Konuşma Problemleri Otizm şüphesi

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Var demek değil ki tabiki şu an değerlendirme yapamam sizi çok iyi anlıyorum en iyisi bir doktora görünmeniz.

Var demek değil ki tabiki şu an değerlendirme yapamam sizi çok iyi anlıyorum en iyisi bir doktora görünmeniz.
Doktora gittik 50 dakika oyun oynadılar sandalye ye oturdu doktor seslenince dönüp baktı zaten odaya girer girmez masada ki kamyon dikkatini çekti evdeki kamyonun aynısı oynamaya başladı doktor seslenince baktı sonra doktor yanına oturdu kupler le kule yapalım dedi bizimki kamyon gidiyor gidiyor diyerek tekrar etti doktor küçük arabalar ile oynamak istedi arabayı masanın altına koydu aaaa arabalar nereye gitmiş dedi bizimki yine umursamadı evdeyken masanın altına birsey düşsün anneciğim masanin altından al onu dediğim zaman alıyor ya da şu istediğinde masanın üzerine koydum buradan al diyor alıyor boş bardağı verirken elinden almıyorum masanın üzerine koy diyorum koyuyor yalnız evd e de bir şeye odaklandiysa bir kaç kere seslenme iz gerekiyor odagini bozmuyor taklit yapması iyi ben dil olarak taşıtlarda geri geldiğinin farkında yim ve çekingen bir çocuk olduğunu düşünüyorum cekingenliginin sebebi olarak da sosyal orta çıkmamış olmasina bağlıyorum ama ir anne olarak yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum.

Doktora gittik 50 dakika oyun oynadılar sandalye ye oturdu doktor seslenince dönüp baktı zaten odaya girer girmez masada ki kamyon dikkatini çekti evdeki kamyonun aynısı oynamaya başladı doktor seslenince baktı sonra doktor yanına oturdu kupler le kule yapalım dedi bizimki kamyon gidiyor gidiyor diyerek tekrar etti doktor küçük arabalar ile oynamak istedi arabayı masanın altına koydu aaaa arabalar nereye gitmiş dedi bizimki yine umursamadı evdeyken masanın altına birsey düşsün anneciğim masanin altından al onu dediğim zaman alıyor ya da şu istediğinde masanın üzerine koydum buradan al diyor alıyor boş bardağı verirken elinden almıyorum masanın üzerine koy diyorum koyuyor yalnız evd e de bir şeye odaklandiysa bir kaç kere seslenme iz gerekiyor odagini bozmuyor taklit yapması iyi ben dil olarak taşıtlarda geri geldiğinin farkında yim ve çekingen bir çocuk olduğunu düşünüyorum cekingenliginin sebebi olarak da sosyal orta çıkmamış olmasina bağlıyorum ama ir anne olarak yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum.
50 dakika gözlem yapmak için iyi bir süre.Doktorunuzun dediklerini uygulayın bol bol sosyal ortama sokun imkanınız varsa kreşe verin akran çok önemli çocuk en iyi çocuktan öğreniyor.

50 dakika gözlem yapmak için iyi bir süre.Doktorunuzun dediklerini uygulayın bol bol sosyal ortama sokun imkanınız varsa kreşe verin akran çok önemli çocuk en iyi çocuktan öğreniyor.
Forumlarda yazılanları okuyorum ekolale den bahseden hiç olmamis birde doktor fark etti iki kere çocuğun söylediği şeyi tekrar ettiniz belki sizden öğreniyor dedi 4 gündür izliyorum babaannesi dedesi amcası babası hatta ben bile dikkat ettiğim halde oyun oynarken söylediği şeyleri tekrar ediyoruz doktorlarda anlamadı karar veremedik gelişim geriliği var sebebi uyaran azlığı ve ekran maruziyeti dediler başka bir teşhis koyamadik bir ay sonra gelin bu sürede bol bol konuşun dediler onlarda kararsız kalınca biz de arafta kaldık 😔😔😔

Merhaba egitimcisiniz galiba benim oğlum 38 aylık çok konuşuyor fakat konuşmasının yarısı söylediğimiz şeyleri tekrar la oluyor kendi cümleleri de oluyor bizim daha önceden kurduğumuz onun aklında tuttuğu cümlelerde oluyor kendi orijinal cümleleri de oluyor bizimki de seslendiği izde arada bakar arada bakmaz biz aile olarak fark ettik ki bizde çocuğun cümlelerini kelimelerini evet diyerek tekrar ediyoruz sizce bizden öğrendiğini icinmi dır yoksa korkmam gerektirecek bir durum var mı doktorlar otizm olup olmadığına emin olamadılar kreşe yazdirmamizi ve TV telefon kapatmamazi istediler bizimki 1 yaşında beri yemek yerken telefon izleyerek yer
Anlattıklarınız kadarıyla bir şey söylemek çok zor. 1 yaşında çok erken tanışmış telefonla bu ciddi anlamda etkilemiştir siz doktorun yönlendirmesini yapıp bir süre takip edin. Elbette bir anda değişim olmayacaktır ancak gelişimde birkaç ay bile çok önemli olduğu için sıkı şekilde takip edip dikkatlice izleyin davranışlarını konuşmalarını. Çocuk bir bütün olarak değerlendirilmeli o nedenle bu anlattıklarınız kadarıyla yorum yapamıyorum ancak birkaç ay içerisinde yeniden doktorla görüşmenizi tavsiye ederim. Parmak hareketlerini, yürüyüşünü, konuşmasını vs takip edin yukarıda yazdığım öneriler etkileşimi artıracak kitaplar konuşarak anlatmanız vs sizin için de uygun bunları yaparak bir süre devam edin. Ama takipleri aksatmayın sevgiler 😊

