Rahim ağzı yetmezliği “serklaj” lütfen yorumlarınızı esirgemeyin💐

Bende pazar günü serklaj oldum planlı serklajdi benimkisi ama 2 gündür migdem taş gibi sanki içeride hava var 6 aylık hamile gibiyim sizde yasadinizmi bu durumu
Geçmiş olsun bende de öyle bir durum olmadı.Düzelmezse doktorunuza görünün bence.Siz kaçıncı haftadasınız.

O kadar haklısın ki benim bugünden sonra Bende bırakıyorum garip bir korku yerleşti içime öğlenden beri. Bunun geri dönüşü yok o işi halledeyim bunu halledeyim yere bişey düştü kaldırayım derken akşamı buluyorum kaç saattir bunu düşünüp kendimi sorguluyorum zaten dikişlerimin hiçbir vasfı yok gören bütün doktorlar bunu söyledi ben neyime güvenip böyle davranıyorsam. İnşallah bundan sonrasına Daha da dikkat edeceğim
Canım endişelenip kendini korkutma ama dikkatli ol tabi ki.Dedigin gibi hem geri dönüşü yok hem de az kaldı zaten.Biraz daha sabır😊

Ben 13 haftadayim 4 gün oldu serklaj olalı doktorum normal dedi ama biliyorsunuz insan hep tetikte oluyor
Evet sizi çok iyi anlıyorum.Benim de 13.haftada atıldı şimdi 25.haftadayım.ilk günler korkudan uyuyamıyordum gece falan doğum olacak sanıyordum.Hareket etmeye bile korkuyordum.Yatakta sağdan sola dönemiyordum korkudan bir şey olacak diye.İlk günler ben hep sırt üstü yatıp bacaklarımın altına yastık koydum.1 haftadan sonra arada sağa sola da yatmaya başladım.Şimdi istediğim gibi yatıyorum artık.Arada yine de sırt üstü yatıp bacaklarımın altına yastık koyuyorum.Hic oturmuyorum neredeyse.Genelde hep yarı uzanır pozisyondayım hala.Oturdugumda ayaklarimi da uzatıyorum koltukta.Öncekinde serklajdan 1-2 hafta sonra enfeksiyon olup dikiş açılmış doğum olmuştu.Onun korkusuna haftada bir kanda ve idrarda enfeksiyon var mi diye baktırıyordum.Sonra 15 gün 20 gün derken artık ayda bir baktırıyorum.Yani ilk zamanlar bir korku oluyor ama zamanla alışıyor insan merak etmeyin.Ama siz yine de tedbirli olun.İlk haftalar önemli bence.Doktorum bana hep yatmana gerek yok sürekli tahlil vermene gerek yok diyordu ama ben dinlemedim.Sonradan pişman olup Allah korusun tekrar küvez başında beklemektense tedbirimi alayım dedim.Sizin durumunuz narkoz etkisi olabilir.Belki zor atıyorsunuzdur.Panik olmayın ama kendinizi dinleyerek takip ederek en iyisini yapıyorsunuz bence.Bol sıvı kuru kayısı falan da tavsiye ederim.Kabız olmamaya da dikkat edin ilk zamanlar.İnsallah siz de 25 35 lere gelirsiniz sağlıkla 😊

Evet sizi çok iyi anlıyorum.Benim de 13.haftada atıldı şimdi 25.haftadayım.ilk günler korkudan uyuyamıyordum gece falan doğum olacak sanıyordum.Hareket etmeye bile korkuyordum.Yatakta sağdan sola dönemiyordum korkudan bir şey olacak diye.İlk günler ben hep sırt üstü yatıp bacaklarımın altına yastık koydum.1 haftadan sonra arada sağa sola da yatmaya başladım.Şimdi istediğim gibi yatıyorum artık.Arada yine de sırt üstü yatıp bacaklarımın altına yastık koyuyorum.Hic oturmuyorum neredeyse.Genelde hep yarı uzanır pozisyondayım hala.Oturdugumda ayaklarimi da uzatıyorum koltukta.Öncekinde serklajdan 1-2 hafta sonra enfeksiyon olup dikiş açılmış doğum olmuştu.Onun korkusuna haftada bir kanda ve idrarda enfeksiyon var mi diye baktırıyordum.Sonra 15 gün 20 gün derken artık ayda bir baktırıyorum.Yani ilk zamanlar bir korku oluyor ama zamanla alışıyor insan merak etmeyin.Ama siz yine de tedbirli olun.İlk haftalar önemli bence.Doktorum bana hep yatmana gerek yok sürekli tahlil vermene gerek yok diyordu ama ben dinlemedim.Sonradan pişman olup Allah korusun tekrar küvez başında beklemektense tedbirimi alayım dedim.Sizin durumunuz narkoz etkisi olabilir.Belki zor atıyorsunuzdur.Panik olmayın ama kendinizi dinleyerek takip ederek en iyisini yapıyorsunuz bence.Bol sıvı kuru kayısı falan da tavsiye ederim.Kabız olmamaya da dikkat edin ilk zamanlar.İnsallah siz de 25 35 lere gelirsiniz sağlıkla 😊
O kadar güzel anlatmışsınız ki tam kendimi buldum anlattiklarinizda bende aynıyım bıraksalar hemen gidip enfeksiyon testi vericem doktorum senin acilman yoktu o yüzden enfeksiyon ihtimalin çok düşük sen verdigim antibiyotikleri kullan gerisini bana bırak dedi ama için rahat etsin ayda bir ver istersen idrar ve kan dedi bende sizin gibi hep yatiyorum çok hafif ağrım oluyor bazen ama oda normal sanırım kontrole gittim dün 20 mm dikiş atılmıştı şuanda 32 mm olmuş doktorum çok iyi böyle devam edicez dedi ins 35-40 görebiliriz sizde sağlık ile alirsiniz inşallah yavrunuzu kucağınıza☺️

