Öğrenciyim nelerden kısabilirim?

hacise

Üye
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2022
269
280
23
Öğrenciyim kyk bursu alıyorum 1250 oldu bu ocak itibariyle ve ailem 1000 tl bazen 1500 tl yardım yapıyor. Kyk yurdunda kalıyorum Nelerden kısabilirim, ehliyet için para biriktirmek ama aynı zamanda yatırımda yapabilmek istiyorum

Yemeden içmeden kismayin. Ben olsam kıyafet, makyaj malzemesi gibi ihtiyaçlardan kısardım. İhtiyaç ama yine de yapılabilir. Kitapları kütüphaneden temin edin, tabii her an el altında olması gerekenleri de ikinci el alın. Okul yakınsa erken çıkıp yürüyün yol parası vermemiş olursunuz. Yemeği okulun yemekhanesinde yeyin ucuz olur nispeten. Aylık üyelik alırsınız. Ne acı bir öğrencinin bunları düşünmek zorunda kalması.

Yemeden içmeden kismayin. Ben olsam kıyafet, makyaj malzemesi gibi ihtiyaçlardan kısardım. İhtiyaç ama yine de yapılabilir. Kitapları kütüphaneden temin edin, tabii her an el altında olması gerekenleri de ikinci el alın. Okul yakınsa erken çıkıp yürüyün yol parası vermemiş olursunuz. Yemeği okulun yemekhanesinde yeyin ucuz olur nispeten. Aylık üyelik alırsınız. Ne acı bir öğrencinin bunları düşünmek zorunda kalması.
Ne yazıkki düşünmek zorundayım daha kötüye gidiyor durumlar ve en azından biraz kötü gün birikimim olmalı diye düşünüyorum. Yemeden içmeden kısmasamda zararlı besleniyorum o yüzden de boğazımdan biraz kısmak istiyorum. Sizce aylı gram altın almak mantık lı mı?

Ne yazıkki düşünmek zorundayım daha kötüye gidiyor durumlar ve en azından biraz kötü gün birikimim olmalı diye düşünüyorum. Yemeden içmeden kısmasamda zararlı besleniyorum o yüzden de boğazımdan biraz kısmak istiyorum. Sizce aylı gram altın almak mantık lı mı?
Yatırımdan çok anlamam maalesef. Bu tarz konular var çok yorumlu, birkaç yıldır yazılıyor. Oralara yazın bi siz.

Evet malesef dusunmek zorunda kalıyor insan. Aslında ogrenciyken daha cok dusunuluyor :) Kyk yurdunun yemekleri guzel oluyor aslnda yani ben kalırken oyleydi suan bilmiyorum. Yurtta ve okulda yemek yiyebilirsinz disarda ki yemek masrafindan kurtulursun. Kiyafet falan asiriya cok pahaliya kacmamaya calisin. Diger arkadasin dedigi gibi okul yakinsa yuruyebilirsin hem yuruyus iyi olur hem masrafi azaltirsin. Calisma notlarını satan fotokopiciler oluyordu uyguna oralardan alabilirsin. Gramda mantıklı aslında. Ben okurken ceyrek 150-200 arasıydı ben ceyrek alıyordum.Ama suan cok pahalı gram mantıklı o yuzden.

Herhalde geri ödemesiz alıyorsunuz bursu değil mi? Çünkü geri ödemeli ise onu alıp altın biriktirmek mantıksız olur hiç almamak daha mantıklı olurdu bursu. Çünkü o da geri ödeniyor ve daha çok zararda oluyorsunuz. Ancak karşılıksız burssa aldığınız ben olsam her ay gram almaya çalışırdım en kötüsü artık yarım gram falan da satılıyor kendime en az onu hedef koyardım ve burs yatar yatmaz onu alırdım ki harcamalarım bu doğrultuda olsun.

Devlette okuyorsanız okulda yemek yiyin ucuz oluyor. Hatta benim kaldıkları yerler okula yakın olan bazı arkadaşlarım akşam bile yemek için yemekhaneye giderlerdi. Sonuçta akbili aylık yapıyorlardı bir yol masrafı da olmuyordu. Çok fazla alışveriş sitelerinde takılmayın gördükçe almak istersiniz çünkü :) Altının hiçbir zaman bir önceki yıla göre daha düşük olduğunu ben görmedim. Para pul olmuyor en azından. Benim 3 yıl önce 390 küsüre aldığım gramların şu anki fiyatına bakınca da anlarsınız :)

X