Osmangazi Köprüsü'ne yüzde 45'e zamma büyük tepki: Geri alın

-Cheryl Blossom

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2018
7.608
19.384
Osmangazi Köprüsü'ne yüzde 45'e zamma büyük tepki: Geri alın
Türkiye 2019 yılına indirim müjdeleriyle girdi. Devlet, ÖTV, KDV başta olmak üzere doğalgaz, elektrik, su ve köprüler geçiş ücretlerinde büyük indirim yaptı. Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen ve işletmesi özel bir şirkette olan Osmangazi Köprüsü'nün 2019 tarifesine ise yüzde 43 zam yapıldı. Bu sabah itibariyle köprüden geçiş yapan otomobiller 71 TL yerine 103 TL ödedi. Bu durum sosyal medyada büyük tepki çekti. Vatandaşlar zammın iptali için sosyal medyadan kampanya başlattı.

resized_b9ca2-47ecd11f67da76e67610fe3d875d183d5769cc11.jpg

İşletmesi özel şirkette olan Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu geçiş ücretlerine yüzde 45 zam yapılması büyük tepki çekti.

Sosyal medyada binlerce kişi zamma tepki gösterirken, zammın iptali için yetkililere çağrıda bulundu.

31 lira zamlı geçtiler
Geçen yıl 71.75 TL olan otomobil geçiş ücreti, bu sabah itibariyle 103,05 TL'ye çıkarıldı. Sürücüler köprüden 31 lira zamlı geçmek durumunda kaldı.

İndirim haberlerinden sonra tepki çekti
Türkiye, 2019 yılına büyük indirim müjdeleriyle girmişti. KDV ve ÖTV'de indirimlerin süresi 3 ay uzatılmış, doğalgaz, elektrik ve su başta olmak üzere vatandaşı sevindiren çok sayıda önemli açıklamalar gelmişti.

Otoyol fiyatları da zamlandı
Ayrıca Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol ücretlerine de zam yapıldı. Gebze-Orhangazi- İzmir otoyolunda daha önce 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası yeni zamla birlikte 11,5 TL´ye, daha önce 7,40 TL olan Gemlik-Bursa Kuzey gişeleri arası da 15,65 TL´ye yükseltildi.

Devletin işlettiği köprü ve otoyollarda zam yok
Geçtiğimiz günlerde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve devlet otoyollarına yılbaşında zam yapılmayacağı açıklanmıştı.

Osmangazi Köprüsü'nde yeni tarifeye göre zamlı ücretler şu şekilde:

• 1. Sınıf araç: 71,75 TL'den 103,05 TL'ye
  • 2. Sınıf araç: 114,80 TL'den 164 TL'ye
  • 3. Sınıf araç: 136,35 TL'den 195 TL'ye
  • 4. Sınıf araç: 180,80 TL'den 259,65 TL'ye
  • 5. Sınıf araç: 228,20 TL'den 327,65 TL'ye
  • 6. Sınıf araç: 50,25 TL'den 72,15 TL'ye
Kaynak;https://www.google.com/amp/s/www.ye...zi-koprusunden-gecislere-yuzde-45-zam-3428540

Geçmediğim köprünün parasını vermek adama cinnet geçirtir..
Aaaaa ahretlik neden cinnet geliyor, köprüyü hiiiç görmeyen üstünden geçme ihtimali yüzde sıfırın altında bin olanlar seviniyor köprümüz var diye :)
Deme öyle Abla,yakında ona da zam gelir. :KK70:

Sen hiiiiç konuşma, dikkat ediyorum geceden beri hep zam haberleri ekliyorsun buraya, insan zam değil güncelleme diye belirtir durumu azıcık yumuşatır:KK14:

Aaaaa ahretlik neden cinnet geliyor, köprüyü hiiiç görmeyen üstünden geçme ihtimali yüzde sıfırın altında bin olanlar seviniyor köprümüz var diye :)

Sen hiiiiç konuşma, dikkat ediyorum geceden beri hep zam haberleri ekliyorsun buraya, insan zam değil güncelleme diye belirtir durumu azıcık yumuşatır:KK14:
Amacım bir nevi farkındalık yaratmak aplaa :bicak:
İnsanlar neyin ne olduğunu görsün diye yapıyorum :duduk:

Amacım bir nevi farkındalık yaratmak aplaa :bicak:
İnsanlar neyin ne olduğunu görsün diye yapıyorum :duduk:
Ama ben zam haberleri okumak istemiyorum :eek:zaten bugün pazarda soğanın 3,5 liradan satıldığını görünce şok yaşadım, bir de senin zam haberlerin :silah:

