Okb temizlik suphe 2 aylik bebegim ve 5 yasinda oglum..

Benim silmeye firsatim olmuor bebekten.o yuzden giriste cikarip ustunu cocugu dusa almak daha kolay oluyor.nereyi ne sekilde elledi ne yapti bilmiorum diye. Korona veya herhangi bir pislik. Yapmayayim tabi keske yapmasam. Kucuk bebegi olanlar nasil yapoor onu merak ediorum sanirim. Ilerde okula gidevekler boyle olmayacak zaten boylw degildi oglum her gun sokalta oyun parkindaydi ya da alt katta 😥
Yani açıkçası ben evde yere attığı yiyecekleri bile alıp yemesine müsaade ediyorum :) o yüzden ne diyim bilemedim. Evde kedi de var.
Çocuğu sokakta oynamaktan gelince duşa sokmanın bi kötü yanını göremedim sadece bunu zorlamadan yapın yeterli

Arkadaşımın da 10 yaşlarında oğlu var. Aşağı inerse eve girince duş alacağını biliyor. Geri aşağı inmiyor duş alınca. Bilinci oturmuş. Virüs olduğunu güzelce ifade etmişler. Ne bileyim evi kirlettiyse süpürmesi gerektiğini biliyor. 2 tane kardeşi var biri büyük o da aynı şekilde yetişmiş. Küçük olanın aklı henüz ermiyor ama zamanla o da alışacak düzene. Eve gelince üstünü değiştirip duş almak normal. Hele de şu zamanda. Çantamı, telefonumu da siliyorum ben. Eve misafir almıyorum. Normalde temiz gözüken insanlarda bile mikrop algısı olmayabiliyor. Bir akrabamın 30larda kızını gördüm geçen basamağa oturdu ayakkabı bağladı, eve giriyor halıya basıyor ayakkabıyla, halıya ayakkabısını bırakıyor, kendi evinde ara hole ayakkabıyla giriyor. Midem almıyor benim. Wc çöpüne elini sürüyor yıkamıyor mesela. Ben sevmem öyle şeyi. Mecbur güzenmiyoruz kimseye.
Aynen tam ben de dedigin gibi guvenemiorum. Koronada herkes biz gibi oldu ama benim oglum uzuluor yine mi banyo dior. Annem o ama iste evinde bi o yok ki. Ya fda temizlik anlayisi benim gibi degil ki. Cok uzuluorum boyle biri oldugum ici
Arkadasinizin cocugu kabullenmis ama ya o da takintili olursa
Okula da gidilcek olmaz ki hep dus
Ne yapicam.nasil yapicam ne dusunucem bilmiorum. Ben yani normalde de eve direk almadim cocugu kendimizi de. Boyle giderse kimse girmeyecek eve, bari dussuz alabilseydim de cocuk uzulmeseydi diye dusunuorum iste ne bileyim.. cevrem zaten senin gibikerden olsa oo hic sknti olmazdi😁🙉😍

Aynen tam ben de dedigin gibi guvenemiorum. Koronada herkes biz gibi oldu ama benim oglum uzuluor yine mi banyo dior. Annem o ama iste evinde bi o yok ki. Ya fda temizlik anlayisi benim gibi degil ki. Cok uzuluorum boyle biri oldugum ici
Arkadasinizin cocugu kabullenmis ama ya o da takintili olursa
Okula da gidilcek olmaz ki hep dus
Ne yapicam.nasil yapicam ne dusunucem bilmiorum. Ben yani normalde de eve direk almadim cocugu kendimizi de. Boyle giderse kimse girmeyecek eve, bari dussuz alabilseydim de cocuk uzulmeseydi diye dusunuorum iste ne bileyim.. cevrem zaten senin gibikerden olsa oo hic sknti olmazdi😁🙉😍

Duş almak niye üzücü ya ben o kısmı da anlamadım? 10 dk girip çıkartın yani derisini soyun demiyorum ki. Okula gidince de ben eve gelip duş alırdım. Bu koronadan önce de tiksinirdim. Bilmiyorum çocuğa duşu sevdirin bence eziyet gibi görmemeli.

