Konuşma Problemleri Konuşurken takilma çoçuklar da kalici olur mu :(

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Kahvekokusu34

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2016
1.668
1.041
Herkese iyi geceler güzel kadınlar.
Oglum 5 yasin da , konuşurken kekeleme gibi degil de takılmalari oluyor bazen , şu sıralar daha çok gözüme batmaya başladı, örnek vermek gerekir ise , Anne ogretmenim im im beni çağırdı, bazen cümlenin sonuna in in ii ii koyuyor böyle tam kekeleme diyemem takilma gibi bir şey:KK43: uzamana gidin diycek olacaksanız suan götürüp onu etkilemek istemiyorum kendisi farkında değil:KK43: çocuğu küçükken böyle olup geçenler ne zamana kadar böyle sürer:KK43: konuşmaya çok erken başladı:KK43: ayrıca:KK43: lütfen konumu taşımayın:KK43: diğer forum larda kimse görmüyor msjlari ondan buraya açtım:KK43:

Oglum 5 yasin da , konuşurken kekeleme gibi degil de takılmalari oluyor bazen , şu sıralar daha çok gözüme batmaya başladı, örnek vermek gerekir ise , Anne ogretmenim im im beni çağırdı, bazen cümlenin sonuna in in ii ii koyuyor böyle tam kekeleme diyemem takilma gibi bir şey:KK43: uzamana gidin diycek olacaksanız suan götürüp onu etkilemek istemiyorum kendisi farkında değil:KK43: çocuğu küçükken böyle olup geçenler ne zamana kadar böyle sürer:KK43: konuşmaya çok erken başladı:KK43: ayrıca:KK43: lütfen konumu taşımayın:KK43: diğer forum larda kimse görmüyor msjlari ondan buraya açtım:KK43:

Uzmana giderseniz, etkileneceği gibi saçma bir düşünceye nasıl kapıldınız? Düşünceniz hiç mantıklı değil. Mutlaka bir konuşma terapisti ile görüşmeniz gerekiyor. 5 yaş böyle bir şey için doktora, bir uzmana görünmek için kusura bakmayın geç bile.

Uzmanına gidin diyeceğiz tabiki. Ya dahada ilerler ise? Başkasının çocuğunun ki geçmiştir sizinki gecmezse? Böyle şeylerin dikkate alınmasının taraftarıyım. Yoksa o yola paradan çok psikolojinizide dokersiniz arkadaşım kaç yıldır uğraşıyor

Uzmana giderseniz, etkileneceği gibi saçma bir düşünceye nasıl kapıldınız? Düşünceniz hiç mantıklı değil. Mutlaka bir konuşma terapisti ile görüşmeniz gerekiyor. 5 yaş böyle bir şey için doktora, bir uzmana görünmek için kusura bakmayın geç bile.
Linç geldi hemen , geçer diye bekledim çünkü oyle göze batmıyor . Hani tik gibi şeyleri görmezden gelin uyarmayin diyorlar ya uzamanlar o şekilde düşündüm , hani üstünde durmazsak hatirlatmazsak gecer diye düşündüm için goturmedim

Uzmanına gidin diyeceğiz tabiki. Ya dahada ilerler ise? Başkasının çocuğunun ki geçmiştir sizinki gecmezse? Böyle şeylerin dikkate alınmasının taraftarıyım. Yoksa o yola paradan çok psikolojinizide dokersiniz arkadaşım kaç yıldır uğraşıyor
Paranın bi önemi yok sağlığın yanın da , diğer arkadaşa da söyledim, tikleri görmezden gelin diyolar ya uzamanlar o şekilde düşündüm

Linç geldi hemen , geçer diye bekledim çünkü oyle göze batmıyor . Hani tik gibi şeyleri görmezden gelin uyarmayin diyorlar ya uzamanlar o şekilde düşündüm , hani üstünde durmazsak hatirlatmazsak gecer diye düşündüm için goturmedim
Takilma mi kekeleme mi bunu uzman ayirt edebilir sadece. Bunun neresi linc?

