Müsküler Distrofi (genetik kas hastaları) hastası olan var mı?

Başınız sağolsun bu arada. Yaşınız genç, tıp ilerliyor. İnşallah şifa bulursunuz.
Çok teşekkür ederim 🙏inşallah tıp ilerliyor ama kas hastalıklarını bilen doğru düzgün Dr yok ne yazik ki benim hastalığımı yaşadığım şehirdeki Dr lar sadece tıp fakültesinde kitaptan okuduğum kadarıyla biliyorum diyorlar bu da pek umut vaadedmiyor😞

Evet Piraye hoca İstanbul'da. Önceden Çapa'daydı artık özelde çalışıyor. Ersin hoca da çok iyidir. Ankara çevresindeki illerden gelenleri hep Ersin hocaya yönlendirirler zaten.
Bizim ailede de kimse de yok. Hatta kardeşimde falan taşıyıcılık da yok.
Garip olan çok normal bir gelişim göstermişim taa ki 3 yaşına kadar. Çıkabildiğim halde merdiven başına gelince biri beni çıkarsın diye bekliyormuşum. Hatta tembel olacak bu kesin diyorlarmış sadece. Ortopedik ayakkabı kullandığım halde çok sık düştüğüm için incelemeler başlamış. Şansımız Piraye hoca ile karşılaşmak olmuş ki tanı süreci çok uzun sürmemiş.
Dilerim çocuklarınız da herhangi bir şey yoktur.
Bizler için de inşallah kısa sürede SMA ya da diğer türler gibi en azından hafifletici tedaviler bulunur.
Evet canım burdan da belirtelim tekrar İstanbul’a gidebilenler Piraye hocaya Ankara ya gidebilenler Ersin hocaya mutlaka gitsinler böyle bir hastalıkla karşı karşıya iseler çünkü Dr çok önemli Ersin hocam beni çok rahatlatıyor ve sabırla dinliyor telefon da bile
Bende şimdi senin anlattığım gibiyim merdivene bi ayağımı atıyorum diğerini yanına çıkartamıyorum küçükken hatırlıyorum çift çift çıkıyordum hatta çok güzel ip atladım geçen bi deniyim dedim ayaklarım yerden kalkmıyor 😞
İnşallah canım bizim hastalıklarımız da sma nın yetişkin versiyonu inşallah bulurlar bişiy😔

Evet Piraye hoca İstanbul'da. Önceden Çapa'daydı artık özelde çalışıyor. Ersin hoca da çok iyidir. Ankara çevresindeki illerden gelenleri hep Ersin hocaya yönlendirirler zaten.
Bizim ailede de kimse de yok. Hatta kardeşimde falan taşıyıcılık da yok.
Garip olan çok normal bir gelişim göstermişim taa ki 3 yaşına kadar. Çıkabildiğim halde merdiven başına gelince biri beni çıkarsın diye bekliyormuşum. Hatta tembel olacak bu kesin diyorlarmış sadece. Ortopedik ayakkabı kullandığım halde çok sık düştüğüm için incelemeler başlamış. Şansımız Piraye hoca ile karşılaşmak olmuş ki tanı süreci çok uzun sürmemiş.
Dilerim çocuklarınız da herhangi bir şey yoktur.
Bizler için de inşallah kısa sürede SMA ya da diğer türler gibi en azından hafifletici tedaviler bulunur.
Sen bide hamilesin zorlanıyor musun çok ilk çocuğun mu?

Abinizin hastalığı duchen dimi sadece erkeklerde oluyor o ama bütün noromüsküler hastalıkların belirtileri hemen hemen aynı sık düşme kas güçsüzlüğü merdiven inme çıkmada zorlanma yerden desteksiz kalkamamak gibi
Abinizin hangi aşamada ona da çok geçmiş olsun

Evet yazın bol bol yüzücem yüzerken kaslar çalıştığı için iyi geliyormuş
Kas güçlendiremiyosun kasları germek daha iyi çünkü fazla yorduğum zaman ellerim kollarım bacaklarım titremeye başlıyor hemen
Abime çok küçük yaşta teşhis edilmiş 2 yaşındayken sizin bahsettiğiniz sebeplerden ötürü Rabbım sifa versin..

