stres gebe kalmayi etkiler mi?

Minik_kuss

gün ola harman ola...
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2015
274
89
35
1.5 senedir hamile kalmak icin ugrasiyorum bütün gereken testler yapildiktan sonra doktorumun bana dedigi su oldu kendini ne zaman rahat birakirsan o bebek iste o zaman sana gelecek cocuk istegi olanin cocugu olmazmis...sizde buna katiliyor musunuz?gebe kalmak icin bu fikri bi kenara mi atmak gerekiyor yasayanlar varsa bize umut olmasi acisindan yazarlarsa cok memnun olurum

1.5 senedir hamile kalmak icin ugrasiyorum bütün gereken testler yapildiktan sonra doktorumun bana dedigi su oldu kendini ne zaman rahat birakirsan o bebek iste o zaman sana gelecek cocuk istegi olanin cocugu olmazmis...sizde buna katiliyor musunuz?gebe kalmak icin bu fikri bi kenara mi atmak gerekiyor yasayanlar varsa bize umut olmasi acisindan yazarlarsa cok memnun olurum
Kesinlikle doğru. İnfertilitede en önemli faktörlerden biri stres. Ben yaşamadım ama bi arkadaşım yaşadı. Çalıştığı iş çok stresliydi, bi de üstüne her ay çocuğumuz olmuyo stresi. İşini değiştirdi, tüm tahlillerini yaptırdı, doktor ona da aynı şeyi söyledi. Kendini tahatlattıktan 2-3 ay sonra çocuğu oldu.

Teyzem hiç bir sorun olmadığı halde beş yıl hamile kalamadı stres yüzünden. En son aşılama yapıldı öyle oldu. İkinciye de kendiliğinden hamile kaldı. Hep en rahat olduğumuz umursamadığımız ay hamile kalıyoruz. Burda bunu diyen çok. Benimkiler de öyle Zaman'larda oldu.

Ama ben bunu basaramiyorum siz kendinizi nasil serbest biraktiniz yani yumurtlama donemi vs takip etmemek mi lazim herseyi oluruna birakmak icin ben he bugun yumurtladim he akintim geldi he atesim cikti surekli kendimi dinliyorum buda buyuk bi stres olusturuyor napsam bilemiyorum

Merhaba, ben de kendi kendime cok stres yaptim. Baktim ki herkes psikolojik diyor. Allah'im sen en.hayirlisini verirsin dedim ve akisina biraktim. Elbette ki dusunuyordum yine icten icten bu ay da olmadi niye olmadi diye ama disa vurmadim. Akisina biraktim. Baska seylerle ilgilendim. Kendimi mesgul ettim. Allah en iyi zamani bilir dedim hep. Hayirlisi olsun dedim. Pozitif dusunmeye calistim ve boyle davranmaya basladiktan sonra 1 kez adet gordum. Sonrasinda yani bu ay adet olmadim test yaptm cift cizgi cikti. Doktora da gidicem hafta ici.

3 sene bekledim bebeğimin gelmesini..
kafaya cok takıyodum.. tedavideydim sürekli.. en son gittiğim doktor.. bu ilaçlar bu iğneler sen kafandan atmadığın sürece işe yaramaz dedi.. ve o ay gerçekten kafamdan attım.. ve hamile kaldım.. rahim ağzı yetmezliğinden bebeğimi kaybettim.. Rabbim ne veriyosa hayırlısını versin..

Herkes çok güzel şeyler yazmış canım...
Hepsi de birbirinden doğru..
Annemin iş arkadaşı bir kadın da böyleydi..
Bebeği olmuyordu.. 2 sene geçmişti annem de hep telkin ederdi biraz rahat ol gibisinden ama kadını kv si rahat bırakmazdı..
Ondan uzaklaştı ve kaderde çocuğumun olmaması da olabilir ne yapayım deyip boşvermişti..
3 ay sonra gebe kaldı maşallah... Sonraki bebeişi de hemen geldi..
Şimdi nurtopu gibi bir kızı bir oğlu var..
Kadınlık hormonları etkileyen en kötü sebeplerden biri stres...
Çalışıyor musun bilmiyorum ama gününü öyle doldur ki bunu düşünmeye fırsatın olmasın..
Muhakkak ki gece başını yastığa koyduğun an bir an aklına gelecek ama tüm gün düşünüp stres olmandan daha kötü değildir herhalde..
Her şey SEN de bitiyor lütfen..