Ama ben zam haberleri okumak istemiyorum :eek:zaten bugün pazarda soğanın 3,5 liradan satıldığını görünce şok yaşadım, bir de senin zam haberlerin :silah:
Sizin orda yine iyiymiş abla,bizim burada soğan 4, domates 7,dolma biberi 9 liradan satılıyor,battık yahu. Eskiden etsiz soğan yahnisi yapılırdı,şimdi salça yahnisi yapılıyor,hoş salça da 15 liracık :KK70:
25 kuruşluk poşet için tepki üstüne tepki geldi,keşke vatandaşımız dövize,manava,elektriğe,doğalgaza yapılan zamlara da böyle tepki gösterse.

Sizin orda yine iyiymiş abla,bizim burada soğan 4, domates 7,dolma biberi 9 liradan satılıyor,battık yahu. Eskiden etsiz soğan yahnisi yapılırdı,şimdi salça yahnisi yapılıyor,hoş salça da 15 liracık :KK70:
25 kuruşluk poşet için tepki üstüne tepki geldi,keşke vatandaşımız dövize,manava,elektriğe,doğalgaza yapılan zamlara da böyle tepki gösterse.
Evet ablacım, burası diğer illere göre nispeten daha ucuz, en azından domatesi biberi 7-8 liradan yemiyoruz, birçok yerin sebze meyve fiyatlarının yarısı kadar buradaki fiyatlar ama buranın normaldeki fiyatlarını baz alınca çok pahalandı, mesela biz soğanı 50 ila 75 kuruş arasında değişen fiyatlarla alıyorduk, 3,5 lira olunca bize pahalı geliyor, aman sorma burada hala doğalgaz yok, haliyle birim fiyatlarından haberdar değilim ama elektrik vurdu geçti :-) doğalgaz olmadığından bizim buralarda kış mevsimi ısınma yöntemi mecburen elektrikli ısıtıcılar, klimalar ufolar, klimayı bir açtık sayaç uçtu :KK70:
Bu ay kaç yüz lira gelir acaba diye düşünüyoruz :silah:

Evet ablacım, burası diğer illere göre nispeten daha ucuz, en azından domatesi biberi 7-8 liradan yemiyoruz, birçok yerin sebze meyve fiyatlarının yarısı kadar buradaki fiyatlar ama buranın normaldeki fiyatlarını baz alınca çok pahalandı, mesela biz soğanı 50 ila 75 kuruş arasında değişen fiyatlarla alıyorduk, 3,5 lira olunca bize pahalı geliyor, aman sorma burada hala doğalgaz yok, haliyle birim fiyatlarından haberdar değilim ama elektrik vurdu geçti :-) doğalgaz olmadığından bizim buralarda kış mevsimi ısınma yöntemi mecburen elektrikli ısıtıcılar, klimalar ufolar, klimayı bir açtık sayaç uçtu :KK70:
Bu ay kaç yüz lira gelir acaba diye düşünüyoruz :silah:
Özel değilse hangi şehirde yaşıyorsun abla?
Tabiki öyle,bir insan nerede yaşarsa yaşasın alıştığı fiyatın 3-4 katını görünce önce bir garipsiyor,fiyatlar el yakıyor. Sadece bu yıl elektriğe %30'a varan zam yapıldı. Nereye varacak,ne kadar fatura gelecek hesaplayamıyor artık insanlar. Sana tavsiyem bulunduğum elektrik dağıtım şirketinin telefon uygulaması varsa indirip ne kadar harcadığına bakıp aşağı yukarı ne kadar geleceğini hesaplayabilirsin,böylece faturada çok şaşırmazsın. :) annem doğalgaz kullanıyor,kendi evimiz çok büyük ısınmıyor,oturduğu odada ufo,kardeşimin odasında da elektrikli küçük ısıtıcı yakıyor. Doğalgaz 670,elektrik de 202 gelmiş ve ısınmadıkları halde. Ne olucak sonumuz bilmiyoruz, hayat artık çok pahalı.

