Kirada uzlaşamamak

Semti seviyorum, değiştirmek istemiyorum. Cocugu da burda okula gondermek ıstiyorum . Anneme de yakınım. Sırf bu yüzden 50 yıllık binada oturuyorum.
o zaman ev sahibiyle anlasmaktan baska yol kalmiyor .cevredeki evler ucuz olsa rest cekin derdim ama genel olarak pahali bi yermis ev sahibiniz de ilanlara bakiyordur muhtelemen

Led, TheQueeninthenorth TheQueeninthenorth sitede oturuyormuş. Ümraniye’deki sitelerde 20 bin liradan aşağıya kiralık daire bulamaz, hele de sitede havuz, oyun parkı, cafe, çevre ve kapı güvenlik personeli gibi hizmetleri de mevcutsa aidatları da 2500 liradan başlar.
Daha yeni Ümraniye-Ataşehir arasında kalan bir sitede ev kiralayan tanıdıklar oldu, 22 bin kira+3500 aidat.
Offf offff
Hemen üst sokagımızda site var ve evet bu fiyatlar.

Sorma İstanbul çıldırmış, müstakil apartman daireleri bile çok pahalı, sitelerin aidatları neredeyse bir ev kirası kadar bedellere ulaşmış, ki Ümraniye Ataşehir taraflarındaki siteler öyle çok da eski siteler değil bilirsin, kaldı ki eski evlere dahi nur yağmış.

Şurada 3-5 gün İstanbul’da kaldım, taksi bulmak sıkıntı taksi ücretleri, kiralar uçuk. Kalabalığı ayrı dert, bir de ne kadar Arapça konuşan var😱

Sorma İstanbul çıldırmış, müstakil apartman daireleri bile çok pahalı, sitelerin aidatları neredeyse bir ev kirası kadar bedellere ulaşmış, ki Ümraniye Ataşehir taraflarındaki siteler öyle çok da eski siteler değil bilirsin, kaldı ki eski evlere dahi nur yağmış.

Şurada 3-5 gün İstanbul’da kaldım, taksi bulmak sıkıntı taksi ücretleri, kiralar uçuk. Kalabalığı ayrı dert, bir de ne kadar Arapça konuşan var😱
Valla abla maalesef durumlar böyle.
Daha geçen yıl 5500 tl kiraları görünce oha diyordum şimdi ise diyecek bir şey bulamıyorum.
Benim apartmanda bile çıktıgımda kirası 13 binden aşagı olmayacak.
Ah o arapça konuşanlardan ziyade arapça tabelaları bir görsen

Valla abla maalesef durumlar böyle.
Daha geçen yıl 5500 tl kiraları görünce oha diyordum şimdi ise diyecek bir şey bulamıyorum.
Benim apartmanda bile çıktıgımda kirası 13 binden aşagı olmayacak.
Ah o arapça konuşanlardan ziyade arapça tabelaları bir görsen
Noter vs resmî dairelerde işlerim vardı, arada birkaç Türkçe bilen insan görünce mutlu oldum.
Led cidden İstanbul çok kötü olmuş:KK43: Hem pahalılığı hem kiralar hem değişik değişik insanlar, zaten kafam pek yerinde değildi ama İstanbul hepten ambale etti, iyi ki vaktiyle çıkıp gitmişim büyük konuşmayayım Allah zorunda bırakmasın ama artık üstüne para verseler boğaza nazır ev de tahsis etseler İstanbul’da yaşamak istemem.

Noter vs resmî dairelerde işlerim vardı, arada birkaç Türkçe bilen insan görünce mutlu oldum.
Led cidden İstanbul çok kötü olmuş:KK43: Hem pahalılığı hem kiralar hem değişik değişik insanlar, zaten kafam pek yerinde değildi ama İstanbul hepten ambale etti, iyi ki vaktiyle çıkıp gitmişim büyük konuşmayayım Allah zorunda bırakmasın ama artık üstüne para verseler boğaza nazır ev de tahsis etseler İstanbul’da yaşamak istemem.
Biz de keşke bir an önce gidebilsek diyoruz.
Ailemin yanına gitmek istiyorum.
Bıktım bu şehirden.
Planımız eşim emekli olur olmaz gitmekti ama kademeli emeklilik gelmeyecek gibi abla o sebeble kız bari universiteyi kazanana kadar oturalım diyoruz belki o vakit evi satar giderim.

