Organik Kozmetikler

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.932
60
Özellikle kozmetiklerdeki ilaç ve hormon kalıntıları, sağlığa zararlı kimyasallar bebek ve çocuklardan büyüklere bütün tüketicileri tehdit etmektedir.

Bu yüzden Organik Üretim sadece tahıllar, sebze ve meyvelerle sınırlı değildir.

Organik Kozmetik Ürünlerin üretiminde büyük yer kaplayan organik sertifikalı tahıllarla havuç, domates vb. sebzelerin yanısıra organik sertifikalı badem, zeytin, üzüm gibi meyveler, susam, defne, ısırgan, adaçayı, lavanta, biberiye gibi şifalı otlardan elde edilen esansiyel yağlar ve özlerde ilaç ve hormon kalıntısı bulunmaz. Bu tür hammaddelerde genetik değişime uğramış tohumların kullanılması da yasaktır.

Bunun doğal sonucu olarak tüketiciler daha sağlıklı kozmetik ürünleri bedenlerine uygulamış, bebekler, çocuklar ve anne babalar günlük bakımlarında uzun vadede organ birikimlerine ve çaresiz hastalıklara yol açan kimyasallardan uzak bir hayat yaşamış olmaktadırlar.

Organik sertifikalı gıdalar ve kozmetikler insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde yükseltmekte, zararlı etkilerden arındırmaktadır. Organik ürünler tüketen insanların ortalama ömürleri uzamakta ve özellikle bebekler ve çocuklar bağışıklık sistemlerinin güçlenmesiyle daha zor hastalığa yakalanmaktadırlar.

Kozmetik (şampuan, bebek yağı vb.), tekstil (başta organik pamuk ve yün), mobilya ve ahşap ürünler (ahşap oyuncaklar) gibi pek çok ürün hammaddelerinden üretim yöntemlerine kadar denetlenerek ICEA, BDIH, ECOCERT, USDA, SOIL ASSOCIATION gibi yetkili uluslararası kuruluşlarca sertifikalandırılmaktadır.
isikterapi.com/

Çok yararlı bir bilgi canım, paylaşman çok güzel, ben de bir bilgi vardı (organik olabilmesi için içinde neler olmamalı) bulursam buraya atacağım...

Tesadüf eseri buldum; bir broşürün arkasında yazıyormuş...

Organik veya cilde uyumlu kozmetikler temel olarak şunları kesinlikle içermemeli;

- Toluen
- Formaldehit
- Fitalat (DBP)
- Kolofan
- Paraben
- Kafuru
- Hayvansal bileşen
- Ağır metaller
- Sentetik parfüm
- Boya maddesi
- Alkol
- Petrokimyasal içerik
- PEG (Polietilenglikol)
- PPG (Polipropilenglikol)
- Genetik değişe uğramış aktif maddeler

Kullandığımız ürünlerin içeriğini araştırmalıyız.

çok yararlı bir konu olmuş teşekkürler. ben de bu ara özellikle kozmetikte doğallıkğa takmış durumdayım. içerikleri araştırdıkça artık elim market markalarına gitmez oldu.

şu an organik kozmetiklere ayıracak bütçem yok ama olduğunda yüz temizleme ürünleri, şampuan ve kremlerimi organik almayı düşünüyorum.

İçeriği gayet temiz olduğu için uni markasının bebe ürünlerini kullanmaya başlayacağım. şampuan bebe yağı losyonu vs. evde yaptığım maskeleri tonikleri kullanıyorum yüzüm düzeldi gerçekten. daha da almam kozmetik falan :KK20:

bir de ev temizliği için komşum bitkisel ürünler satıyor onlardan aldık memnunuz.

sizce uni markasının ürünlerini kullanayım mı? yani bütçem kısıtlı ve bu marka diğer bebek markalarına ve bizim kullandığımız şampuanlara göre daha az kimyasal içeriyor. fikirlere açığım hanımlar Hoppa

Organik veya cilde uyumlu kozmetikler temel olarak şunları kesinlikle içermemeli;

- Toluen
- Formaldehit
- Fitalat (DBP)
- Kolofan
- Paraben
- Kafuru
- Hayvansal bileşen
- Ağır metaller
- Sentetik parfüm
- Boya maddesi
- Alkol
- Petrokimyasal içerik
- PEG (Polietilenglikol)

En etkili olan malzeme ise parebendir. ben mesela arifoğlunun çıkardığı yeni bitkisel şampuanlarını keşfettim PAREBEN İÇERMEMEKTE'dir

Eklentiler

• cay_agacı_sampuan2.jpg
    cay_agacı_sampuan2.jpg
    404,5 KB · Görüntüleme: 273
çok yararlı bir konu teşekkürler.
bir de aslında kullandığımız markaların adını ve yorumlarını yapsak daha faydalı olacaktır

- Toluen
- Formaldehit
- Fitalat (DBP)
- Kolofan
- Paraben
- Kafuru
- Hayvansal bileşen
- Ağır metaller
- Sentetik parfüm
- Boya maddesi
- Alkol
- Petrokimyasal içerik
- PEG (Polietilenglikol)

evet bak bunları not etmeli!

