Mutfak Püf Noktaları Sarımsak Nasıl Saklanır - Pratik Sarımsak Saklama Yöntemi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.932
60
Kan dolaşımını hızlandıran, doğal antibiyotik özelliği taşıyan sarımsağı en iyi nasıl saklayacağınızı biliyor musunuz? İhtiyaç duyduğunuz her an kolayca kullanabileceğiniz pratik sarımsak saklama yöntemi çok işinize yarayacak.

1. Sarımsakların kabuklarını soyun.
2. Cam bir kavanozun içine doldurun.
3. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin.
4. Buzdolabında saklayın.

Not: Bu pratik sarımsak saklama yöntemi sayesinde salatalarınız için sarımsak aromalı zeytinyağı da elde etmiş olacaksınız. Kavanozun içindeki yağ azaldıkça yenisini eklemeyi unutmayın

Sarımsağı iki farklı şekilde saklıyorum.

1- Sarımsakları rendeliyorum. Biraz tuz ve zeytinyağı ile karıştırıp bir saklama kabına alıyorum. Buzdolabında aylarca duruyor. Kullanacağım zaman kaşıkla alıp kullanıyorum. Bunu genelde soslarda kullanıyorum.

2- Sarımsakları soyduktan sonra bütün halde buzdolabı poşetine koyup dondurucu kısmına koyuyorum. Bunu da yemeklerde kullanıyorum.

pekı kızlar bunlar cacıklara vs nasıl konabılır?

Kan dolaşımını hızlandıran, doğal antibiyotik özelliği taşıyan sarımsağı en iyi nasıl saklayacağınızı biliyor musunuz? İhtiyaç duyduğunuz her an kolayca kullanabileceğiniz pratik sarımsak saklama yöntemi çok işinize yarayacak.

Not: Bu pratik sarımsak saklama yöntemi sayesinde salatalarınız için sarımsak aromalı zeytinyağı da elde etmiş olacaksınız. Kavanozun içindeki yağ azaldıkça yenisini eklemeyi unutmayın

bu yöntemi denedim ve sarımsaklarım bozuldu 1 haftada

1- Sarımsakları rendeliyorum. Biraz tuz ve zeytinyağı ile karıştırıp bir saklama kabına alıyorum. Buzdolabında aylarca duruyor. Kullanacağım zaman kaşıkla alıp kullanıyorum. Bunu genelde soslarda kullanıyorum.

2- Sarımsakları soyduktan sonra bütün halde buzdolabı poşetine koyup dondurucu kısmına koyuyorum. Bunu da yemeklerde kullanıyorum.

PEKI bu bırıncı yontem cacıga gırmez degılmı?
saklama kabına baglımı bu durum arkadas bozulmus fılan demıs ama bende denemek ıstıyorum hep soymakta zaman alıyor hemde sarımsak erıyor kendı halıne bırakınca

güzel yöntemmiş, deniycem :KK31:

PEKI bu bırıncı yontem cacıga gırmez degılmı?
saklama kabına baglımı bu durum arkadas bozulmus fılan demıs ama bende denemek ıstıyorum hep soymakta zaman alıyor hemde sarımsak erıyor kendı halıne bırakınca
Tarif ettiğim birinci yöntem. Ben birkaç aydır kullanıyorum hiçbir şey olmadı.
Sarımsakları soydum, güzelce rendeledim. Küçücük bir saklama kabına alıp üzerini geçecek kadar halis sızma zeytinyağı koydum.
Cacıkta, sebze yemeklerinin ve kızartmaların üzerine yoğurtlu sosta rahatlıkla kullanıyorum.

tamam canım o zaman bu aksam ben bunu halledeyım cok tesekkur ederım ellerınıze saglık

toprağa gömmekte iyi bir yöntem küçük bir saksıya dışarıdan biryerden normal bildiğin toprağı doldurup içine sarımsakları gömdüğünüzde sapasağlam duruyorlar

Soyduğun sarımsakları robotta çekip kilitli buzdolabı poşetine koyup poşeti düzlüyorum.Ve bunu dondurucuya koyuyorum.Kırıp kırıp kullanıyorum:KK66:

ben bikaç seferdir kotaynı baharatın sarımsak tozunu alıyorum,tuz gibi bişey yemeğe, yoğurda pratik bi şekilde kullanılıyor. tavsiye ederim

sarımsaklarınızı ezin bir cam kavanoza koyun üzerini bir parmak geçecek kadar su koyun (kullanırken su eksilirse tamamlayın) ağzını kapatın buzdolabında saklayın. Bir sene dahi bozulmaz. Ayrıca kalp hastaları üzerine çıkan sarımsak yağını günde bir kaç damla içerek fayda görebilirler.
sevgiler

cokişe yarayan bır yöntem tavsıye ederım bıkac yıldır böyle yapıyorum bende

Ben de bu yöntemi denedim ama arkadaşın birinin dediği gibi 1 haftada bozuldular. Zeytin yağına ve sarımsaklara acıdım valla:KK30::KK30::KK30: Kavanozun ağzını açtığımda çok kötü bir koku yayıyordu maalesef.:KK50:
Ama yine de acaba düşünüyorum da buzdolabının soğukluk derecesi mi az geldi de öyle oldu.:44::44::44::44:Netice de siz bir sorun yaşamamışsınız.

Kastamonulu bi arkadaş sarımsakları bu şekilde muhafaza ettiklerini söyledi fakat bi süre sonra tadı ve kokusu değişiyo benim hiç hoşuma gitmedi bi daha da yapmam :S

-Soyduğun sarımsakları robotta çekip kilitli buzdolabı poşetine koyup poşeti düzlüyorum.Ve bunu dondurucuya koyuyorum.Kırıp kırıp kullanıyorum:KK66:

-sarımsaklarınızı ezin bir cam kavanoza koyun üzerini bir parmak geçecek kadar su koyun (kullanırken su eksilirse tamamlayın) ağzını kapatın buzdolabında saklayın. Bir sene dahi bozulmaz. Ayrıca kalp hastaları üzerine çıkan sarımsak yağını günde bir kaç damla içerek fayda görebilirler.
sevgiler

Bu yöntemler daha iyi...

Son düzenleme:
fazlaca sarımsağı rondodan geçirip bol tuz atıyorum cam kavanozla buzluğa atıyorum .. tuz sayesinde tam donmuyor kaşıkla rahatlıkla alınıyo şimdi benden gören kayınvalidem görümcem herkes yapıyo ne kötü koku nede kabuk soyma derdi kadın olmak pratiklik gerektiriyo:)) (ayrıca ben ilk başta cam kavanoz patlar diye korkmuştum annem bişey olmaz dedi olmadıda sodadan dolayı kötü bir anım varda:))

Sarımsakları suyun içinde bir gece bekletirseniz ertesi gün rahatlıkla soyabilirsiniz. Yeterince tuzla rondodan geçirin. Kapaklı bir kabın içine bastırmadan yerleştırın. Derin dondurucuda bütün kış kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda bir kaşık yardımıyla alabileceğiniz istediğiniz miktarda rende sarımsağınız hazır

X