Konuşma Problemleri Oğlum birden kekelemeye başladı.

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Bursadayiz.Olur da burdaki terapistlerden fayda gormezsek Istanbula gelebiliriz.Kaydettim isimleri.Cok tesekkurler hocam.
Merhaba ben de bursadayım. Oğlumun 2.5 yaşında başladı, tamamen geçti tekrar oldu defalarca, şuan 5 yaşında yine var, bu şekilde artıp azalması tamamen yok olup tekrar başlaması kalıcı olacağı anlamına geliyor, bileğisin olan yazdığımı okuyan lütfen cevap versin, çok yıprandım, çok üzgünüm.. Veysel kızılboğa Mersin’de. Bursa da onun tekniğini uygulayan özel bi merkeze gidiyoruz 2 seans gittik, fayda görür müyüm bilgisi olan var mı , şaşırdım artık, ne yapacağımı bilmiyorum, baştan sakindim, düzeltmedim sabırlı oldum göz teması kurdum masallar okudum geçti tekrar tekrar geri geliyor yıldım..

Onun yaninda asla konusmuyoruz.Bir de sunu farkettim cumleyi tamamlayamayinca vazgeciyor soylemekten.Bu normal mi dogal mi acaba? Gecsin de varsin bir sure devam etsin ne yapalim diyorum.
Benim de kuzenim kekeme, ama birinci dereceye bakılıyor dedi terapist bize

Oğlumda da 30 ay civarlarında takılmalar başlamıştı. 4-5 yaşlarında geçti okul döneminde yeniden ortaya çıktı. 9 yaş civarında çok ilerleyince Dil terapistine götürdük çok uzun süreli terapi almadı fakat çok faydasını gördük. 3seans filan gitmişizdir. Ben de çok takıyordum fakat terapist “evet bu durum var, tamamen geçmeyecek, fakat bununla birlikte güçlü yönleri de var onlara odaklanacağız. Herkes zaman zaman konuşurken takılabilir” bakış açısını hem bizde oluşturmak hem çocuğa kabullendirmek yönünde bir yöntem izledi. Kekemeliğe bakış açısını değiştirmek üzere. Zaman zaman siz de takılın konuşurken dedi bize. Yalnız olmadığını görsün. Bazı alıştırmalar yaptık bilerek takılarak kontrol altına alabilmek için.

Bizde yüzde gerilmeler olmaya başlamıştı Bu ikincil davranışları ortadan kaldırmak üzere, takılalım sorun değil şeklinde bizi ve çocuğu rahatlatma şeklinde yöntem izledi. İlk seans sonunda yüzdeki gerilmeler tamamen ortadan kalktı. Kafası rahatlamış olduğu için.
2 seans kızılboğa yöntemi uygulayan terapiste gittik bizi de kekelemiyor anne baba olarak , bu doğru bir yöntem mi kafam o kadar karışık ki..

Çok sevindim . İnsallah tamamen geçmiş olacak 🙏🏻 Barış beyin bebek uyurken annenin “ ben yanındayım korkma “ şeklinde konuşmasından mı nakşediyorsunuz ? Bilinç altıyla ilgili olan . İnsallah işe yarar inanın her gece yapmaya razıyım🙏🏻
Evet ondan bahsediyorum.Once sorunu anlattim.kpnusurken zorlaniyorsun,takiliyorsun,buma uzuluyorsun diye basladim.Dun gittik tekrardan terapiste.Terapiat oncelik olarak dil gelisimi uzerinde duruyor.Biraz geride oldugunu bunun tetikleyebilecegibi soylemisti.Su anda kekemeligi uzerinde durmuyor yani.Hani faydasi var mi su an icin bipmiyorum.gidip geliyoruz ama esim bana 250 lira ver ben 10 dk daha fazla terapi yaparim diye esprilee yapmaya basladi hatta.

