Suudi arabistan cidde lutfen yardim.

Zor bir karar. Ama ben de üstteki arkadaşa katılıyorum. Oğlun da sen de yalnızlık çekmezsiniz sizin gibi gelen çok aile vardır. Güzel bir deneyim ve 3 yıl sadece.
Vatandaşı olmayan insanlara çarşafı dayatabilirler mi bilmiyorum, olabilir çok bilgim yok.

Bence çarşaf dayatmasalar da belki sosal zorunluluk olarak kullanmak durumunda kalabilir.

Ama ben zorlanacağını düşünmüyorum açıkçası. Düşünsene herkes senin gibi. Yani biri açık biri kapalı değil herkes öyle. Hani okulda forma giymek gibi. Bi noktadan sonra tuhaf gelmeyecektir.
Zaten eşinle nikahınız olduğu için her yere beraber de gidebilirsiniz sıknıtı olmaz :) Bence güzel olur farklı bir ülke. Şer'i kanunlarla yönetiliyor olması gözünüzü çok korkutmasın :) Hele ki yazın ülkeme gelirim diyorsunuz :)

Cidde nasıl bilmiyorum ama bütün suudide öyle değil durum.Bahreynde mini eteklerle gezen kadınlar var türkiye gibi yani.Siz zaten çalışmıyorsunuz çocuğunuz amerikan okuluna gidicekki buda çok iyi ingilizce öğrenmesi demek.En kötü gezmek istediğiniz zaman ciddede yasaksa siyah başörtü takar çıkarsınız zorunluluk olmayan en yakın yere gezmeye gidersiniz:) yazları türkiyeye geliceksiniz.Daha ne olsun.Ben olsam giderdim kesin resmen çok farklı bi hayat tecrübesi.

Canım bizimde gitme durumumuz vardı bi ara o zamanlar araştırmıştım. Bak ciddede yaşam yaz, bir blogger yazmış ayrıntısıyla korkarak ve nefret ederek gittim ama sevdim demiş, o da açık hatta alkolü seven bir bayan. Hiç zorluk çekmemiş, çünkü yabancıların yaşadığı ayrı siteler varmış dışardan başkasının girmesinin yasak olduğu. Bi de cidde gelişmiş bir şehir, alışveriş merkezleri ve şaaşaalı yaşamıyla ünlü. Arabistanın diğer. Şehirlerinden çok farklı. Ben 1 kez gittim. Çok büyük sıkıntı çekeceğini sanmıyorum.

kapalı mısınız??
bir arkadaşım oraya gidince çarşafa girdiğini söylerdi aklımda kalmış..
kendinizi buna hazır hisediyor musunuz??
ya da ne bileyim buna inanmadan çarşafa gimek zor.. yani o maneviyatı hissetmeden. para için yapılacak bir şey değil. ben kapalıyım ama sanırım maaş 5 kat olsa yinede gitmezdim.

Bahsettiğim siteler havuzlu, güzel evlerin bulunduğu, içerdeki hayatın buradakinin aynısı olduğu dışarı tamamen kapalı siteler.

Bahsettiğim siteler havuzlu, güzel evlerin bulunduğu, içerdeki hayatın buradakinin aynısı olduğu dışarı tamamen kapalı siteler.
Canım bizimde gitme durumumuz vardı bi ara o zamanlar araştırmıştım. Bak ciddede yaşam yaz, bir blogger yazmış ayrıntısıyla korkarak ve nefret ederek gittim ama sevdim demiş, o da açık hatta alkolü seven bir bayan. Hiç zorluk çekmemiş, çünkü yabancıların yaşadığı ayrı siteler varmış dışardan başkasının girmesinin yasak olduğu. Bi de cidde gelişmiş bir şehir, alışveriş merkezleri ve şaaşaalı yaşamıyla ünlü. Arabistanın diğer. Şehirlerinden çok farklı. Ben 1 kez gittim. Çok büyük sıkıntı çekeceğini sanmıyorum.
Benim bile gidesim geldi :KK70:

değişiklik iyidir. farklı kültürler insanlar tanımak güzel. keşke benim de fırsatım olsa..

