kendi kendine oyunlar kurup oynayabiliyor bizimki mesela. Sabah kalkar kendi tuvaletini yapar, ellerini yıkar, oyuna oturur. Lego vesaire. Nasıl alıştırırsanız öyle gider.

4 yaşında çocuğun televizyondan çizgi film izlemesi tamamda vermeyin eline tablet, telefon. Korkunç videoları nasıl açıyor o yaştaki çocuk? İzin vermemelisiniz buna, sizin kontörlünüzde olmali izlediği seyler. Sizinle nasil dövüşüyor ayrıca? Başta biraz zor olsa da kaldırın tableti, telefonun İnternetini kapatın ve başka bir okul bakın.
Kendisini oyalacak başka şeyler bulmanız lazım yani, başta bebeğinizden ötürü bir boşluk olsada bir an evvel toparlamaniz lazım, çok fazla taviz vermişsiniz.
Benim haberim bile olmadı önce youtube Kids kullanıyordum sonra normal youtube izlemeyi kendi öğrenmiş açmış izliyor şu huggy wuggy gibi zombi gibi videoları izliyor

Kurallar koymanız gerekiyor.

Benim yeğenim de 4 yaşında. Haftada bir gün tablet veriyoruz 2 saat kadar. Üst üste 2 saat değil bu arada. Yarımşar saat arayla. Onun dışında vermiyoruz. Arada bir TV seyredebiliyor sadece. Onda da oturup biz de seyrediyoruz neye bakıyor diye.

Tamam sizin ikinci bebekle işiniz daha zor ama ilgilenmeniz gerekiyor. Ikinci bebeği yaparken bunları hesaplamanız gerekirdi.

Biz alıştırmadığımız için şu an kendi kendine oyunlar kurup oynayabiliyor bizimki mesela. Sabah kalkar kendi tuvaletini yapar, ellerini yıkar, oyuna oturur. Lego vesaire. Nasıl alıştırırsanız öyle gider.
Birlikte bir boyama yapalım dedim okulda o kadar sıkılmış ki asla yapmadı oyun oynatmaya çalışıyorum hatta doktor da söyledi 2. Bebek olunca hasta oldu iyileşemedi bir türlü ve psikolojik olduğunu söyledi ilgilen birlikte vakit geçir diye ama kesinlikle boyama yapmak istemiyor.

Benim haberim bile olmadı önce youtube Kids kullanıyordum sonra normal youtube izlemeyi kendi öğrenmiş açmış izliyor şu huggy wuggy gibi zombi gibi videoları izliyor
Izliyor diye kestirip atmaniz beni çok şaşırtıyor. Böyle bir şeyi 4 yaşındaki çocuğun iradesine bırakacak değilsiniz. Anne sizsiniz. Dövüşüyorsa dövüşüyor alın elinden.

Net olun çocuğunuza. Bunlar senin yaşına uygun değil. Ekran bağımlılığı gelişimin için çok zararlı. Bundan sonra sadece haftada 1 gün bir kaç saat alabilirsin diyin. Dövüşürse dövüşsün. Kendini yırtsa da uyun kuralınıza ki o da saygı göstersin. Eninde sonunda kabullenecek.

Siz başınızdan savmaya çalışıyorsunuz çocuğu. Bu raddeye getirmeniz bile kötü olmuş. Lütfen ipin ucunu komle bırakmayın. Çok olumsuz etkilenir. Yaşı daha çok küçük.

Birlikte bir boyama yapalım dedim okulda o kadar sıkılmış ki asla yapmadı oyun oynatmaya çalışıyorum hatta doktor da söyledi 2. Bebek olunca hasta oldu iyileşemedi bir türlü ve psikolojik olduğunu söyledi ilgilen birlikte vakit geçir diye ama kesinlikle boyama yapmak istemiyor.
O zaman başka bir şey bulacaksanız. Ya da boyamayı daha ilgi çekici hale getireceksiniz. Çocuğunuzla iletişim kurun. En önemlisi o. Bak burada bir ayı var geçen gün senin izlediğin çizgi filmdeki ayıya benzemiyor mu? O ayının renkleri nasıldı? Aslında ben ismini de unuttum sen hatırlıyor musun? Hadi o ayının renklerine boyayalım. Önüne kitabı koyup kusursuz boyamasini bekleyemezsiniz ki. Ilgisini oraya çekmeniz gerekiyor. Çocuk bu nihayetinde ilgisi çabuk dağılır. Ilgilenmekle alakalı tamamen.

