Davranış Bozuklukları Sare'me Mental Reterdasyon teşhisi:(..

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Hymarry

SOLDAKİ SAREE'NİN, SAĞDAKİ HALE'NİN ANNESİ :)
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2009
7.046
40
İkiz eşi kızım Sare'm de başından beri yolunda gitmeyen şeyin uzun uzun araştırmalar sonucunda Çapadan gelen son raporda Mental retardasyon teşhisi kondu.

Aynı durumu yavrusunda yaşayan arkadaşlarımın bilgi ve tecrübelerini paylaşmak isterim..

canım çok geçmiş olsun peki ikiziyle arasındaki farklar ne gelişimi nasıl benimkilerde ikiz erken doğdular oğlum beyin kan. geçirdi sonuç hidrosefali 2 kere beyin ameliyatı şantı var aynı durum değil biliyorum ama merak ettim sonuçta benimkiler erken geldi seninkiler okuduklarımdan normal zamanda doğmuşlar öle anladım yani....inşallah iyi olur..
İkiz eşi kızım Sare'm de başından beri yolunda gitmeyen şeyin uzun uzun araştırmalar sonucunda Çapadan gelen son raporda Mental retardasyon teşhisi kondu.

Aynı durumu yavrusunda yaşayan arkadaşlarımın bilgi ve tecrübelerini paylaşmak isterim..

Tedavi sürecindeki bir çocuk doktoru bana şunu söyledi,
Düzeltilmiş ay diye bişey yoktur,çünkü çocuk dışarıda anne karnında geçirdiği süreçten başka birşey geçiriyor.
Doğan çocuk ne kadar erken doğmuşsa bile 1 ay sonra 1 aydır dünyada uyarılara açık bir çocuktur,
Şimdi bu ne kadar doğru bilmiyorum..

Bu anlamda bizim başından beri takip ettiğimiz şeyler oldu,
1.Düşük doğum ağırlıklı doğdu
2.Emme refleksi ilk 40 gün hiç yoktu
3.Başını geç tuttu
4.Bıngıldağı erken kapandı.
5.Etrafındaki nesneleri gözle takibi geç oldu.
6.Desteksiz oturması 11 ayı buldu.
7.Tamamen yürüdüğünde 24 aylıktı.
8.Hala konuşması neredeyse hiç yok.

Tüm bu dilsel,psikomotor gelişim gerilikleri ikiz eşinden oldukça geriden geldi,karşılaştırılamaz bile..

Tüm bu bulgular göz ardı edilmeyecek önemde..

Sizde durumlar ne?Objektif olarak değerlendir kendi çocuğunu,insan konduramıyor ama varsa bazı gerçekler bunları düzeltilmiş ayla kendini teselli ederek değerlendirme..

çok sağol çok iyi anladım benim oğlumun mr ını gören çocuk nörolojisi rapor için gittiğimizde bu çocuğa ait olamaz bu mr dedi beyin dokusu tamamen yok olmuş çok şanslısınız dedi tabi tıbbi terimde ama ALLAH a şükür hem dua hem şükürle bugünlere geldik tabiki gelişimi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum fizik tedavi ihtiyacı var sağ elini sol gibi kullamıyor soldayda kanama sağ baş parmağında kasılması old. için parmaklarını açamıyor..
eskiye nazaran iyi yinede sağ eli çokta tembellik var solu kullanmayı daha çok istiyor ..yani doktorlara göre bu kanamaya bu kadar çok iyi ...çok şükür ayakta aynı kasılma basıyor desteksiz oturuyor 16 aylığız sürünüyor ikiziyle kıyaslama yağtığımızda çok zeki algısı dili çok şükür ikizide zaten fiziksel olarak aynı sayılır tabi kasları daha kuvvetli ama oğlum ondan bakarak sıralamak istiyor ayakta durmak istiyor

