Miras kalan hisseli tasinmazlar

Cemoos

Fırın sıcak,kürek düzgün 💋
Pro Üye
18 Mart 2021
11.450
60.871
İyi günler hanımlar.
Bu aralar dedemden kalan miras için uğraşmaya başladık.
dedem vefat etti.
anneanneme,üvey dayıma,üvey halama miras kaldı.
mesela bir ev,bahçesi ve tarlalar gibi.
tarlalarda biraz fazla hisse var.
ama az hisseli olan ev,bahçe gibi yerleri üvey dayıma satmayı teklif ettik kabul etmedi,fiyatta anlaşamadık.
şuan anneannem için ev alma düşüncesi içindeyiz.
aile içinde bu az hisseli taşınmazları mahkeme aracılığıyla bölelim ve satılsın deniliyor.
anneannem yaşlı olduğu için genel vekaletname verecek bana,ben o şehre gidip dava açacağım.
ama süreç hakkında hiç fikrim yok.
neler yapacağım,ne yapmam lazım?
eğer mahkeme açarsak üvey dayım o evi ve bahçeyi alır.
rayiç bedel neyse o fiyattan alsın yeterki satılsın bizde planımızı yapalım.

Öyle genel bir soru sormuşsunuz ki oturup danışmanlık hizmeti vermemiz lazım. Siz en iyisi ilinizde bir avukata danışın.

Öyle genel bir soru sormuşsunuz ki oturup danışmanlık hizmeti vermemiz lazım. Siz en iyisi ilinizde bir avukata danışın.
Danışmaklik hizmeti istemiyorum zaten etik değil.
Cevap istediğim bu dava işlemini bir günde,iki günde hallebilirsiniz yada çok ugrastiricidir 1 hafta sürer gibi şeyler.
Yada o şehre gitmenize gerek bulunduğunuz şehirde de yapabilirsiniz gibi cevaplar.
Genel sormadım genel anlattım.

Cevap istediğim bu dava işlemini bir günde,iki günde hallebilirsiniz yada çok ugrastiricidir 1 hafta sürer gibi şeyler.
Yada o şehre gitmenize gerek bulunduğunuz şehirde de yapabilirsiniz gibi cevaplar.
Davayı taşınmazın bulunduğu şehirde açacaksınız dolayısıyla evet o şehre gitmeniz gerekir. İzaleyi şuyuu davasından bahsediyorsunuz, Türkçe adıyla ortaklığın giderilmesi. Ortaklık giderilir herkes kendi oatı üzerinde satma kiralama hakkına sahip olur. Topyekün araziyi satmaktansa her mirasçı kendi payını satabilir.

Davayı taşınmazın bulunduğu şehirde açacaksınız dolayısıyla evet o şehre gitmeniz gerekir. İzaleyi şuyuu davasından bahsediyorsunuz, Türkçe adıyla ortaklığın giderilmesi. Ortaklık giderilir herkes kendi oatı üzerinde satma kiralama hakkına sahip olur. Topyekün araziyi satmaktansa her mirasçı kendi payını satabilir.
Çok teşekkürler 🙏

İyi günler hanımlar.
dedem vefat etti.
ama az hisseli olan ev,bahçe gibi yerleri üvey dayıma satmayı teklif ettik kabul etmedi,fiyatta anlaşamadık.
aile içinde bu az hisseli taşınmazları mahkeme aracılığıyla bölelim ve satılsın deniliyor.
anneannem yaşlı olduğu için genel vekaletname verecek bana,ben o şehre gidip dava açacağım.
Çok kötü bir plan. 3 milyonluk dairenin raiçi 300bin bizim bölgede. Raiçe, devlete güvenmeyin bence. Bir de dava ile olunca bir hissede dava masraflarına gidiyor diye biliyorum. Siz dayı ile anlaşmaya çalışın ya da başka alıcı bulun kendiniz.

Çok kötü bir plan. 3 milyonluk dairenin raiçi 300bin bizim bölgede. Raiçe, devlete güvenmeyin bence. Bir de dava ile olunca bir hissede dava masraflarına gidiyor diye biliyorum. Siz dayı ile anlaşmaya çalışın ya da başka alıcı bulun kendiniz.
Rayiç bedelin ne kadar olduğu hakkinda bilgimiz yok açıkçası
Masrafları biliyorum çok fazla tutuyor ama taşınmazların fiyatı iyi olunca karşılar diye düşündük.
Birde eğer dava açılacaksa açılmadan sayıya tekrar söyleyelim diye düşündüm.