Buradaki ilanlar da geçen hafta 18 bin di şuan 22 25 civarı ama oturanlar hiç bu fiyatları ödemiyor, bizim sitede 15 den yukarı veren yok tabi eski kiracılar ama 1 2 yıllık olanlar da böyle bende 1 yıl oldu 9 la girip çevre evler yüksek diye 13,500 a çıkardım sonra yönetim toplantısında ort ödenen kiraları öğrendim. Yani sahibindekiler niye böyle uçmuş hiç anlamıyorum. Aslında bir uygulama olması lazım ve kiracıların ne kadar kira ödediğini kaç yıllık olduğunu yazsa bu gerizekalı emlakçılar da bu kadar tavan fiyat yapamaz, 1+0 eve 15 isteyen dolu istanbulda. Yazılım falan okuyan biri varsa ve bu tarz uygulama yaparsa en azından bi rahat nefes alır çevre evlerle kıyaslamak gerçekçi olur. Emlakçının fiyatı ile kıyaslamak çok saçma çünkü onun kiralanması için acelesi yok en yüksek fiyatı yazar,. Yabancı birini bekler.

Buradaki ilanlar da geçen hafta 18 bin di şuan 22 25 civarı ama oturanlar hiç bu fiyatları ödemiyor, bizim sitede 15 den yukarı veren yok tabi eski kiracılar ama 1 2 yıllık olanlar da böyle bende 1 yıl oldu 9 la girip çevre evler yüksek diye 13,500 a çıkardım sonra yönetim toplantısında ort ödenen kiraları öğrendim. Yani sahibindekiler niye böyle uçmuş hiç anlamıyorum. Aslında bir uygulama olması lazım ve kiracıların ne kadar kira ödediğini kaç yıllık olduğunu yazsa bu gerizekalı emlakçılar da bu kadar tavan fiyat yapamaz, 1+0 eve 15 isteyen dolu istanbulda. Yazılım falan okuyan biri varsa ve bu tarz uygulama yaparsa en azından bi rahat nefes alır çevre evlerle kıyaslamak gerçekçi olur. Emlakçının fiyatı ile kıyaslamak çok saçma çünkü onun kiralanması için acelesi yok en yüksek fiyatı yazar,. Yabancı birini bekler.
Arabayla mahalle mahalle gezmek gerek ama onda da çok nadir ilanlar çıkıyor.
Kiracım öyle etti bulamadı sonra emlakcıdan tutmak zorunda kaldı.
Valla emlakcılara gittiğinde siteye koymadıgı ev için bile fiyatı yüksekten yazıyor.
O yazmasa ev sahibi soruyor fiyatların durumunu ya da sitelere bakıp bir fiyat belirliyor ve ona göre kiraya veriyor.

Biz de keşke bir an önce gidebilsek diyoruz.
Ailemin yanına gitmek istiyorum.
Bıktım bu şehirden.
Planımız eşim emekli olur olmaz gitmekti ama kademeli emeklilik gelmeyecek gibi abla o sebeble kız bari universiteyi kazanana kadar oturalım diyoruz belki o vakit evi satar giderim.
Allah inşallah gönlünüze göre nasip etsin, şehir çok güzel ama içinde insan yoksa güzel 😬 yanlış anlaşılmasın ben kimseyi kökenine göre ayrıştırmam vicdanı olan hak hukuk merhamet sahibi herkes birdir gözümde ama yok anacım az sonra birini kesecekmiş gibi bakış atan tuhaf tuhaf ırklar türemiş, ben ki 2 adım yolu vasıtayla gitmek yerine yürümeyi tercih eden biriyim severim yürümeyi, İstanbul’da yürüyemedim taksi çevirdim.

Ben geçen bi restauran a gittim, yemin ediyorum arap sevicisiniz diye müdür ile kavga ettim. Pilavı bile iran pilavı tarzında yapmışlar. Yanımdaki masaya bi grup arap diğer yanıma başka bi arap grubu oturdu. Bebeğim ağlasa duyamam yani o derece bağırarak konuşuyorlar, elleriyle yiyorlar dı. Bide sakallar upuzun. Garsona dedim bu ne böyle eldiven falan dağıtın bari şunlara tiksindim falan diye yerinizi değiştirelim isterseniz dedi bende ilk ben oturdum onların yerlerini değiştirsenize ne arap sevicisi çıktınız sizde falan diye dalaştım baya. Neden sadece araplara ırkçılık yapıyorsun yada din kardeşlerimix falan da demeyin hepsi botoxlu ve açık saçıktı bi iki kapalı vardı onlarında dudaklar doldurulmuş süslümanlar, din kardeşi olarak sadece uygur türklerini seviyorum bi uygur mahallesine gidin sigara bile içmezler alkol içmezler yemeklerin yanında hep sıcak çay olur, dinlerini gösteriş yapmazlar ve çok kibarlar. Gerçek dini yaşıyorlar hayran olursunuz. Onların sakalı çarşafı benim gözüme batmaz ama bu ülke değiştirince gevşek gevşek davranan araplardan ve arap seviciler den nefret ettim. Ay çok içimde birikti valla tramvay a hiç binmiyorum dolu. Dışarı çıkasım gelmiyor bide yan yan bakıyorlar suratlarına tüküresim geliyor 😡 neyse bu konuyla alakası olmasa bile içimi dökmüş oldum.