Yani açıkçası ben evde yere attığı yiyecekleri bile alıp yemesine müsaade ediyorum :) o yüzden ne diyim bilemedim. Evde kedi de var.
Çocuğu sokakta oynamaktan gelince duşa sokmanın bi kötü yanını göremedim sadece bunu zorlamadan yapın yeterli
Kedi mi. Hayvanlar cisleri kakalari korkulu ruyam oldu. Eskiden catiya yavrulayan kedileri veterinere,hastaneye gotururdum. Alt katta yavrrulamis ya kedi yavrukari tuvaletini oraya esyalara mi yapmistir kucukken..
Yerdekini yiyim mi diye soruyor benimki de.ben de evde ye baska yeede yeme diorum.
Benim dusuncem hasta olmasindan ziyade boyle igrenme,huy kapma oluor.. hastalik zaten olacaksa oluyor ama tabiki dikkat ettim ve ediyorum cocuklarim mikrop kapmasin diye..
Zorlamadan yaptiramiorum ki daha gelmeden banyo yapmicam dior. Annemden geldi ya ben disari gitmedim ki dior. Ama ben de huy kaptim bugun gorunce o yuzden yikamak istedik.

Heh iste aynisi.anneme bile gitse bi alt kat oyle oluor. Bi de oglum cok hareketli hep yerkerde. O da dior aslinda pis diye ama demesini istemiorum benim gibi takintili olur diye. Eve nasil gelio oglunuz ustunu nerde cikarior mesela. Eakiden cok severdi dusu. Ama okul zamani da gelecek her gun dus olmaz ki ne bileyim..
Virus meselelerinden once kapimin tam karsisindaki komsumun kiziyla oynamaya gonderiyordum, gelince sokak kapisinin arkasinda soyunmaya basliyordu :KK66: coraplarina varana kadar kendisi cikarir banyoya kosardi. Hic ogretmedim mesela once elini yikar sonra dusa girerdi.3 yasindan beri boyle. Okula 3,5 yasinda basladi ve eve geldigimizde de ayni sekilde,hic banyo yapmadan yataga girdigini bilmem mesela, cunku okulda kendi basina tuvaleti kullaniyor,temizligini kendisi yapiyor,herkesin kullandigi tuvalet vs diye banyo yapmadan gun gecirmedik. O yuzden simdiden alistirin ki okul zamani rahat edersiniz.

Bana normal geldi yazdıklarınız. Ayakkabıyı çıkarıp eve girmeden corabı mutlaka cıkarıp öyle basarım mesela ben de yere. Çünkü ayakkabı da kapı önünde duran bir şey sonuçta. Farzedelim ki kapının önünde yere bastık ve ayak yıkama çorap değiştirme olmadan evde gezdik bütün halıları yıkamaya vermeden rahat edemem. Çocuk kreşe falan giderse de hergün duş alma kıyafet yıkama olayı bizde de olur çünkü küçük bunlar lavoboya gider üstüne başına kaydırır temizliğini tam yapamayabilir. Ya da çocuk örneğin parkta sadece salıncağa binse bile kapı önünde baştan aşağı üst değiştiririz virüsten önce de böyleydi. Burda önemli olan çocugu huzursuz etmemek temizliği rutin ve eğlenceli hale getirmek.

Heh iste aynisi.anneme bile gitse bi alt kat oyle oluor. Bi de oglum cok hareketli hep yerkerde. O da dior aslinda pis diye ama demesini istemiorum benim gibi takintili olur diye. Eve nasil gelio oglunuz ustunu nerde cikarior mesela. Eakiden cok severdi dusu. Ama okul zamani da gelecek her gun dus olmaz ki ne bileyim..
Ben sizi cok iyi anliyorum. 2 yıl önce de hamileliğin başında oğlum anasınıfına başladığında çantasına suluguna çantasına beslenme kabına dokunmak istemezdin baska bi süngerle hatta eldiven takıp yikamak isterdim cok rahatsız olurdum. Koronayla benim icin degisen hic bisey olmadı takıntılı olabilirim. Temizligi seviyorum ama herkese göre degisen bir durum. Umarım çocuklarım temiz duzenli olur ama takıntılı olmaz. Yoruyor bizleri bu takintilar..