Merhaba ben de bursadayım. Oğlumun 2.5 yaşında başladı, tamamen geçti tekrar oldu defalarca, şuan 5 yaşında yine var, bu şekilde artıp azalması tamamen yok olup tekrar başlaması kalıcı olacağı anlamına geliyor, bileğisin olan yazdığımı okuyan lütfen cevap versin, çok yıprandım, çok üzgünüm.. Veysel kızılboğa Mersin’de. Bursa da onun tekniğini uygulayan özel bi merkeze gidiyoruz 2 seans gittik, fayda görür müyüm bilgisi olan var mı , şaşırdım artık, ne yapacağımı bilmiyorum, baştan sakindim, düzeltmedim sabırlı oldum göz teması kurdum masallar okudum geçti tekrar tekrar geri geliyor yıldım..

Ara ara hortluyormus zaten kimi cocukta bu durum.Kime gidiyorsunuz acaba terapist olarak? Benim aklimda 2 kisi daha var su anki terapist icime sinmezse belki onlara da danismak istiyorum.

Ara ara hortluyormus zaten kimi cocukta bu durum.Kime gidiyorsunuz acaba terapist olarak? Benim aklimda 2 kisi daha var su anki terapist icime sinmezse belki onlara da danismak istiyorum.
Pika danışma merkezi. Şuan için memnunum yada değilim diyemem ama aşırı iyiniyetli ve ilgili bir kadın. Yıldız Pirinççi. Bize buraya savaş kırat yöneltti. Savaş hocadan online terapi alıyorduk ama yüzyüze de götürün dedi, şimdi haftada bir yüzyüze bir de online terapi alıyoruz haftada 2 seans yani toplamda

Ilk basladiginda kac terapistle gorustum inanin hatirlamyorum.Kuzenimde var dedigimde evet genetik yatkinlik ta olabilir demisti.
Siz kimlere gittiniz memnun kaldınız mı? Buarada binnur alış ceylan a gittim. Hiç memnun kalmadım, aşırı ilgisiz , çocuğumla iletişim kurmayı bile denemedi sadece danıştık bir seans ondan bile para aldı, şuan gittiğim yerde ilk seans para ödemedim, 1 saat bizi dinledi, başlarsanız para alıcam dedi

Ilk basladiginda kac terapistle gorustum inanin hatirlamyorum.Kuzenimde var dedigimde evet genetik yatkinlik ta olabilir demisti.
Kuzumda yaklaşık 20 gündür asla yok . Kekeleme anına ya da zorlanma anına denk gelmedim . Sizin oğlunuzda ilk ortaya çıktıktan sonra belli dönemler asla kekelemediği zaman olmus muydu ? Önce sevinmek ve heveslenmek istemıyorum ama size bir danışmak istedim

Kuzumda yaklaşık 20 gündür asla yok . Kekeleme anına ya da zorlanma anına denk gelmedim . Sizin oğlunuzda ilk ortaya çıktıktan sonra belli dönemler asla kekelemediği zaman olmus muydu ? Önce sevinmek ve heveslenmek istemıyorum ama size bir danışmak istedim
Masallahhh ne guzel kaybolmus simdi.Birden baslayip birden bitebilirmis bu illet ama cogu zaman dalgali seyrediyor.bitti sanarsiniz birden tekrar hic konusamaz demisti bir terapist bize.Ama 20 gundur yoksa bence baya uzun bir sure belki ortadan kaybolmustur.Sizin durumunuz daha iyiydi ama benim oglum baya baya hemen her cumlede yasiyorduk.Siz de zaten azdi.Insallah tamamen bitmistir.

Siz kimlere gittiniz memnun kaldınız mı? Buarada binnur alış ceylan a gittim. Hiç memnun kalmadım, aşırı ilgisiz , çocuğumla iletişim kurmayı bile denemedi sadece danıştık bir seans ondan bile para aldı, şuan gittiğim yerde ilk seans para ödemedim, 1 saat bizi dinledi, başlarsanız para alıcam dedi
Kusura bakmayin cevap yazamadim ara tatildeyiz misafir agirliyorum.Pek giremiyorum siteye.Biz Aysun Şan'a gidiyoruz.Cok iyi yaklasimi cok iyi biri.Ama aklimda Omer Ozmen var bir de simdi adini unuttum onu da yazarim.Adini unuttugum kisi yazin 6 ya da9 aydan once bana gelmeyin gelseniz de bakmam demisti.Yasimiz itibariyle
Oglum daha 36 aya girmemisti cunku.Biliyorum boyle farkli kisilere gitmek te yanlis ama insan caresiz kalinca ne yapaxagini sasiriyor bilirsiniz.