Anlattıklarınız kadarıyla bir şey söylemek çok zor. 1 yaşında çok erken tanışmış telefonla bu ciddi anlamda etkilemiştir siz doktorun yönlendirmesini yapıp bir süre takip edin. Elbette bir anda değişim olmayacaktır ancak gelişimde birkaç ay bile çok önemli olduğu için sıkı şekilde takip edip dikkatlice izleyin davranışlarını konuşmalarını. Çocuk bir bütün olarak değerlendirilmeli o nedenle bu anlattıklarınız kadarıyla yorum yapamıyorum ancak birkaç ay içerisinde yeniden doktorla görüşmenizi tavsiye ederim. Parmak hareketlerini, yürüyüşünü, konuşmasını vs takip edin yukarıda yazdığım öneriler etkileşimi artıracak kitaplar konuşarak anlatmanız vs sizin için de uygun bunları yaparak bir süre devam edin. Ama takipleri aksatmayın sevgiler 😊
Teşekkür ederiz

Forumlarda yazılanları okuyorum ekolale den bahseden hiç olmamis birde doktor fark etti iki kere çocuğun söylediği şeyi tekrar ettiniz belki sizden öğreniyor dedi 4 gündür izliyorum babaannesi dedesi amcası babası hatta ben bile dikkat ettiğim halde oyun oynarken söylediği şeyleri tekrar ediyoruz doktorlarda anlamadı karar veremedik gelişim geriliği var sebebi uyaran azlığı ve ekran maruziyeti dediler başka bir teşhis koyamadik bir ay sonra gelin bu sürede bol bol konuşun dediler onlarda kararsız kalınca biz de arafta kaldık 😔😔😔
Gelişim geriliği varsa çocuk gelişim uzmanına gitmenizi tavsiye ederim bizdede fiziksel becerilerde gerilik var şu an haftada 2 gün duyu bütünleme alıyoruz güzel ilerliyoruz 2 aya yaşıtlarını yakalayacak diyor doktorumuz

Duyu bütünleme dediğiniz nasıl bir ders acaba
Çocuğun geri kalmış yada eksik yönleri tamamlanıyor.Mesela bizde güvenli bağlanma, yemek yeme bozukluğu, Uyaran eksikliği yerçekimine karşı güvensizlik yani tırmanma merdivenlerine tırmanamama yada salıncaktan korkma gibi davranışlar var bunları aşmak için yardım alıyoruz

Çocuğun geri kalmış yada eksik yönleri tamamlanıyor.Mesela bizde güvenli bağlanma, yemek yeme bozukluğu, Uyaran eksikliği yerçekimine karşı güvensizlik yani tırmanma merdivenlerine tırmanamama yada salıncaktan korkma gibi davranışlar var bunları aşmak için yardım

Çocuğun geri kalmış yada eksik yönleri tamamlanıyor.Mesela bizde güvenli bağlanma, yemek yeme bozukluğu, Uyaran eksikliği yerçekimine karşı güvensizlik yani tırmanma merdivenlerine tırmanamama yada salıncaktan korkma gibi davranışlar var bunları aşmak için yardım alıyoruz
Peki sizde başka hangi belirtiler var di birde çocuğunuz kaç yaşında

Şu an 34 aylık konuşmuyor henüz yukarıdakilerin dışında başka sorunumuz yok
Anne olmak kendinden çok onu düşünmek sizi çok iyi anlıyorum şu an bizim için kesin birsey yok bir ay sonra randevumuz var bakalım ne diyecekler doktor Ankara hacettepe de gelişimsel pediatri de muayene oluyoruz CARS adında bir test yapacaklar mis onunda ne olduğunu bilmiyoruz Allah evlatlarımıza şifa versin bizim en büyük sıkıntımız konuşmada söylenenleri tekrar etmesi bakalım doktorlar ne diyecekler

Umarım güzel haberler alırsınız.1 ay uzun bir süre birlikte vakit geçirin parka çıkın çocuklara karışsın
Anne olmak kendinden çok onu düşünmek sizi çok iyi anlıyorum şu an bizim için kesin birsey yok bir ay sonra randevumuz var bakalım ne diyecekler doktor Ankara hacettepe de gelişimsel pediatri de muayene oluyoruz CARS adında bir test yapacaklar mis onunda ne olduğunu bilmiyoruz Allah evlatlarımıza şifa versin bizim en büyük sıkıntımız konuşmada söylenenleri tekrar etmesi bakalım doktorlar ne diyecekler
tv telefon kesinlikle kapatın bol bol duyusal etkinlikler yapın.Sevgiyle kalın ☘️

