Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları surekli sıkışık hissetmek

elifn1994

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2014
63
9
29
Arkadaslar ben 6 ay once bobrek tasi dusurdum o gunden beri kendimi surekli idrara sıkışık hissediyorum. Bir suru doktora gittim idrar yolu enfeksiyonu ya da mesane kasilmasi dediler bir suru ilac kullandim ama gecmiyor. Nasil duzelecek?

Yeni atlattım...sürekli bir doluluk hissi
çözümü kendim buldum...oturdum 6lt su içtim 5 saatte ....oh rahatladım ya geçti gitti şükür

Sistit ile aynı durumsa çok çok zor olduğunu söyleyebilirim.
Ama değilse gerçi yinede aynı anlama çıkıyor ki; bol su içmek işe yarıyor.

bol bol su içmek faydalı olabilir, birde yaban mersini kurusu günde bir çorba kaşığı yiyin umarım fayda görürsünüz

Arkadaşlar bende de aynı doluluk hissi vardı. Önce kadın hastalıkları doktoruna gittim. Kesin sistit olmuşumdur diye. İdrar tahlili yapıldı. Bir şey çıkmadı. Smear'de de patolojik bir şey çıkmadı. Ürolojiye sevk etti. Orada da idrar tahlili, kan tahlili, üroflow diye bir test yapıldı. İşeme günlüğü tutmam istendi. Sonuç: aşırı aktif mesane sendromu teşhisi. Bana hiç inandırıcı gelmedi. Doktorun verdiği ilacı kullanıyorum ama bir taraftan da klasik ilacım cipro ve vajinal fitil kullanıyorum. Neden inanmadığımı sorarsanız. Ben idrar kaçırmıyorum, idrarımı yapmazsam duramıyorum olmuyor. Sadece orada tuhaf bir his var. Doktorun verdiği ilacı hiç sevmedim. İlacı içtikten sonra karnım davul gibi oluyor (ki zaten şişmeye müsait bir yapım var, laktoz duyarlılığım var mesela), bir de ağız kuruluğu oluyor. Doktor bana bir ay kullan gel, üroflow yeniden yapılacak dedi. Ben Cerrahpaşa Tıbba gittim. Bakalım sizi gelişmelerden haberdar ederim. Eğer cipro ile şikayetlerim geçerse, aşırı aktif mesane teşhisi koyan doktora söyleyeceklerim var.

Aynen bende de idrar tutamama gibi bi durum yok sadece bir his. Benim doktorum da tam tersine cok rahat. Mesane egzersizi yap dedi ve idrar sıkısıkligi icin bir ilac verdi. Kafama takmazsam da duzelecegini soyledi. Bizi de gelismelerden haberdar et mutlaka

Son yazdığım mesajın üzerinden yaklaşık 3 sene geçmiş. O zamanlar birkaç ay daha uğraştım ve bıraktım. Değişen bir şey olmadı. Durumum kötülemedi de. Ama şimdilerde bebek sahibi olmayı düşününce tekrar doktora gittim. Bir kadın Doğum uzamanı mesanemin sarktığını söyledi. Hatta bunu şöyle anlattı. 4-5 defa Doğum yapmış bir kadının alt tarafı gibi dedi. Çok üzüldüm. Yine de bir ürolog baksın. Konu benim uzmanlığım değil dedi. Ürolog bakıp durumun o kadar kötü olmadığını. Sarkma da olmadığını söyledi. Birkaç test yapıldı. Yine işeme günlüğü istendi. Pazartesi tekrar görüşeceğim doktorla.

İntertistel sistite benzer bir durum gibi dedi ürolog. Hatta ürolog ile kadın Doğum uzmanı durumumu birlikte değerlendirdiler. Birlikte muayene ettiler. Teşhis konulamaması beni çok yoruyor.

Aynen bende de idrar tutamama gibi bi durum yok sadece bir his. Benim doktorum da tam tersine cok rahat. Mesane egzersizi yap dedi ve idrar sıkısıkligi icin bir ilac verdi. Kafama takmazsam da duzelecegini soyledi. Bizi de gelismelerden haberdar et mutlaka
Sen şimdilerde nasılsın canım? Düzeldi mi?

Arkadaşlar merhaba,
Doktora işeme günlüğümle tekrar gittim. Sistoskopi istedi. Kronik bir enfeksiyona bağlı doku hasarı olabilirmiş. O nedenle mesane içine küçük bir kamera ile girip bakmamız lazım dedi. Türkiye Hastanesi sistoskopi için SGKlı olduğum için 3500 lira istedi. Önerebileceğiniz uygun fiyatlı bi yer var mı?

