Çorbalar Şiveydiz (Sarımsak Aşı) Gaziantep Yöresinden-Sütaş Yoğurt Sponsorluğunda

Ayyy ne kadar değişik bir çorba 🤩🤩🤩
Bunu yiyen Allah'ın izniyle hastalanmaz. Ellerine sağlık canım. Yarışmada başarılar diliyorum 🤗🤗

teşekkürler ❤ bende pirinçli gördüm hep ama bilemiyorum 😊 bu arada ayran bardaklarını ve bakır sahanı antep bakırcılar çarşısından aldım 🤗
[/QUOTE]
:) çok güzeller güle güle kullanın :)

Şiveydiz (sarımsak aşı) ❤

Gaziantep yöresinden -ki hatay da hataya özgü olduğu söylenir 😀- şiveydiz yani taze sarımsakla yapılan tam bir sağlık deposu olan çorba yaparak yarışmaya katılmak istedim 😊
Eki Görüntüle 2614920
Malzemeler
10 adet taze sarımsak dalı
200 gr kuşbaşı et
1 kase tuzlu yoğurt
1 bardak haş nohut
1 fincan pirinç
1 soğan
Tuz
Kuru nane
Sıvı yağ
Eki Görüntüle 2614921
Yapılışı
Öncelikle sarımsakları ayıklayıp saplarından ayırıyoruz. 2 şer santim şeritler halinde kesiyoruz. Küp doğradığımız soğanları sıvı yağ ile tavada kavuruyoruz. Haşladığımız etleri ekliyoruz. Son olarakta taze sarımsakları ekleyip kavuruyoruz. Tavamızı kenara alıyoruz.

Pirinçleri çorba için tencereye alıp kaynar su ekliyoruz. Pirinçler haşlanırken tuzlu yoğurdu geniş bir kaba alıp su ile açıyoruz homojen olana kadar çırpıyoruz. Sulandırdığımız tuzlu yoğurdu pirinç olan tencereye alıp karıştırıyoruz. Çorbamız kaynayınca tavadaki harcımızı ve nohutları ekleyip kaynatıyoruz. Kaynayınca özdeşleşmesi için altını kısıyoruz. 10-15 dk pişirince altını kapatıp kuru naneyi ekliyoruz.

Ve sunum ❤
Eki Görüntüle 2614909 Eki Görüntüle 2614910 Eki Görüntüle 2614911 Eki Görüntüle 2614912 Eki Görüntüle 2614913 Eki Görüntüle 2614914 Eki Görüntüle 2614916 Eki Görüntüle 2614917 Eki Görüntüle 2614918
Ellerine sağlık canım. Başarılar dilerim. :KK68:

Ellerinize sağlık.
Çok değişik geldi.
Taze sarımsak bulursam deneyeceğim.
Terbiyesinde un yok.
Yoğurt tek başına kesilmiyor mu?

Ellerinize sağlık.
Çok değişik geldi.
Taze sarımsak bulursam deneyeceğim.
Terbiyesinde un yok.
Yoğurt tek başına kesilmiyor mu?
Teşekkür ederim.. bu hatay a özgü tuzlu yoğurt ve kesinlikle kesilmiyor özelliği bu.. özel saatlerce kaynatılarak yapılıyor. ama siz isterseniz normal yoğurtla yapıp içine bir yumurta bir kaşık un ile terbiyeli şekilde yapabilirsiniz 😊

X