Merhaba bizde dün gelişim testi yaptık bizimki de geride 31 aylık tek kelimeleri var bir kaç tane doktor özel eğitim alsın dedi çok erken teşhis konmadan acele edin dedi bizim sıkıntımız çok göz teması yok bir şeyler anlatıyorum bakmıyor başka bir dünyada riskli gruptaymış mesela kızım kardeşinin bezini getir desem yapmaz ama topu getir desem yapar siz neler yaptınız nasıl eğitimler aldırdınız

Gelişim geriliği varsa çocuk gelişim uzmanına gitmenizi tavsiye ederim bizdede fiziksel becerilerde gerilik var şu an haftada 2 gün duyu bütünleme alıyoruz güzel ilerliyoruz 2 aya yaşıtlarını yakalayacak diyor doktorumuz
Merhaba konuştuğunuzda çocuğunuz sizinle ilgileniyor mu göz Kontağı var mı

Merhaba bizde dün gelişim testi yaptık bizimki de geride 31 aylık tek kelimeleri var bir kaç tane doktor özel eğitim alsın dedi çok erken teşhis konmadan acele edin dedi bizim sıkıntımız çok göz teması yok bir şeyler anlatıyorum bakmıyor başka bir dünyada riskli gruptaymış mesela kızım kardeşinin bezini getir desem yapmaz ama topu getir desem yapar siz neler yaptınız nasıl eğitimler aldırdınız
Merhaba biz otizm grubunda değiliz bizde uyaran eksikliğiNe bağlı reaktif bağlanma bozukluğu var göz teması komut alma isme tepki genel olarak var akranlaroyla oyun oynar başka bir dünyada gibi değil oğlum size önerim hemen özel eğitime başlayın ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur ve çok iyi araştırın malesef bazıları sadece kazanç görüyor bunu

Şu an içim duyu bütünleme alıyoruz oyun terapisine başlayacağız yakın zamanda.

Arkadaşlar herkese merhaba
Oğlum 33 aylık ama henüz konuşmuyor 10 civarı kelimesi var.Otizm şüphesiyle hem özele hem devlete götürdüm iki doktorda otizm olduğunu düşünmüyorum dedi ama benim içim içimi kemiriyor hep bir şüphedeyim acaba diye.Oğluma gelecek olursak
Göz temasımız var konuştuğu kişinin gözüne bakar, genel olarak ismine bakar bakmadığı zamanlarda oluyor, komut alıyor alıcı dili iyi söylediğim şeyleri anlıyor, taklit yeteceğiz güzel yaptığım her şeyi taklit edebiliyor, yüz ifadelerimi anlar kızdıysam gönlümü almaya çalışır, sembolik oyunları güzel aynı şekilde karşılıklı oyun oynuyoruz,ana renkleri şekilleri biliyor,bazen parmak uçlarında yürüyor Ama son 3 gündür hiç yürüdüğünü görmedim hareketli bir çocuk sürekli peşinden koşuyorum, pembe bir battaniyesi var onsuz uyumaz ama eline ade alıp dolaşmaz , çok titiz bir çocuk yerde çöp olsa dikkatini çeker işaret ederek bana gösterir yada yemek yerken bir şey dökülse mutlaka siliyoruz, bu arada ekrana maruz kaldı 1 ay önce televizyonu tamamen kaldırdık telefon da vermiyoruz gelelim canımı sıkan meseleye oğlumun hiç arkadaşı yada kuzeni yok yalnız büyüdü anne baba ve büyükleri gördü sadece bu zamana kadar belki buna bağlı çok utangaç bir çocuk biri onu sevecek olsa arkamıza sağlanır yada utanır hareketi yapar gibi başını omzuna gömer gizli gizli bakar bakıyor mu diye ve misafirliğe gittiğimizde tuhaf hareketleri oluyor ses tonunu değiştiriyor sanki komik bir şey varmış gibi gülüyor bu sırada insanlara bakıyor çekingen hareketler yapıyor kafaya taktığım için aradıkça buluyorum zihinsel olarak kötü etkiliyor beni her hareketini kafaya takıyorum uzun oldu kusura bakmayın beni anlayacağınızı düşünüyorum benzer durumda olanlardan tavsiye ve yorum bekliyprum
Aynı benim oğlumdan bahsetmişsiniz konunuzu açali baya olmuş bir değişim var mi oğlunuzda?

Merhaba artık otizm olmadığından eminiz sosyal olarak baya açıldı tuhaf hareketlerini bıraktı şu an normal çocuk hareketleri yapıyor dil olarak yine gerideyiz ama en aZından konuşma başladı eğitime devam ediyorum bu arada doktorumuz özel eğitime gerek olmadığını söyledi duyu bütünleme ve floor time alıyoruz şu an kreşe hazırlanıyoruz hazır olduğunda kreşe başlayacak bizim sorunuzmuz reaktif bağlanma bozukluğu belirtilere bakarsanız otizmle çok benzer malesef psikiyatristler bu konu hakkında bir şey bilmiyor

X