kimsenin bilmediği borçlarım

Aklıma How i met your mother daki Lily geldi. Lily aynı senin gibi borçları var hatta ödeyemiyor. Eşi ev beğeniyor alacaklar bi bakıyorlar önlerinde kocaman faiz oranı. Orada adam öğreniyor Lily nin borç batağında olduğunu.
Ödersiniz hatta tavsiyem 30 aylık olanı ikişer taksit ödeyin kurtulun o kadar beklemeyin

Sağlık yerinde olsun da borçlar ödenip gidiyor, ki sizin maaşını gayet iyi öyle düşünün, aslında minimalist yaşam tarzını benimsemek lazım

Onun maaşından kalanını ne yaptığını siz biliyor musunuz peki? Belki o da borç ödüyor, ya da ailesine falan veriyordur bu yüzden hiç lafını etmiyor olabilir mi? Böyle bişey yapıyorsa sizin için sıkıntı olur mu?

Sizi darlamaması güzel tabi, ama kaç yıllık evlisiniz? Hiç maaşımızdan kalanı birikim yapalım, ev/ araba vs alalım gibi muhabbetler olmadı mı? Bu da biraz ilginç hani...

Neyse Allah sağlık versin inşallah, hepsi ödenir.
evet biliyorum. bir hobisi var ona epey para ayırır. fişleri vs hep ortalığa koyar herşeyi meydandadır.

Üşendim hesap yapmadim.Toplam borç nedir ve nereye harcadiniz ona göre çemkirecem .
:KK70::KK70:
Oglum var o da savruk.

O kadar borcun karşılığı var mı elinizde?

Bana fazla geldi. Aslında borç yapmaktan ziyade sisteminiz yanlış kredi üstüne kredi çekmek borcu borçla kapatmaktan başka bir şey değil.
Yediğiniz içtiğiniz gezdiğiniz gördüğünüz size kalsın da bu şekilde kredi ile borç kapatmaya çalışmayın. Vadeleri de uzunmuş!
sizin ödediğinizin 1000 fazlasına ben ev kredisi veriyorum.
Dikkat etmeniz de fayda var.

Herkesin borcu var ,nerdeyse borçsuz insan yok :işsiz:
Çalışıyorsunuz ödersiniz biter gider de , asıl sorun bunu eşinizden gizlemeniz. Maaşınızın yarısı yok ,eşiniz bunu hiç mi sormadı ?

hayatım boyunca (31) paranın kıymetini bilmedim. babam zengin olmadığı halde üstüme çok titredi. üniversite okurken x tl gönderir misin dediğimde 3x tl gönderdi. param bitti x/2 tl gönderir misin dediğimde ayy parası bitmiş modlarına girip 5x tl gönderdi. ben har vurup harman savurdukça kazanmaya başlarsan kolay harcayamazsın bunlar güzel günlerin dedi. ama ben kazanmaya başladım. buraları okuyan yakın iş arkadaşlarım olduğu için bilgiler az buçuk şaibeli olabilir :)

devlet hastanesinde çalışıyorum. 4200 tl civarında bir gelirim var. 1.5 yıl önce evlendim. evlenmeden önce atanmıştım ve ben para kazanmanın sarhoşluğu içinde onu da alayım bunu da alayım derken. birkaç tane kredi çektim :kızgın: toplam ödemem bir ay içinde 2070 tl :KK14:bunun içindeki her ay ödediğim 670 tl lik kısmı haziranda bitecek. 570 tl lik kısmı 22 ay sonra bitecek. diğerlerinin bitmesine de yaklaşık 30 ay var :KK14:

eşimin annemin babamın arkadaşımın dostumun hiçbirinin hiçkimsenin haberi yok. hastayım sanıyorlar yastayım bilimiyorlar sendromu yani. çünkü kendime yediremiyorum. bu borçlar bana büyük ders oldu. daha bankaymış kredi kartıymış elleşmem. ama düşündükçe boğuluyorum resmen. hadi bir hata yaptın tekrar niye ve tekrar niye.

yarın öbürgün çocuk düşünsem anam ağlayacak gül gibi maaştan kuş kadar bir şey kaldığı için.

ee napak? tayfası için bir şey söylemek gerekirse:

hiç. sadece ödersin, yaparsın, edersin falan deyin yeter :olamaz:

Önemli olan hatanızı farketmek ki çoğu insan bunu yapamıyor. Ödersiniz biter zaman çabuk geçiyor. Aileniz de alıştırmış sizi para hesabı yapmamaya. Benim gördüğüm genelde aileden öğreniliyor. Olsun halledersiniz :)

Sizin gibi yakın çevremde bir arkadaşım var , her gördüğünü alır biraz gösteriş meraklısıdır her şeyin en iyisi en güzeli onda olsun diye uğraşır arkadaşının doğum gününde gidip azami fiyatlara hediyeler alır bu şekilde karşısındaki kişiyide zora sokar yaz mı geldi tatilinden geri kalmaz yemesinden içmesinden gezmesinden geri kalmaz en sonunda boyunu aştı borçlar kocasına açıldı mecbur adam garibim gece gündüz çalışıp ödedi sanırım boşanmadıklarına göre . İnş sizde biran önce ödeyip bitirirsiniz ve bi daha kendinizi böyle zora sokmazsınız

soracakları bir şey olmadı. eşimle ödediğimiz şeyler ayrı. fatura ve kirayı o öder. yemek ve giyecek gezme vs bendedir. o yüzden şimdiye dek farkedilmedi. utanıyorum bu kadar büyük çocukluk yaptığım için. ve söyleysem berabner ödemeye kalkar eşim de babam da. kabul etmem.
eşiniz sizi para biriktiriyor mu sanıyor?
çünkü saydiklarinizla maaşınızın bitmeyeceğini biliyordur herhalde.
aslında eşinizle birlikte ödüyorsunuz bence çünkü evlenince kasa ortak oluyor, en azından biz öyle yaptık.
siz yine de kendinizi sıkıp biraz para biriktirmeye çalışın, esiniz yarın öbür gun hiç mi bişey atmadın kenara demesin diye.
ya da eşinizle paylaşın bu durumu, anlayış gösterecektir

