kızlar sizinde daha iyi bir hayat için umutlarınız tükenmeye başladımı

Cocuk oldugunda , mutlaka geleceğine birikim yapin. İyi bir özel okul olmayacaksa, özel okula gondermeyin bence.
Çocuk cabalamayinca, ozel okulun cocuga katkisi olmuyor. Devlet okulunda da cabalayanlar iyi bir yere gelebiliyor.
Benim de iki kizim var .
Ben ilk okula özele göndermeye karşıyım ortaokul veya lise olsa belki anlarım ama çocukken pek özelmiş değilmiş önemi olmuyo onlar için boşuna o parayı ödeyemem. Şimdi çalışıyorum 3 5 kenara atıyorum işten çıkarsam giderlerini rahat alayım diye sonuçta bunun çocuk odası var oyuncağı var bezi var kıyafeti var çocuk masraflı bişey ben yapana kadar zaten fiyatlar tırmanır :KK70: :KK70:

Ben ilk okula özele göndermeye karşıyım ortaokul veya lise olsa belki anlarım ama çocukken pek özelmiş değilmiş önemi olmuyo onlar için boşuna o parayı ödeyemem. Şimdi çalışıyorum 3 5 kenara atıyorum işten çıkarsam giderlerini rahat alayım diye sonuçta bunun çocuk odası var oyuncağı var bezi var kıyafeti var çocuk masraflı bişey ben yapana kadar zaten fiyatlar tırmanır :KK70: :KK70:
Calismayan cocuk icin , ortaokul lisede ozel okul gereksiz . Gercekten cevremde var . Ailesi calismiyor diye ozele gonderiyor ama yine degismiyor.
Cocuga ilkokulda duzen olusturmak gerekiyor, genelde yatkinligi varsa gidiyor.
Ozel okul degil ama guzel okula gonderebilirsin , iyi semtlerdeki okullar.
Dogmamis cocuga don bictik😂
İns Allah gönlüne gore versin . Eskin 5 ser 5 ser cocuk doguruyorlardi. Simdi 1 cocuga nasil bakacagini düşünüyor insanlar. Haklisin cok masrafli 😞

Calismayan cocuk icin , ortaokul lisede ozel okul gereksiz . Gercekten cevremde var . Ailesi calismiyor diye ozele gonderiyor ama yine degismiyor.
Cocuga ilkokulda duzen olusturmak gerekiyor, genelde yatkinligi varsa gidiyor.
Ozel okul degil ama guzel okula gonderebilirsin , iyi semtlerdeki okullar.
Dogmamis cocuga don bictik😂
İns Allah gönlüne gore versin . Eskin 5 ser 5 ser cocuk doguruyorlardi. Simdi 1 cocuga nasil bakacagini düşünüyor insanlar. Haklisin cok masrafli 😞
Ne düşünüyorum bazen biliyor musun bizim kendi insanımız kendi ülkesinde 1 veya 2 çocuk yaparken nüfusumuz azalırken elin arabı suriyelisi 5 6 yapıyorlar. İlerde bizi geçip ülkeyi ele geçirirler diye korkuyorum bir an önce gönderseler şu ırkı ya valla kötüye gidiyor durum

Ne düşünüyorum bazen biliyor musun bizim kendi insanımız kendi ülkesinde 1 veya 2 çocuk yaparken nüfusumuz azalırken elin arabı suriyelisi 5 6 yapıyorlar. İlerde bizi geçip ülkeyi ele geçirirler diye korkuyorum bir an önce gönderseler şu ırkı ya valla kötüye gidiyor durum
bunu bende düşündüm ama 2. oğlum bile plansızdı her anlamda tek çocukta kalmaya kararlıydım.
İşin acı tarafı o araplar suriyeliler gitmezde

bunu bende düşündüm ama 2. oğlum bile plansızdı her anlamda tek çocukta kalmaya kararlıydım.
İşin acı tarafı o araplar suriyeliler gitmezde
gelir kaynağı kesildiğinde, dükkanları zorla kapatıldığında dükkanlarının kirası kat kat artarsa öyle bi giderler ki biz bile tutamayız işte bunu sağlayacak bir baba yiğit lazım şu güzel ülkeye :)

Ben dd ayni şeyi düşünüyorum . Birisi sey yazmisti . Ulke ekonomisi kotuye gidiyor ya onlarda kacar gider belki 😅 gecen tv de dinledim afgan parasindan bile degersiz paramiz diyordu 🤦🏻‍♀️

