Plasentam eski sezeryan dikiş yerlerimle temaslıymış😱

Ben de plesenta akreatayım, neredeyse 40 yaşımdayım, 3 kez kanamam oldu. Şimdi pek bir iş yapmadan doğumu bekliyorum. 29 haftalık hamileyim. Doktorum evet riskli bir ameliyat ama yaptığım bir ameliyat dedi. 32. Hafta emar çekin dedi. 29+5 günü buldum sıra. Pazartesi mr'a gireceğim. Ona göre bir yorum yapacak. Ama kesin olarak ameliyatta belli olur dedi. Çocuğu çıkardıktan sonra bakarız, rahim kurulabilecek gibiyse kurtarırız, yoksa onu da alırız dedi. Ben de aman canım kurtulsun da alınırsa alınsın düşüncesindeyim. Allah elbet bir çıkış yolu verecek, Rabbime güvenip bol bol dua etmekte fayda var. İnşallah sağ salim çıkarız ve buradan haberleşiriz. Allah yar ve yardımcımız olsun, çok geçmiş olsun...
Benimde emar çekildi ama sonucunda yapışıkligin olup olmadigi anlasilmadi.doktor ameliyat sırasında belli olur dedi.nitekim ileri derecede yapışıklık varmış.iki ünite kan verildi.rahmim alınmadı.sadece ameliyat normal sezeryan göre biraz uzun sürdü .ameliyat sonrasında çok uzun sürmedi toparlanmam .Allah yardım ediyor korkmayin

İzmir 9 Eylül'de kim yaptı dogumuzunu ben de orda doğum yaptım .previa ydi benim previa ile beraber perkrata olduğu anlaşıldı ameliyatta.cok şükür rahmim de alınmadı.bebegim de sağlıklı.2.bucuk ay oldu doğum olali
Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah

bir prof. olduğunu biliyorum ama adını hatırlamıyorum maalesef

Benimde emar çekildi ama sonucunda yapışıkligin olup olmadigi anlasilmadi.doktor ameliyat sırasında belli olur dedi.nitekim ileri derecede yapışıklık varmış.iki ünite kan verildi.rahmim alınmadı.sadece ameliyat normal sezeryan göre biraz uzun sürdü .ameliyat sonrasında çok uzun sürmedi toparlanmam .Allah yardım ediyor korkmayin
Yok ilk duyduğumdaki endişem kalmadı zaten. Rabbim elbet bir çıkış yolu gösterecek.

20+2 de girdiğim ayrıntılı ultrason raporumda plesanta ön duvara yerleşimli olup alt segmente uzanmamaktadır ve plesanta eski sezeryan dikişleriyle temaslıdır yazıyor.

Doktor bunu seni sürekli takip eden doktoruna okut o seni yönlendirsin dedi.Kanamalı doğum yaşarsın dedi,riskli dedi.

Başka da bir şey demedi.

Bu durumda olan var mıydı? Ben ne yaşıyorum. Adı plesanta akreata mı? Şimdi gebeliğim 20+5 oldu. İlerde düzelir mi acaba?

Daha önce 2 sezeryan 2 kürtaj geçirdim. 2 evladım vardı ve 3. olsun istedik. Ama 2 düşüğüm olunca 2 de kürtaj oldum. Bu 5.gebeliğim oluyor. Yaşım da 38.

Çok korkuyorum benim rahmimi mi alacaklar ya da doğumda kanamadan mı öleceğim.

Rica ediyorum benim durumum hakkında bilgisi olan varsa yazsın. İstanbul'da yaşıyorum.Bu konuda hangi tecrübeli doktora gitmeliyim var mı önerebileceğiniz bir hekim.

Lütfen hanımlar yardımcı olun.
Öncelikle geçmiş olsun inşallah sorunsuz doğum yaparsınız. Ben plasenta akreata yaşamış biriyim 5 aylık ölü doğum yaptım ilk 2 buçuk aylık hamileliğim feci ağrılar ile geçti kalan 2 buçuk ay kanamalı geçti hemde öyle böyle değil su gibi kanamam vardı her hafta doktordaydım kanamam durmuyordu ve suyum patlayınca normal doğum yaptım sonra doktor eşi 1 saat boyunca rahimden temizlemekle uğraşmış hatta eşimi uyarmış eğer aşırı kanaması olursa rahmini alırız yoksa ölür diye herkes çok korktu ama ben sapasağlam çıktım o doğumhaneden tabi rahmim 7 ayda anca toparlandı bence şimdi 7+2 günlük hamileyim ve ilkine göre iyi bir hamilelik yaşıyorum şuanlık tabi nasip kısmet ama bana bile bişey olmadıysa size de olmaz inşallah

20+2 de girdiğim ayrıntılı ultrason raporumda plesanta ön duvara yerleşimli olup alt segmente uzanmamaktadır ve plesanta eski sezeryan dikişleriyle temaslıdır yazıyor.

Doktor bunu seni sürekli takip eden doktoruna okut o seni yönlendirsin dedi.Kanamalı doğum yaşarsın dedi,riskli dedi.