Kedi mi. Hayvanlar cisleri kakalari korkulu ruyam oldu. Eskiden catiya yavrulayan kedileri veterinere,hastaneye gotururdum. Alt katta yavrrulamis ya kedi yavrukari tuvaletini oraya esyalara mi yapmistir kucukken..
Yerdekini yiyim mi diye soruyor benimki de.ben de evde ye baska yeede yeme diorum.
Benim dusuncem hasta olmasindan ziyade boyle igrenme,huy kapma oluor.. hastalik zaten olacaksa oluyor ama tabiki dikkat ettim ve ediyorum cocuklarim mikrop kapmasin diye..
Zorlamadan yaptiramiorum ki daha gelmeden banyo yapmicam dior. Annemden geldi ya ben disari gitmedim ki dior. Ama ben de huy kaptim bugun gorunce o yuzden yikamak istedik.
Biz de yazin günde 3 kez disari çıksak 3 kez yikardim sayilari cok sever oğlum biz de sayi sayardık 100 e kadar mesela bakalim cikabilecek miyiz cikamadik mi hadi geriye dogru sayalim derdim. Oyun oynar eğlenceli hale getirmeye calisirdik.

ben bazıları gibi takıntılı değilim bazıları anladı kendini:)
ama o kadar pis evden gelse bende hemen banyoya sokardım.
birde yanlış mı anladım altını mı bezliyorsunuz gece?

Bu temizlikle çocuk hasta olur ben söyleyim. Annem bana “çilekleri çocuğa yedirmeden önce sirkeli suda beklet” derdi. Tamam derdim ama hiç yapmazdım. Bir kere komşu aldı sevmek için. çilek yedim orda dedi gelince 😂 sirkeli suda bekletmediklerinden de eminim 😂 alışmalı herkes mikroba, yoksa okula gittiğinde hastalıktan başınızı alamazsınız, ayrıca bağışıklığı düşük olur ve bir ömür böyle geçmez. Bebeğiniz bir yaşına gelince (hani toparlanmış oluyor biraz) durumunuzu bir değerlendirin derim

Duş almak niye üzücü ya ben o kısmı da anlamadım? 10 dk girip çıkartın yani derisini soyun demiyorum ki. Okula gidince de ben eve gelip duş alırdım. Bu koronadan önce de tiksinirdim. Bilmiyorum çocuğa duşu sevdirin bence eziyet gibi görmemeli.
Bilsem..
Eskiden kendi girerdi dusa.bi sampuan yapiorum zaten cikioruz. Acaba eve direk giremior giriste corsbini bi kat kiyafetino cikariuorum diye mi.usuorum dior bazen. Dustan sonra da rahatladim.guzel oldu dior. Cocuga gore yassmak cok zor,parmaginda oynatiyor benimki cogu zaman.
Nasil sevdirebilirim
Gecen sene kuvetinde oynuordu hep simdi dioruz istemior onu da..

Normal zamanda bile annemden de gelsek üst baş değişip, el yüz yıkarız.
Banyo da yapılır.
Ben neden anormal bişey göremedim yaptıklarınız da bilmem...
Bende ayakkabılarının altını elleme derim..
Her zaman yikamasam da kolonya süreriz.

Temizlik zaten güzellik gibi, göreceli bişey.
Kendi kadar temiz olmayana pis, bizden daha temiz olana obsesif demek kanımıza işlemiş, ama ikisi de yanlış..

Oğlum parkta oynarken çubuk kraker yada gevrek vs eliyle tutabileceği bişeyi hiç yemedi mesela, Corona dan önce de.

Yada evde bile olsak koltuğa atıyorum cevizi düşse yemez, bu koltuğa düştü diye.

Ha çok temiz miyim hiç değilim bence, oğlum büyürken halıları da ısırdı, tüp de yaladı, hatta kendi kakasını bile yedi 🙈🙈🙊🙊

Önüne geçemeyeceğim şeyler için abartılı davranmadim, ama ogretebilecegim şeyleri de öğrettim ki, okul da vs ben yokken kendi temizliğini kendisi sürdürsün..

O kadar sokak hayvanının girip çıktığı bir yerde bende endişe ederdim.

Amaaa banyo yapmadan çocuğun pis gelmesi, opememek falan orası abartı.
Öptüğünüz yeri zaten, eli yüzü hadi olsun boynu.
Oraları da yıkadıktan sonra tamam zaten.