Canım serklaj zor bir işlem değil.Tamamen uyuduğun için hiçbir şey hissetmiyorsun.15 20 dakikalık bir işlem.Benim ameliyathaneye alınmam serklaj uyanmam falan hepsi 1 saat içinde olup bitmişti.Kendime geldiğimde de bir ağrım falan olmadı benim.Yani korkulacak bir şey değil için rahat olsun😊
Serklaj sonrası enfeksiyon olabiliyormuş, bunu önlemek için ne yapmak gerekiyor. Şimdiden olacak ihtimallere üzülüyorum:KK43:

Serklaj sonrası enfeksiyon olabiliyormuş, bunu önlemek için ne yapmak gerekiyor. Şimdiden olacak ihtimallere üzülüyorum:KK43:
Açılma kanama falan varsa enfeksiyon riski daha fazla olabiliyor.Benim serklaj öncesi ya da sonrası hiç kanamam olmadı çok şükür🙂
Zaten serklaj sonrası 1 gün hastane kalıyorsun tedbir amaçlı.O süreçte serum ağrı kesici antibiyotik gibi şeyler yapılıyor.Çıkınca da yine 1 kutu antibiyotik kullanmıştım.Sancı kasılma olmaması için endol fitil kullandım sonra magnezyum takviyesi ile devam ettik.Progestan zaten ayrılmaz parçam gibi oldu🙂 size de progestan başlamışlardır heralde.Enfeksiyon olmaması için antibiyotik veriyorlar.Sonrasında da arada bir takip etmek gerekiyor tahlil vererek.Ben saglik ocağında yaptırıyorum hemen.Zaten Allah korusun enfeksiyon olunca hemen dikiş atmıyor fark etmezsek ve çok yükselirse risk olur.Fark edilirse zaten hemen tedavi uygulanır.Benim önceki acil serklajdı acilmam vardı bebeğin eşi gelmişti.Serklaj yapıldı çünkü başka çare yoktu.Ama yapan doktor yüzde 15 20 şansın var demişti.Malesef öyle de oldu.Dikişten yaklaşık 2 hafta sonra gece uyurken birden kanama başladı ve doğum oldu.Fark etmemişim enfeksiyon olmuş ve crp 200 ü geçmiş.Acemilik mi ihmal mi bebeğimin ömrü mü bu kadardı bilmiyorum ama bu sefer elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Siz de bence başka doktordan da görüş alın.serklaj iyi yapılır ve bir aksilik olmazsa gerçekten hayat kurtarıcı bir işlem.

Kişisel hijyene de dikkat etmek çok önemli günde birkaç kere iç çamaşırı değiştirmek bol bol su içmek tuvaletin temiz olması günlük ped kullanmamak, zaten serklajda sonra antibiyotik de kullanıyor olacaksınız

merhaba biz cok iyiyiz 34. haftadayiz her sey yolunda eger doktorunuza guveniyorsaniz ne diyosa onu yapin icinizde bir kusku varsa doktorunuzu degistirin ya da baska bir fikir almak icin baska bir doktora gozukun ben serklaj olduktan sonra psikolojik olarakta cok rahatladim bu haftalara kadar problemsiz geldim
Merhaba, umarım siz ve bebeğiniz iyisiniz. ben de 17.haftadayım rahim ağzı uzunluğu 27mm ölçüldü. Doktor Plesanta aşağıda dedi. Serklaj önermedi ama ne yapmam lazım bilmiyorum

X