sosyal fobi bu mu?

Yarimmelmaaa

Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2023
16
10
25
kızlar herkese merhaba benim derdim sosyal fobi denen bu illet yani internetten araştırdığım kadarıyla bu teşhisi kendime koydum.. uzun olcak ama lütfen okuyun ki anlayın benj
şöyleki ben zor bir çocukluk geçirdim aşırı baskıcı bı babam vardı 14 yaşımda ortaokulu bitirdikten sonra tek başıma dışarı çıkmam köşedeki bakkala gitmem bile yasaktı o derece bı baskı düşünün, durum böyle olunca tabi eve kapandım mecburen tek bı arkadaşım bile olmadı tek muhatabım evdeki iki küçük erkek kardeş bipolar bı anne ve babamdı.
hal böyle olunca ben tabi günden güne insanlardan soyutlandim hayata dair hiç bı fikrim bilgim biseyim kalmadı annemle otururdum akşama kadar onla zaten hiç bir şekilde bı annne kız diyaloğumyz olamadı beni hiç dinlemedi anlamaya çalışmadı yanj büsbütün bı yalnızlığın içinde yıllar geçiyorduki ben babamı tümör sebebiyle kaybettim bu süreç tabi iki sene sürdü bu iki sene benim için çok zor oldu çok kötü travmalar yaşadım krizler vs.. derken babam öldükten sonra ben bı hata yaptım kızlar bu yalnızlıktan evden kurtulabilmek adına en çokta, bı evlilikte yaptım yanlis bı evlilik oldu tabi neyse bu konuyu başka zaman açmayı düşünüyorum o yüzden hiç girmiycem şuanda benim derdim su ki ben yıllar geçti şuan o baskılardan kurtuldum eşim baskıcı bı insan değil çok şükür eskiye nazaran çok çok özgürüm suqnda ama şimdide sosyal fobi başladı bende çok çekingen bir insan oldum kimseyle konuşamıyorum hep bı utanma bı rezil olma sanki benim cümlelerimle alay ediyomuslar sanki beni görmezden geliyomuslarda ben boşuna orda bulunuyorum ben kalktindan sonra arkamdan konuşacaklar gibi gibi.. yani evden cikicam mesela çöp aticam diyelim yandaki komşu kapısını aciyo onun geçmesini bekliyorum markette kasiyere iyi günler kolay gelsin diycem sesim çok alçak çıkıyor parka gidiyorum çocuklarla sitede üç park var ben en sessiz olana gidiyorum orayada gelen olursa aşırı rahatsız oluyorum konuşmak istiyorum aslında yani bı başlasam hayatımı anlatıyorum ama işte bı turlu o cekingenlik gitmiyo üzerimden anlamıyorum ben nasıl duzelicem annem ve babamdan bile nefret etmeye başladım sırf bu yüzden onların yüzünden ben böyle oldum çünkü hiç bı ortamda mutlu değilim kendimi orda emanet gibi hissediyorum telefon konuşması dahi yaparken bile bı çekiniyorum düşünün zaten kimseyi aramam arayanlari da açarken yani bı ateş basıyor bı terleme bı gerginlik ki anlatamam size😔😔😔 şimdi bunu yazarken de cümleleri teker teker hep okuyorum ki yanlış yazmiyim yargilanmaktan korkuyorum inaninki çok yoruldum bu durumdan psikologa gitme imkanim yok maalesef sizce ben düzelir miyim normal insanlar gibi olur muyum kızlar bı akıl verin nolur..

Neden terapiye gidemiyorsunuz? Maddi sebepler yüzündense online uygun yerler bulabilirsiniz

Merhabalar, konuşurken, görüşürken çekinme durumları oluyorsa sosyal fobi gelişmiş olabilir elbette. Bende de var, ergenlik dönemimde tanı aldım. En güzel iyileştirme yöntemi kendini zorlaya zorlaya, utana sıkıla insan içine karışıp iletişim kurmaktır. Şuan hala devam ediyor, kimi zaman azalıp kimi zaman artıyor ama eskiye göre ilerleme katettim tabiki.