Bu temizlikle çocuk hasta olur ben söyleyim. Annem bana “çilekleri çocuğa yedirmeden önce sirkeli suda beklet” derdi. Tamam derdim ama hiç yapmazdım. Bir kere komşu aldı sevmek için. çilek yedim orda dedi gelince 😂 sirkeli suda bekletmediklerinden de eminim 😂 alışmalı herkes mikroba, yoksa okula gittiğinde hastalıktan başınızı alamazsınız, ayrıca bağışıklığı düşük olur ve bir ömür böyle geçmez. Bebeğiniz bir yaşına gelince (hani toparlanmış oluyor biraz) durumunuzu bir değerlendirin derim
Coxuk hasta olacaksa zaten oluyor.bugune kadar da pek hasta olsugunu soyleyemem. Masallah diyelim nazar degmesin. Benim.olayim mikrop degil zaten. Igreniorum huylaniorum icim almiyor nasil anlatsa... bulasma takintisi ve suphe takintisi da olunca guvenim.olmuyor. bakalim ilactan ziyade bir kerde silip atmaliyim kafamda insallah

Coxuk hasta olacaksa zaten oluyor.bugune kadar da pek hasta olsugunu soyleyemem. Masallah diyelim nazar degmesin. Benim.olayim mikrop degil zaten. Igreniorum huylaniorum icim almiyor nasil anlatsa... bulasma takintisi ve suphe takintisi da olunca guvenim.olmuyor. bakalim ilactan ziyade bir kerde silip atmaliyim kafamda insallah
Valla arkadaşımın çocuğunu bakıcısı her gün sokaklarda parklarda büyüttü, tuvaleti gelince dış mekanlara yaptırdı. Benim kızımla aynı kreşe gittiler çocuk herrr gün okuldaydı. Bilmiyorum ben buna bağladım. İnşallah siZinki de öyle devam eder hasta olmadan

Normal zamanda bile annemden de gelsek üst baş değişip, el yüz yıkarız.
Banyo da yapılır.
Ben neden anormal bişey göremedim yaptıklarınız da bilmem...
Bende ayakkabılarının altını elleme derim..
Her zaman yikamasam da kolonya süreriz.

Temizlik zaten güzellik gibi, göreceli bişey.
Kendi kadar temiz olmayana pis, bizden daha temiz olana obsesif demek kanımıza işlemiş, ama ikisi de yanlış..

Oğlum parkta oynarken çubuk kraker yada gevrek vs eliyle tutabileceği bişeyi hiç yemedi mesela, Corona dan önce de.

Yada evde bile olsak koltuğa atıyorum cevizi düşse yemez, bu koltuğa düştü diye.

Ha çok temiz miyim hiç değilim bence, oğlum büyürken halıları da ısırdı, tüp de yaladı, hatta kendi kakasını bile yedi 🙈🙈🙊🙊

Önüne geçemeyeceğim şeyler için abartılı davranmadim, ama ogretebilecegim şeyleri de öğrettim ki, okul da vs ben yokken kendi temizliğini kendisi sürdürsün..

O kadar sokak hayvanının girip çıktığı bir yerde bende endişe ederdim.

Amaaa banyo yapmadan çocuğun pis gelmesi, opememek falan orası abartı.
Öptüğünüz yeri zaten, eli yüzü hadi olsun boynu.
Oraları da yıkadıktan sonra tamam zaten.
Kakasini mi🙄🙈 ben de istemem eli pisken bir sey yemesini ama acikcasi cok da dinlemedigi oldu.
Operim de en bastaki onun dusuncesi yoruyor insani. Okb zaten boyle bir seymis, takiosun yani mantiksiz olsa da.. ama mesela saclari da vsr veya mesela gobegini ellior wc giderken atketi kaldirirken falan. Dusunursen uzar gider yani..

Biz de ayni sekilde bir kattan bile gelsek degistiriz esimle, el yuz yikariz bu normal bizim icin
Sonucta herkesin temizlik anlayiisi farkli.
Ama iste ogluma da o pis bu pis diye kodlamak istemiorum herseyi ki ilerde takintili olmasin insallah. Rabbim korusun ne diyim.
Yani siz eve girip banyoya giidp mi degisior usy bas
Biz mesela girisye koridorda beklior yavrum ona cok uzuluorum hani bir yere degmeden ustini cikarayim diye yani. Corabiyla basmasin diye ne nileyim
Rahay olmaya cok ozeniorum.