Özel değilse hangi şehirde yaşıyorsun abla?
Tabiki öyle,bir insan nerede yaşarsa yaşasın alıştığı fiyatın 3-4 katını görünce önce bir garipsiyor,fiyatlar el yakıyor. Sadece bu yıl elektriğe %30'a varan zam yapıldı. Nereye varacak,ne kadar fatura gelecek hesaplayamıyor artık insanlar. Sana tavsiyem bulunduğum elektrik dağıtım şirketinin telefon uygulaması varsa indirip ne kadar harcadığına aşağı yukarı ne kadar geleceğini hesaplayabilirsin,böylece faturada çok şaşırmazsın. :) annem doğalgaz kullanıyor,kendi evimiz çok büyük ısınmıyor,oturduğu odada ufo,kardeşimin odasında da elektrikli küçük ısıtıcı yakıyor. Doğalgaz 670,elektrik de 202 gelmiş ve ısınmadıkları halde. Ne olucak sonumuz bilmiyoruz, hayat artık çok pahalı.
Özel değil ablacım Aydın'dayım, biz buraya yerleşeli hemen hemen 6,5 yıl oldu, 6,5 yılda sebze ve meyve fiyatları ne kadar arttı anlatabilmem için toplam harcadığım meblağıyı yazayım kıyas yapabilmen için, 6,5 yıl evvel peynir, zeytin gibi kahvaltılıklar da dahil 50 lira harcıyordum ve 2 pazar arabasını dolduracak sebze meyve ihtiyacımızı karşılıyordum, şimdiyse 250 lira harcamamız gerekiyor ve aldıklarımız 2 pazar arabası kadar etmiyor ne yazık ki.
Bizim avantajımız İstanbul gibi metropolden hala bile çok daha uyguna alışveriş yapabiliyor olmamız, en azından sebze meyvemizin çoğunluğu buradaki tarlalardan tedarik ediliyor, pazardan ev yapımı doğal kahvaltılıklar da alabiliyoruz.

Sitede doğalgaz faturalarıyla ilgili konuları okudum, maaşları düşününce gelen faturalar çok yüksek gerçekten, bir de bu yıl nedense herkes ısınamadığından şikayetçi, benim yakınlarımda bu yıl ısınamıyoruz diyorlar ki evlerinde mantolama da var, Marmara bölgesinde falan havalar diğer senelere göre daha mı soğuk acaba?
Ege bölgesinde yoğun bir kış yaşanmadığından ve çok keskin soğuk olmadığı için kestiremiyorum pek.

Özel değil ablacım Aydın'dayım, biz buraya yerleşeli hemen hemen 6,5 yıl oldu, 6,5 yılda sebze ve meyve fiyatları ne kadar arttı anlatabilmem için toplam harcadığım meblağıyı yazayım kıyas yapabilmen için, 6,5 yıl evvel peynir, zeytin gibi kahvaltılıklar da dahil 50 lira harcıyordum ve 2 pazar arabasını dolduracak sebze meyve ihtiyacımızı karşılıyordum, şimdiyse 250 lira harcamamız gerekiyor ve aldıklarımız 2 pazar arabası kadar etmiyor ne yazık ki.
Bizim avantajımız İstanbul gibi metropolden hala bile çok daha uyguna alışveriş yapabiliyor olmamız, en azından sebze meyvemizin çoğunluğu buradaki tarlalardan tedarik ediliyor, pazardan ev yapımı doğal kahvaltılıklar da alabiliyoruz.

Sitede doğalgaz faturalarıyla ilgili konuları okudum, maaşları düşününce gelen faturalar çok yüksek gerçekten, bir de bu yıl nedense herkes ısınamadığından şikayetçi, benim yakınlarımda bu yıl ısınamıyoruz diyorlar ki evlerinde mantolama da var, Marmara bölgesinde falan havalar diğer senelere göre daha mı soğuk acaba?
Ege bölgesinde yoğun bir kış yaşanmadığından ve çok keskin soğuk olmadığı için kestiremiyorum pek.
Buradan da anlaşılıyor ki 6-7 yıl içinde bütün fiyatlar kademeli kademeli arttı,6 yıl öncesine döndüğümüzde 50 liraya aldıklarımızın yarısını ancak 250 liraya alabiliyoruz ki aradaki fiyat artışı ve zam oranı çok çok fazla. Ben istanbul anadoludayım zamlar almış başını yürüyor,bize birçok şey ithal,başka illerden ve işlenmiş olarak geldiği için haliyle bizim cebimize yansıması da çok fazla oluyor. Maaşlara zam yapılsa bile ne yazık ki elektriğe doğalgaza yapılan zamlarla örtüşmüyor,yine vatandaş kredi kartlarıyla ya da avanslarla çözüm buluyor.
Yok abla aksine hiç soğuk değil mesela geçen kışta soğuk değildi sadece 2016'nın kışı çok soğuktu,günlerce kar yağmış,yollarımızı kapatmıştı. -leri görmüştük bir süre ama o zaman bile taş çatlasa 400 gelmiştir,annem ilk kez 670 gördüğü için şok geçirdi,hatta sayacı bile kontrol ettirdi. Genel olarak yalıtım olsa da herkeste bu sorun var,kimse doğru dürüst ısınamıyor ama faturalar cebi bayağı ısıtıyor.

