Nasıl sert bi insan olurum?

little bird

❤️‍🔥
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2011
3.239
5.416
Herkese merhabalar,

Ben normal hayatımda yumuşak yüzlü, sanırım ‘gereksiz derecede’ kibar bi insanım. Genel olarak kimseye kolay kolay kıyamam. Sesim hep yumuşak tonda ve istesem de katı bi ses tonu uymuyor bana sinirlensem de. Sesim ince sanırım.

Normalde kibarlığı iyi bir şey sanardım ama iş hayatında bu çok suistimal ediliyor. Alt üst ilişkisi olan bi işteyim ve sözümün daha çok geçmesini istiyorum.

Bunun bi taktiği yöntemi var mı sizce?

Hani derler ya herkes tarafından sevilen değil de herkes tarafından korkulan ol diye gerçekten doğruymuş.

Geçtiğimiz günlerde mesela iş yerimde bizim için ‘hayati’ diyebileceğim bi sıkıntı oldu ve o işi halletmesi gereken kişilerin lakayıtlığından iş aksadı. Sayıları da çok olunca birbirlerinden güç alıyorlar.

Herkesle mesafeliyim samimiyetime güvenerek böyle yapmıyorlar ancak sizce nasıl daha çok sözü geçen biri olabilirim?

Giyimimi kuşamımı değiştirip daha resmi giyinsem mi bile düşünüyorum 🫠

Bende fazla kibar ve güler yüzlü bir insanım.
Ama hoşuma gitmeyen bir durum olduğunda bunu dile getirmekten cekinmem. O yüzden eski iş yerimde bana kolay kolay iş kitleyemezdi kimse. Aynı şekilde akrabalarım - arkadaşlarım beni rahatsız edecek sorular sormaktan imtina ederler çünkü (kaba olmadan) ters bir cevap veririm.
Bence karakterini değiştirmeye çalışmak yerine hoşuna gitmeyen durum olunca hayır demeyi öğrenmelisin

Ses tonu ile sert olunmaz. İtici durur.
İnsana güçlü ve kararlı bir duruş sağlayan unsur ses tonu değil; gerektiğinde verdiği net cevaplar ve prensipleridir.
Kendinize hayır deme günü belirleyin. Hayır demekte zorlanıyorsanız, düşünmek için zaman isteyin.
Şu da bir gerçek; kendisine saygı duyan birine çevresi zaten saygı duyuyor.
İnsanların sizi iyi bilmesi için evet derseniz, zamanla görünmez bir karakter olursunuz.
Müthiş psikoloji- Hayır Deme Sanatı Kitabını okuyabilirsiniz.

Herkese merhabalar,

Ben normal hayatımda yumuşak yüzlü, sanırım ‘gereksiz derecede’ kibar bi insanım. Genel olarak kimseye kolay kolay kıyamam. Sesim hep yumuşak tonda ve istesem de katı bi ses tonu uymuyor bana sinirlensem de. Sesim ince sanırım.

Normalde kibarlığı iyi bir şey sanardım ama iş hayatında bu çok suistimal ediliyor. Alt üst ilişkisi olan bi işteyim ve sözümün daha çok geçmesini istiyorum.

Hani derler ya herkes tarafından sevilen değil de herkes tarafından korkulan ol diye gerçekten doğruymuş.

Geçtiğimiz günlerde mesela iş yerimde bizim için ‘hayati’ diyebileceğim bi sıkıntı oldu ve o işi halletmesi gereken kişilerin lakayıtlığından iş aksadı. Sayıları da çok olunca birbirlerinden güç alıyorlar.

Herkesle mesafeliyim samimiyetime güvenerek böyle yapmıyorlar ancak sizce nasıl daha çok sözü geçen biri olabilirim?

Bu öyle planlı olmuyor. Kazık yiye yiye oluyor. Hayır demeyi de, güçlü olmayı da bazı sıkıntıları yaşayarak öğrendim ben. İş yerimde kimse bana çatmaz, müdürüm bile çok dikkat eder benimle diyaloga girerken. Ben her şeye arıza çıkarmama bağlıyorum. Kolay kolay bir şeyi beğenmem iş hayatımda, ciddiyimdir, oğlak burcuyum. Çok şey isterim, taleplerimi sıralarım, karşılaması zordur. Şikayet ederim çok şeyden. Kendime "iş yerinin sorunlusu" yaftasını bile isteye yapıştırdım. İş arkadaşlarım "aman kadın biraz sıkıntılı, çok yüz göz olmayalım" derler. Öyle işte... Eskiden çok yumuşak yuzluydum, faydasını görmedim. Böylesi iyi.

Açık sözlü olmak önemli bence. Beğendiğinizi ve beğenmediğinizi ifade edin rahatlıkla. Ben teşekkür de sık sık ederim ama doğru bulmadığım bir şey varsa "Haydi yine ben söyleyeyim madem, ben kötü olayım..." diyerek başlar açık açık söylerim. Bir de şunu gözlemledim: Kıyafet gerçekten önemli. Şöyle ki ben spor yaparım, kendime önem veririm, bir tarzim vardir. Dışarıdan bakanlar kendimi sevdiğimi ve önemsediğimi anlıyor bence. Ona göre duruş alırlar genelde insanlar. Ben temiz, düzgün, jilet gibi görünmeyi önemsiyorum. Doğru yere temas etmişsiniz.

Herkese merhabalar,

Bu bence özgüvenle ilgili biraz
Yeterince güveniniz yoksa kendinize biraz böyle oluyorsunuz.

Herkese merhabalar,

Subaylık sınavlarına fılan girin
Askeriyeye giden despotlasıyo 🤣

Bir anda öğrenilmiyor ki hayat böyle böyle öğretiyor size işte :) Ben kibar, güler yüzlü, yardımsever olmayı gerçekten seviyorum. Bunu zoraki yapmıyorum ancak sizinde söylediğiniz gibi iyi niyetim suistimal edildiğinde çok net tavrımı da sergiliyorum artık. Mesafe koyuyorum. Bu illa ki laf sokmak, sert çıkışmak anlamında değil tabi de hayır demeyi bilip, yanlışsın diyebilmek gibi.

X