Valla arkadaşımın çocuğunu bakıcısı her gün sokaklarda parklarda büyüttü, tuvaleti gelince dış mekanlara yaptırdı. Benim kızımla aynı kreşe gittiler çocuk herrr gün okuldaydı. Bilmiyorum ben buna bağladım. İnşallah siZinki de öyle devam eder hasta olmadan
Hasta olmadan olur mu canim. Tabiki oluyorlar
Okula gidiorken cok hastalandi. Elleri hep agzindaydi cunku. E o eller se heryerdeydi
Kendo de yuvarlaniordu yerkerde falan filan iste.
Allah korusun tum cocuklari kotuluklerden, hastaliklardan insallah

Virus meselelerinden once kapimin tam karsisindaki komsumun kiziyla oynamaya gonderiyordum, gelince sokak kapisinin arkasinda soyunmaya basliyordu :KK66: coraplarina varana kadar kendisi cikarir banyoya kosardi. Hic ogretmedim mesela once elini yikar sonra dusa girerdi.3 yasindan beri boyle. Okula 3,5 yasinda basladi ve eve geldigimizde de ayni sekilde,hic banyo yapmadan yataga girdigini bilmem mesela, cunku okulda kendi basina tuvaleti kullaniyor,temizligini kendisi yapiyor,herkesin kullandigi tuvalet vs diye banyo yapmadan gun gecirmedik. O yuzden simdiden alistirin ki okul zamani rahat edersiniz.
Offf masallah ona. Yerim. Kendi isini kendi hallediyor hem de cok temiz cocuk😍 ama.iste takintili olmasin boyle olunca da Allah korusun. Benimki de yine bilior temizdir de. Su annemden bile gelince banyo yaptirmamiz onun istemiorum diye aglamasi beni uzuyor. Eskiden ust bas degiserek aldigim oluyordu. Simdi bikac sey gordum ya icim almior sanirim.

benim de kızım ilkokula gidiyor.Bende de var takıntılı durumlar.Fazla açmayım ama mesela elimi 4-5 kere sabunlarım arka arkaya. Kolonya sürerim arkasından.Ancak içim rahat eder.
okula giden bir çocuk varken bebek olunca bende çok sıkıntı yaşadım ilk zamanlar. Okuldan gelince banyo yaptırıyodum. okul kıyafetlerini makineye hemen.
Bebek büyüdükçe biraz rahatlamaya başladım yavaş yavaş.Elini yüzünü güzelce yıkaması üstünü değiştirmesi yetiyor artık. Büyük kızım da mutlaka 2 kere sabunlar elini benden alıştı. Dışarı kıyafetinide çorabına çamaşırına kadar hemen çıkarır sepete atar.

Kakasini mi🙄🙈 ben de istemem eli pisken bir sey yemesini ama acikcasi cok da dinlemedigi oldu.
Operim de en bastaki onun dusuncesi yoruyor insani. Okb zaten boyle bir seymis, takiosun yani mantiksiz olsa da.. ama mesela saclari da vsr veya mesela gobegini ellior wc giderken atketi kaldirirken falan. Dusunursen uzar gider yani..

Biz de ayni sekilde bir kattan bile gelsek degistiriz esimle, el yuz yikariz bu normal bizim icin
Sonucta herkesin temizlik anlayiisi farkli.
Ama iste ogluma da o pis bu pis diye kodlamak istemiorum herseyi ki ilerde takintili olmasin insallah. Rabbim korusun ne diyim.
Yani siz eve girip banyoya giidp mi degisior usy bas
Biz mesela girisye koridorda beklior yavrum ona cok uzuluorum hani bir yere degmeden ustini cikarayim diye yani. Corabiyla basmasin diye ne nileyim
Rahay olmaya cok ozeniorum.
Corabiyla basmasın olayı bizde de var, çıkarıyoruz hemen.
Ama bence bu obsesiflik mi değil, yani bakiyorum çorap kararmış, nasıl dolastirayim evde 😁😁
Coronanin ilk çıktığı zamanlar üstü başı bizde kapıda çıkarırdik.
Ama şimdi banyo da direk kirliye koyuyoruz.

Yada bir misafir gelirse koltuk örtülerini değiştiririm arkalarından.
Rahatlık güzel ama temizlik de güzel 😊😊
Herşey dozunda güzel aslında.

X