Kardeşim de benzer bir problem yaşadık diyebilirim.Destek almanız şart.Maddi olarak çok haklısınız maalesef çok yüksek fiyatlar her hafta seansa bütçe ayıramayabilirsiniz ama devlet hastanesinda psikiyatriye gidebilirsiniz,hastane içinde psikolog için onlar yönlendirme yapıyor.Özel klinik gibi her hafta olmasa da,yaklaşık iki hafta süreyle seans yapıyorlar.
Hem özel hem devlette gitti kardeşim ve ona çok iyi geldi.Çok hassastı biz konuşsakta o an yapabilirim diye düşünüp sanki korkuyor gibiydi harekete geçemiyor,heyecan ve stresten devamlı kusma da yaşıyordu.1 yıllık düzenli ilaç ve seanslarla yarım bıraktığı eğitim hayatına da devam ediyor, ticarete de atıldı ek olarak bölümüyle alakalı işe de girdi çalışıyor.Kendine çöp dahi almıyordu evden dışarı adım atmadığı için şimdi genç kendine güvenen bir erkek olduğu duruşundan dahi belli ve yaşadığı sürece bazen kendi dahi inanamıyor.

Demem o ki devlet hastanesinde en azından bu imkan var bundan yararlanmaya çalışın,kendinizi motive edin asla yapamam demeyin.Eşiniz ve çevrenizden destek isteyin,onların kırıcı bir cümlesi dahi insanı yıpratabiliyor.Ama en çok kendinize inanın,olmayacak diye birşey yok süreç uzun ama etkili.Geçmişi değiştiremiyor kimse ama geleceğiniz sizin elinizde.Bu sürede de seanslar devam ederken,bir hedef belirleyin okul,kurs gibi onun için uğraş verin size iyi gelecektir sadece seansa gidip gün beklemeyin direkt gidin halkeğitim kursu ne varsa başlayın boş kalmamak için,siz kendinizi sevip değer verdikçe,her çaba sonuç verir.

Yasadiginiz durum çok zor .Büyük travmalariniz olmuş.Yakin geçmişte bende bu durumları yaşadım .Bipolar bozukluğum var benimde.Bu illet depresyon döneminde üstüme çöküyor. Sosyal fobi anksiyete karışık oluyor.Psikolojik destek almak soylenildigi gibi kolay olmuyor.Tavsiyem su Tek psikiyatriste gidemiyorsaniz yanınızda biri olsun .Bu konuda bana çok destek olan kitaplar oldu dilerseniz onerebilirim.

