Nasıl alışkanlık haline getirilir

Günümüz dünyasında çalışan bir insan için her vakite yetişmek mümkün değil.Ya yolda olursun ya yorgun olursun ya zamanın olmaz.Bunlar mümkün eskiden bende ya hepsini kılacağım ya da hiç kılmayacağım derdim ama zaman geçtikçe öyle olmadığını anlıyorsun.Yapilacaklar listesi gibi düşünmek gerek listedeki yapılacaklar ne kadar azalırsa o kadar az kalır iş.Ben her sünnet namazını kılamıyorum zaten nefsimede ağır geliyor.En azından sabah sünnetini ,akşam sünnetini ve yatsı sünnetini kılmak gerek kısa olduğu için.Zaten yaşadığımız zaman ahir zaman o yüzden ne yaparsan o seni Allaha yakınlaştırır herkes kendi kabınca gider kimisi tas ile kimisi bir bardak ile kimisi gügüm ile.Belki bütün gün evde olan birinin kıldığı namazın sevabıyla bütün gün çalışıp zar zor fırsat bulup namaz kılanın sevabı bir olmaz.Tabi doğrusunu Allah bilir.Umarım anlatabildim.Ve bolca çokça dua Rabbım yolunda daim etsin.

Günümüz dünyasında çalışan bir insan için her vakite yetişmek mümkün değil.Ya yolda olursun ya yorgun olursun ya zamanın olmaz.Bunlar mümkün eskiden bende ya hepsini kılacağım ya da hiç kılmayacağım derdim ama zaman geçtikçe öyle olmadığını anlıyorsun.Yapilacaklar listesi gibi düşünmek gerek listedeki yapılacaklar ne kadar azalırsa o kadar az kalır iş.Ben her sünnet namazını kılamıyorum zaten nefsimede ağır geliyor.En azından sabah sünnetini ,akşam sünnetini ve yatsı sünnetini kılmak gerek kısa olduğu için.Zaten yaşadığımız zaman ahir zaman o yüzden ne yaparsan o seni Allaha yakınlaştırır herkes kendi kabınca gider kimisi tas ile kimisi bir bardak ile kimisi gügüm ile.Belki bütün gün evde olan birinin kıldığı namazın sevabıyla bütün gün çalışıp zar zor fırsat bulup namaz kılanın sevabı bir olmaz.Tabi doğrusunu Allah bilir.Umarım anlatabildim.Ve bolca çokça dua Rabbım yolunda daim etsin.
Yorumunuzu gerçekten tebessümle okudum ne kadar güzel yazmışsınız 🙏🏻 Amin inşallahh

yakın zamanda namaza başlayanlardanım daha önce sürekli başlayıp bıraktım
arkadaş çevresi , gezme tozma vs yüzünden

nasıl başladıgımı tam hatırlayamıyorum ama çok zorlamıştım kendimi
biraz süre geçtikten sonra da kılmadan uyuyamaz olmuştum gözümden uyku aksa bile kalkıp kılıyorum namazımı
hala abdest almaya üşeniyorum bu arada
namaz kıldıgımda da öyle etrafımda beyaz ışıklar falan görmüyorum , herhangi bir tat almıyorum çoğu kişinin anlattıgı gibi
sadece borcumu ödediğim için iç huzurum oluyor
en son yatsıyı kıldıgımda degmeyin keyfime o günki bütün görevlerimi bitirmiş moduna giriyorum

dışarı çıkacagım zamanları namaz saatime göre ayarlıyorum çok acele işim varsa ,yetişemeyeceksem o anda da namaz vakti girmişse sadece farzını kılıyorum ve abdestli olarak dışarı çıkıyorum
gideceğim yerlerde mescidi olan yerleri tercih ediyorum ( avm , iş yeri vs )
alakasız yerlerde isem namaz vakti yaklaşınca yakın cami arıyorum

kılamadıgım namazlarıma da tövbe ettim her namazımın arkasından kılamadıgım bir kaza namazı kılıyorum

vakit almıyor bile ya kıl-geç
farz namazın arkasından da et bir güzel dualarını oh mis

kendimi zorlamakla oldu benimki
başıma büyük bir musibet gelmesini ya da yaşlanmayı beklemek istemedim

X