merhaba kızlar;
evliyim 3 ve 1,5 yaşında 2 oğlu var.Çalışıyoruz ikimizde eşimle. 2+1 küçük bi evimiz var kredisini ödediğimiz bide 2006 model bi arabamız var.Çocuklar kreşe gidiyor,faturalar borçlar hepimizin başında ama 3-5 ay öncesine kadar daha büyük bir eve,daha az arıza çıkarabilecek bi araba almaya dair umutlarım vardı.
Kripto paralarda 3-5 al sat yapıp günü kotarıyordum yada aylık kredinin bir taksidini mesela.Ama süreklilik arz edecek durumda değil.Maaşlarımız 2 katına çıksa bile ki çıkmaz alım gücümüz feci düştü 500 bine uff çok pahalı hayatta alamayız dediğim evler şu an 1,5 milyon olmuş arabalar yine 190-200 bandına çok uçuk bmw alırız o paraya değimiz arabalarda 500-600 oldu.Biz şu an böyle zorlanırken çocuklarımız daha beter zor günler yaşayacak gibi geliyor.Ufak bi bes yaptırmıştım ama oda şuan 80 bin TL bandına geldi dolar yükselmesiyle yinede tabiki hiçbişey olmuyor o paraya ev peşinatı yapılabilirdi eskiden.Bide düğün takılarım var onları bozmadım çok işçilikli diye bide satarsak alamayız diye.Çocuklarımızın geleceği için vs.Şimdi nasıl yapıyorsunuz mesela birikim vs işlerinizi ben instagramdan görüyorum bazı sayfalar baya şevkte veriyor ama maaşlardan ödemeler dönmemeye başladı sanki son 1 aydır işler benim için ve acayip demoralize oldum.o sayfalarda görülen ufak birikimler bile bana çok para gibi gelmeye başladı mesela eskiden bi çeyrek çok makul bi yatırımdı aylık ama şimdi yapamam hatta gram bile alamam bütçem kotarmaz çünkü.
Aslında biraz ekonomik anlamda dertleşmek ve benim göremediği alanlar varsa görüp yazabilecek arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var
Yakın zamanda babamı kaybettim psikolojik olarak biraz hassasım acaba ondan mı geleceğe dair umutlarda besleyemez oldum diyorum bilmiyorum..
Herkese teşekkürler şimdiden
Kimse şuan önünü göremiyo hissettikleriniz çok normal. Yıllar sonra bu dönemleri belgesellerde izleyeceğiz öyle bir dönem. Umuyorum ki bir kısır döngünün içine girmeyiz de çıkabiliriz. İmkanı olan herkes ülkeyi terk ediyor haklı olarak

Bende öyleyim maalesef çocuk yapmak istiyorum bu aralar ama kafamın içinde bin bir sorun geçiyor evimiz var Allaha şükür aracımız da var ama böyle sanki yine de geçinemeyiz diye korkuyorum olur da işten çıkartırlar bişey olur dımdızlak kalırız çocuğa güzel bir gelecek sunamayız diye aklım çıkıyor :KK43: Umarım şuan dibi görmüşüzdür ve artık yükselişe geçeriz Allah bizleri güzel günlere çıkarsın inşallah.
Ben çocuk yapma kararımı askıya aldım bu sebeplerden. Önümü göremedikçe de yapmayı düşünmüyorum.

Ben çocuk yapma kararımı askıya aldım bu sebeplerden. Önümü göremedikçe de yapmayı düşünmüyorum.

Bende aynen şöyleyim ' acaba bu 2 hafta içinde denesek mi :dondurma: ya yok ya para biriktirmem lazım :kızgın: of salak eşim yine borca girmiş olmaz o iş 6 ay daha erteleyim' derken sanırım gelmeyecek bebek falan :)

Hayatımda ilk def iş yurt dışı için tatil hayalleri kurmaya başlamıştım ta ki bu olaylar patlak verene kadar. Bekarım ama yine de ailevi Sorumluluklarım var.
Zaten dün açıklanan asgari ücret tuz biber oldu artık ne beklentim var ne de bir hayalim :KK43:

gelir kaynağı kesildiğinde, dükkanları zorla kapatıldığında dükkanlarının kirası kat kat artarsa öyle bi giderler ki biz bile tutamayız işte bunu sağlayacak bir baba yiğit lazım şu güzel ülkeye :)
İnsallah canim vallahi bankacıyım ben normalde Suriye vatandaslarina hicbir işlem yapmıyor bankamız ama bir geliyorlar maas müşterisi olmuşlar çatır çatır tc kimlik karti almislar:KK43: o yüzden dedim

Kimse şuan önünü göremiyo hissettikleriniz çok normal. Yıllar sonra bu dönemleri belgesellerde izleyeceğiz öyle bir dönem. Umuyorum ki bir kısır döngünün içine girmeyiz de çıkabiliriz. İmkanı olan herkes ülkeyi terk ediyor haklı olarak
Evet vatan millet sevgisiyle büyümüş bizleri bile bu yolları düşünmeye denemeye itti bu düzen

Çoğu kişi aynı durumda malesef. Günlük zam geliyor temel tüketime. Ben önümü göremiyorum mesela. şu miktarda para ayiıracağım birikime diyorum, diger maas gelene kadar ayirmak bir yana eksiye giriyorum birkac aydir durum bu
3ay oldu eksiye gireli ben :KK43:

Malesef şuan hayal kurulacak bir durumda değiliz. Herşey gibi bu da geçer. Biraz sabredelim. Şuan birşey almak satmak çok mantıklı gelmiyor. İşi olan kişiler işine sahip çıksın olan konumunu korusun. Bu ülke ne krizler gördü. Bu da geçer. Allahtan ümit kesilmez. Sıkmayın canınızı.

X