Okulda ki ilgisizlik sizin suçunuz değil. Değiştirebilirsiniz.
Çocuğun telefona tablete de bu kadar düşkün olması ve kötü içerik izlemesi okulun suçu değil.
Bu durumda da çocuğunuza sınır koyacaksınız.
İzleyeceği şeyler seçenek olmalı ve seçenekleri siz belirleyeceksiniz.
Alarm kurup izleme suresi dolduğunda alacaksınız.
Vermiyor kavga ediyor başka bir şey izlemiyor demek yerine şöyle bir dik ve kararlı durun ağlasın bağırsın emin olun en fazla bu durumu 3 gün sürer 4. Gün sizin kararlı oluşunuz onun sizi ciddiye almasını sağlayacaktır.

İzin vermeyin o zaman.
4 yaşındaki çocuk tabletten, telefondan bir şey izleyecekse bile sizin yanınızda olmalı.
Baktınız farklı yerlere giriyor, engel olacaksınız, dinlemiyorsa bir şekilde elinden alıp, farklı bahanelerle vermeyeceksiniz.
İlla bir şeyler izleyecekse televizyondan izlesin. O yaştaki çocuk bu kadar kendi haline bırakılır mı ?

Boyama yapmıyor demişsiniz, başka yapılacak bir sürü şey var, illa vardır çocuğun hoşuna giden bir şeyler.
Ayrıca yeniden okula gitme kısmını da düşünün. Çocuk evde sürekli ekran başında ne olduğu belirsiz videolar izleyeceğine okula gitsin. Evde güvenli değil suan onun için.

Hayır tabiki bu sorunu nasıl çözebilirim diye soruyorum? Başka okul tercihi tamamen bitti kafamda anaokulu yaşı gelene kadar okula vermek istemiyorum
Bebeğinizden vakit bulabiliyor musunuz ki bu sorunu çözeceksiniz? "Dövüşüyor" diye 4 yaşındaki çocuğun elinden daha tableti alamıyorsunuz. Boyama yapmak istemiyor diye hiçbir şey yapmayacak mısınız? İlgisini çeken başka oyunlar oynayın? Okul meselesindeki gibi bu konuda da hemen pes ediyorsunuz. Kendi başınıza bu işin altından kalkabileceğinizi hiç düşünmüyorum maalesef, çok pasifsiniz ve bahaneler uyduruyorsunuz. Yazık gerçekten üzüldüm, böyle devam edecek gibi görünüyorsunuz. Sonra çocuğunuz sınıf arkadaşlarıyla hiç anlayaşayamacak ve problemler büyüyecek.

Annem var ama o da çok yoruluyor destek olmaya çalışıyor ama nereye kadar böyle devam edecek bilemiyorum
Alternatif biseyler oluşturun örneğin tablet telefonu yasaklayin tablet gibi görünen kalemli bişey var adını bilemiyorum mesela kuzenim ondan aldı çocuk ona kalemle biseyler çiziyor kafası dagiliyor.

Oyun aktiviteleri zeka kartları alabilirsiniz çok cici setler var. Hem zeka gelişimi için güzel olur hemde daha kaliteli vakit gecirir. Bu süreçte destekleyin pekiştirmeye çalışın ufak ödüller verin. Bu sayede zamanla uzaklaşacaktir.

Evinizin büyüklüğünü bilmiyorum imkanınız varsa çok güzel yol ve araba desenli halılar var ufak bı boyutta alın koyun arabalari önüne evcilik gibi oynayın çünkü sizede ihtiyacı var sizle vakit geçirmesi onun için olumlu olur.

X