Benim oğlum 5 yaşında, takılmaları var, 2 tane uzmandan destek alıyoruz biri online biri yüzyüze

Oğlunuz heyecanlı , hızlı düşünüp hızlı konuşan bir çocuk mu ? Size gününü anlatmak için duyduğu heyecandan kaynaklanıyor olabilir. Oğlunuza, size anlatmak istediklerini o an anlatmazsa; unutacağından endişe edip etmediğini sorabilirsiniz.

Kendisini dinleyecek vaktiniz olduğunu hatırlatın , sözünü kesmeden dinlemeye çalışın. Basit tekerleme çalışmaları yapabilir ; cümlesi bitince yutkunabileceğini hatırlatabilirsiniz. Siz rutin ev işlerinizi yaparken de sohbet edebileceğinizi hatırlatın; zaman baskısı olmadığını anlayınca strese girmeyip rahatlayabilir.

Takilma mi kekeleme mi bunu uzman ayirt edebilir sadece. Bunun neresi linc?
Kekeleme daha belirgin değilimidir dışarıdan fark edile bilir. Oğlumun ki fark edilmiyor çünkü uzun uzun sohbet etmek gerekiyor anlamak için sürekli olan bir şey değil çünkü, ama kekelemek daha belirgin anlaşılır degilmidir. Yanlış mı biliyorum :KK43: yani arkadaş in soyleme tarzı pek de ılımlı değil yargılar gibi

Paranın bi önemi yok sağlığın yanın da , diğer arkadaşa da söyledim, tikleri görmezden gelin diyolar ya uzamanlar o şekilde düşündüm
Hanımefendi tabiki sağlığın yanında paranın önemi olmaz. Ama bir seans ücretinden de umarım haberiniz vardır böyle şeyler ne kadar geç fark edilirse okadar düzelmesi uzun sürer. Size herturlu zor olduğunu anlatmaya çalıştım. Tikmi takilmami kekelememi bırakın buna uzman karar versin hem dizinde içiniz rahatlamış olur sordugunuz sorunun cevabını burada bulamazsiniz

Merhaba uzman değilim başıma da gelmedi ancak çevremde tam da bu şekilde konuşan insanlar oldu (osmanlınınnnınının tarihi eskidir gibi) Bahsettiğim kişiler 30 lu yaşlarında belli ki müdahale edilmemiş kişiler. Günlük hayatı oldukça etkiliyor. Çocuğunuzun konuşmasını videoya çekin önce isterseniz. İlk olarak online destek almaya çalışın. Hem daha ekonomik olur hem de çocuğunuz gerilmez.

Oğlunuz heyecanlı , hızlı düşünüp hızlı konuşan bir çocuk mu ? Size gününü anlatmak için duyduğu heyecandan kaynaklanıyor olabilir. Oğlunuza, size anlatmak istediklerini o an anlatmazsa; unutacağından endişe edip etmediğini sorabilirsiniz.

Kendisini dinleyecek vaktiniz olduğunu hatırlatın , sözünü kesmeden dinlemeye çalışın. Basit tekerleme çalışmaları yapabilir ; cümlesi bitince yutkunabileceğini hatırlatabilirsiniz. Siz rutin ev işlerinizi yaparken de sohbet edebileceğinizi hatırlatın; zaman baskısı olmadığını anlayınca strese girmeyip rahatlayabilir.
Evet hızlı düşünür, bi olayı anlatırken başka olaya geçiyor mesela bazen , Cook konuşuruz çok sohbet ederiz , hep dinlerim oglum mu , uyurken yatakta 1 saat sohbet etmeden uyumaz mesela konuşkan bi cocuk