Bu mesajımı benim yaşadıklarımı yaşamayasınız diye yazıyorum. Hepimiz sağlıklı, huzurlu ve mutlu olalım diye. Varolan sürekli sıkışık hissetme halimle ilgili son bir doktora gittim. Doktorum şu ana kadar yapılan tüm tahlil ve tetkiklere bakıp şunu söyledi: Sistoskopi yaptırma, gerek yok. Yapılan tahlillerin hepsinin neticesi temiz. Gece idrar da kaçırmadığına göre bu tamamen senin bilincinle yani beyninle alakalı. Mesane eğitimiyle ve sıvı alımını düzenleyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsin dedi. Benden 48 saatlik sıvı alımı ve işeme günlüğü istedi. Eğer idrar kaçırma, tutamama şikayetleriniz yoksa, Tam İdrar Tahlili (TİT) ve ultrason sonuçlarınız temizse artık daha fazla test yapmaya gerek olmadığını anladım. Bundan sonrası beyni eğitmeye kalıyor. Doktorum çok güzel bir şey söyledi: Mesane eğitimle düzgün çalışır. İnsanlar dünyaya eğitlmiş mesanelerle gelmez. Dolayısıyla mesaneyi biz sonradan bilinçli olarak eğitiriz. Ve anladığım kadarıyla bazen mesanenin kafası karışıyor. Mesane kasları yanlış çalışıyor. Bunu hemen mesane içinde acaba hasar mı var diye yorumlamamak lazım. Gereksiz bir kaygı. Ve bir kısır döngünün içine giriyorsunuz. Kaygılandıkça daha da tuhaf çalışmaya başlıyor. Daha tuhaf çalıştıkça daha da çok kaygılanıyorsunuz. Her doktorun tetkiki doğru değil. Önemli olan doğru doktoru bulmak. Doğru doktorlar bazen sıradan bir hastaneden de çıkabiliyor. O yüzden özel hastaneye gittim, doğru tetkik konulur diye düşünmemek lazım. Asla pes etmeyin, umudunuzu yitirmeyin. İyileşmek için cebinizdeki tüm parayı harcamak zorunda değilsiniz. Evet sağlık sisteminde bazı aksaklıklar var ama umut verici doktorlar da var. Zaman ayırın, araştırın, deneyin, doğru insanları bulacaksınız. Sağlıkla kalın.

Bu mesajımı benim yaşadıklarımı yaşamayasınız diye yazıyorum. Hepimiz sağlıklı, huzurlu ve mutlu olalım diye. Varolan sürekli sıkışık hissetme halimle ilgili son bir doktora gittim. Doktorum şu ana kadar yapılan tüm tahlil ve tetkiklere bakıp şunu söyledi: Sistoskopi yaptırma, gerek yok. Yapılan tahlillerin hepsinin neticesi temiz. Gece idrar da kaçırmadığına göre bu tamamen senin bilincinle yani beyninle alakalı. Mesane eğitimiyle ve sıvı alımını düzenleyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsin dedi. Benden 48 saatlik sıvı alımı ve işeme günlüğü istedi. Eğer idrar kaçırma, tutamama şikayetleriniz yoksa, Tam İdrar Tahlili (TİT) ve ultrason sonuçlarınız temizse artık daha fazla test yapmaya gerek olmadığını anladım. Bundan sonrası beyni eğitmeye kalıyor. Doktorum çok güzel bir şey söyledi: Mesane eğitimle düzgün çalışır. İnsanlar dünyaya eğitlmiş mesanelerle gelmez. Dolayısıyla mesaneyi biz sonradan bilinçli olarak eğitiriz. Ve anladığım kadarıyla bazen mesanenin kafası karışıyor. Mesane kasları yanlış çalışıyor. Bunu hemen mesane içinde acaba hasar mı var diye yorumlamamak lazım. Gereksiz bir kaygı. Ve bir kısır döngünün içine giriyorsunuz. Kaygılandıkça daha da tuhaf çalışmaya başlıyor. Daha tuhaf çalıştıkça daha da çok kaygılanıyorsunuz. Her doktorun tetkiki doğru değil. Önemli olan doğru doktoru bulmak. Doğru doktorlar bazen sıradan bir hastaneden de çıkabiliyor. O yüzden özel hastaneye gittim, doğru tetkik konulur diye düşünmemek lazım. Asla pes etmeyin, umudunuzu yitirmeyin. İyileşmek için cebinizdeki tüm parayı harcamak zorunda değilsiniz. Evet sağlık sisteminde bazı aksaklıklar var ama umut verici doktorlar da var. Zaman ayırın, araştırın, deneyin, doğru insanları bulacaksınız. Sağlıkla kalın.
Size bir şey sorucm bu durumu ben de yaşıyorum. Ayni teşhisler bana da kondu ve dediğiniz gibi eğer düsunmezsem ve su tuketimi mi arttirirsam bu olay geciyor fakat beni umutsuzlastiran sey cocuk sahibi olmami etkiler mi ?

Merhaba arkadaslar, ya bende de ayni durum var, ama biraz farkli, yani birisi lovobonun adini cektiginde doluluk hissediyorum, bazen 10 dkdan bir lovoboya gidiyorum, cok yoruldum ve de korkuyorum bu durumdan. Doktora gittim ciddi bir rahatsizligim olmadigini sadece sag bobregimin birazcik asagi kaydigini, bunun da ya agirliktan ya da hizli zayiflamadan kaynakli oldugunu soyledi. İlac kullanmadim 6-7 ay durdu sonra yine basladi. Anlamiyorum lutfen yardimci olun. boyle bisey ola bilir mi durumum resmen psikolojik oldu. Ama idrar yaparken yanma acima hisleri yok hic de olmadi, ustelik de seffaf yani normal idrardan bile seffaf

X