zaten kızımdan önce oldu göz takiibi oturması eni tanıması anne demesi çook şükür diyorum
inşallah sizinde biran önce toparlar bize belki 1 yıl içinde basabilir dediklerinde oğlum 14 aylıktı tam 2 hafta sonra basmaya başladı yaşıtlarıyla birlikte yürüyemez diyolar ama ikiziyle birlikte yürücek gibi gözüküyor RABBİM BİLİR DİYORUM...,doktorlara kalsa kendinde olmayan bir bebek olacaktı çok şükür şaşırttı devamda ediyor....
Düzeltilmiş ay diye bişey yoktur,çünkü çocuk dışarıda anne karnında geçirdiği süreçten başka birşey geçiriyor.
Doğan çocuk ne kadar erken doğmuşsa bile 1 ay sonra 1 aydır dünyada uyarılara açık bir çocuktur,

3.Başını geç tuttu

Tüm bu dilsel,psikomotor gelişim gerilikleri ikiz eşinden oldukça geriden geldi,karşılaştırılamaz bile..

Sizde durumlar ne?Objektif olarak değerlendir kendi çocuğunu,insan konduramıyor ama varsa bazı gerçekler bunları düzeltilmiş ayla kendini teselli ederek değerlendirme..

Maşallah oğluna,Allah nelere kadirdir.
Bizim MR da bbişey çıkmamıştı.
Allah yardımcımız olsun..

arkadaşlar bu hastalğı il defaa burda okudum.allah yardımcınız olsun çok üzüldüm inanın.çok dua edcem bebeklerinize.rabbaim taşıyamayacagımız yükü yüklemesin.

3.Başını geç tuttu

cocugunuzun yasini bilmiyorum ama tahminen 3 yas olarak dusunursek cocugunuzun fiziksel gelisimi yasitlarindan 2 yas geri, bilissel- dil gelisimi 3 yas geri .. almasi gereken temel terapiler: konusma terapisi, is ugrasi terapisi, fizik terapi ve ozel egitim..krese verme imkaniniz varsa krese verin..

Çocuğum altta gördüğünüz üzere 3 yaş 3 aylık,
2yaş 5 aydan,3 yaşa kadar psikomotor ağırlıklı özel eğitim aldı,
3 yaştan bu yana 3.5 aydır anasınıfına başladılar..
Şimdi Çapadan çıkacak raporla yeni özel eğitimlere başlayacağız..

benim kızımda 4,5 yaşında psikiyatristimiz mental retardasyon teşhisi koydu.kabullenemiyorum çok üzgünüm.

selam hymarry çok üzüldüm Rabbim şifa versinn sare cine inş. seni forumdan takip ediyorum bende tüp bebek yaptırdım iki kızım var bir kızım cok hareketli sanıye durmuyor dıgeri hareketsiz istedıgındesaga sola dönüyor yuvarlanıyor kafa kont var ama tembelmıdır yoksa bi hastalıkmı anlamadım 6 aylık oldular yataktan dusurdum bıde onu korkuyorum bende işte hareketleri nasıldıdönmeleri yuvarlanmaları falan ikisi arasında fark varmıydı bebekkende bariz şöyle diyebılırmısın.bende baska iyi bır dr a gösterecem bızım dr bişi yok dıyor ama akime ne dıye gıdeyım bılmıyorum.

benim kızımda 4,5 yaşında psikiyatristimiz mental retardasyon teşhisi koydu.kabullenemiyorum çok üzgünüm.

Anne olup üzülmemek mümkün mü,ama yapacak bişey yok,
Hep daha beteriyle imtihan olabilirdik diye kendimizi teselli edip çocuğumuzun geleceği adına her türlü hazırlık için çabalayacağız artık.