Kekeleme daha belirgin değilimidir dışarıdan fark edile bilir. Oğlumun ki fark edilmiyor çünkü uzun uzun sohbet etmek gerekiyor anlamak için sürekli olan bir şey değil çünkü, ama kekelemek daha belirgin anlaşılır degilmidir. Yanlış mı biliyorum :KK43: yani arkadaş in soyleme tarzı pek de ılımlı değil yargılar
Ama sizi tedirgin edecek boyutta ki buraya yazmışsınız
Nasil biraz örnek verirmisiniz , dıştan biri anlaya bilir mi mesela.
Şuan dışarıdan biri anlayamaz ama bizde durum dalgalı seyrediyor bazen pik yapıyor takılmalar bazen azalıyor

Kekeleme daha belirgin değilimidir dışarıdan fark edile bilir. Oğlumun ki fark edilmiyor çünkü uzun uzun sohbet etmek gerekiyor anlamak için sürekli olan bir şey değil çünkü, ama kekelemek daha belirgin anlaşılır degilmidir. Yanlış mı biliyorum :KK43: yani arkadaş in soyleme tarzı pek de ılımlı değil yargılar gibi
İyi de bunun ayirdina uzman karar verir diyorum iste, biz degil.

Kekeleme daha belirgin değilimidir dışarıdan fark edile bilir. Oğlumun ki fark edilmiyor çünkü uzun uzun sohbet etmek gerekiyor anlamak için sürekli olan bir şey değil çünkü, ama kekelemek daha belirgin anlaşılır degilmidir. Yanlış mı biliyorum :KK43: yani arkadaş in soyleme tarzı pek de ılımlı değil yargılar
Ama sizi tedirgin edecek boyutta ki buraya yazmışsınız
Nasil biraz örnek verirmisiniz , dıştan biri anlaya bilir mi mesela.
Şuan dışarıdan biri anlayamaz ama bizde durum dalgalı seyrediyor bazen pik yapıyor takılmalar bazen azalıyor

Çocuğunuza söylemenize gerek yok önce siz gidin durumu anlatın mesela.
Sonraki seansta o konuşturarak duruma bakar.
Ben de çocuğumu götürdüm benimki 10 yaşında idi o zaman Farklı nedenle götürdüm.
Ama tutup bak seni şunun için götürüyorum demedim sohbet etmeye gidiyoruz dedim.
Götürdüğüm yer de sadece çocuklar için çalışan bir yerdi.
Oyun odaları vardı iki tane.
Daha küçük olanlar için bir tanesi sadece seans için ayrılmıştı hem oyun hem sohbet gibi.
Demek istediğim gidin tabii uzman görüşü alın ama bak sen kekeliyorsun ondan götürüyoruz demeyin.
Sanki bak kekeliyorsun arada görüyoruz orda da yap ki doktor doğru teşhisi koysun der gibi ne gerek var demeye.

Merhaba. Oglumda kekeleme gibi bir sorun yok, ama telaffuz sorunu oldugu icin terapi/egitim aliyor. Negatif bir sekilde etkilenme olmuyor, cünkü uzmanlar oyunlar esliginde yapiyor bunu. Olumsuz etkilenmemesi icin ellerinden geleni de yapiyorlar. Bu konuda iciniz rahat olsun. Tavsiyem profesyonel biri ile ilk bir degerlendirme görüsme yapmaniz. Bazi seyler gecici olabiliyor, baskalari da tedavi gerektiriyor. Okul baslamadan muhakkak uzmanla görüsün

Ablacım ne linci? 5 yaş kocaman çocuk, kim bilir kaç zamandır bu durum var. Niye onun hayatını zorlaştırıyorsunki. Kendinde böyle için içini yiye yiye, internette uzman olmayan insanlardan fikir bekleyerek kendini yersin. Sana da yazık. Anaokulu yaşına gelmiş nerdeyse, ki bu yaşta anaokuluna giden çok çocuk var. En kısa zamanda götür çocuğu uzmana lütfen.

X