Benimde stresten kaynaklı olduğunu düşünüyorum çok stresli bir işim var ve bütün değerlerim kötü çıktı. Şimdi Tüp bebek diyorlar bakayım ne yapacağım :KK43:

Herkes çok güzel şeyler yazmış canım...
Hepsi de birbirinden doğru..
Annemin iş arkadaşı bir kadın da böyleydi..
Bebeği olmuyordu.. 2 sene geçmişti annem de hep telkin ederdi biraz rahat ol gibisinden ama kadını kv si rahat bırakmazdı..
Ondan uzaklaştı ve kaderde çocuğumun olmaması da olabilir ne yapayım deyip boşvermişti..
3 ay sonra gebe kaldı maşallah... Sonraki bebeişi de hemen geldi..
Şimdi nurtopu gibi bir kızı bir oğlu var..
Kadınlık hormonları etkileyen en kötü sebeplerden biri stres...
Çalışıyor musun bilmiyorum ama gününü öyle doldur ki bunu düşünmeye fırsatın olmasın..
Muhakkak ki gece başını yastığa koyduğun an bir an aklına gelecek ama tüm gün düşünüp stres olmandan daha kötü değildir herhalde..
Her şey SEN de bitiyor lütfen..
Calismiyorum canim takmicam diyorum yumurtlama gunu geliyor hergun esime bugunu degerlendirmemiz lazim deyip kendimi de onu da strese sokuyorum yani ben artik sizce bu yumurtlama gunlerini hic onemsemeden mi davranayim?danisan dagi asmis danismayan düz yolda sasmis derler o yuzden goruslerinize cok onem veriyorum

Yumurtlama gunlerinde yapmamiz lazim olarak dile getirmeyin ama mesela yanlis anlamayin , esinizle sevismeyi siz baslatin hic bisey demeden. Iliskiden sonra ayaga kalkmayin yikamayin ve tuvaletinizi yapmayin. En azindan 20-30dk kalkmayin. Ve vajinaya su tutmayin. Bir kac saat sonra veya ertesi sbh banyo yapin. Faydasini goreceksiniz.Allah en hayirlsi neyse onu verir boyle dusunun kendinizi motive edin.
Calismiyorum canim takmicam diyorum yumurtlama gunu geliyor hergun esime bugunu degerlendirmemiz lazim deyip kendimi de onu da strese sokuyorum yani ben artik sizce bu yumurtlama gunlerini hic onemsemeden mi davranayim?danisan dagi asmis danismayan düz yolda sasmis derler o yuzden goruslerinize cok onem veriyorum

Yumurtlama gunlerinde yapmamiz lazim olarak dile getirmeyin ama mesela yanlis anlamayin , esinizle sevismeyi siz baslatin hic bisey demeden. Iliskiden sonra ayaga kalkmayin yikamayin ve tuvaletinizi yapmayin. En azindan 20-30dk kalkmayin. Ve vajinaya su tutmayin. Bir kac saat sonra veya ertesi sbh banyo yapin. Faydasini goreceksiniz.Allah en hayirlsi neyse onu verir boyle dusunun kendinizi motive edin.
Bütün bunlari yapıyorum sanki onlarda bi beklenti olusmasini sagliyor o kadar stres yuklenmisim ki günü gününe sayiyorum su su gunler mutlaka iliski olmali misafir gelsin istemiyorum hicbi yere gitmiyorum esim yorgunum dese kiyamet kopuyo 8 10 12 14 16 bu gunler illa degerlendirilecek aksi halde kendimi sucluyorum degerlendirmedim olmadi diye sanki degerlendirince oluyomus gibi simdi ne yapayim bütün bunlari bi kenara atip ne zaman olursa olsun mu diyeyim plansiz programsiz

Ben de işi bıraktım çok stresli bir ortam diye. Şimdi de olsun diye bekliyorum. Çalışmazken kendimi işe yaramaz gibi hissediyorum. Günleri de takip ediyoruz her ay ister istemez. Nasıl bir boşvermişliğe düşmeliyiz ki olsun anlamıyorum. Bebek bebek diye ölmüyorum da zamanında olsun isyiyorum sadece. Karışık duygulardayım arkadaşlar. Moraller bozuk

Canım yumurtlama testleri var hiç yaptın mı?
Kendini rahatlattın sonra tabi bir görev olarak görmekten ve eşine öyle hissettirmekten vazgeç önce..
Sonra ovulasyon testlerinden al bunlarla takip et yumurtlama gününü..
Böylece o kadar gün değerlendirmek zorunda kalmazsınız eşin de bunalmaz sen de...
Dediğim gibi kafanda bu stresi bitir..
Biraz laylaylom bi havaya gir..