Dedemin evi var kirada biz ilgileniyoruz. Kira artışı olacaktı. Yani 3000'e oturuyordu. Maltepe'nin göbeğinde bir de. Beş bin yaparız diye düşünmüştük. Sonra annem aramış işte arttırım için buluşalım, konuşalım ailece diye. Anneme " Kapa telefonu, sonra ara!" diye bağırmış. İnanamadım.

Neyse şimdi 6250 yaptık. İyi niyeti hak etmiyor. Bir de yanında arkadaşını getirmiş. Adam diyor ki benim villam var. Kiracı iki bine kalıyor. E dedik o zaman arkadaşını koy oraya. Dut yemiş bülbüle döndü ama kira, kiracı olayı dert yemin ediyorum. İstanbul'un en ayı kiracısı bizi bulmuş olabilir.
Gerçekten bazı kiracılar çok arsız nerdeyse bedava oturmak isteyecekler. En güzeli evi yabancıya (mülteciler hariç) vermek onlar daha anlayışlı.

Evet sonunda ben de bir kira zammı derdiyle burdayım. 4 yıllık kiracıyim, 3500tl ydi kiram. Agustosta kontrat yenileniyor. Geçen yıl yüzde 25 tavan zammının üzerinde artış yaptık. 2500 den 3500e çıkmıştı. Bu yıl 3500 olan kirayı 12bine çıkarmak istiyor ev sahibi. Kendisi yurt dışında yaşıyor. Biz komşumuz olan yeğeni araciligiyla haberlesiyoruz. Kendisine bu artışın çok fazla olduğunu, yasal sinir olan 25 in de bu ekonomik kisullarda adil olmayacağını, %157 artisla maksimum 9 bin tl odeyebilecegimizi ilettik ancak kabul etmemiş. 12bini bile düşük buluyormus. Çevredeki evlerin yuksek fiyatlara kiraya verilmesini örnek veriyor tabii. Yan apartmanda bir daireye 20bin istendiğini duymuştuk. Kaca tutuldu bilmiyorum. 50 yıllık binalar, değmeyecek paralar bunlar elbette. Yeğeni bana ev sahibini benim arayabilecegimi, arada kalmak istemediğini söyledi. İlk kez konuşacağız. Ben 9binde israrciyim o 12de. Anlasamazsak 9binden yatirsam bir senenin sonunda ne olur? Yasal durumları bilmedigim için fikir almak istedim
Aynısını yaşadık 3400 olan kiramiz 12000 e çıktı.

Biraz daha üst taraflara çıksanız keşke belki Ümraniye tarafları.
Kiralar oturdugunuz yere göre nispeten daha ucuz ve daha yeni binalar.
Üsküdar, beykoz tarafları çok eski binalar.
Kartal, maltepe, pendik, tuzla ise deprem hasebiyle çok korkutuyor.
ALLAH yardımcımız olsun
Umraniyedeki sitelerde de 20den aşağı ev bulmak mümkün değil ki. Ben yüzde 25 tavan uygulamasına rağmen nasıl bu kadar bu milletin aç gözlü biçimde zam yaptığını anlamıyorum. Tamam 25 de adil değil ama kirayı 4 5 katı arttırmak nedir? Onca biriken dava varken, artık ilk önce arabulicuyla çözmeye calisiliyorken vs bilemiyorum. İnsanımız çok bencil ve aç gözlü

Kira konularında pek akıl alınmaz burada malesef çünkü yorumlara bakın ev sahipleri (evi olan) ev sahibini haklı görüyor , kiracı olan kiracıyı haklı görüyor. 😀
Her konuda bu böyle aslında:) bir de sadece konu sahibine muhalefet olmak için suursuzca saldıran bir kesim var ki çoğu açtığım konuya dadanirlar. Ama bu kez halime acidilar herhalde:KK70:

X