Başka da bir şey demedi.

Bu durumda olan var mıydı? Ben ne yaşıyorum. Adı plesanta akreata mı? Şimdi gebeliğim 20+5 oldu. İlerde düzelir mi acaba?

Daha önce 2 sezeryan 2 kürtaj geçirdim. 2 evladım vardı ve 3. olsun istedik. Ama 2 düşüğüm olunca 2 de kürtaj oldum. Bu 5.gebeliğim oluyor. Yaşım da 38.

Rica ediyorum benim durumum hakkında bilgisi olan varsa yazsın. İstanbul'da yaşıyorum.Bu konuda hangi tecrübeli doktora gitmeliyim var mı önerebileceğiniz bir hekim.

Merhaba canım, ben yaklaşık 2 hafta önce doğum yaptım ve benim rahim - mesaneye yapışmış plesantanin hatalı yapışması sonucu. Plesanta akreata.Ve bu durum hamileligimde ne aylık ultrasonlarda ne de detaylı ultrasonda gözükmedi. Benim 2.sezeryanim. ilki 2.5 sene önce olmustu. O zaman bu tarz bir durum yoktu. Bu gebeligimde ara ara sebebi bulunamayan kanamalarım olmustu meğerse bu yüzdenmiş sonradan öğrendim. Kızımda gebelik şekerim var diye 2. Hamilelik sürecimi perinatolog takibinde devam ettim ve iyiki öyle olmuş. Sezeryan anında farkedildi benim yani hiç kimse hazırlıklı değildi. Siz en azından biliyorsunuz durumunuzu. Doktorunuz ona göre önlemini alır mutlaka sizi riske atmaz. Sezeryan süreci bu durumdan kaynaklı biraz uzadı. Saat 1.30 da sezeryana girdim çıktığımda saat 2.40 civarındaydı. Odaya çıktıktan sonra sürekli kanama kontrolü için saat başı doktor gelip kontrol etti. İlk 6-7 saat yoğun kanama oldu. Ama sonra azaldığı için müdahale edilmedi hiç. Sezeryan dışında işlem yapıldığı için ağrım biraz daha fazla oldu açıkçası. Ama 2.gun aksami tek başıma yürüyebilecek hale geldim. Şuanda her işimi yapabiliyorum. Hem bebeğimle ilgileniyorum hemde 2.5 yaşındaki kızımla oyunlar oynuyorum.
Ameliyatta İlk kanamayı kontrol etmeye çalışıyorlar, durduramayinca rahim alma seçeneğine basvuruluyormus. Benim sansim deneyimli bir doktorla sürecime devam etmem oldu. Hep olumlu düşünün aklınıza kötü şeyler getirmeyin... 🙏

Benim dün skar gebelik sebebi ile kürtajım yapıldı 6+2 de çok üzüldüm ama yaşım sebebi ile riskli olacaktı hamileliğim 😔
Bana da skar gebelik teşhisi konuldu korkuyorum açıkçası sizden ricam süreç nasıl ilerledi söyleyebilir misiniz pazartesi işlemler yapılacak

Benimde gebelik boyunca plasenta hep asagidaydi plasenta previa olarak teşhis konuldu.doktorum üniversite hastanesinde tecrübeli bir doktordu.previa nin yanında perkreata olup olmadığını öğrenebilmek için doğumdan 10 gün önce emara girdim .emarda net birşey çıkmadı..doktorum bu tip durumlarda yapışıklık olup olmadigi ameliyat sırasında belli olacağını söyledi.biz her türlü ihtimali göz önünde bulunduran hazirligimizi yapacağız dedi.ben halledicem merak etme sen diye hep beni motive ediyordu sağolsun.36 haftalıkken doğum yaptım doktor o şekilde planlamisti.ameliyattan sonra öğrendim plasenta rahim duvarının dışına doğru çıkmaya başlamış o derece bir yapışıklık varmış yani .başta 37 .haftayı beklemeyi düşünüyordu doktorum ama sonra tarihi değiştirdi 36 da sonlandiralim dedi .iyikide erkene almışız.riskliymis durum.cok şükür sağlıklı kızım dünyaya geldi .iki buçuk aylık olduk şimdi..burada önemli olan ameliyatı yapacak hekimin bu konuda tecrübeli olması ve tam tessekullu bir hastanede ameliyat olmanız .güzel düşünün güzel olsun hersey
Hangi hastane hangi doktor sizin acaba

Öncelikle geçmiş olsun inşallah sorunsuz doğum yaparsınız. Ben plasenta akreata yaşamış biriyim 5 aylık ölü doğum yaptım ilk 2 buçuk aylık hamileliğim feci ağrılar ile geçti kalan 2 buçuk ay kanamalı geçti hemde öyle böyle değil su gibi kanamam vardı her hafta doktordaydım kanamam durmuyordu ve suyum patlayınca normal doğum yaptım sonra doktor eşi 1 saat boyunca rahimden temizlemekle uğraşmış hatta eşimi uyarmış eğer aşırı kanaması olursa rahmini alırız yoksa ölür diye herkes çok korktu ama ben sapasağlam çıktım o doğumhaneden tabi rahmim 7 ayda anca toparlandı bence şimdi 7+2 günlük hamileyim ve ilkine göre iyi bir hamilelik yaşıyorum şuanlık tabi nasip kısmet ama bana bile bişey olmadıysa size de olmaz inşallah
Merhaba benim de mallesef 16 haftalık hamileliğim sınlandırıldı akreata olduğunu farketmediler bile 4 ay oluyor içimde damarlı yapı kaldı ve haftada bir kanamam okuyor sizde süreç nasıl oldu detaylı anlatır mısınız

Başka da bir şey demedi.