Borç olabilir çok normal amma velakin nasıl ayda 2000 lira borç öderken eşinizin hiç haberi olmaz:KK53::KK57:

Hiç mi sormuyor hiç mi para çekerken yanınızda durup hesabınızı görmüyor hiç mi internet bankacılığınıza bakmadı?

Bence borç yapmaktan daha ilginç olan bu durum :KK64:

Bence eşinize söyleyin. Çünkü paylaşıp ödediğiniz bölüm dışında birikim yaptığınızı falan sanıyordur. 2000 az para değil ilerde ne oldu o kadar para moduna girebilir. Ya da daha kötüsü benden oara mı saklıyorsuna bile dönebilir. Ortaya çıkmaması imkansız yani. Keşke evlenmeden söyleseydiniz. Sonuçta kazanıyorsunuz kendiniz ödeyeceksiniz borcunuzu da karıştırmazsınız.

hayatım boyunca (31) paranın kıymetini bilmedim. babam zengin olmadığı halde üstüme çok titredi. üniversite okurken x tl gönderir misin dediğimde 3x tl gönderdi. param bitti x/2 tl gönderir misin dediğimde ayy parası bitmiş modlarına girip 5x tl gönderdi. ben har vurup harman savurdukça kazanmaya başlarsan kolay harcayamazsın bunlar güzel günlerin dedi. ama ben kazanmaya başladım. buraları okuyan yakın iş arkadaşlarım olduğu için bilgiler az buçuk şaibeli olabilir :)

devlet hastanesinde çalışıyorum. 4200 tl civarında bir gelirim var. 1.5 yıl önce evlendim. evlenmeden önce atanmıştım ve ben para kazanmanın sarhoşluğu içinde onu da alayım bunu da alayım derken. birkaç tane kredi çektim :kızgın: toplam ödemem bir ay içinde 2070 tl :KK14:bunun içindeki her ay ödediğim 670 tl lik kısmı haziranda bitecek. 570 tl lik kısmı 22 ay sonra bitecek. diğerlerinin bitmesine de yaklaşık 30 ay var :KK14:

eşimin annemin babamın arkadaşımın dostumun hiçbirinin hiçkimsenin haberi yok. hastayım sanıyorlar yastayım bilimiyorlar sendromu yani. çünkü kendime yediremiyorum. bu borçlar bana büyük ders oldu. daha bankaymış kredi kartıymış elleşmem. ama düşündükçe boğuluyorum resmen. hadi bir hata yaptın tekrar niye ve tekrar niye.

yarın öbürgün çocuk düşünsem anam ağlayacak gül gibi maaştan kuş kadar bir şey kaldığı için.

Ben o size kalan kısımla geçiniyorum ! Şükredin bence.

Sizinle çok benzer durumdayım hatta evli değil bekar olsanız konuyu ben mi açtım derdim. Çünkü maaş miktarimiz bile aynı. Bu ay ayın başı ve elimde kalan para 200 lira. Kredi kartı borcum 1900 lira geldi. Sizin gibi kimseye dert yanamiyorum. Ama dün iş çıkışı annemı arayıp ağladım. Aileme yaptığım destekler de beni cok zorladı ama ben de geri kalmayıp abuk subuk harcamalar yaptım. Malum bir kahveci var her gün orada kahve içerim. Bir bardak kahveleri en az 10-15 tl. Artık kapısından girince hoşgeldiniz x hanım her zamankinden mi içersiniz diyorlar. Hatta bir kere beni uzaktan görmüşler içeceğimi hazirlamislar iceri girince sürpriiiiz dediler. :))) Bu ay karar aldım kapısından bile girmiyorum o kahvecinin. Giyim veya kozmetik için de bu ay kendime toplam 100 lira hak tanıdım kredi kartını onun dışında ve fatura ödemeleri dışında kullanmayi kendime yasakladim. Dolabimda bazi pahali kiyafetleri satisa cikardim. Burada da bence birbirimizden fikir alabiliriz. Bunlar şimdilik benim uyguladıklarım.

bende oyleydim ustelik sizin kadar gelirimde yoktu oluyo maalesef herkesin harcama anlayisi farkli olabiliyo sonucta oduyorsunuz odeyebiliyorsunuz

Ee napak edek tayfası:işsiz: hakkaten öyle bir tayfa var isimleri lazım değil.başlık başlık gezip e bunun nesi dert e bu üslup mu moda vs ancak laf sokan tipler.yav oku geç illa yazmak zorunda mısın. Borçlara gelirsek ödenir be sağlık olsun :KK50:

Odersin yaparsın edersin demek istiyorum bende :) borç sonuçta bi şekilde ödenip bitiyor.

X