Kk nın güzel hatunları merhaba;

Önceki konumu hatırlayanlar bilirler konjenital müsküler distrofi bethlem miyopati hastasıyım…

Hastalığım hakkında belirtileri v.s teşhis konulması ile ilgili kısa bi özet geçiyorum.
Öncelikle annemi MS ten kaybettiğim için hep MS araştırması yapıldı bu yüzden teşhiste bu kadar gecikildi diye düşünüyorum…(çünkü belirtiler MS le çok aynı)
Yaşadığım il de7-8 yıldır gitmediğim Dr kalmadı özel, devlet hepsine gittim hep şikayetlerimi anlattığımda tetkikler tahliller mr lar falan derken MS diilsin deyip gönderiyorlardı.En son özel bi hastanenin chek up paketini yaptırdım yine ufak tefek şeyler dışında eller tutulur bişiy çıkmadı.Aynı hastanenin nöroloji Dr na gittim hazır gitmişken detaylı muayene sonrası ve mr çekti ama mr da bişiy çıkmadı ama yüzde 90 MS sin dedi ve beni burda fakülte de sadece MS hastalarına bakan Prof bi hocaya kağıt yazıp yönlendirdi.Gittim yine tahliller falan 6 ay da öyle geçti Dr yine MS diilsin dedi ve ben isyan ettim Dr a peki neden ben bu kadar kas güçsüzlüğü çekiyorum,merdiven çıkamıyorum, yüksek kaldırım çıkamıyorum,oturduğum yerden kalkamıyorum vs bir sürü şey dedim.Dr da ben kas hastalığından şüphelendim dedi ve burda yapabileceğimiz bütün tahliller yapıldı bunun için Ankara ya da İstanbul’a gitmen gerekiyor dedi Ersin Tan diye bir Dr önerdi.

Ankara’ya gittim ve Ersin hocamın muayenesi ve doğru tetkikler istemesi üzerine miyotonik distirofi diye bi hastalık olduğu söylendi genetik wes testi yaptırdım 6 ay sonra sonuç müsküler distrofi bethlem miyopati çıktı.

Sorum şu ki hastalığım hakkında Dr la telefonda konuştuğum kadar bilgiye sahibim. Sizlerde yada yakınlarında bu hastalık (genetik kas hastalığı) olan var mı?
Beni,bizi neler bekliyor?
Tedavi fizik tedavi dışında( ömür boyu) başka tedavisi yok ilacı bile yok …
Birbirimizi bilgilendirelim bilen varsa lütfen yazın.🙏😉
Şimdiden teşekkür ederim, 2 yaşında ve 5 buçuk yaşında iki oğlumdan fırsat buldukça yazıcam☺️
Birbirimize umut olalım…
Geçmiş olsun .
Belirtileriniz nelerdi

Sen bide hamilesin zorlanıyor musun çok ilk çocuğun mu?
Evet ilk gebeliğim. Henüz çok başındayım o yüzden normal yaşantımda bir farklılık yok. Ev içerisinde desteksiz her türlü işimi kendim halledebiliyorum zaten. Dışarı çıktığımda da eşim yanımda olduğu sürece sorun yaşamıyorum. Dediğim gibi teşhisim çok erken konduğu için artık neyi nasıl daha kolay yaparım çok iyi biliyorum.
Muhtemelen son zamanlarımda ağırlaşınca ev içerisinde de desteğe ihtiyacım olacak ama bakalım, halledicez bir şekilde

Evet ilk gebeliğim. Henüz çok başındayım o yüzden normal yaşantımda bir farklılık yok. Ev içerisinde desteksiz her türlü işimi kendim halledebiliyorum zaten. Dışarı çıktığımda da eşim yanımda olduğu sürece sorun yaşamıyorum. Dediğim gibi teşhisim çok erken konduğu için artık neyi nasıl daha kolay yaparım çok iyi biliyorum.
Muhtemelen son zamanlarımda ağırlaşınca ev içerisinde de desteğe ihtiyacım olacak ama bakalım, halledicez bir şekilde
Allah yardımcın olsun canım rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin bi avazda
Sezeryan falan olursan mutlaka söyle doktoruna genel anestezi sakıncalı
Ben iki hamileliğimde de sorunlar yaşadım çok düşüyordum karnımın üstüne falan bilmiyordum tabi bu hastalığı
İkiside sezeryan oldu genel anesteziden çok zor uyandım😞