Kusura bakmayin cevap yazamadim ara tatildeyiz misafir agirliyorum.Pek giremiyorum siteye.Biz Aysun Şan'a gidiyoruz.Cok iyi yaklasimi cok iyi biri.Ama aklimda Omer Ozmen var bir de simdi adini unuttum onu da yazarim.Adini unuttugum kisi yazin 6 ya da9 aydan once bana gelmeyin gelseniz de bakmam demisti.Yasimiz itibariyle
Oglum daha 36 aya girmemisti cunku.Biliyorum boyle farkli kisilere gitmek te yanlis ama insan caresiz kalinca ne yapaxagini sasiriyor bilirsiniz.
Estağfurullah kolaygelsin. Haftada kaç seans alıyor sizi? Biz haftada bir online bir de yüzyüze alıyoruz şuan haftada 2. 2-3 gün öncesine göre iyi oğlum sadece a ve H harfinde takılıyor şimdi. Sürekli değişkenlik gösteriyor anlayacağınız

Estağfurullah kolaygelsin. Haftada kaç seans alıyor sizi? Biz haftada bir online bir de yüzyüze alıyoruz şuan haftada 2. 2-3 gün öncesine göre iyi oğlum sadece a ve H harfinde takılıyor şimdi. Sürekli değişkenlik gösteriyor anlayacağınız
Biz su an icin haftada 1 o da oyun terapisi .Hatta terapist su anda kekemelige ozel bir calisma.yapmiyorum dil gelisimi uzerinde duruyorum dedi.Aynen biz de en buyuk sikintiyi a sesinde yasiyoruz.Bazen oyle uzatiyor ki anne derken sessiz harfe baglarken zorlaniyor saniyorum.

Masallahhh ne guzel kaybolmus simdi.Birden baslayip birden bitebilirmis bu illet ama cogu zaman dalgali seyrediyor.bitti sanarsiniz birden tekrar hic konusamaz demisti bir terapist bize.Ama 20 gundur yoksa bence baya uzun bir sure belki ortadan kaybolmustur.Sizin durumunuz daha iyiydi ama benim oglum baya baya hemen her cumlede yasiyorduk.Siz de zaten azdi.Insallah tamamen bitmistir.
İnsallah söylediğiniz gibi olur . Ama dalgalı seyrettiği için geçtiğine emin olamıyorum . En azından ara sıra yapsalar inanın razıyım . Ama şiddeti artıp azaldığında anne baba olarak çaresiz kalıyoruz. Oyun terapisti ne yapıyor oğlunuzla ? Ben yazın kızımı başka bir nedenden dolayı oyun terapistine götürmüştüm

Durum güncellemesiyle geldim.Bayadir yazmamisim.Oglumun dil terapisti devam ediyor ama hala dil gelisimi uzerinde duruyor terapistimiz.Ilk basladigimiz zamana kiyasla cok cok yol katettigini soyluyor ki eskiye nazaran oyle ama hala devam ediyor mu evet ediyor.Gerci dil terapisi olarak henuz kekemelige yonelik bir terapiye de baslanmadi.Bir de 2 haftadir takildigi seslerse es vererek kpnusmaya basladi.Acaba kendi kendine bir yontem mi buldu diyordum terapist henuz oyle bir seyi isteyerek yapamayacak kadar kucuk dedi.Mesela anne diyece ahh-ne ordaki h de sanki bir es veriyor.A-raba o-yuncak seklinde soylemeye vasladi.Kendini boyle rahat hissediyorsa oyle soylesin mudehale etmeyin dedi terapist.Ama gercekten sarki soylerken takilmiyor tam bir kekeme gibi.Sanirim kabullrniyorum durumu.gecici degil kalici olursa da güçlü yönlerine odaklanicaz.Simdilik bu kadar.Bir gun buraya nasil birden kekelemeye basladi yazdiysam insallah bir gun birden bıçak gibi kesildi yazmak nasip olsun insallah.

