Kombide Ekonomik Isınma

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.932
60
- Yalıtım yakıt tasarrufundaki en önemli noktadır.
Brmsel olarak yalıtımsız bir dairenin ısı ihtiyacı 100 ise Yalıtım kalitesine göre yalıtımlı dairelerde 42-67 birim arasıdır.
Binalara yalıtım yapılırken delikli (hava boşluklu) tğlalar arasına strafor yada fonbord dediğimiz yaltım malzemleri konur. Aslında hava iyi bir yalıtkan olduğunda delikli tuğlaların ısı geçrgenliği dolu tuğlalara göre daha düşüktür. Yani ideladir. 2 adet 8,5cm lık tuğla arasına konula 3 cm lik bir yalıtım malzemesi yaltımı çok yiy hale getirir ve geneldede buna uygun yapılır yeni binalar.
Son zamnalrda dikkat edilsede asıl ısı kaybını kirişlerden yaşar binalar. Çünkü beton kötü bir yalıtkandır. Genelde 25-30 cm geniiliğinde olan kirişlerde kayıp çok fazal yaşanmaktadır. Son zamanlarda beton dökümü sırasında kalıpların dışa gelen ksımına yaltım malzemesi konup beton öyle dökülmektedir ama bir çok binada maalesef yoktur. Bu drumda evin içerisinden fonbord ile kirişleri izole ettrimeniz büyük fayda sağlayacaktır.

2- Oda termostadı Kullanmak.
Bu konuya girmeden önce kombileerden kısaca bahsetmek gerekir.
Kombiler genelde 2 (eski kombiler) yada 3 modülasyonludur. Modülasyon dediğimiz alevin kontrolüdür. Yani kombi kendini söndürmeden ihitiyaca göre alevi kısıp açarak modülasyon sağlar.

Modülasyon 1, Kullanma suyu sıcaklığına göre yapılır. Duş, lavabo vb ihityaçlar için oransal yanma ile sıcak su düzenli ve verimli olarak sağlanır.

Modülasyon2, Kombi üzerindeki ısıtma (kalorüfer) termostatının ayarladığı değere göre yapılır. Örneğin termostat 60 dereceye ayarlanmışsa, kalorifer devresi sıcak suyu bu değere yaklaştığında oransal yanma ile su sıcaklığı kontrol edilerek alev kısılır yada açılır. Dış hava sıcaklığı sürekli değiştiği için kombi termostatı hep yüksek sıcaklığa ayarlanmak zorundadır.

Modülasyon3, İşte bu oda termostatı ile ilgili kısımdır. Oda termsotatı hemen hemen herksde vardır ancak öenmli olan bir noktada oda termostatının moülasyon özelliğinin olup olmamasıdır ve tabi kombininde üçüncü modülasyonu desteklemesi gerekir. Genelde yeni kombiler 3 mülasyonludur. Ama bazı üreticiler modülasyon uyumlu oda termosatatı yerine klasik opda termostatı vermektedir. Kalsik dediğim termostatların sıcaklık aralığı yüksektir ve kombiye uygun modülasyon yaptırmazlar. Normal termostatlarda sıcaklık diferans aralığı +- 1 derecedir. 22 derece seçen bir kullanıcı termostatdı 23 dereceye ayarlar ve sıcaklık 22-24 arası değişir.
Halbuki diğer termostatda diferans aralığı +- 0,1 derecedir. Ve sıcaklık 22 derecede sabit kalır. Sıcaklık bu derceye yaklaştığında kombiyi oransal olarak kısıp daha sonra ihityaca göre açar. Termostat kullanmak ekonomı sağlayacağı gibi oransal termostat kullanmak %10 tasarruf sağlar.

3- Termostatik vana kullanmak.
Her 1 derece fazla sıcaklık değerinin yakıt tüketimini %10 etkildiğini bilin ve açıklamya öyle başlayım.

a-Güneşten olan ısı kazancı, günün farklı saatlerinde farklı cepheleri etkiler. Eğer oda radyatörlerde termosatatik vana var ise güneşten gelen enerji yakıt tasarrufuna dönüşür. Bu durumda termostatik vana hattı kısarak odaya beslenen yakıt enerjisini azaltacaktır.

b- Benser şekilde insanlarda, aydınlatmadan, ocak-fırın-ütü, bilgisayar gibi cihazlardan oluşan iç ısı kazancı, termostatik vanalarla sağlanan kontrol sayesinde yakıt tasarrufuna dönüşür.

c- Kullanılmayan odalardaki ısıtıcalrın kapatılması yada sıcaklığının termostatik vana ile düşürülerek yakıt tasarrufu sağlanır.salon 22 derece yatak odası 18 derece gibi yada sizn belirleyeceğiniz değer.....

d- Dublex dairelerde iç merdiven baca etkisi yapacağından ısı üst kısma kaçar. Bu durumda üst ksım daha fazla ısınır. Termostatik vana kullanmakla üst katlardaki sıcaklığı düşürebilir böylece baca etkisni yyok ederek dengeli ısınmaz sağlarsınız. Buda size yakıt tasarrufu olarak döner.

X