Sizde durum ne zaman teşhis edildi,bir tek pskiyatristle olmaz ki bu iş?

selam hymarry çok üzüldüm Rabbim şifa versinn sare cine inş. seni forumdan takip ediyorum bende tüp bebek yaptırdım iki kızım var bir kızım cok hareketli sanıye durmuyor dıgeri hareketsiz istedıgındesaga sola dönüyor yuvarlanıyor kafa kont var ama tembelmıdır yoksa bi hastalıkmı anlamadım 6 aylık oldular yataktan dusurdum bıde onu korkuyorum bende işte hareketleri nasıldıdönmeleri yuvarlanmaları falan ikisi arasında fark varmıydı bebekkende bariz şöyle diyebılırmısın.bende baska iyi bır dr a gösterecem bızım dr bişi yok dıyor ama akime ne dıye gıdeyım bılmıyorum.

Teşekkür ederim arkadaşım duaların için,güzel sözlerin için,Rabbim senin de gönlünü ferahlatsın inşallah..

Yani ben 2 ayda farkettim bir aksilik olduğunu o zamandan beri içim rahat değil,
Taki yakın zamanda teşhisi konana kadar,
Nerelere götürmedik,neler yapmadık,,anlatamam..

Şimdi her ikisi arasında illaki gelişim farkları olur,çok normal,ama benim içim hiç rahat etmedi ve bu son teşhise kadar hangi aşamalrdan geçtiğimizi anlatmak zaman alır..

İnşallah sendeki ufak bir gelişim geriliğidir,ama bir başka doktor gözüyle de görmelerini sağla,
Mümkünse devlet yada üniversite hastanesine görünün..

Yani bana doktor olup sadece ikizlerden birinde oluyor bu,tüp bebeğe karşıyım diyen doktorla bile karşılaştık..

Bir önceki sayfada gelişim açısından belirtmiştim onları bi oku,bi bak,
Bir de benim elimin altında bu ansiklopedi gibi bir kitap vardı,ay ay takip ederdim bu kitaptan gelişim düzeylerini,
İnşallah evladın ikiz eşi olmanın sancısını yaşıyordur,biracık büyürse düzelir inşallah..

Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler (Ciltli) - Arlene Eisenberg - %20 indirimli : Kitap | idefix.com

kızlar gerçekten çok üzüldüm..dua etmekten başka çaremiz yok..umarım düzelir..Allah Acil şifalar versin...Allahım öbür dünyada yaşayacağınız sıkıntılara kefaret etsin..
bu rahatsızlık erken doğumdan mı kaynaklanıyor?

kızlar gerçekten çok üzüldüm..dua etmekten başka çaremiz yok..umarım düzelir..Allah Acil şifalar versin...Allahım öbür dünyada yaşayacağınız sıkıntılara kefaret etsin..
bu rahatsızlık erken doğumdan mı kaynaklanıyor?

Üzülmek çare olsa en çok ben üzülürdüm sanırım,
Hayır dua çok daha efdal..
Bu yüzden çok teşekkür ediyorum arkadaşım..
Benim de temennim Rabbimin yaşadığımız sıkıntıları öbür dünyann sıkıntılarına kefaret kılar inşallah..

Bunun sebebi çeşitli şeylere dayanıyor,
Genetik olabiliyor,anne karnında olabiliyor,erken doğumda kaynaklanan problemler olabiliyor,doğum esnasında olabiliyor,yanlış beslenmeden olabiliyor,
Fazla radyasyondan kaynaklandığını ileri sürenler var,
Yada bizim gibi her araştırması yapılıp bişey çıkmayan, kaderimizde var olanı yaşamak olan cinsten olabiliyor..
Allahın taktiri,lutfu..
Çok şükür kızım çok ciddi bir probleme sahip değil,
Çok daha zor durumda olan anneler var tedavi sürecinde gördük,tanıştık,
Alla

canım arkadaşım benim seni artık facebookta göremeyince uzun zamndır geçen aklıma geldin burada kk da mutlaka bulurum dedim nedense aklıma düştün...ve burda buldum..ama sıkıntılıymıssın derdin varmış :KK43: haberim olmadı hiç... okuyunca içim sızladı..rabbim acil şifa versin..vericektirde ..yürekten inanıyorum buna :) inancını kaybetme arkadaşım hepimizin evladı var allah evlatlarımızla sınamasın bizi beterinden korusun..inş saremde ii olucak halesini yakalayıp geçiceck bile... dualarım seninle sizinle olucak canım arkadaşım...allah yar ve yardımcınız olsun....