Durum güncellemesiyle geldim.Bayadir yazmamisim.Oglumun dil terapisti devam ediyor ama hala dil gelisimi uzerinde duruyor terapistimiz.Ilk basladigimiz zamana kiyasla cok cok yol katettigini soyluyor ki eskiye nazaran oyle ama hala devam ediyor mu evet ediyor.Gerci dil terapisi olarak henuz kekemelige yonelik bir terapiye de baslanmadi.Bir de 2 haftadir takildigi seslerse es vererek kpnusmaya basladi.Acaba kendi kendine bir yontem mi buldu diyordum terapist henuz oyle bir seyi isteyerek yapamayacak kadar kucuk dedi.Mesela anne diyece ahh-ne ordaki h de sanki bir es veriyor.A-raba o-yuncak seklinde soylemeye vasladi.Kendini boyle rahat hissediyorsa oyle soylesin mudehale etmeyin dedi terapist.Ama gercekten sarki soylerken takilmiyor tam bir kekeme gibi.Sanirim kabullrniyorum durumu.gecici degil kalici olursa da güçlü yönlerine odaklanicaz.Simdilik bu kadar.Bir gun buraya nasil birden kekelemeye basladi yazdiysam insallah bir gun birden bıçak gibi kesildi yazmak nasip olsun insallah.
2 hafta önce en yakın arkadaşım aradı İzmir’den . Oğlumda kekemelik başladı dedi . Toplamda 1 buçuk aydır var. Hemen Veysel hocayı söyledim . Online görüşme yaptılar . Hoca siz de kekeleyin demiş . Genetik yatkınlık olup olmadığını sormuş . Onlarda yok demişler iki tarafta da . Videolarını istemıs arkadasım atmış çocuğun konuşurken halini . Israrla ne kendi görmek istıyor ne de bir terapist öneriyor . Kesin geçecek demıs şu an 34 aylık erkek çocuk .garip geldi bana açıkçası bu kadar emin olması . Çocuğa göre mi değişiyor fikirleri bilmiyorum

2 hafta önce en yakın arkadaşım aradı İzmir’den . Oğlumda kekemelik başladı dedi . Toplamda 1 buçuk aydır var. Hemen Veysel hocayı söyledim . Online görüşme yaptılar . Hoca siz de kekeleyin demiş . Genetik yatkınlık olup olmadığını sormuş . Onlarda yok demişler iki tarafta da . Videolarını istemıs arkadasım atmış çocuğun konuşurken halini . Israrla ne kendi görmek istıyor ne de bir terapist öneriyor . Kesin geçecek demıs şu an 34 aylık erkek çocuk .garip geldi bana açıkçası bu kadar emin olması . Çocuğa göre mi değişiyor fikirleri bilmiyorum
Merhaba Nazmila kızınızın kekemeliği geçti mi acaba ?

Nedeni niçin olmayabilir, erkek çocuklarda özellikle olabiliyor.
2 yaşında kendini tamamıyla ifade eden, 3 yaşına kadar çok güzel, kurallı konuşan oğlumda hece ve kelime tekrarı oldu.
Hece tekrarı 10u geçiyordu.
5 yaş gibi sanırım tamamen geçti.
Dil terapistine ne cesaret gitmedim bilmiyorum, bence biraz gözlemlemek istiyorsanız gözlemleyin ama akışa bırakmayın.

Sabırla acele ettirmeden dinledim, çok da konuşurdu.
Eşim sakin ol, önce düşün sonra konuş uyarısı yaptığında düzgün konuşuyordu ama bu doğru bir yöntem olmayabilir.
Merhaba , baya olmuş yazalı ama nasıl çocuğunuz şu an? Nüksetti mi? Bir de ailede genetik olarak yatkınlık var mı acaba?

Merhaba Nazmila kızınızın kekemeliği geçti mi acaba ?
Merhabalar . Benim kızımda kekemelik yoktu . Ara sıra ben çok dikkat ettiğim için bana öyle geliyordu galiba ama şu an 38 aylık . Bazen hala bir kelimeyi 2 kez tekrarlıyor . 3-4 günde bir bunu yapıyor . Hala endişeliyim . Başlar diye korkuyorum

X