Rayiç bedelin ne kadar olduğu hakkinda bilgimiz yok açıkçası
Masrafları biliyorum çok fazla tutuyor ama taşınmazların fiyatı iyi olunca karşılar diye düşündük.
Birde eğer dava açılacaksa açılmadan sayıya tekrar söyleyelim diye düşündüm.
Kayınpederin var öyle dava mevzusu: enişte bekliyor ki dava açılsın kendisi yok fiyattan/ raiç bedelden sayın alsın. Eğer dava açarsanız dayının ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Oralarda raiç kaç bi onu sordurun isterseniz

Kayınpederin var öyle dava mevzusu: enişte bekliyor ki dava açılsın kendisi yok fiyattan/ raiç bedelden sayın alsın. Eğer dava açarsanız dayının ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Oralarda raiç kaç bi onu sordurun isterseniz
Ev,tarla,bahçe,arsa fiyatlarini sorduk.
Gayet iyi fiyatlar,değerli yerlerde ama mahkemeye taşınırsa o fiyatlar belki kabul edilmez onu bilmiyorum.
Zaten dayı da o öğrendiğimiz fiyatın 5/1 ini vermeyi teklif etti o yüzden anlaşamadık

Gayet iyi fiyatlar,değerli yerlerde ama mahkemeye taşınırsa o fiyatlar belki kabul edilmez onu bilmiyorum.
Zaten dayı da o öğrendiğimiz fiyatın 5/1 ini vermeyi teklif etti o yüzden anlaşamadık
Etrafa sorup değer öğrenmek ayrı, tapuya sorup değer öğrenmek ayrı. Herkes az vergi vermek için raiçleri çok düşük gösteriyor. Eger 5 ettiğini duydugunuz yere 4 veren varsa ona satmak için çabalayın. Bu arada dayı mal kaçmasın diye kendi almaya çalışacaktır zaten. Dediğim gibi dava sürecine giderseniz dayının ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

Etrafa sorup değer öğrenmek ayrı, tapuya sorup değer öğrenmek ayrı. Herkes az vergi vermek için raiçleri çok düşük gösteriyor. Eger 5 ettiğini duydugunuz yere 4 veren varsa ona satmak için çabalayın. Bu arada dayı mal kaçmasın diye kendi almaya çalışacaktır zaten. Dediğim gibi dava sürecine giderseniz dayının ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.
Tamam o zaman ben ailemle aynen böyle konuşurum.
Ne kadara satıldığını araştırıp sayıya da söylerim,dava açmayın diye belki anlaşmayı da kabul eder.
Çok teşekkür ederim ben direk vekâleti alıp o şehre gidecektim dava açmaya.

Dava senelerce surer satisi da oyle, iyi bir avukata ihriyaciniz var once

Dava senelerce surer satisi da oyle, iyi bir avukata ihriyaciniz var once
Avukatimiz var ama benim oldugum şehirde.
Taşınmazların olduğu yerde benim tanıdığım bildiğim avukat yok.
Eğer öyle bişey olacaksa zaten gitmişler avukata da vekalet verir öyle devam edebilirim

İyi günler hanımlar.
dedem vefat etti.
yok pahasina gider hersey is davaya duserse :KK43:

Aklıma gelen bir diğer fikir de dayının teklif ettiği fiyatı siz dayıya verin malı siz alın. Sonra değerinden satarsınız.

Yaa bak ben bunu bilmiyordum.
Dava açılırsa daha iyi olur diye düşündük hep 🤦
annemin de kendi kardesleri ile paylasacaklari yerleri var kimse dava etmiyor paylasmaya da yanasmiyor ...kizlara gore erkeklerin oralarda hakki yok dede yasiyorken erkeklerin hakkini vermis

erkeklerde suan kalan yerden hak talep ediyor

dedigin gibi koyden biri de ucuza almaya ugrasiyor

esim o fiyatin 10 bin fazlasini ben vereyim dedi onu da kalbul etmedi kimse

ama tapuda belirlenen bedel düsük ise davalarda o fiyata bakiliyor :KK43:

Aklıma gelen bir diğer fikir de dayının teklif ettiği fiyatı siz dayıya verin malı siz alın. Sonra değerinden satarsınız.
O eve dayım tadilat yaptırdı yeni.
Şöyle söyleyeyim ev 2 kat alt katı kendine uygun tadilat yaptırdı yerleştirdi.
Üst kat anneannemin.
O yüzden kabul etmez zaten kullaniyor evi

X