Anne olup üzülmemek mümkün mü,ama yapacak bişey yok,
Hep daha beteriyle imtihan olabilirdik diye kendimizi teselli edip çocuğumuzun geleceği adına her türlü hazırlık için çabalayacağız artık.

Sizde durum ne zaman teşhis edildi,bir tek pskiyatristle olmaz ki bu iş?

bulunduğum yerdeki en iyi özel hastane ve iyi bir çocuk psikiyatristi.eeg çekildi sorunlu, ilaç tedavisi başlayacak bir süre sonra doktorumuz. ama allahtan ümit kesilmez, çevremde başka daldaki hekimlere söylediğimde çok şaşırıyorlar, çünkü kızım görünüşte çok çok çok normal, çok güzel bir çocuk.sadece konuşamıyordu, şimdi çoğu kelimeyi söylemeye başladı, acaba kouşamadığı için mi bu teşhisi koydu, yanılıyordur inşallah doktorumuz, sanki bana konuşmayı sökünce rayı hızla kapatacakmış gibi geliyor. allahım yardımcımız olsun, dualarımızda gözbebeklerimizle inşallah.

kızlar önceklikle hepinize geçmiş olsun.ben özel eğitimde çalışan sınıf öğretmeniyim.bu çocuklar özel eğitim alırlarsa çok iyi yerlere gelebiliyolar.nolur çocuklarınızın eğitimlerini aksatmayın.çalışılırsa çok iyi duruma gelenler var.okuma yazma öğrenmiş matematik çalıştığım öğrencilerim var.çocuğunuz için en iyi rehabilitasyon merkezini bulup hemen eğitime başlayın.ne kadar erken olursa o kadar iyi oluyo.allahım yardımcınız olsun.

canım arkadaşım benim seni artık facebookta göremeyince uzun zamndır geçen aklıma geldin burada kk da mutlaka bulurum dedim nedense aklıma düştün...ve burda buldum..ama sıkıntılıymıssın derdin varmış :KK43: haberim olmadı hiç... okuyunca içim sızladı..rabbim acil şifa versin..vericektirde ..yürekten inanıyorum buna :) inancını kaybetme arkadaşım hepimizin evladı var allah evlatlarımızla sınamasın bizi beterinden korusun..inş saremde ii olucak halesini yakalayıp geçiceck bile... dualarım seninle sizinle olucak canım arkadaşım...allah yar ve yardımcınız olsun....

ah canım benim yaa,Allah razı olsun,
Hayır dualarınız ve olumlu temennileriniz moral veriyor,
Çok şükür diyoruz kızımın bu haline,çok güzel bir kız,maşallahı var,umarım Rabbim herşeye rağmen kaderini güzel yazmıştır..
Sıkıntılardayız çok..
Siz iyisinizdir inşallah,
Sosyal ağlardaki hesaplarımı kapattım,buralardayım..
İlgine teşekkür ederim canım bitanem,çok öpüyorum seni ve kuzuları..

Sevgili arkadaşım kabullenememek işi çıkmaza sokar,
eğer bir teşhis koyulmuşsa bunun gerçekliğini sorglamak gerekir,bundan sonra ne yapabilirz ona bakmak gerekir,
Ama kafama takılan ciddi bi durum oldu şimdi,mental retardasyon ilaçla tedavi edilen bişey değil ki,neye istinaden ilaca başlatacak doktor ben anlayamadım,
sizin daha çok özel eğitime yönlendirilmeniz gerekmekteydi bence :26:

X