Allah yardımcın olsun canım rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin bi avazda
Sezeryan falan olursan mutlaka söyle doktoruna genel anestezi sakıncalı
Ben iki hamileliğimde de sorunlar yaşadım çok düşüyordum karnımın üstüne falan bilmiyordum tabi bu hastalığı
İkiside sezeryan oldu genel anesteziden çok zor uyandım😞
Amin inşallah, teşekkür ederim.
Doğum şekline sürece göre karar verilecek elbette. Ancak daha önce farklı bir sebeple ameliyat olmuştum. O önemde araştırıldığı için genel anesteziyi uygun görmemişti doktorum. Yani sezeryan kararı alırsak bile aklımda olan bir konu. Kardiyoloji muayenesi falan hepsini son dönemde mutlaka yaptırıcam

Amin inşallah, teşekkür ederim.
Doğum şekline sürece göre karar verilecek elbette. Ancak daha önce farklı bir sebeple ameliyat olmuştum. O önemde araştırıldığı için genel anesteziyi uygun görmemişti doktorum. Yani sezeryan kararı alırsak bile aklımda olan bir konu. Kardiyoloji muayenesi falan hepsini son dönemde mutlaka yaptırıcam
Çok iyi olur canım senin şansın önceden biliyor olman
Hepimizin şansızlığı ise böyle bir hastalığa tutulmak rabbim evlatlarımızın yüzüne baksın 🙏
Peki bebek için bi test yapıldı mı?
Yada tüp bebek yöntemiyle sağlıklı embriyo transferi oluyormuş sanırım🤔

Kk nın güzel hatunları merhaba;

Önceki konumu hatırlayanlar bilirler konjenital müsküler distrofi bethlem miyopati hastasıyım…

Hastalığım hakkında belirtileri v.s teşhis konulması ile ilgili kısa bi özet geçiyorum.
Öncelikle annemi MS ten kaybettiğim için hep MS araştırması yapıldı bu yüzden teşhiste bu kadar gecikildi diye düşünüyorum…(çünkü belirtiler MS le çok aynı)
Yaşadığım il de7-8 yıldır gitmediğim Dr kalmadı özel, devlet hepsine gittim hep şikayetlerimi anlattığımda tetkikler tahliller mr lar falan derken MS diilsin deyip gönderiyorlardı.En son özel bi hastanenin chek up paketini yaptırdım yine ufak tefek şeyler dışında eller tutulur bişiy çıkmadı.Aynı hastanenin nöroloji Dr na gittim hazır gitmişken detaylı muayene sonrası ve mr çekti ama mr da bişiy çıkmadı ama yüzde 90 MS sin dedi ve beni burda fakülte de sadece MS hastalarına bakan Prof bi hocaya kağıt yazıp yönlendirdi.Gittim yine tahliller falan 6 ay da öyle geçti Dr yine MS diilsin dedi ve ben isyan ettim Dr a peki neden ben bu kadar kas güçsüzlüğü çekiyorum,merdiven çıkamıyorum, yüksek kaldırım çıkamıyorum,oturduğum yerden kalkamıyorum vs bir sürü şey dedim.Dr da ben kas hastalığından şüphelendim dedi ve burda yapabileceğimiz bütün tahliller yapıldı bunun için Ankara ya da İstanbul’a gitmen gerekiyor dedi Ersin Tan diye bir Dr önerdi.

Ankara’ya gittim ve Ersin hocamın muayenesi ve doğru tetkikler istemesi üzerine miyotonik distirofi diye bi hastalık olduğu söylendi genetik wes testi yaptırdım 6 ay sonra sonuç müsküler distrofi bethlem miyopati çıktı.

Sorum şu ki hastalığım hakkında Dr la telefonda konuştuğum kadar bilgiye sahibim. Sizlerde yada benim iki kardeşimde yakınlarında bu hastalık (genetik kas hastalığı) olan var mı?
Beni,bizi neler bekliyor?
Tedavi fizik tedavi dışında( ömür boyu) başka tedavisi yok ilacı bile yok …
Birbirimizi bilgilendirelim bilen varsa lütfen yazın.🙏😉
Şimdiden teşekkür ederim, 2 yaşında ve 5 buçuk yaşında iki oğlumdan fırsat buldukça yazıcam☺️
Birbirimize umut olalım…

X