Siz oraya yerleşmekle en doğru kararı vermişsiniz,burada masraflarınız belki 2-3 kat daha fazla olacaktı. Bu devirde aklı olan küçük kasaba şehirlerine ya da egeye falan yerleşmeli,İstanbul Ankara gibi metropol şehirler çok pahalı artık yaşanmıyor. Ve havası da çok kirli.

Daha doğrusu geç(e)mediğim.. Trafikten geçebiliyor muyuz ki?

1 kere geçtim bende onun parasınıda elticim ödedi sağolsun.
Şimdi 103 olmuş herhalde.:eek:

Cinnet benim ruhumda var ahretliğim,valla geçemeyenler bir zahmet geçiversin bakalım ne diyecekler..:kızgın:
Demin markette poşet parası verdim 0.25 yüreğime oturdu öküz gibi :kızgın:

1 kere geçtim bende onun parasınıda elticim ödedi sağolsun.
Şimdi 103 olmuş herhalde.:eek:

Cinnet benim ruhumda var ahretliğim,valla geçemeyenler bir zahmet geçiversin bakalım ne diyecekler..:kızgın:
Demin markette poşet parası verdim 0.25 yüreğime oturdu öküz gibi :kızgın:
Şuan 103 tl abla,yılbaşı hediyesi.. Beğenmişsindir inşallah :KK9:
içime oturdu poşeti verdiğim para,yıkayıp yıkayıp asalım en iyisi :)

Şuan 103 tl abla,yılbaşı hediyesi.. Beğenmişsindir inşallah :KK9:
içime oturdu poşeti verdiğim para,yıkayıp yıkayıp asalım en iyisi :)

Paraya bak yahu sorsan ne güzel zahmetsiz geçiyorsun ne var derler..
Alt tarafı köprü işte,bana kırmıaı halı serseler neysedeee :KK53:
Artık poşetlerimle gidecem markete başka çare yok :KK49: yedirmem o parayı onlara ..

Paraya bak yahu sorsan ne güzel zahmetsiz geçiyorsun ne var derler..
Alt tarafı köprü işte,bana kırmıaı halı serseler neysedeee :KK53:
Artık poşetlerimle gidecem markete başka çare yok :KK49: yedirmem o parayı onlara ..
Ahahaha,hayır özel bir karşılama da yok ki neyin 103 tl'si bu..
Bende dün markete gittim,kasiyer arkadaş poşet kullanımı çok azaldı herkes kendi poşetleriyle ya da torbalarıyla geliyor dedi.
Vatandaşımız 25 kuruşluk kuruş için kopardığı yaygarayı keşke elektrik doğalgaz ve vergi zammı içinde kopartsa dimi,alenen para alınmasını yediremiyorlar herhalde :KK70:

Ahahaha,hayır özel bir karşılama da yok ki neyin 103 tl'si bu..
Bende dün markete gittim,kasiyer arkadaş poşet kullanımı çok azaldı herkes kendi poşetleriyle ya da torbalarıyla geliyor dedi.
Vatandaşımız 25 kuruşluk kuruş için kopardığı yaygarayı keşke elektrik doğalgaz ve vergi zammı içinde kopartsa dimi,alenen para alınmasını yediremiyorlar herhalde :KK70:

Yani 103 teleeeee azda değilki :olamaz:
Sarı yelekmi giysek acaba :KK53::KK53: sen pazarda gör yaygara koparıyorlar aaaaaa çok pahalı diyorlar..:kızgın:

Yani 103 teleeeee azda değilki :olamaz:
Sarı yelekmi giysek acaba :KK53::KK53: sen pazarda gör yaygara koparıyorlar aaaaaa çok pahalı diyorlar..:kızgın:
Ahaha belki bir ihtimal 103 tlden korunabiliriz. :KK70:
Devam devam,insanların gözleri açılmaya başlamış umarım devamı da gelir. :)

X