aşırı hassas bi cildim olduğu için bu konu üzerine çok araştırma yaptım kendi çapımda.. şimdiye kadar tamamiyle güvenebileceğim iki marka buldum logona ve aubrey.. hem organikler hem veganlar hem de hayvanlar üzerinde test yapmıyorlar.. Bi de raen diye bi yerli firma var genelde banyo ürünleri üretiyor.. kimyasallarla hergün yavaş yavaş kendimizi zehirliyoruz gerçekten... o çok para verip bayılarak aldığımız ürünlerde meğer ne zehirler varmış.. bulaşık deterjanlarından ıslak mendillere kadar neler neler var günlük hayatımızda :KK43: sonra niye kanser oluyoruz, niye oramızda buramızda kist çıkıyo, niye alerji olduk diyip duruyoruz.. tamamen olmasa da kaçabildiğimiz yere kadar kaçalım bu kimyasallardan .. :KK20:

aşırı hassas bi cildim olduğu için bu konu üzerine çok araştırma yaptım kendi çapımda.. şimdiye kadar tamamiyle güvenebileceğim iki marka buldum logona ve aubrey.. hem organikler hem veganlar hem de hayvanlar üzerinde test yapmıyorlar.. Bi de raen diye bi yerli firma var genelde banyo ürünleri üretiyor.. kimyasallarla hergün yavaş yavaş kendimizi zehirliyoruz gerçekten... o çok para verip bayılarak aldığımız ürünlerde meğer ne zehirler varmış.. bulaşık deterjanlarından ıslak mendillere kadar neler neler var günlük hayatımızda :KK43: sonra niye kanser oluyoruz, niye oramızda buramızda kist çıkıyo, niye alerji olduk diyip duruyoruz.. tamamen olmasa da kaçabildiğimiz yere kadar kaçalım bu kimyasallardan .. :KK20:

Belirttiğiniz ve hassasiyet gösterdiğiniz ürünlerle ilgili markalar mevcut. Önemli olan sertifikalı organik ürünler tercih edebilmek. Anne ve bebek sağlığı için de son derece önemli. Kozmetik ürünlerindeki kimyasallar %60 oranında cildimiz tarafından emilmekte. Bebek sağlığı açısından oldukça korkutucu bir yüzde. Günümüzde gıdaların yanı sıra doğal özlü tüm kozmetik ürünleri bulabiliyoruz. Cilt ve vücud bakımı, saç ve saç derisi bakımı, rimel far allık vb tüm makyaj malzemeleri, tonikler, kremler, makyaj temizleme ürünleri, bebek ürünleri, hamilelik dönemi ürünleri ... liste uzayıp gider. Organik lipstick dahi bulunabiliyor. Önemli olan bu bilince ulaşabilmek. Bahsettiğiniz markalara ek olarak Erbaviva, Lafes, MasticSpa, IdaKew, nonique gibi markalarda %100 organik içeriğe sahip, sertifikalı ve vegan ürünlerdir. Sağlıklı günler : )

Helal sertifikası almış, zararlı kimyasal içermeyen ve kaliteli kapatıcı markası önerebilir misiniz hanımlar?

Belirttiğiniz ve hassasiyet gösterdiğiniz ürünlerle ilgili markalar mevcut. Önemli olan sertifikalı organik ürünler tercih edebilmek. Anne ve bebek sağlığı için de son derece önemli. Kozmetik ürünlerindeki kimyasallar %60 oranında cildimiz tarafından emilmekte. Bebek sağlığı açısından oldukça korkutucu bir yüzde. Günümüzde gıdaların yanı sıra doğal özlü tüm kozmetik ürünleri bulabiliyoruz. Cilt ve vücud bakımı, saç ve saç derisi bakımı, rimel far allık vb tüm makyaj malzemeleri, tonikler, kremler, makyaj temizleme ürünleri, bebek ürünleri, hamilelik dönemi ürünleri ... liste uzayıp gider. Organik lipstick dahi bulunabiliyor. Önemli olan bu bilince ulaşabilmek. Bahsettiğiniz markalara ek olarak Erbaviva, Lafes, MasticSpa, IdaKew, nonique gibi markalarda %100 organik içeriğe sahip, sertifikalı ve vegan ürünlerdir. Sağlıklı günler : )

çok teşekkürler bilgilendirmeniz için, ida.kew de kullanıyorum onu yazmayı unutmuşum :) ama diğerlerini bilmiyordum, yalnız noique ye pek ısınamadım bütün kremlerinde sodium benzoate var.. bazı ürünler organik ya da ecocert sertifikalı oluyor ama %95 ve üstü organiktir diye belirtiliyor..Bazıları da %100 oluyor dediğiniz gibi.. benim de şimdi temizleme ürünlerinden sonra yenileyeceğim ürünler makyaj ürünleri olacak, şampuanlarımı da değiştirdim.. sonra en kısa sürede çamaşır ve bulaşık deterjanlarımı da değiştireceğim.. bu konuda (çamaşır ve bulaşık deterjanı) bi öneriniz olursa sevinirim.. henüz onlarla ilgili net fikirler elde edebilmiş değilim..

Son düzenleme:
Benim hiç ümidim yok bu konuda ama gerçekten tavsiye edeceğiniz bir şey var ise ama gerçekten denemek isterim, çok karma bir cilt yapım var çünkü :KK64:

çook faydalı bir konu gerçekten teşekkürler. Bende bi ara baya araştırdım bu konuyu en önemli konu aslında paraben paraben yoksa o ürün iyidir bence. Paraben içermeyen bildiğiniz ürünler neler ?? Ben bir ürün buldum +Burock cilt bakım ürünlerinde yok anneme sipariş verdik ama başka bildiğiniz ürün varsa öğrenmek isterim...

merhaba kızlar ben lanaturel doğal deodorant kullanıyorum ve çok memununm ter kokusunu önlüyor ve hiçbir kimyasal madde içermediği için çok memnunum

X