Merhaba , geçmiş olsun canım. Sizin yine erken farkedilmiş. Benim doğum anında farkedildi plesanta rahim duvarını geçip mesaneye yapışmış( plesenta akreata) . Ayrica ilk sezeryanda doktorum rahimda bir cok varis oldugunu soylemisti. O yuzden 2.gebeligimde perinatoloji uzmaniyla devam etti. Benim 2.sezeryanımdı. daha önceki kontrol ve ultrasonlarda hiç belli olmadı. Sizin erken farkedilmesi bir şans. Ona göre doktorunuz yonlendirecektir zaten. Doğum evet biraz kanamalı oluyor. Ama doktorunuzun bilgi deneyim ve donanımlı bir hastanede olmanız en büyük etki. Benim doktorum prof ve perinatoloji uzmanıydi. Sezeryandan sonra kontrole gelen doktor da iyiki perinatolojiden takıplisin şanslısın demisti. Riskli ve kanamalı gebeliklerde iyi bir perinatoloji takibinde olmak gerekiyor bence. Dediğim gibi benim sezeryan sırasında farkedildi ve müdahale edildi. Spinal anestezi yapilmisti. Kanamaya bağlı hemen ameliyathaneye takviye kan getirildi ama kullanmaya gerek duymadı doktorum. Müdahale çabuk sağlandı. Sezeryan daha uzun sürüyor. Bebek çıktıktan sonra plesanta diğer yapistigi yerden tek tek kazınıyor. Mesela benim ortalama 45 dakika daha uzun sürdü. Kanama anında biraz tansiyon düşmesi yaşadım hemen ilaç verdiler topladı. İyileşme toparlama süresi de kişiden kişiye değişimle birlikte benim ilk sezeryana göre 1 tik daha zorlandım diyebilirim. Bu arada sezeryanim tıp fakültesi hastanesinde oldu. Akreata riskli bir durum teşekküllü bir hastanede olmaya özen gösterin derim.ve doktor da cok önemli.
Umarım sorunsuz şekilde bebeğinize kavuşursunuz.

Merhaba , geçmiş olsun canım. Sizin yine erken farkedilmiş. Benim doğum anında farkedildi plesanta rahim duvarını geçip mesaneye yapışmış( plesenta akreata) . Ayrica ilk sezeryanda doktorum rahimda bir cok varis oldugunu soylemisti. O yuzden 2.gebeligimde perinatoloji uzmaniyla devam etti. Benim 2.sezeryanımdı. daha önceki kontrol ve ultrasonlarda hiç belli olmadı. Sizin erken farkedilmesi bir şans. Ona göre doktorunuz yonlendirecektir zaten. Doğum evet biraz kanamalı oluyor. Ama doktorunuzun bilgi deneyim ve donanımlı bir hastanede olmanız en büyük etki. Benim doktorum prof ve perinatoloji uzmanıydi. Sezeryandan sonra kontrole gelen doktor da iyiki perinatolojiden takıplisin şanslısın demisti. Riskli ve kanamalı gebeliklerde iyi bir perinatoloji takibinde olmak gerekiyor bence. Dediğim gibi benim sezeryan sırasında farkedildi ve müdahale edildi. Spinal anestezi yapilmisti. Kanamaya bağlı hemen ameliyathaneye takviye kan getirildi ama kullanmaya gerek duymadı doktorum. Müdahale çabuk sağlandı. Sezeryan daha uzun sürüyor. Bebek çıktıktan sonra plesanta diğer yapistigi yerden tek tek kazınıyor. Mesela benim ortalama 45 dakika daha uzun sürdü. Kanama anında biraz tansiyon düşmesi yaşadım hemen ilaç verdiler topladı. İyileşme toparlama süresi de kişiden kişiye değişimle birlikte benim ilk sezeryana göre 1 tik daha zorlandım diyebilirim. Bu arada sezeryanim tıp fakültesi hastanesinde oldu. Akreata riskli bir durum teşekküllü bir hastanede olmaya özen gösterin derim.ve doktor da cok önemli.
Umarım sorunsuz şekilde bebeğinize kavuşursunuz.
Yengemde yaşadık aynı sorunu çocuğun kesesi eski sezeryan dikiş yerine yapışmış yeğenim onun için gelişim geriliği olduğundan dolayı 35. Haftada sezeryan ile alındı ama 30 haftalık gelişimindeydi gelişim geriliği halen devam ediyor şu anda 8 yaşında yürüme konuşma yok malesef

X