kızlar herkese merhaba benim derdim sosyal fobi denen bu illet yani internetten araştırdığım kadarıyla bu teşhisi kendime koydum.. uzun olcak ama lütfen okuyun ki anlayın benj
şöyleki ben zor bir çocukluk geçirdim aşırı baskıcı bı babam vardı 14 yaşımda ortaokulu bitirdikten sonra tek başıma dışarı çıkmam köşedeki bakkala gitmem bile yasaktı o derece bı baskı düşünün, durum böyle olunca tabi eve kapandım mecburen tek bı arkadaşım bile olmadı tek muhatabım evdeki iki küçük erkek kardeş bipolar bı anne ve babamdı.
hal böyle olunca ben tabi günden güne insanlardan soyutlandim hayata dair hiç bı fikrim bilgim biseyim kalmadı annemle otururdum akşama kadar onla zaten hiç bir şekilde bı annne kız diyaloğumyz olamadı beni hiç dinlemedi anlamaya çalışmadı yanj büsbütün bı yalnızlığın içinde yıllar geçiyorduki ben babamı tümör sebebiyle kaybettim bu süreç tabi iki sene sürdü bu iki sene benim için çok zor oldu çok kötü travmalar yaşadım krizler vs.. derken babam öldükten sonra ben bı hata yaptım kızlar bu yalnızlıktan evden kurtulabilmek adına en çokta, bı evlilikte yaptım yanlis bı evlilik oldu tabi neyse bu konuyu başka zaman açmayı düşünüyorum o yüzden hiç girmiycem şuanda benim derdim su ki ben yıllar geçti şuan o baskılardan kurtuldum eşim baskıcı bı insan değil çok şükür eskiye nazaran çok çok özgürüm suqnda ama şimdide sosyal fobi başladı bende çok çekingen bir insan oldum kimseyle konuşamıyorum hep bı utanma bı rezil olma sanki benim cümlelerimle alay ediyomuslar sanki beni görmezden geliyomuslarda ben boşuna orda bulunuyorum ben kalktindan sonra arkamdan konuşacaklar gibi gibi.. yani evden cikicam mesela çöp aticam diyelim yandaki komşu kapısını aciyo onun geçmesini bekliyorum markette kasiyere iyi günler kolay gelsin diycem sesim çok alçak çıkıyor parka gidiyorum çocuklarla sitede üç park var ben en sessiz olana gidiyorum orayada gelen olursa aşırı rahatsız oluyorum konuşmak istiyorum aslında yani bı başlasam hayatımı anlatıyorum ama işte bı turlu o cekingenlik gitmiyo üzerimden anlamıyorum ben nasıl duzelicem annem ve babamdan bile nefret etmeye başladım sırf bu yüzden onların yüzünden ben böyle oldum çünkü hiç bı ortamda mutlu değilim kendimi orda emanet gibi hissediyorum telefon konuşması dahi yaparken bile bı çekiniyorum düşünün zaten kimseyi aramam arayanlari da açarken yani bı ateş basıyor bı terleme bı gerginlik ki anlatamam size😔😔😔 şimdi bunu yazarken de cümleleri teker teker hep okuyorum ki yanlış yazmiyim yargilanmaktan korkuyorum inaninki çok yoruldum bu durumdan psikologa gitme imkanim yok maalesef sizce ben düzelir miyim normal insanlar gibi olur muyum kızlar bı akıl verin nolur..
Okurken kendi çocukluğumu hatırladım, ailem o kadar baskıcıydı ki, ne bir arkadaşım vardı, ne okula gidebildim hatta tv bile yasaktı. Ot gibi büyüdüm resmen.
Evlendikten sonra okumaya başladım, çocuklarımı büyütünce de hemen işe başladım. Hala çok arkadaşım yok ama bi kaç kişi var sevdiğim görüştüğüm onlar yetiyor.
Sizde önce kendinize güvenin, konuşurken saçmalamarım gibi düşünmeyin ( yazımınız gayet düzgün) kendinizi iyi ifade etmişsiniz.
Bende hala girişken biri değilim olamıyorum da ama her insanın mizacı farklıdır.
İmkanınız varsa sosyalleşebileceğiniz ortamlara gidin bol bol, spor olur, belediyenin kursları olur, hatta çocukları parka götürürsünüz orada bile yaşıtlarınız oldukça tanışıp muhabbet edebilirsiniz. İnanın çok iyi gelecek ( bende bunları yaptım)
Umarım en kısa sürede aşabilirsiniz 🌸

Bir kagida insanlarla rahatlikla iletisim kurabilirim, her şey yolunda, kendimi rahatlıkla ifade edebilirim gibi olumlamalar yazın. Her gün aynanın karşısına geçip bu olumlamalari kendinize sesli bir şekilde söyleyin

Tedavisi var bunun kendi kendine halledilecek bir şey değil bu ....kendi kendine halletmeye kalkanlar cazgır bir terbiyesizliği dobralikla karıştırıyorlar....bunun bir olumsuz yönü bunu yenmeye çalışırken aşırı patavatsız olmak oluyor....Bu nedenle uzman gözetiminde halledilmesi gereken travma kaynaklı düşünce bozukluğunun iyileştirilmesi alanında iyi birine gitmelisiniz....yoksa öneriler saçının beyazını kapatmak için kına yakmalisin tarzını geçmez ......Bazı konularda özellikle sizinki gibi ilk gençlik ve çocukluk dönemine ait sorunlarda kendi kendinize çıkışı bulmak gerçekten sağlıklı değil

Yasadiginiz durum çok zor .Büyük travmalariniz olmuş.Yakin geçmişte bende bu durumları yaşadım .Bipolar bozukluğum var benimde.Bu illet depresyon döneminde üstüme çöküyor. Sosyal fobi anksiyete karışık oluyor.Psikolojik destek almak soylenildigi gibi kolay olmuyor.Tavsiyem su Tek psikiyatriste gidemiyorsaniz yanınızda biri olsun .Bu konuda bana çok destek olan kitaplar oldu dilerseniz onerebilirim.
çok iyi olur

X