Hayırlı zamanda sağlıkla versin Rabbim gönlüne göre inşallah..

Canım yumurtlama testleri var hiç yaptın mı?
Kendini rahatlattın sonra tabi bir görev olarak görmekten ve eşine öyle hissettirmekten vazgeç önce..
Sonra ovulasyon testlerinden al bunlarla takip et yumurtlama gününü..
Böylece o kadar gün değerlendirmek zorunda kalmazsınız eşin de bunalmaz sen de...
Dediğim gibi kafanda bu stresi bitir..
Biraz laylaylom bi havaya gir..

Hayırlı zamanda sağlıkla versin Rabbim gönlüne göre inşallah..
Onlari da denedim yumurta takibi de oldum ama yine olmadi zaten akintimdan yumurtlama dönemine girdigimi anliyorum ona gore davraniyorum ama su stresi yenemiyorum o kadar cok istiyorum ki anne olmayi bunu takinti haline getiriyorum bekarligimdan beri ya cocugum olmazsa diye korkuyordum hep böyle yaklastim olayakorkul sanirim ben en bastan kaybettim:KK43:

Duygusal, zihinsel ve bedensel bütünlükten oluşan mekanizmamızın uyum içinde çalışmasını bozan stres, gebe kalma olasılığını da olumsuz etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman, stresin bu etkisi üzerine açıklamalarda bulunuyor. Sorunlar Sadece Fiziksel Kaynaklı Değil İnfertil çiftlerin (1 yıllık düzenli, korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmaması) yüzde 15’inde yapılan araştırmalara rağmen gebelik olmaması nedeninin bulunamadığına dikkat çeken Duman, şöyle devam ediyor:

İnsanı sadece maddi bedenden ibaret görüp araştırmalarımızı tedavi planlarımızı sadece maddi beden üzerinden yaptığımız sürece de bu çiftlerin infertilite nedenlerini bilemeyeceğiz. Oysa insan sadece maddeden ibaret değil ki! İnsanın zihni, ruhu, kalbi, istekleri, arzuları ve bilinçaltı programında bir yığın duygu birikimleri var. Eğer kadının bilinçaltında çocuk sahibi olmasını engelleyecek bir duygu birikimi varsa siz bedenle istediğiniz kadar uğraşın, gebelik elde etmeniz zorlaşacak. Veya tüm uğraşlara rağmen gebe kalamayan kadının duygu durumu gebeliğe uygun hale geldiğinde sürpriz bir şekilde gebelik meydana gelecek.”Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/hamilel...m=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Sosyal Baskı Stresi Tetikliyor Toplumun oluşturduğu baskıya da vurgu yapan Duman, şunları kaydediyor: “Toplumumuzda daha evliliğin başında, hatta bazen genç kızlık döneminde ‘Acaba çocuğum olacak mı?’ sorusu zihinleri meşgul edip duyguları yormaktadır. Hele de 1–2 yılı bulmuşsa öncelikle ailenin büyükleri torun sevme telaşına girerler ‘Ölmeden bir torun göreydim, ne zaman hala olacağım?’ cümleleriyle çifti baskı altına almaya başlarlar. İş arkadaşları sormaya ve akıl vermeye başlar. Çok erken dönemde gereksiz bir yığın tahliller yapılırken, her tahlil sonucu gerginlikle beklenir.Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/hamilel...m=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Her doktor dönüşü çift ‘suç kimdeymiş’ gibi garip soruların altında ezilmeye başlar. Bu eziklikle bir süre sonra çocuklu ailelerle görüşmemeye başlar gebe kadın görmeye tahammül edemez kadın. Oğluyla maça giden, bayram sabahı oğlunu nasılda namaza götürdüğünü anlatan babaların hikayesini duymak istemez erkek. Hal böyle olunca beklide sadece zamanı gelmediği için işlemeyen gebelik programı bozulmaya başlar. Gebelik programını bozan stres virüsünü temizlemedikçe gebelik başarı oranı azalacaktır. Her bireyde bilinçaltından bedene ve duygulara tesir eden virüsler farklıdır. Hırsla ve telaşla gebelik isteği (ki bununda geçmişe ait nedenleri olabilir) çevrenin getirdiği gerginlikler gibi yakın dönemde alınmış virüsler kolaylıkla programdan temizlenebilir.”Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/hamilel...m=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

X