okulların eğitimi iyi diye biliyorum bir arkadaş gitti aileiyle ilk sene çocuklar okulda kalmış beklediğimiz bir şeydi diyor.sonra yürümüş gitmiş çocuklar ana dil gibi İngilizceleri var.eğitim türkiyeden daha iyi.yaşam şartlarıda çok iyiymiş.beş yıl diye gittiler ama uzatacaklar ve dönmek iste
yolarmış

Bir gün diyeceğin tek şey iyi ki olacak bu konuyla ilgili. Hayat standartları yüksektir. Evet kadınlar için zorlayıcı kısıtlayıcı kuralları var ama zaten 3 yıl diyorsunuz. Orda ki kadınların hayatı alışveriş ve makyaj. Yalnız eğitim konusunda süper bir yer çocukların çok şanslı. Birde her yer kapkara kapalı değil sempatik örtülüler yani iranlılar gibi böyle suratta beş karış makyaj balyajlı sarı saçlar falan :KK53: Çok seveceksiniz bence üzülmeyin...

Selammm.suan arabistajda olan benimmm...abartmayalim.lutfen...5 yasindaki cocutun icin okul sarti var kapanmak derken pece giyinmiyorsun..eger para biriktirmen gerekirse burda para iyi..yasamadan kimae yorum yapmasin..cidde denizi olan guzel.bir sehir..ne olarak gelecek esinizz...suan turkiyeye gitmek.bile istemiyorum..

Sosyal.hayat yok burda kadinlarin en cok yaptigi sey alisveris kuafore gitmek vs..arkadasa edinirsen zamanin nasil gectigini anlayamazsin..ben memnunum.ama sen bilirsin tatlim:KK76: benim.bulundugum sehir senden daha kati.kurallaei olan peceyle gezmek zorunda oldugum.bir yer ben hicbri aekilde sikayt etmiyorum..3 yildir daa gidip geliyorjm:KK200:

Sosyal.hayat yok burda kadinlarin en cok yaptigi sey alisveris kuafore gitmek vs..arkadasa edinirsen zamanin nasil gectigini anlayamazsin..ben memnunum.ama sen bilirsin tatlim:KK76: benim.bulundugum sehir senden daha kati.kurallaei olan peceyle gezmek zorunda oldugum.bir yer ben hicbri aekilde sikayt etmiyorum..3 yildir daa gidip geliyorjm:KK200:
Sizi bulmam cok iyi oldu. Sorucak o kadar sorularim var ki. Cok heycan yaptim. Esim iyi bir is teklifi ile geliyor oraya. Oglum var gonul rahatli ile oglumu disarda gezdirebilirmiyim mesala. Okuluna istedigi gibi gidip ziyaret edebilirmiyim. Disarda esimsiz alusveris yapabilirmiyim.

Oglum icin aktiveler varmi. Amerikan okuluna gonderecegiz. Orada da kuz erkek ayrimi var mi.

Konumu neden tasidiniz. Lutfen 1 gun kalsin bari. Buda suan benim icin bir dert. Illaki esimlemi kavga etmem lazim konunum tasinmamasi icin.

Sizi bulmam cok iyi oldu. Sorucak o kadar sorularim var ki. Cok heycan yaptim. Esim iyi bir is teklifi ile geliyor oraya. Oglum var gonul rahatli ile oglumu disarda gezdirebilirmiyim mesala. Okuluna istedigi gibi gidip ziyaret edebilirmiyim. Disarda esimsiz alusveris yapabilirmiyim.
Bunlari senin icin arastirabilirim.orada arkadaslaeim var..disari istedigin gibi cikarsin insanlaei ama yobaz..rahat edemezsin..yani hepimizin cocugu var canim o kadar buyutme istersen bu durumu..benm.bulundugum.yerr senin gidexegin yerden daha kati kurallari olan bir yer...ne zamana geliyorsun?

Ocak ayinda geliyoruz. Kafamda birton soru isareti var. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

X